Рішення № 96210293, 13.04.2021, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.04.2021
Номер справи
300/1867/20
Номер документу
96210293
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" квітня 2021 р. справа № 300/1867/20

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Остап`юка С.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Калуська Теплоелектроцентраль-Нова" до Державної інспекції енергетичного нагляду України про визнання протиправними дій, -

В С Т А Н О В И В:

30.07.2020 Державне підприємство "Калуська Теплоелектроцентраль-Нова" звернулося в суд з адміністративним позовом до Державної інспекції енергетичного нагляду України про визнання протиправними дій, направлені на проведення з 27.07.2020 по 31.07.2020 моніторингу надійної та ефективної роботи обладнання Державного підприємства "Калуська Теплоелектроцентраль-Нова" в осінньо-зимовий період 2020/2021 на підставі листа №7/7-1561-20 від 24.07.2020.

04.08.2020 ухвалою суду відкрито провадження за вказаним позовом, а справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Заявлені позовні вимоги щодо предмета спору обґрунтовані тим, що відповідач в порушення норм Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17.03.2020 за №530-IX, на підставі листа за № 7/7-1561-20 від 24.07.2020, під час встановленого карантину провів захід державного нагляду (контролю) позивача, без жодних на те підстав та без затверджених уніфікованих форм актів. Вважає протиправними дії, направлені на проведення з 27.07.2020 по 31.07.2020 моніторингу надійної та ефективної роботи обладнання Державного підприємства "Калуська Теплоелектроцентраль-Нова" в осінньо-зимовий період 2020/2021 на підставі листа №7/7-1561-20 від 24.07.2020.

Відповідач направив відзив на позовну заяву, із викладом заперечень щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, з якими відповідач не погоджується, із посиланням на те, що моніторинг не є заходом державного нагляду (контролю), який здійснюється у порядку, визначеному Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», а тому твердження позивача про порушення відповідачем цього закону, в тому числі і щодо відсутності затверджених уніфікованих форм актів, Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» є необґрунтованими. Крім того, позивач не допустив представників відповідача для проведення моніторингу.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, дослідивши докази і письмові пояснення, викладених у заявах по суті справи, встановив наступне.

01.11.2019 Міністерство енергетики та вугільної промисловості видало наказ «Про підготовку обладнання електростанцій і теплових мереж до надійної та ефективної роботи у 2020 році та в осінньо-зимовий період 2020/2021» за № 447, яким затверджено склад обладнання теплових електростанцій енергогенеруючих компаній для населення навантаження під час осінньо-зимового періоду 2020/2021 року та відповідні графіки виконання ремонту.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України «Про затвердження плану заходів з підготовки об`єктів паливно-енергетичного комплексу України до осінньо-зимового періоду 2020/21 року та його проходження» за № 916-р від 22.07.2020 затверджено План заходів з підготовки об`єктів паливно-енергетичного комплексу України до осінньо-зимового періоду 2020/21 року та його проходження, відповідно до підпункту 11 пункту 1 якого встановлено забезпечити здійснення контролю за виконанням відповідно до компетенції планових ремонтних робіт з обладнання теплових електростанцій, теплоелектроцентралей, вугледобувних підприємств, котелень, теплових та електричних мереж.

22.07.2020 Міністерство енергетики України, з метою надійної та ефективної роботи обладнання ДП «Калуська ТЕЦ-нова» в осінньо-зимовий період 2020/21 року, доручило Держенергонагляду провести моніторинг виконання пункту 2 наказу Міненерговугілля від 01.11.2019 №447 «Про підготовку обладнання електростанцій і теплових мереж до надійної та ефективної роботи у 2020 році та в осінньо-зимовий період 2020/21», а також, відповідно до підпункту 1 пункту 3 розділу V Правил про безпеку постачання електричної енергії доручено здійснити моніторинг дотримання ДП «Калуська ТЕЦ-нова» вимог правил та інших нормативно-правових актів і нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних мереж, технічного стану та обслуговування електричних установок і мереж.

24.07.2020 Державна інспекція енергетичного нагляду України, на виконання доручення Міністерства енергетики України від 22.07.2020 за № 26/1.1-4.2-17271 щодо здійснення моніторингу надійної та ефективної роботи обладнання ДП «Калуська ТЕЦ-нова» в осінньо-зимовий період у визначеному моніторингу з 27.07.2020 по 31.07.2020 направила відповідачу листа за № 7/7-1561-20 з повідомленням про направлення своїх представників.

27.07.2020 представниками Державної інспекції енергетичного нагляду України складено акт про відмову у допуску до проведення на Державному підприємстві «Калуська ТЕЦ-нова» моніторингу згідно з дорученням Міністерства енергетики України від 22.07.2020 за № 26/1.1-4.2-17271.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Відповідно до статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) – діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходи державного нагляду (контролю) – планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Згідно з статтею 2 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» дія цього Закону поширюється на відносини, пов`язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час здійснення заходів валютного нагляду, податкового контролю, митного контролю, державного експортного контролю (крім здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням суб`єктами космічної діяльності України приватної форми власності законодавства про космічну діяльність в Україні), контролю за дотриманням бюджетного законодавства, державного нагляду на ринках фінансових послуг, державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції, державного нагляду (контролю) в галузі телебачення і радіомовлення, державного нагляду (контролю) за дотриманням суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг, державного ринкового нагляду та контролю нехарчової продукції, державного нагляду за дотриманням вимог безпеки використання ядерної енергії.

Підпунктом 4 пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» за № 530-IX від 17.03.2020 установлено, що на період встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов`язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) забороняється проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України «Про затвердження Правил про безпеку постачання електричної енергії» за № 448 від 27.08.2018 відповідно до статті 16 Закону України "Про ринок електричної енергії", Положення про Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2017 року № 208, Положення про Державну інспекцію енергетичного нагляду України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2018 року № 77, з метою встановлення мінімальних критеріїв безпеки постачання електричної енергії, затверджено Правила про безпеку постачання електричної енергії (далі – Правила).

Ці Правила визначають мінімальні критерії безпеки постачання електричної енергії; вимоги щодо організації та проведення моніторингу безпеки постачання електричної енергії; критерії/види порушень безпеки постачання електричної енергії; заходи із забезпечення безпеки постачання електричної енергії; заходи, що вживатимуть у разі виникнення ризику порушення безпеки постачання електричної енергії (далі – превентивні заходи); заходи, що вживатимуть у разі порушень безпеки постачання електричної енергії; процедуру ініціювання та інформування про вжиття необхідних заходів; порядок застосування необхідних заходів та строк їх дії; обов`язки суб`єктів владних повноважень та учасників ринку електричної енергії (далі - учасники ринку) щодо забезпечення безпеки постачання електричної енергії.

Відповідно до цих правил критерії безпеки постачання – показники, кількісні та якісні характеристики, що визначають граничні межі безпечного стану процесу постачання електричної енергії.

Моніторинг безпеки постачання – система безперервних спостережень за роботою електроенергетичної галузі щодо забезпечення потреб споживачів в електричній енергії.

Згідно з підпунктом 1 пункту 3 розділу V Правил про безпеку постачання електричної енергії для забезпечення безпеки постачання електричної енергії Державна інспекція енергетичного нагляду України здійснює функції щодо державного енергетичного нагляду в галузі електроенергетики відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" та Положення про Державну інспекцію енергетичного нагляду України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2018 року № 77, зокрема щодо дотримання учасниками ринку вимог правил та інших нормативно-правових актів і нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічного стану та обслуговування електричних установок і мереж.

Розділ VІІІ Правил про безпеку постачання електричної енергії визначає моніторинг безпеки постачання електричної енергії.

Моніторинг безпеки постачання електричної енергії за звітний рік здійснюється, серед іншого, щодо: виконання комплексу робіт з оцінювання технічного стану та організації експлуатації енергетичного обладнання на об`єктах електроенергетики, щоб унеможливити виникнення системних аварій в ОЕС України (пункт 2).

Для моніторингу безпеки постачання електричної енергії та підготовки відповідних звітів Міненерговугілля співпрацює з Регулятором, оператором системи передачі, Державною інспекцією енергетичного нагляду України, учасниками ринку, іншими організаціями та установами (пункт 4).

Для здійснення моніторингу Міненерговугілля формує відповідні запити для отримання інформації (пункт 7).

Звіт про результати моніторингу безпеки постачання електричної енергії має містити: результати моніторингу, а також прийняті або заплановані заходи, спрямовані на вирішення питань; загальну спроможність енергосистеми із забезпечення поточного та прогнозованого попиту на електричну енергію; безпеку мережі та якість електропостачання; прогнозний баланс попиту та пропозиції електричної енергії на наступні п`ять років; прогнози щодо безпеки постачання на період від 5 до 15 років; заплановані оператором системи передачі або іншими сторонами інвестиції на п`ять або більше років щодо забезпечення пропускної спроможності міждержавних перетинів; принципи управління обмеженнями; існуючі та заплановані лінії електропередачі; очікувану структуру виробництва, постачання, торгівлі, міждержавного обміну та споживання для визначення заходів з управління попитом; національні, регіональні та загальноєвропейські цілі сталого розвитку, зокрема пріоритетні проекти електроенергетичної інфраструктури Енергетичного Співтовариства (пункт 9).

Звіт про результати моніторингу безпеки постачання електричної енергії затверджується Міненерговугілля щороку та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Міненерговугілля кожні два роки до 31 липня (пункт 10).

Відповідно до частини 13 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» діяльність органів державного нагляду (контролю), пов`язана зі збором інформації, метою якого є отримання відомостей про масові явища та процеси, що відбуваються у сфері господарської діяльності, не вважається заходами державного нагляду (контролю).

Як встановив суд, Міністерство енергетики України, з метою надійної та ефективної роботи обладнання ДП «Калуська ТЕЦ-нова» в осінньо-зимовий період 2020/21 року доручило Держенергонагляду провести моніторинг виконання пункту 2 наказу Міненерговугілля від 01.11.2019 №447 «Про підготовку обладнання електростанцій і теплових мереж до надійної та ефективної роботи у 2020 році та в осінньо-зимовий період 2020/21», а також, відповідно до підпункту 1 пункту 3 розділу V Правил про безпеку постачання електричної енергії – здійснити моніторинг дотримання ДП «Калуська ТЕЦ-нова» вимог правил та інших нормативно-правових актів і нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних мереж, технічного стану та обслуговування електричних установок і мереж.

Державна інспекція енергетичного нагляду України, на виконання цього доручення повідомила відповідача про направлення своїх представників.

Таким чином, суд, з аналізу вказаних норм права, зазначає, що державний нагляд (контроль) – діяльність органів державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища, а заходами державного нагляду (контролю) є планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Дія Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» не поширюється на відносини, що виникають під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) за дотриманням суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг.

Моніторинг безпеки постачання – система безперервних спостережень за роботою електроенергетичної галузі щодо забезпечення потреб споживачів в електричній енергії.

Державна інспекція енергетичного нагляду України здійснює функції щодо державного енергетичного нагляду в галузі електроенергетики, зокрема щодо дотримання учасниками ринку вимог правил та інших нормативно-правових актів і нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічного стану та обслуговування електричних установок і мереж.

Моніторинг безпеки постачання електричної енергії здійснюється щодо виконання комплексу робіт з оцінювання технічного стану та організації експлуатації енергетичного обладнання на об`єктах електроенергетики, щоб унеможливити виникнення системних аварій в ОЕС України.

Тобто, моніторинг за своєю сутністю є збором інформації щодо дотримання учасниками ринку вимог правил та інших нормативно-правових актів і нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічного стану та обслуговування електричних установок і мереж, з метою отримання відомостей про масові явища та процеси, що відбуваються у сфері господарської діяльності та не вважається заходами державного нагляду (контролю), що спростовує твердження позивача про здійснення відповідачем державного нагляду (контролю) під час встановленого карантину.

Крім того, суд встановив, що позивач не допустив представників Державної інспекції енергетичного нагляду України для виконання доручення Міністерства енергетики України від 22.07.2020 за № 26/1.1-4.2-17271.

За таких обставин, суд не встановив, а позивач не довів протиправних дій відповідача щодо моніторингу надійної та ефективної роботи обладнання Державного підприємства "Калуська Теплоелектроцентраль-Нова" в осінньо-зимовий період 2020/2021 на підставі листа №7/7-1561-20 від 24.07.2020.

Обраний позивачем спосіб захисту має бути спрямований на відновлення його порушених прав, і у випадку задоволення судом його вимог, прийняте судом рішення повинно мати наслідком відновлення тих прав, за захистом яких позивач і звернувся до суду.

Проте, в даних правовідносинах обраний позивачем спосіб захисту своїх прав не є ефективним та спрямованим на відновлення його порушених прав, оскільки ефективним та достатнім способом захисту порушеного права у справі, що розглядається, є оскарження приписів, рішень, прийнятих за наслідками спірних перевірок.

Враховуючи вищевикладене, заявлений позивачем позов є необґрунтованими та задоволенню не підлягає.

Судові витрати, які підлягають розподілу відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України у справі, відсутні.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову Державного підприємства "Калуська Теплоелектроцентраль-Нова" (вулиця Промислова, будинок 1, місто Калуш, Івано-Франківська область, 77304, код ЄДРПОУ 40885849) до Державної інспекції енергетичного нагляду України (вулиця Дорогожицька, 11/8, місто Київ, індекс 04112, код ЄДРПОУ 42578602) про визнання протиправними дій, відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Остап`юк С.В.