
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 квітня 2021 року м. Житомир справа № 240/2816/21
категорія 109020000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Липи В.А.,
секретар судового засідання Кутня Т.В.,
за участю: представника позивача Положенцевої Т. В.,
представника відповідача - Федосюк В. О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Буд-Маш" до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
Приватне підприємство "Буд-Маш" звернулося до суду із позовом до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, у якому просить:
-визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області в особі Міськрайонного управління у Житомирському районі та м. Житомирі щодо неврахування п. 4 рішення Житомирської міської ради № 931 від 10.06.2015 при розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 27 593 кв.м., кадастровий номер 1810136300:08:013:0047, яка розташована за адресою: м. Житомир, вулиця Покровська (Щорса), 48, а саме: незастосування при такому розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки коефіцієнта Км2 з максимальним значенням 0,306;
- зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області в особі Міськрайонного управління у Житомирському районі та м. Житомирі здійснити та надати Приватному підприємству "БУД-МАШ" розрахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 593 кв.м., кадастровий номер 810136300:08:013:0047, яка розташована за адресою: м.Житомир, вулиця Покровська (Щорса), 48 за 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 роки із застосуванням коефіцієнту Км2 з максимальним значенням 0,306, який передбачений п.4 рішення Житомирської міської ради № 931 від 10.06.2015.
В обґрунтування позову позивач вказав, що звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області в особі Міськрайонного управління у Житомирському районі та м. Житомирі із заявою про надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка розташована за адресою: м. Житомир, вулиця Покровська (Щорса) 48. Відповідно до змісту наданого Витягу при розрахунку нормативно-грошової вартості земельної ділянки, відповідачем застосовано значення коефіцієнту Км2 у розмірі 2,623. Вважає протиправним неврахування відповідачем при формуванні витягу обмеження щодо застосування коефіцієнта Км2 із значенням 0,306, що встановлене п.4 рішення Житомирської міської ради №931 від 10.06.2015, що призвело до значного завищення розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Ухвалою суду вказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін у судове засідання на 18.03.2021.
Відповідач, на виконання вимог ухвали суду про відкриття провадження у справі, до суду надав відзив на позовну заяву, у якому просив відмовити у задоволенні позову. Заперечуючи проти позову стверджує, що Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області при розгляді звернення діяло в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Зазначив, що оскаржуючи дії відповідача щодо застосування у витязі з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки конкретного коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки, позивач фактично оскаржує зміст витягу, в той час як оформлення такого витягу та його змістове наповнення належить до виключної компетенції відповідача.
18.03.2021 справа у судовому засіданні не слухалася, у зв`язку з відсутністю електроенергії в приміщенні суду. Судове засідання призначено на 06.04.2021.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечував з підстав, викладених у письмовому відзиві на позов.
Як вбачається з матеріалів справи, Приватне підприємство "Буд-Маш" відповідно до державного акту на право постійного користування землею має у користуванні земельну ділянку площею 2,7593 кв.м, кадастровий номер 1810136300:08:013:0047, яка розташована за адресою: 10003, м. Житомир, вулиця Покровська (Щорса) 48.
Позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області в особі Міськрайонного управління у Житомирському районі та м. Житомирі із заявою про надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка розташована за адресою: м. Житомир, вулиця Покровська (Щорса) 48.
Відповідно до змісту наданого витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 19.02.2016 року №1426/66-16 при розрахунку нормативно-грошової вартості земельної ділянки, що знаходиться за адресою: 10003, місто Житомир, вул. Покровська (Щорса) 48, відповідачем застосовано значення коефіцієнту Км2 у розмірі 2,623.
Вважаючи дії відповідача при наданні витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку щодо застосування коефіцієнту Км2 із значенням 2,623 до земельної ділянки, кадастровий номер 1810136300:08:013:0047, яка розташована за адресою: 10003, місто Житомир, вул. Покровська (Щорса) 48 неправомірними та такими, що порушують права позивача, останній звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до п.269.1 ст.269 Податкового кодексу України (далі-ПК України) платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Згідно пп.270.1.1 п.270.1 ст.270 ПК України об`єктами оподаткування земельним податком є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.
Базою оподаткування є, зокрема, нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом 13 ПК України (пп.271.1.1 п.271.1 ст.271 ПК України).
Законом України «Про оцінку земель» від 11 грудня 2003 року № 1378-IV визначені види грошової оцінки земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення - нормативна та експертна. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, у тому числі, для визначення розміру земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Експертна грошова оцінка земельних ділянок та прав на них проводиться з метою визначення вартості об`єкта оцінки. Експертна грошова оцінка земельних ділянок використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок та прав на них, крім випадків, визначених цим Законом, а також іншими законами (стаття 5 Закону).
Нормативну грошову оцінку земельних ділянок проводять юридичні особи, які є розробниками документації із землеустрою. Експертну грошову оцінку земельних ділянок здійснюють суб`єкти оціночної діяльності у сфері оцінки земель відповідно до вимог цього Закону, Закону України «Про оцінку майна, майнових прав і професійну оціночну діяльність в Україні», а також інших нормативно-правових актів. Підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок може проводитися також на підставі договору, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом (стаття 15 Закону). За результатами економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель (стаття 20 Закону).
Таким чином, витяг з технічної документації за своєю правовою природою є документом інформаційного характеру, в якому зазначаються певні показники земельної ділянки з технічної документації, у тому числі, про нормативну грошову оцінку.
Верховний Суд у постанові від 17.10.2019 у справі № 817/1814/18 сформулював наступний правовий висновок:
«Згідно з ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суб`єкта владних повноважень є нормативно-правовим або індивідуальним актом.
Нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб`єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування.
Індивідуальний акт - акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.
Визначальною особливістю нормативного акта є його спрямованість на врегулювання відносин множинної кількості суб`єктів відповідних правовідносин двох чи більше учасників певного виду відносин. Тобто об`єктом правового регулювання є встановлення загальних правил поведінки між декількома суб`єктами, що беруть на себе права чи обов`язки, що призводить до виникнення, зміни чи припинення відповідних правовідносин. Адресата юридичних приписів нормативного акта неможливо чітко ідентифікувати, оскільки ним потенційно може бути кожна особа, що зацікавлена у реалізації свого суб`єктивного права або охоронюваного законом інтересу.
Тим часом, ненормативні акти мають своїм предметом вплив на чітко визначеного суб`єкта права, якому надаються певні права або на якого покладається певні обов`язки. І об`єктом правового регулювання тут виступає потреба закріплення певної суб`єктивної волі щодо конкретної особи, що зумовлює виникнення певних змін у правовому статусі цієї особи. Тож адресат юридичних приписів ненормативного акта завжди чітко визначений, і залежно від обставин, ініціатором його видання може бути як адресат, так і видавник відповідного акта.
На цій підставі Верховний Суд приходить до переконання в тому, що витяг з технічної документації про грошову оцінку землі не є рішенням суб`єкта владних повноважень, оскільки не зумовлює виникнення будь-яких прав і обов`язків для осіб, а лише носить інформаційний характер.»
Суд звертає увагу на те, що оскаржуючи дії відповідача щодо незастосування у витязі з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки конкретного коефіцієнту, позивач фактично оскаржує зміст витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, в той час як оформлення такого витягу та його змістове наповнення належить до виключної компетенції відповідача.
Також, слід зазначити, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки не розраховується, а формується автоматично за даними Державного земельного кадастру про земельну ділянку та з використанням ГІС-технологій та електронних цифрових карт Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Житомира на дату звернення. Втручання посадових осіб ГУ Держгеокадастру у Житомирській області у зміну будь-яких даних, які проставляються у витязі при формуванні останнього є технічно неможливим.
Як слідує з матеріалів справи, Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області з 2016 року використовує в своїй роботі «Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Житомира», яка була затверджена рішенням 47-ї сесії Житомирської міської ради від 10.06.2015 №931, що є єдиним діючим документом, починаючи з 01.01.2016 року.
Виходячи з положень статті 37 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» перевірка, аналіз та оцінка технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, а саме витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, на предмет його відповідності вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам здійснюється під час державної експертизи землевпорядної документації, яка організовується і проводиться Держгеокадастром та територіальними органами Держгеокадастру в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Тобто, чинним законодавством встановлено форму здійснення контролю за достовірністю і правильністю відомостей, що викладені у витязі з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки і такий контроль здійснюється під час проведення державної експертизи землевпорядної документації.
Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 28.07.2020 р. у справі № 817/1783/17, від 12.11.2018 р. у справі № 814/789/17, від 27.11.2018 р. у справі № 817/1819/17.
З матеріалів справи вбачається, що технічна документація по визначенню нормативної грошової оцінки земель м. Житомира Житомирської області, затверджена рішенням 47-ї сесії ЖМР 6-го скликання від 10.06.2015 року №931, що виконана у відповідності з вимогами існуючої законодавчої та нормативно-методичної бази проведення робіт з грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, про що свідчить висновок Державної землевпорядної експертизи від 21.06.2013 року №425-13.
Відповідно до вказаного порядку і технічної документації, ПП «БУД-МАШ», отримало витяг з Технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки.
Технічна документація з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, складена КП «Житомирський міський центр земельних відносин» відповідно до Галузевого стандарту СОУ ДКЗР 00032632-012:2009 "Оцінка земель. Правила розроблення технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів", затвердженого наказом Держкомзему від 24.06.2009 №335 та зареєстрованого Українським науково-дослідним інститутом стандартизації, сертифікації та інформатики Держспоживстандарту України 10.09.2009 за №32595752/1927, відповідно до якого розробником документації розраховувалися: значення середньої (базової) вартості земель міста: економіко - планувальне зонування території та визначення зональних коефіцієнтів Км2: визначення зон прояву локальних Факторів та значень локальних коефіцієнтів КмЗ.
Так, саме розробник документації, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 №213 «Про Методику нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів» та Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої спільним наказом, Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української Академії аграрних наук від 27.01.2006 №18/15/21/11 робив розрахунки трьох груп ренто утворювальних факторів регіонального, зонального та локальною характеру (коефіцієнтів Км, Км2, КмЗ), які входять до складу коефіцієнту Км, який в свою чергу характеризує місце розташування земельної ділянки (Км).
Враховуючи викладене, суд зазначає, що витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки у м. Житомира відділ формує з Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Житомира, яка була розроблена КП «Житомирський міський центр земельних відносин» та затверджена рішенням Житомирської міської ради від 10.06.2015 №931, відповідно до вимог Земельного кодексу України, Закону України «Про оцінку земель», Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації».
Суд вважає за необхідне зазначити, що позивач у даній справі обрав неналежний спосіб захисту своїх прав, оскільки фактично позовні вимоги Приватного підприємства "Буд-Маш" ґрунтуються на незгоді з розміром коефіцієнту, який характеризує місце розташування земельної ділянки (Км2), що застосований під час здійснення нормативної грошової оцінки земельної ділянки у витязі від 19.02.2016.
У зв`язку з цим суд вважає, що належним способом захисту у даній справі є оскарження рішення органу місцевого самоврядування, яким затверджено технічну документацію щодо нормативної грошової оцінки землі, або оскарження дій відповідача щодо застосування при розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідних локальних коефіцієнтів, з якими позивач не погоджується, після застосування процедури спростування висновків державної експертизи, яка проводиться в позасудовому порядку.
Аналогічна правова позиція з цього питання викладена в постанові Верховного Суду від 28.07.2020 р. у справі № 817/1783/17.
Частиною 1 статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
Приписами ч.1 ст.90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги Приватне підприємства "Буд-Маш" задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
У задоволенні позову Приватного підприємства "Буд-Маш" (вул. Покровська, 48, м.Житомир,10003, код ЄДРПОУ 01350191) до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області (вул. Довженка, 45, м.Житомир,10002, код ЄДРПОУ 39765513) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.А. Липа
Повне судове рішення складене 13 квітня 2021 року