Рішення № 96209489, 12.04.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.04.2021
Номер справи
200/1291/21-а
Номер документу
96209489
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 квітня 2021 р. Справа№200/1291/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Мозгової Н.А.

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Селидівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання незаконним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

04.02.2021 року позивач, ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ), звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Селидівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ:41247274, місцезнаходження: Донецька область, м. Селидове, вул.Героїв Праці, б.6) про визнання незаконним та скасування рішення про відмову в призначенні пенсії від 06.01.2021 року №2291 та зобов`язання повторно розглянути заяву №7832 від 30.12.2020 року про призначення пенсії та призначити пенсію відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» зарахувавши до пільгового та страхового стажу періоди роботи з 01.11.1993 року по 25.05.1995 року служба в армії; з 27.07.1995 року по 10.12.2007 року, з 20.01.2008 року по 05.02.2015 року, з 12.03.2015 року по 16.09.2015 року, з 05.10.2015 року по 28.02.2017 року, з 01.03.2017 року по 25.09.2017 року, з 10.10.2017 року по 18.12.2020 року відповідно до ч.1 ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» із застосуванням роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року №8 та з врахуванням висновків суду.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що рішенням №2291 від 06.01.2021 року йому було відмовлено в призначенні пенсії відповідно до ч.3 ст.114 Закону №1058 у зв`язку з тим, що у нього відсутній пільговий стаж - 25 років в підземних умовах. Вважає таке рішення незаконним та таким, що підлягає скасуванню.

Ухвалою суду від 09.02.2021 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Представник відповідача через відділ діловодства та документообігу суду надав відзив на адміністративний позов, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Свою позицію обґрунтував тим, що позивач звернувся до управління із заявою від 30.12.2020 року про призначення пенсії відповідно до ч.3 ст.114 Закону №1058. До пільгового стажу не зараховано період з 01.01.2015 року по 31.01.2015 року на підприємстві ТОВ «Донуглепоставка», оскільки відсутні відомості про сплату щомісячних внесків за цей період до МДЗ України. До пільгового та страхового стажу не зараховано періоди: з 12.03.2015 року по 16.09.2015 року на підприємстві «Ургалуголь», з 05.10.2015 року по 28.02.2017 року, з 01.03.2017 року по 25.09.2017 року на підприємстві ООО «Северная алмазная компания», з 10.10.2017 року по 08.12.2020 року на підприємстві «ВоркутаУголь «Северосталь», оскільки відсутні довідки про підземні спуски в шахту та документи, підтверджуючі сплату страхових внесків до Пенсійного фонду Російської Федерації згідно листа Міністерства соціальної політики України від 19.07.2019 року №13545/0/2-19/54 . Позивачу відмовлено в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку за нормами ч.3 ст.114 Закону №1058 у зв`язку з відсутністю пільгового стажу 25 років в підземних умовах.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, судом встановлено наступне.

Позивач ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ), громадянин України, згідно ст. 43 КАС України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки.

Відповідач, Селидовське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 41247274) є суб`єктом владних повноважень, основним завданням якого згідно вимог чинного законодавства, зокрема, є реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення.

Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2 на управління покладені повноваження, зокрема, щодо призначення (здійснення перерахунку) і виплати пенсії, щомісячного довічного грошове утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством (підпункти 7,8 пункту 4 Положення).

Судом встановлено, що 30.12.2020 року позивач звернувся до Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про призначення пенсії згідно ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням від 06.01.2021 року №2291 позивачу відмовлено в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку за нормами ч.3 ст.114 Закону №1058 у зв`язку з відсутністю пільгового стажу 25 років на підземних роботах.

У вказаному рішенні зазначено про те, що до пільгового стажу не зараховано період з 01.01.2015 року по 31.01.2015 року на підприємстві ТОВ «Донуглепоставка», оскільки відсутні відомості про сплату щомісячних внесків за цей період до МДЗ України. До пільгового та страхового стажу не зараховано періоди: з 12.03.2015 року по 16.09.2015 року на підприємстві «Ургалуголь», з 05.10.2015 року по 28.02.2017 року, з 01.03.2017 року по 25.09.2017 року на підприємстві ООО «Северная алмазная компания», з 10.10.2017 року по 08.12.2020 року на підприємстві «ВоркутаУголь «Северосталь», оскільки відсутні довідки про підземні спуски в шахту та документи, підтверджуючі сплату страхових внесків до Пенсійного фонду Російської Федерації згідно листа Міністерства соціальної політики України від 19.07.2019 року №13545/0/2-19/54 (а.с.6-7).

Таким чином, спірним у даній справі є рішення пенсійного органу про відмову в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку за нормами ч.3 ст114 Закону №1058 у зв`язку з відсутністю пільгового стажу 25 років на підземних роботах.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв`язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов`язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.

Згідно п.2 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: 1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Закон України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII від 05.11.1991 року (далі - Закон № 1788) відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій. Цей Закон спрямований на те, щоб повніше враховувалася суспільно корисна праця як джерело зростання добробуту народу і кожної людини, встановлює єдність умов і норм пенсійного забезпечення робітників, членів колгоспів та інших категорій трудящих. Даний Закон гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв`язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.

Згідно з ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

В силу приписів частини першої статті 48 Кодексу законів про працю України, статті 62 Закону №1788-XII, пунктів 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637(далі - Порядок № 637), основним документом про трудову діяльність працівника, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за №1566/11846 (далі - Порядок №22-1).

Відповідно до пп.2 п.2.1 Порядку №22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637 (далі - Порядок №637).

В пункті 1 Порядку №637 також закріплено положення, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 20 Порядку №637 передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Положеннями пунктів 4.1, 4.2, 4.3 Порядку №22-1 визначено, що орган, який призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3). Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

При прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження (п.4.7 Порядку №22-1).

У трудовій книжці позивача щодо спірних періодів роботи наявні такі записи:

- 20.01.2008 року прийнятий гірничим робітником підземним 3 розряду з повним робочим днем у шахті в ТОВ «Донуглепоставка»;

- 01.06.2008 року переведено прохідником підземним 5 розряду з повним робочим днем у шахті;

- 05.02.2015 року звільнено за власним бажанням;

- 12.03.2015 року прийнятий прохідником підземним 4 розряду з повним робочим днем під землею;

- 16.09.2015 звільнено за власним бажанням;

- 05.10.2015 року прийнятий прохідником 5 розряду з повним робочим днем під землею ТОВ «Северная алмазная компания»;

- 28.02.2017 року розірвано договір;

- 01.03.2017 року прийнятий прохідником 5 розряду з повним робочим днем під землею ТОВ «Северная алмазная компания»;

- 25.09.2017 року розірвано договір;

- 10.10.2017 року прийнятий прохідником 5 розряду з повним робочим днем під землею в СП АТ «Воркутауголь» «Шахта «Комсомольская»;

- 01.05.2018 року переведено прохідником 5 розряду з повним робочим днем під землею;

- 22.04.2019 року переведено прохідником 5 розряду з повним робочим днем під землею на дільницю підготовчих робіт №2 (а.с.8-9).

Спірний період роботи позивача з 01.01.2015 року по 31.01.2015 на підприємстві ТОВ «Донуглепоставка» відповідачем не зарахований до пільгового стажу позивача через те, що відсутні відомості про сплату щомісячних внесків за цей період до МДЗ України (ОК-5 від 31.12.2020 року).

З огляду на викладене, суд зазначає наступне.

Частиною 1 статті 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно частини 1 статті 15 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.

Відповідно до статті 11 цього Закону, обчислення страхових внесків застрахованих осіб здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Положеннями статті 20 Закону №1058-IV передбачено, що сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб`єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов`язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Системний аналіз вказаних вище нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески.

З огляду на викладене вище, суд зазначає, що позивач не повинен відповідати за неналежне виконання страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового та пільгового стажу періодів його роботи на такому підприємстві.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 27 березня 2018 року (справа № 208/6680/16-а(2а/208/245/16)), від 24 травня 2018 року (справа № 490/12392/16-а), від 20 березня 2019 р. (справа №688/947/17 (провадження №К/9901/35103/18).

З розрахунку стажу форми РС-право слідує, що позивачу період роботи з 01.01.2015 року по 31.01.2015 на підприємстві ТОВ «Донуглепоставка» не зараховано ані до страхового, ані до пільгового стажу.

Таким чином, робота позивача з 01.01.2015 року по 31.01.2015 на підприємстві ТОВ «Донуглепоставка», що дає право на зарахування вказаного вище періоду до страхового та пільгового стажу протиправно не зараховано до відповідного стажу позивача з підстав відсутності відомості про сплату щомісячних внесків за ці періоди до МЗД України

Спірний період роботи позивача з 12.03.2015 року по 16.09.2015 року на підприємстві «Ургалуголь», з 05.10.2015 року по 28.02.2017 року, з 01.03.2017 року по 25.09.2017 року на підприємстві ООО «Северная алмазная компания», з 10.10.2017 року по 08.12.2020 року на підприємстві «ВоркутаУголь «Северосталь» не зараховано відповідачем до пільгового та страхового стажу, оскільки відсутні довідки про підземні спуски в шахту та документи, підтверджуючі сплату страхових внесків до Пенсійного фонду Російської Федерації.

Судом встановлено, що трудова книжка позивача має необхідні дані за спірні періоди, які свідчать про роботу з:

- 12.03.2015 року по 16.09.2015 року прохідником підземним 4 розряду з повним робочим днем під землею на підприємстві «Ургалуголь»;

- 05.10.2015 року по 28.02.2017 року прохідником 5 розряду з повним робочим днем під землею ТОВ «Северная алмазная компания»;

- 01.03.2017 року по 25.09.2017 року прохідником 5 розряду з повним робочим днем під землею ТОВ «Северная алмазная компания»;

- 10.10.2017 року по 08.12.2020 року прохідником 5 розряду з повним робочим днем під землею в СП АТ «Воркутауголь» «Шахта «Комсомольская» (а.с.8-9).

Крім того, позивачем надані наступні копії документів:

- довідку від 18.06.2019 року №106 про те, що у період з січня 2016 року по грудень 2016 року сплачувався за позивача податок на прибуток фізичних осіб (а.с.51);

- довідку від 18.06.2019 року №33 про те, що у період з жовтня 2015 року по грудень 2015 року сплачувався за позивача податок на прибуток фізичних осіб (а.с.52);

- довідку від 18.06.2019 року №133 про те, що у період з лютого 2017 року вересень 2017 року сплачувався за позивача податок на прибуток фізичних осіб (а.с.53);

- довідку від 08.12.2020 року №1186 про те, що у період з січня 2018 року по грудень 2018 року сплачувався за позивача податок на прибуток фізичних осіб (а.с.54);

- довідку від 08.12.2020 року №1226 про те, що у період з січня 2020 року по листопад 2020 року сплачувався за позивача податок на прибуток фізичних осіб (а.с.55);

- довідку від 13.07.2020 про те, що у період з березня 2015 року по вересень 2015 за позивача сплачувалися відрахування у Пенсійний Фонд (а.с.56);

- довідку від 08.12.2020 року №1227 про те, що у період з січня 2019 року по липень 2019 року та з вересня 2019 року по грудень 2019 року сплачувався за позивача податок на прибуток фізичних осіб (а.с.57).

Згідно зі Списком №1, який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №36 січня 2003 року, що діяв до 24 червня 2016 року та Списком №1, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року №461, містить в собі розділ 1 підрозділ 1 «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень» у яких передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах мають усі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах.

Тобто, вказані записи у трудовій книжці за спірні періоди з 12.03.2015 року по 16.09.2015 року на підприємстві «Ургалуголь», з 05.10.2015 року по 28.02.2017 року, з 01.03.2017 року по 25.09.2017 року на підприємстві ООО «Северная алмазная компания», з 10.10.2017 року по 08.12.2020 року на підприємстві «ВоркутаУголь «Северосталь» підтверджують факт роботи позивача у підземних умовах за професією, що віднесена до Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, тому твердження представника відповідача з приводу того, що позивачем не надано довідок про підземні спуски в шахту є необґрунтованими.

Разом з цим, відповідно до частин другої та третьої статті 6 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсій на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав-учасниць Угоди зараховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до вступу в дію цієї Угоди. Обчислення пенсій здійснюється виходячи із заробітної плати (доходу) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу.

Щодо тверджень представника відповідача з приводу того, що період роботи позивача з 12.03.2015 року по 16.09.2015 року на підприємстві «Ургалуголь», з 05.10.2015 року по 28.02.2017 року, з 01.03.2017 року по 25.09.2017 року на підприємстві ООО «Северная алмазная компания», з 10.10.2017 року по 08.12.2020 року на підприємстві «ВоркутаУголь «Северосталь» не зараховано до страхового стажу, оскільки відсутні документи, які підтверджують сплату страхових внесків до Пенсійного фонду Російської Федерації, суд зазначає наступне.

Позивач не може нести відповідальність у вигляді позбавлення права на включення періодів роботи з 12.03.2015 року по 16.09.2015 року на підприємстві «Ургалуголь», з 05.10.2015 року по 28.02.2017 року, з 01.03.2017 року по 25.09.2017 року на підприємстві ООО «Северная алмазная компания», з 10.10.2017 року по 08.12.2020 року на підприємстві «ВоркутаУголь «Северосталь» до страхового стажу у зв`язку з відсутністю в органі Пенсійного фонду України відомостей про сплату підприємством, яке розташоване в Російській Федерації, страхових внесків. Суд вважає, що відмова в призначенні пенсії у зв`язку з відсутністю відомостей про сплату страхувальником страхових внесків (єдиного внеску), є непропорційним втручанням держави в права позивача та порушує його право на своєчасне отримання пенсії в належному розмірі.

При таких обставинах суд вважає, що рішення відповідача №2291 від 06.01.2021 року про відмову в призначенні пенсії є протиправним і підлягає скасуванню.

Враховуючи положення ч.2 ст.9, ст.245 КАС України, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправним та скасування рішення від 06.01.2021 року №2291 про відмову в призначенні пенсії.

Щодо позовних вимог в частині зобов`язання повторно розглянути заяву №7832 від 30.12.2020 року про призначення пенсії зарахувавши до пільгового та страхового стажу періоди роботи з 01.11.1993 року по 25.05.1995 року служба в армії; з 27.07.1995 року по 10.12.2007 року, з 20.01.2008 року по 05.02.2015 року, з 12.03.2015 року по 16.09.2015 року, з 05.10.2015 року по 28.02.2017 року, з 01.03.2017 року по 25.09.2017 року, з 10.10.2017 року по 18.12.2020 року відповідно до ч.1 ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» із застосуванням роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року №8 та з врахуванням висновків суду, суд зазначає наступне.

При вирішені цього спору суд керується ч.2 ст.2 КАС України, в силу якої, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Так, критерій "прийняття рішень, вчинення (не вчинення) дій на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України" - за змістом випливає з принципу законності, що закріплений у ч.2 ст.19 Конституції України: "Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України"

"На підставі" означає, що суб`єкт владних повноважень:

- має бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України;

- зобов`язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.

Критерій "прийняття рішення, вчинення (не вчинення) дії обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення або вчинення дії" - відображає принцип обґрунтованості рішення або дії. Він вимагає від суб`єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов`язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, висновки експертів тощо.

Встановлення невідповідності діяльності суб`єкта владних повноважень хоча б одному із зазначених критеріїв для оцінювання його рішень, дій та бездіяльності може бути підставою для задоволення адміністративного позову.

Судом встановлено, що у спірному рішенні відповідача не зазначено періоди роботи, які не зараховані до страхового та пільгового стажу з 01.11.1993 року по 25.05.1995 року служба в армії; з 27.07.1995 року по 10.12.2007 року, з 20.01.2008 року по 05.02.2015 року, з 12.03.2015 року по 16.09.2015 року, з 05.10.2015 року по 28.02.2017 року, з 01.03.2017 року по 25.09.2017 року, з 10.10.2017 року по 18.12.2020 року у пропорції за кожен повний рік роботи 1 рік та 3 місяці відповідно до ч.1 ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» із застосуванням роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року №8.

У спірному рішенні вказано у якості підстав для відмови в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку за нормами ч.3 ст.114 Закону №1058 відсутність пільгового стажу 25 років на підземних роботах: до пільгового стажу не зараховано період з 01.01.2015 року по 31.01.2015 року на підприємстві ТОВ «Донуглепоставка», оскільки відсутні відомості про сплату щомісячних внесків за цей період до МДЗ України. До пільгового та страхового стажу не зараховано періоди: з 12.03.2015 року по 16.09.2015 року на підприємстві «Ургалуголь», з 05.10.2015 року по 28.02.2017 року, з 01.03.2017 року по 25.09.2017 року на підприємстві ООО «Северная алмазная компания», з 10.10.2017 року по 08.12.2020 року на підприємстві «ВоркутаУголь «Северосталь», оскільки відсутні довідки про підземні спуски в шахту та документи, підтверджуючі сплату страхових внесків до Пенсійного фонду Російської Федерації згідно листа Міністерства соціальної політики України від 19.07.2019 року №13545/0/2-19/54.

Оскільки рішення суду не може ґрунтуватись на припущеннях, має бути чітким та зрозумілим, а відсутність у спірному рішенні мотивів не зарахування до страхового та пільгового стажу роботи позивача окремих періодів, не дозволяє суду перевірити чи правомірно зазначенні періоди роботи не зараховані, і свідчить про те, що відповідач діяв необґрунтовано.

Враховуючи те, що суд позбавлений можливості на даний час встановити, які саме періоди роботи позивача були зараховані чи не зараховані відповідачем до страхового та пільгового стажу, які періоди не зараховані чи зараховані у пропорції за кожний повний рік роботи 1 рік та 3 місяці, у зв`язку із чим, зазначені позовні вимоги, є передчасними та задоволенню не підлягають.

При цьому, з метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, суд на підставі ч.2 ст.9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об`єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім і необхідним (ефективним), а саме: зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву №7832 від 30.12.2020 року про призначення пенсії, зарахувавши до пільгового стажу період роботи з 01.01.2015 року по 31.01.2015 року на підприємстві ТОВ «Донуглепоставка», до пільгового та страхового стажу період роботи з 12.03.2015 року по 16.09.2015 року на підприємстві «Ургалуголь», з 05.10.2015 року по 28.02.2017 року, з 01.03.2017 року по 25.09.2017 року на підприємстві ООО «Северная алмазная компания», з 10.10.2017 року по 08.12.2020 року на підприємстві «ВоркутаУголь «Северосталь» з урахуванням висновків суду, які викладено у рішенні.

Щодо позовних вимог в частині зобов`язання призначити пенсію за віком на пільгових умовах на підставі ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», то наведені позовні вимоги не підлягають задоволенню, оскільки обчислення стажу та призначення пенсії входять до дискреційних повноважень відповідача.

Згідно з ч. 2ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено правомірність пред`явленого позову в частині, а відповідачем доводи позовної заяви не були спростовані, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч.3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

У зв`язку з частковим задоволенням позовних вимог немайнового характеру, судовий збір підлягає стягненню з суб`єкта владних повноважень у розмірі 454,00 грн. (50% від сплаченої суми судового збору) на користь позивача, оскільки останнім при зверненні до суду з даним адміністративним позовом сплачено судовий збір 908,00 грн. (а.с.4).

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ) до Селидівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ:41247274, місцезнаходження: Донецька область, м. Селидове, вул.Героїв Праці, б.6) про визнання незаконним та скасування рішення про відмову в призначенні пенсії від 06.01.2021 року №2291 та зобов`язання повторно розглянути заяву №7832 від 30.12.2020 року про призначення пенсії та призначити пенсію відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» зарахувавши до пільгового та страхового стажу періоди роботи з 01.11.1993 року по 25.05.1995 року служба в армії; з 27.07.1995 року по 10.12.2007 року, з 20.01.2008 року по 05.02.2015 року, з 12.03.2015 року по 16.09.2015 року, з 05.10.2015 року по 28.02.2017 року, з 01.03.2017 року по 25.09.2017 року, з 10.10.2017 року по 18.12.2020 року відповідно до ч.1 ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» із застосуванням роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року №8 та з врахуванням висновків суду.- задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про відмову в призначенні пенсії від 06.01.2021 року №2291.

Зобов`язати Селидівське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ:41247274, місцезнаходження: Донецька область, м. Селидове, вул.Героїв Праці, б.6) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ) №7832 від 30.12.2020 року про призначення пенсії, зарахувавши до пільгового стажу період роботи з 01.01.2015 року по 31.01.2015 року на підприємстві ТОВ «Донуглепоставка», до пільгового та страхового стажу період роботи з 12.03.2015 року по 16.09.2015 року на підприємстві «Ургалуголь», з 05.10.2015 року по 28.02.2017 року, з 01.03.2017 року по 25.09.2017 року на підприємстві ООО «Северная алмазная компания», з 10.10.2017 року по 08.12.2020 року на підприємстві «ВоркутаУголь «Северосталь» з урахуванням висновків суду, які викладено у рішенні.

У задоволенні решти частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Селидівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ:41247274, місцезнаходження: Донецька область, м. Селидове, вул.Героїв Праці, б.6) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн. 00 коп.

Повний текст судового рішення складено та підписано 12.04.2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.

Суддя Н.А. Мозговая