Рішення № 96209407, 13.04.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.04.2021
Номер справи
200/2112/21-а
Номер документу
96209407
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 квітня 2021 р. Справа№200/2112/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) звернулася до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради (ідентифікаційний код 03197428, 85113, Донецька область м.Костянтинівка, вул.Громова, 14) про зобов`язання провести перерахунок соціальної допомоги як одинокій матері з 01.02.2020 з урахуванням доньки - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . В обґрунтування зазначено, що на момент звернення до відповідача із заявою про виплату соціальних виплат як одинокій матері на чотирьох дітей допомога призначена тільки на трьох, оскільки до заяви не додано витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька ОСОБА_2 відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України. Зазначений витяг подано у січні 2021 року, однак перерахунок відповідачем не здійснено з посиланням на необхідність подання повторної заяви. Вважає, що повторно подана заява унеможливить отримання допомоги за попередній період, тобто з 01.02.2020 по дату повторного звернення, у зв`язку з чим просить суд зобов`язати управління здійснити перерахунок саме з 01.02.2020. Зазначає, що несвоєчасне подання витягу зумовлено проведенням карантинних заходів на території України.

02 березня 2021 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду прийнято до розгляду позовну заяву, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідачем надано відзив, в якому зазначено, що позивач 01.02.2020 звернулася до управління із заявою на призначення допомоги на дітей одинокій матері. Допомога призначена на ОСОБА_3 , ОСОБА_4 . У зв`язку із ненаданням витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження дитини із зазначенням відомостей про батька відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України допомога на ОСОБА_2 не призначена. Підстави для перерахунку допомоги з 01.02.2020 відсутні, оскільки витяг надано лише у січні 2021 року. Просив відмовити у задоволені позовних вимог.

Розглянувши заяви по суті суд встановив наступне.

ОСОБА_1 є матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , виданим 05.05.2014 Виконавчим комітетом Нижньокринської селищної ради м.Макіївки Донецької області.

17 лютого 2020 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулася до органу праці та соціального захисту населення м.Костянтинівки із заявою про призначення, зокрема, допомоги на дітей одиноким матерям. При поданні заяви ОСОБА_1 повідомлено про необхідність подання свідоцтва про народження, витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження дитини до 17.03.2020.

27 березня 2020 року рішенням УСЗН Костянтинівської міської ради призначено допомогу сім`ям з дітьми, а саме допомогу одинокій матері на утриманців: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Виплата допомоги призначена з 01.02.2020.

12 січня 2021 року позивачем отримано витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження дитини із зазначенням відомостей про батька відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України. З витягу вбачається, що в актовому записі № 26 від 05.05.2014 про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 відомості про батька записані відповідно до ч.1 ст.135 Сімейного кодексу України.

ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради із заявою від 13 січня 2021 року б/н про перерахунок допомоги одинокій матері з 01.02.2020 з урахуванням витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження дитини - ОСОБА_2 із зазначенням відомостей про батька відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України.

25 січня 2021 року Управлінням соціального захисту населення Костянтинівської міської ради надана відповідь №П-24-51-6.2, в якій повідомлено, що допомогу на дітей одиноким матерям призначено з урахуванням наданих до заяви документів. Для розгляду питання про призначення допомоги з урахуванням витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження дитини - ОСОБА_2 із зазначенням відомостей про батька відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України необхідно надати нову заяву, декларацію про доходи, інформацію про склад сім`ї, наявність транспортного засобу, житлового приміщення.

Вважаючи протиправним нездійснення перерахунку допомоги з моменту призначення (01.02.2020) із урахуванням наданого витягу 13.01.2021 позивач звернулася до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Частиною першою статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми, шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім`ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім`ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення встановлений Законом України № 2811-XII від 21 листопада 1992 року «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» (далі - Закон № 2811-XII).

Згідно з частиною першою статті першої Закону № 2811-XII, громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Відповідно до пункту 5 частини першої статті третьої Закону № 2811-XII, одним з видів державної допомоги сім`ям з дітьми є, зокрема, допомога на дітей одиноким матерям.

Частиною першою статті 18-1 Закону № 2811-XII визначено, що право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Відповідно до частини першої статті 18-2 Закону № 2811-XII, допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку.

Відповідно до частини четвертої статті першої Закону № 2811-XII, порядок призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Так, умови призначення і виплати видів державної допомоги сім`ям з дітьми, передбачених Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» визначено Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 (далі - Порядок № 1751).

Відповідно до пункту 35 Порядку № 1751, для призначення допомоги на дітей одиноким матерям до органу соціального захисту населення подаються такі документи:

1) заява про призначення допомоги, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики;

2) витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданий відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідка про народження, видана виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) рад, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документ про народження, виданий компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку;

3) копія свідоцтва про народження дитини;

4) довідка про реєстрацію місця проживання матері та дитини. У разі неможливості одержати таку довідку допомога призначається на підставі висновку про початкову оцінку потреб дитини та сім`ї, наданого центром соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді, із зазначенням факту проживання дитини з матір`ю. Якщо дитина навчається за межами населеного пункту, в якому проживає мати, і не перебуває на повному державному утриманні, подається довідка про реєстрацію місця проживання матері та довідка про реєстрацію місця проживання або місця перебування (навчання) дитини.

Допомога на дітей одиноким матерям призначається з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 18-річного віку (якщо діти навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) включно. Допомога виплачується протягом шести календарних місяців (пункт 36 Порядку № 1751).

Згідно абзаців п`ятого, сьомого пункту 43 Порядку № 1751 документи, необхідні для призначення державної допомоги сім`ям з дітьми, розглядаються органом, що призначає і виплачує державну допомогу, протягом десяти днів з дня подання заяви. Про призначення державної допомоги сім`ям з дітьми чи про відмову в її призначенні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження цього рішення орган, що призначає і виплачує зазначену допомогу, видає чи надсилає заявникові письмове повідомлення протягом п`яти днів після прийняття відповідного рішення.

Відповідно до пункту 44 Порядку №1751 у разі коли до заяви не додані всі необхідні документи, орган соціального захисту населення повідомляє заявника, які документи мають бути подані додатково. Якщо вони будуть подані не пізніше ніж протягом одного місяця з дня одержання зазначеного повідомлення, днем (місяцем) звернення за призначенням допомоги вважається день (місяць) прийняття або відправлення заяви.

Судом встановлено, що 17.02.2020 позивач звернулась до органу праці та соціального захисту населення м.Костянтинівки із заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям. Разом з цим, до заяви не додано витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження дитини - ОСОБА_2 із зазначенням відомостей про батька відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України. Заява містить запис про необхідність надання такого витягу та встановлено строк - 17.03.2020. У встановлений строк витяг позивачем не надано.

Щодо твердження позивача про неможливість надання витягу у визначений строк з підстав обмежень, що зумовлені карантинними заходами направленими на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) суд враховує наступне.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням корона вірусної хвороби (COVID-19)» №540-ІХ від 30 березня 2020 року розділ VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" доповнено пунктом 1-1 такого змісту:

"1-1. Установити, що визначені статтею 6 цього Закону строки звернення щодо призначення державної допомоги сім`ям з дітьми продовжуються на період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, та один місяць після дати його завершення".

Положеннями статті 6 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» встановлено, що документи, необхідні для призначення державної допомоги сім`ям з дітьми, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, самостійно. За наявності письмової заяви особи, яка претендує на призначення допомоги, але за станом здоров`я або з інших поважних причин не може самостійно зібрати необхідні документи, збір зазначених документів покладається на органи, що призначають допомогу.

Документи, необхідні для призначення державної допомоги сім`ям з дітьми, розглядаються органом, що призначає та здійснює виплату державної допомоги, протягом 10 днів з дня звернення.

Про призначення державної допомоги чи про відмову в її наданні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження цього рішення орган, що призначає і здійснює виплату державної допомоги сім`ям з дітьми, видає чи надсилає заявникові письмове повідомлення протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.

Постановою Кабінету Міністрів України № 211 від 11 березня 2020 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" встановлено з 12 березня 2020 року на всій території України карантин. Станом як на час подання позивачем відповідного витягу так і на час розгляду даної справи, заходи щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби, передбачені карантином, тривають.

Враховуючи те, що строки звернення щодо призначення державної допомоги сім`ям з дітьми Законом № 540-IX продовжені на період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) дія яких триває, при цьому, неможливість надання позивачем витягу у строк до 17.03.2020 зумовлена саме карантинними заходами, суд дійшов висновку, щодо наявності підстав вважати, що витяг поданий у строк, визначений п. 44 Порядку №1751 та наявності підстав для здійснення перерахунку призначеної допомоги одинокій матері з 01.02.2020 (тобто з моменту призначення) з урахуванням дитини витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження дитини - ОСОБА_2 із зазначенням відомостей про батька відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що запис про батька ОСОБА_2 у свідоцтві про народження дитини здійснено за вказівкою матері дитини - 05 травня 2014 року (актовий запис №26). Вказане, дає підстави суду вважати, що здійснення розрахунку державної допомоги одинокій матері з моменту звернення/призначення (тобто з 01.02.2020) з урахуванням витягу, який підтверджує викладені обставини, є необхідним для дотримання балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав та інтересів позивача і цілями, на досягнення яких спрямоване надання державної допомоги.

Посилання відповідача на порушення строку звернення до суду є безпідставним, з огляду на те, що позивач звернувся з вказаним адміністративним позовом у межах шестимісячного строку визначеного ст.122 КАС України, оскільки предметом оскарження у даній справі є правомірність дій відповідача щодо відмови у проведені перерахунку призначеної допомоги одинокій матері на дітей за результатом розгляду заяви від 13.01.2021.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат суд враховує, що ухвалою суду відстрочено сплату судового збору до ухвалення рішення у справі.

Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, щодо стягнення за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень судового збору у розмірі 980,00 грн. (як за одну вимогу немайнового характеру).

Керуючись нормами Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Зобов`язати Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради (ідентифікаційний код 03197428, 85113, Донецька область м.Костянтинівка, вул.Громова, 14) здійснити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) перерахунок допомоги на дітей, як одинокій матері, з 01 лютого 2020 року з урахуванням витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження дитини - ОСОБА_2 із зазначенням відомостей про батька відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради (ідентифікаційний код 03197428, 85113, Донецька область м.Костянтинівка, вул.Громова, 14) судовий збір у розмірі 980 (дев`ятсот вісімдесят) грн. 00 коп. на користь державного бюджету України.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідні положення КАС України.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.О. Кошкош