Ухвала суду № 96209348, 12.04.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.04.2021
Номер справи
200/3984/21
Номер документу
96209348
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

12 квітня 2021 р. Справа №200/3984/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Загацька Т.В., ознайомившись з позовною заявою ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради з позовними вимогами:

- визнати бездіяльність відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплаті позивачу разової грошової допомоги до 5 травня згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі 5 (п`яти) мінімальних пенсій за віком з урахуванням раніше виплаченого розміру допомоги у 2018,2019,2020 роки - протиправною;

- зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити перед позивачем разову грошову допомогу до 5 травня згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі 5 (п`яти) мінімальних пенсій за віком з урахуванням раніше виплаченого розміру допомоги у 2018, 2019, 2020 роки.

Відповідно до положень ст.171 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з`ясовує чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Дана позовна заява не відповідає вимогам ст.ст. 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.

Пунктом 2 ч.5 ст.160 КАС України регламентовано, що в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.

У наданому позові позивачем в якості відповідача визначено Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради в Донецькій області та вказано код ЄДРПОУ 41336065.

Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за кодом ЄДРПОУ 41336065 зазначено Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради.

В порушення вказаних норм, позивачем невірно зазначено найменування відповідача.

Відповідно до ч.ч.1-2 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як вбачається зі змісту позовної заяви стосуються розміру виплаченої позивачу допомоги до 05 травня за 2018, 2019,2020 роки.

Статтею 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено, що особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.

Таким чином, 30 вересня відповідного року - встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж була йому нарахована. Отже, перебіг строку звернення позивача до суду з даним позовом слід обраховувати до 05 травня за 2018 рік з 30 вересня 2018 року, до 05 травня за 2019 рік слід обраховувати з 30 вересня 2019 року, до 05 травня за 2020 рік слід обраховувати з 30 вересня 2020 року.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 10.05.2018 у справі 389/1042/17 (2-а/389/47/17).

Відповідно до частини 5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Враховуючи викладене, строк звернення позивача до суду щодо частини вимог, які стосуються розміру виплаченої позивачу допомоги до 05 травня за 2018 рік розпочався з 1 жовтня 2018 року та останнім днем цього строку було 1 квітня 2019 року, до 05 травня за 2019 рік розпочався з 1 жовтня 2019 року та останнім днем цього строку було 1 квітня 2020 року, до 05 травня за 2020 рік розпочався з 1 жовтня 2020 року та останнім днем цього строку було 1 квітня 2021 року.

Проте, з відповідним позовом, позивач звернувся до суду 02 квітня 2021 року, про що свідчить штамп на поштовому конверті, тобто позов подано з пропуском шестимісячного строку звернення, визначеного ч.2 ст.122 КАС України.

Частиною 6 ст.161 КАС України передбачено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Відповідно до ч.1 ст.123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Поважними причинами пропуску строку звернення до адміністративного суду є наявність обставин, які створили об`єктивні перешкоди для звернення особи з позовом і подолання яких для цієї особи було неможливим або ускладненим.

Разом з позовною заявою позивачем надано заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду з позовом, в якій заначено, що лише 22.03.2021 після отримання остаточної відповіді з Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради у Донецькій області, якою було відмовлено у нарахуванні та виплаті разової грошової допомоги до 5 травня згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі 5 (п`яти) мінімальних пенсій за віком з урахуванням раніше виплаченого розміру допомоги у 2018, 2019, 2020 роках та ознайомлення з Рішенням Конституційного суду України від 27.02.2020 у справі №1-247/2018 (3393/18) позивач мав можливість та право звернутись до суд з цим позовом.

Проте суд вважає, що наведені підстави не впливають на переривання установленого процесуального строку та не спростовує обізнаність позивача про розмір виплат і можливе порушення його прав.

Відповідно до ч.6 ст.161 КАС України у разі пропуску строку звернення до суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Таким чином, позивачу необхідно надати заяву про поновлення строку звернення до адміністративного із відповідними доказами в обґрунтування поважності причин пропуску такого строку та вказати інші підстави для поновлення строку суду.

Відповідно до ст.94 КАС України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Учасники справи мають право подавати письмові докази в електронних копіях, посвідчених електронним цифровим підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до закону. Електронна копія письмового доказу не вважається електронним доказом.

Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

У порушення вищевказаних норм копії документів, додані до позовної заяви, позивачем не засвідчені належним чином.

Згідно ч.1 ст.169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Враховуючи вищевикладене, позовна заява підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення недоліків позовної заяви.

Керуючись, статтями 160, 161, 169, 171, 243, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без руху.

Встановити позивачу строк 10 днів з дня отримання ухвали на усунення недоліків шляхом надання суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного із відповідними доказами в обґрунтування поважності причин пропуску такого строку та вказати інші підстави для поновлення строку суду; виправленої позовної заяви відповідно до кількості учасників справи, з зазначенням вірного найменування відповідача по справі; копій доданих до позовної заяви доказів, засвідчених відповідно до вимог чинного законодавства, у відповідності до кількості сторін у справі.

У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і буде повернута позивачу.

Повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.

Суддя Т.В.Загацька