
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua
_______________
УХВАЛА
"08" квітня 2021 р. Cправа №902/667/20
Суддя Господарського суду Вінницької області Нешик О.С., при секретарі судового засідання Шаравській Н.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Вінницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів від 05.03.2021 № 01-11/100 про зміну порядку виконання рішення суду у справі
за позовом приватного підприємства "Паланиця", с.Кобелецьке Тиврівського району Вінницької області
до Вінницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, м.Вінниця
про стягнення 120000 грн помилково перерахованих коштів
представники сторін в судове засідання не з`явились.
ВСТАНОВИВ :
В провадженні Господарського суду Вінницької області перебувала справа №902/667/20 за позовом приватного підприємства "Паланиця" про стягнення з Вінницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів помилково перерахованих коштів в сумі 120000,00 грн.
Рішенням Господарського суду Вінницької області від 08.10.2012 року позов задоволено повністю, вирішено стягнути з Вінницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на користь приватного підприємства "Паланиця" 120000,00 грн помилково перерахованих коштів та 2102,00 грн судового збору.
На виконання вказаного рішення був виданий відповідний наказ від 16.11.2020.
10.03.2021 на адресу суду надійшла заява Вінницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів №01-11/100 від 05.03.2021 про зміну порядку виконання рішення Господарського суду Вінницької області шляхом стягнення з Державного бюджету України на користь приватного підприємства "Паланиця" 120000,00 грн помилково перерахованих коштів та 2102,00 грн судового збору. Обґрунтовуючи вказану вимогу останній зазначає, що із змісту рішення слідує, що грошові кошти в розмірі 120000,00 грн, які були предметом спору у даній справі розцінювалися як помилково сплачена ПП "Паланиця" частина суми адміністративно-господарської санкції. При цьому після надходження коштів позивача на рахунок УК у Тиврівському районі №31217230002595, із зазначенням призначення платежу: "Платежі до Фонду соціального захисту інвалідів за 2018 рік" без ПДВ їх автоматично зараховано до Державного бюджету України і такі кошти відсутні на рахунку відповідача, відкритому для обліку надходження коштів до Державного бюджету в якості сплати адміністративно - господарських санкцій.
Ухвалою суду від 15.03.2021 вказану заяву призначено до розгляду в судовому засіданні на 08.04.2021.
На визначену судом дату, 08.04.2021, представники сторін в судове засідання не з`явилися.
Поряд з тим, суд зазначає, що 08.04.2021 від відповідача надійшли письмові пояснення №01-11/1368 від 07.04.2021, в яких останній додатково зазначає наступне:
"У спорах про повернення помилково або надміру сплачених сум до державного бюджету спірні суми мають стягуватись з Державного бюджету України. Такий правовий висновок у подібній справі щодо стягнення неправильно зарахованих коштів до Державного бюджету України зроблено Великою Палатою Верховного Суду у Постанові від 19.06.2018 у справі №910/23967/16.
Враховуючи вищенаведене, Вінницьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів повідомляє, що станом на 07.04.2021 року рішення Господарського суду Вінницької області від "08" жовтня 2020 р. про стягнення з Вінницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на користь приватного підприємства "Паланиця" 120000,00 грн помилково перерахованих коштів та 2102,00 грн судового збору не виконано у зв`язку з неможливістю його виконання в порядку визначеному судом."
Також, 08.04.2021 від представника позивача надійшов лист, в якому останній зазначає, що ПП " Паланиця" не заперечує щодо задоволення заяви відповідача про зміну порядку виконання рішення суду по справі №902/667/20 та при її розгляді покладається на розсуд суду. Одночасно представник позивача просить суд розглянути вказану заяву за його відсутності.
Таким чином, вирішуючи заявлену вимогу про зміну порядку виконання рішення суд враховує наступні норми законодавства.
Джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів є надходження до Фонду соціального захисту інвалідів (п.13-2 ч.3 ст.29 Бюджетного кодексу України).
Відповідно до ч.1 ст.23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Частина 1 статті 43 Бюджетного кодексу України визначає, що при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Казначейство України забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України. Казначейське обслуговування бюджетних коштів передбачає, зокрема, розрахунково-касове обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів, а також інших клієнтів відповідно до законодавства. В органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, бюджетним установам відкриваються рахунки у встановленому законодавством порядку.
Згідно до ч.4 ст.45 Бюджетного кодексу України податки і збори (обов`язкові платежі) та інші доходи державного бюджету зараховуються безпосередньо на єдиний казначейський рахунок і не можуть акумулюватися на рахунках органів, що контролюють справляння надходжень бюджету (за винятком установ України, які функціонують за кордоном).
Відповідно до пунктів 1, 2 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України від 14.04.2011 за №129, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.04.2011 за №528/19266 Фонд соціального захисту інвалідів (далі - Фонд) є неприбутковою бюджетною установою, діяльність якої спрямовується, координується та контролюється Міністерством соціальної політики України. Фонд як бюджетна установа є правонаступником Фонду як урядового органу.
Як зазначалось вище, рішенням Господарського суду Вінницької області від 08.10.2020 позов Приватного підприємства "Паланиця" задоволено та стягнуто на його користь з Вінницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів 120 000,00 грн помилково перерахованих коштів та 2102,00 грн судового збору.
При цьому в ході судового розгляду даної справи судом встановлено, що згідно платіжного доручення від 11.11.2019 за №1071 приватним підприємством "Паланиця" перераховані кошти в сумі 70000,00 грн на рахунок УК у Тиврівському районі №31217230002595, із зазначенням призначення платежу: "Платежі до Фонду соціального захисту інвалідів за 2018 рік" без ПДВ.
Окрім того, 05.12.2019, згідно платіжного доручення №1109, позивачем перераховано кошти в сумі 50000,00 грн на рахунок УК у Тиврівському районі №31217230002595, із зазначенням призначення платежу: "Платежі до Фонду соціального захисту інвалідів за 2018 рік" без ПДВ.
Одночасно слід зазначити, що вказані кошти в сумі 120000,00 грн, які були предметом спору у даній справі, Вінницьким обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів розцінювалися як сплачена ПП "Паланиця" частина суми адміністративно-господарської санкції.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення визначає Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №845 від 03.08.2011 (далі по тексту також - Порядок).
Відповідно до п.3 Порядку рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Пункт 26 Порядку визначає, що безспірне списання коштів з рахунків розпорядників (бюджетних установ) та одержувачів бюджетних коштів, на яких обліковуються кошти загального та спеціального фондів відповідного бюджету, здійснюється в межах бюджетних асигнувань, передбачених у затвердженому кошторисі або плані використання бюджетних коштів, та у разі наявності на його рахунках для обліку відкритих асигнувань (залишків коштів на рахунках).
При цьому слід зазначити, що суми адміністративно-господарських санкцій і пені, що надійшли до державного бюджету, відповідно до ст.20 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" використовуються Фондом соціального захисту інвалідів для: фінансування цим Фондом заходів, які здійснюються центральними органами виконавчої влади та підпорядкованими їм установами, у тому числі спеціалізованими, і підприємствами, організаціями громадських організацій осіб з інвалідністю, щодо соціальної, трудової, фізкультурно-спортивної (за поданням Національного комітету спорту інвалідів України) та професійної реабілітації осіб з інвалідністю;
надання підприємствам, установам, організаціям, у тому числі підприємствам, організаціям громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичним особам, які використовують найману працю, цільової позики (на поворотній основі з терміном повернення до трьох років) на створення робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, у межах коштів, передбачених на зазначені потреби у відповідному році. Цільові позики підприємствам та організаціям громадських організацій осіб з інвалідністю надаються лише за наявності рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері соціального захисту осіб з інвалідністю, ветеранів війни;
надання підприємствам, установам, організаціям, у тому числі фізичним особам, які використовують найману працю, що забезпечують працевлаштування осіб з інвалідністю з числа зареєстрованих безробітних за направленням державної служби зайнятості, компенсацій, визначених Законом України "Про зайнятість населення";
надання особам з інвалідністю з числа зареєстрованих безробітних компенсацій, визначених Законом України "Про зайнятість населення";
фінансування витрат на професійне навчання осіб з інвалідністю, у тому числі за направленням державної служби зайнятості, на професійне навчання осіб з інвалідністю із числа випускників спеціальних загальноосвітніх шкіл (шкіл-інтернатів), загальноосвітніх санаторних шкіл (шкіл-інтернатів),
загальноосвітніх навчальних закладів на спеціалізованих робочих місцях підприємств, організацій осіб з інвалідністю;
надання фінансової допомоги на здійснення заходів соціальної, трудової, фізкультурно-спортивної (за поданням Національного комітету спорту інвалідів України) та професійної реабілітації осіб з інвалідністю (відновлення працездатності шляхом забезпечення особи з інвалідністю технічними реабілітаційними засобами, створення умов для заняття фізичною культурою і спортом, оплата навчання та перекваліфікації, створення на робочому місці особи з інвалідністю належних санітарно-гігієнічних, виробничих і технічних умов згідно з індивідуальною програмою реабілітації особи з інвалідністю, випуск для осіб з інвалідністю спеціальної літератури та аудіозаписів для їх професійної підготовки), працевлаштування осіб з інвалідністю шляхом створення робочих місць, у тому числі спеціальних робочих місць, а також надання фінансової допомоги на технічне оснащення діючих робочих місць для працевлаштування на них осіб з інвалідністю та на технічне переоснащення виробництва підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю з метою створення додаткових робочих місць і працевлаштування на них осіб з інвалідністю. Фінансова допомога надається лише за наявності рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері соціального захисту осіб з інвалідністю, ветеранів війни;
надання підприємствам, установам, організаціям, у тому числі підприємствам, організаціям громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичним особам, які використовують найману працю, дотацій на створення спеціальних робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, зареєстрованих у державній службі зайнятості як безробітні або такі, що шукають роботу. Дотації надаються лише за наявності рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері соціального захисту осіб з інвалідністю, ветеранів війни;
на функціонування всеукраїнських, державних, міжрегіональних центрів професійної реабілітації осіб з інвалідністю і державних центрів соціальної реабілітації дітей з інвалідністю у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Порядок сплати адміністративно-господарських санкцій і пені до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, їх акумуляції, обліку та контролю за їх використанням, а також з урахуванням пропозицій всеукраїнських громадських організацій осіб з інвалідністю - використання цих коштів встановлюється законом.
Порядок сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю (Далі - порядок сплати АГС) та Порядок використання суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, що надійшли до державного бюджету (далі - порядок використання суми АГС) затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 за № 70 "Деякі питання реалізації норм Законів України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" та "Про зайнятість населення"". Пунктом 2 порядку сплати суми АГС визначено, що роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців на рахунки, відкриті в органах Державного казначейства, до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю. Згідно п.5 порядку сплати АГС, органи Державного казначейства за запитом інформують відділення Фонду про суму адміністративно-господарських санкцій та пеню, що надійшли до державного бюджету.
Фінансування видатків відділень Фонду, відповідно до п.13 порядку використання суми АГС здійснюється відповідними територіальними органами Казначейства на підставі кошторисів цих відділень, затверджених Фондом соціального захисту інвалідів, у межах загального кошторису відділень Фонду, затвердженого Мінсоцполітики.
З викладеного слідує, що сума грошових коштів, перерахована позивачем на рахунок відповідача, як помилково сплачена частина адміністративно-господарських санкцій, не може бути повернена позивачу шляхом її списання з рахунку відповідача, оскільки після надходження коштів позивача на рахунок УК у Тиврівському районі №31217230002595, із зазначенням призначення платежу: "Платежі до Фонду соціального захисту інвалідів за 2018 рік" без ПДВ їх автоматично зараховано до Державного бюджету України і такі кошти відсутні на рахунку відповідача, відкритому для обліку надходження коштів до Державного бюджету в якості сплати адміністративно - господарських санкцій.
Поряд з тим, суд враховує, що відповідно до ст. 326 ГПК України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Статтею 331 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувана чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.
Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Таким чином, враховуючи встановлену обставину неможливості виконання рішення суду від 08.10.2021 у визначеному в його резолютивній частині порядку, суд вважає доводи заявника обґрунтованими у зв`язку із чим, заява у вказаній частині підлягає задоволенню.
При цьому судом враховано позицію Великої Палати Верховного Суду, викладену в постанові від 19.06.2018 у справі №910/23967/16, із змісту якої слідує, що у спорах про повернення помилково або надміру сплачених сум до державного бюджету спірні суми, а також сплачений судовий збір за розгляд даного спору мають стягуватись з Державного бюджету України. Водночас необхідності зазначення таких відомостей, як орган, через який грошові кошти мають перераховуватись, або номера чи виду рахунку, з якого має бути здійснено стягнення/списання норми ГПК України не встановлюють, оскільки такі відомості не впливають ні на підстави, ні на обов`язковість відновлення права позивача в разі встановлення судом його порушення, та за своєю суттю є регламентацією способу та порядку виконання судового рішення, що має відображатися у відповідних нормативних актах, а не резолютивній частині рішення.
Задоволення заяви Вінницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів №01-11/45 від 02.02.2021 судом направлено на усунення перешкод у виконанні рішення суду та недопущення порушення ст.129 Конституції України, статті 18 Господарського процесуального кодексу.
Керуючись ст. ст. 2, 18, 232, 233, 234, 235, 331, Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Заяву Вінницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів №01-11/100 від 05.03.2021 про зміну порядку виконання рішення суду у справі №902/667/20 задовольнити.
2. Змінити порядок виконання рішення Господарського суду Вінницької області від 08.10.2020 у справі №902/667/20, а саме: "шляхом стягнення з Державного бюджету України на користь приватного підприємства "Паланиця" (вул.Д.Нечая, 2, с.Кобелецьке, Тиврівський район, Вінницька обл., 23327, код ЄДРПОУ 32192602) 120000,00 грн помилково перерахованих коштів та 2102,00 грн судового збору".
3. Примірник повного тексту ухвали (за підписом судді та відтиском гербової печатки суду) надіслати позивачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення, відповідачу - направити на електронну адресу (vinnitsia@ispf.gov.ua).
4 . Ухвала суду від 08.04.202 підписана суддею та набрала законної сили 13.04.2021.
5. Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції в порядку та строки, встановлені статтями 254-256, підпункту 17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Нешик О.С.
віддрук. прим.:
1 - до справи;
2 - позивачу (вул.Д.Нечая, 2, с.Кобелецьке, Тиврівський район, Вінницька обл., 23327)