
Провадження №2-а/760/112/19
Справа №760/24530/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 травня 2019 року Солом`янський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Усатової І.А.,
при секретарях: Ковальській К.О., Мелешко О.С.,
за участю:
представника позивача - Павлюка М.В.,
представника відповідача МОУ - Куртмоллаєва А.Е.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Харківського обласного військового комісаріату, Міністерства оборони України, Керівника Харківського обласного військового комісаріату про признання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Представник позивача ОСОБА_1 - Павлюк М.В. звернувся до суду з позовом до Харківського обласного військового комісаріату та Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії щодо виплати одноразової грошової допомоги.
Позивач свої вимоги обґрунтовує тим, що 23 жовтня 2013 року він отримав ІІ групу інвалідності у зв`язку з пораненнями, пов`язаними з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії.
У зв`язку з цим, як вказує представник позивача, у позивача виникло право на отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку з настанням інвалідності відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975, та інших нормативно-правових актів у розмірі 30-місячного грошового забезпечення відповідно до порядку встановленого Постановою Кабінету Міністрів України № 499 від 20.05.2008 року.
Як зазначає представник позивача, 26 квітня 2017 року позивачем було подано заяву до Харківського обласного військового комісаріату про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з отриманням інвалідності внаслідок поранення під час проходження військової служби на території де велись бойові дії, а саме в Республіці Афганістан, проте у задоволенні зазначеної заяви йому було відмовлено з тих підстав, що позивач отримує пенсію по лінії Міністерства надзвичайних ситуацій і тому, відповідно до п.17 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 25.12.2013 № 975 він має звертатися за призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги у зв`язку з пораненнями, що сталися внаслідок виконання обов`язків військової служби у країнах, де велися бойові дії до Міністерства надзвичайних ситуацій.
Позивач вважає такі дії відповідача незаконними, у зв`язку з чим просив задовольнити позов, визнати дії військового комісара Харківського обласного військового комісаріату полковника Колгушкіна Ю.Л., що виражені у фактичній відмові в підготовці висновку щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги незаконними, зобов`язати керівника Харківського обласного військового комісаріату надати до Міністерства оборони України висновок щодо можливості виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, як військовослужбовцю, який отримав інвалідність II групи внаслідок виконання обов`язків військової служби в країнах де велись бойові дії, в розмірі 30-місячного грошового забезпечення відповідно до порядку встановленого Постановою Кабінету Міністрів України № 499 від 20.05.2008, зобов`язати Міністерство оброни України призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу, як військовослужбовцю, який отримав інвалідність II групи внаслідок виконання обов`язків військової служби в країнах де велись бойові дії, в розмірі 30-місячного грошового забезпечення відповідно до порядку встановленому Постановою Кабінету Міністрів України № 499 від 20.05.2008 року.
Ухвалою судді Солом`янського районного суду міста Києва від 15 листопада 2017 року у справі відкрито провадження та призначено справу до розгляду.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав в повному обсязі та просив суд його задовольнити.
Представник відповідача Міністерства Оборони України - Куртмоллаєв А.Е. в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову.
17.01.2018 від представника відповідача Міністерства Оборони України - Остапенко В.В. на адресу суду надійшов відзив на позов, згідно якого відповідач просив у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити у повному обсязі, посилаючись на те, що заява позивача з доданими документами комісією з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби не розглядалась, пропозиції не формувались, протокол не складався і Міністру оборони України для прийняття рішення не подавався, а тому підстав для зобов`язання Міністерства оборони України призначити одноразову грошову допомогу у зв`язку з інвалідністю позивача немає.
Також представник відповідача зазначив, що відповідно до довідки МСЕК серії ААА № 617360 від 17.10.2011 позивачу під час первинного огляду було встановлено 3 групу інвалідності.
Тобто, на думку представника відповідача, право на отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку з інвалідністю військовослужбовця у позивача виникло з моменту встановлення 3 групи інвалідності, а саме з 17.10.2011.
Як вважає представник відповідача, позивач не має права на отримання одноразової грошової допомоги у разі настання інвалідності внаслідок виконання військового обов`язку у розмірах, що передбачені ст.ст.16,16-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України з питань соціального захисту військовослужбовців» від 04.07.2012 № 5040-VI та відповідно до Постанови Кабінету Міністрів від 25.12.2013 № 975.
На думку представника відповідача, право на таку допомогу виникає на момент встановлення інвалідності, така допомога повинна призначатися та виплачуватися у встановленому законодавством порядку, що діяв на день виникнення права на отримання такої допомоги.
Вважає, що на час встановлення інвалідності позивачу діяв інший порядок, який не втратив чинності.
Зазначає, що аналогічну правову позицію підтримує і Міністерство охорони здоров`я України у листі від 27.04.2016 № 16.06-16/625-16/10515 та Вищий адміністративний суд України в своїй ухвалі від 19.09.2017 № К/800/31453/16.
Також представник відповідача зазначив, що позивач звернувся для виплати йому одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку № 975, а необхідно до Порядку № 499.
Посилаючись на п.2, п.п.4 п.2 Порядку № 499 представник відповідача зазначив, що інвалідність позивачу було встановлено більше ніж через тридцять років з моменту звільнення зі служби, то підстав для виплати одноразової грошової допомоги позивачу не має.
Представник відповідача Харківського обласного військового комісаріату в судове засідання не з`явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причину неявки суду не повідомив.
09.01.2018 від представника Харківського ОВК - Новикова В.А. на адресу суду надійшли заперечення по справі, в яких відповідач заперечував проти позову з наступних підстав.
Позивач у період з 01.10.1981 року по 31.10.1983 року проходив строкову військову службу та у цей період приймав участь у бойових діях на території Демократичної Республіки Афганістан.
Відповідно до витягу з протоколу № 75 засідання військово-лікарської комісії Північного регіону по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв від 10.05.2011 поранення, контузія та їх наслідки пов`язані з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.
Рішенням медико-соціальної експертної комісії Харківського обласного центру медико-соціальної експертизи Харківської обласної державної адміністрації було встановлено ІІ групу інвалідності у зв`язку з пораненнями, пов`язаними з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, а саме під час проходження військової служби в Республіці Афганістан.
Представник відповідача зазначив, що 26.04.2017 позивач звернувся до Харківського ОВК із заявою та належними документами стосовно призначення йому виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням ІІ групи інвалідності, поранення, контузія, захворювання, пов`язані з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії.
26.06.2016 року Харківським ОВК позивачу було надано відповідь № 1632/ВСЗ, відповідно до якої позивачу запропоновано звернутися до Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області для вирішення питання виплати одноразової грошової допомоги, оскільки позивач отримує пенсію по лінії Міністерства надзвичайних ситуацій в Харківській області, так як звільнився з даного відомства на підставі наказу УПБ і АСР МНС України в Харківській області № 82 л/с від 31.10.2003 року.
Представник відповідача вважає, що витрати, пов`язані із виплатою одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності повинні здійснюватися Державною службою України з надзвичайних ситуацій, на яку централізовано виділяються кошти з державного бюджету. Просив відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши та оцінивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач проходив військову службу та був звільнений з військової служби, що підтверджується архівною довідкою від 26.06.2003 № 8/П-51014 (а.с.7).
Відповідно до виписки із акту огляду МСЕК серії 10 ААБ № 201180 від 23.10.2013 позивачу за наслідками повторного огляду встановлено ІІ групу інвалідності з 01.11.2013 року, причина інвалідності - поранення (контузія) та їх наслідки, пов`язані з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії (а.с.10).
Згідно з витягом з протоколу засідання Військово-лікарської комісії Північного регіону Міністерства оборони України по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв (протокол № 75 від 10 травня 2011 року) поранення (контузія) та їх наслідки колишнього військовослужбовця ОСОБА_1 пов`язані з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії (а.с.8).
Згідно з архівною довідкою Центрального архіву Міністерства оборони Російської Федерації від 26.06.2003 № 8/П-51014 ОСОБА_1 проходив службу в Республіці Афганістан з 01.10.1981р. по 31.10.1983р. (а.с. 7).
Позивач звертаючись до суду з позовом просив:
визнати дії військового комісара Харківського обласного військового комісаріату полковника Колгушкіна Ю.Л., що виражені у фактичній відмові в підготовці висновку щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги розпоряднику бюджетних коштів, а саме до Департаменту фінансів Міністерства оборони України, незаконними;
зобов`язати Керівника Харківського обласного військового комісаріату надати до Міністерства оборони України висновок щодо можливості виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, як військовослужбовцю, який отримав інвалідність II групи внаслідок виконання обов`язків військової служби в країнах де велись бойові дії, в розмірі щомісячного грошового забезпечення відповідно до порядку встановленому Постановою Кабінету Міністрів України №499 від 28.05.2008 року;
зобов`язати Міністерство оброни України призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу, як військовослужбовцю, який отримав інвалідність II групи внаслідок виконання обов`язків військової служби в країнах де велись бойові дії, в розмірі 30-місячного грошового забезпечення відповідно до порядку встановленому Постановою Кабінету Міністрів України №499 від 28.05.2008 року.
Як вбачається з матеріалів справи позивач 26.04.2017 звернувся до Харківського обласного військового комісаріату з заявою про призначення і виплату одноразової грошової допомоги в розмірі 200- кратного прожиткового мінімуму відповідно до вимог п.6 постанови Кабінету Міністрів України № 975 від 15.12.2013.
Листом №1623/ВСЗ від 26.06.2017 Харьківський обласний військовий комісаріат запропонував позивачу звернутися до Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області для вирішення питання виплати одноразової грошової допомоги.
Відповідно до ст. 41 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов`язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 16Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
Враховуючи, що право на грошову допомогу у звільненого військовослужбовця наступає в момент встановлення інвалідності, а не на момент його звільнення, тому до факту встановлення позивачу інвалідності, як підстави для виплати зазначеної одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності, в тому числі і для визначення розміру складових грошового забезпечення за останньою посадою, яку позивач займав при звільненні, повинні застосовуватися нормативно-правові акти, що діяли станом на день встановлення позивачу ІІ групи інвалідності 23 жовтня 2013 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 499 було затверджено Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб.
Відповідно до пп.2 п.2 Порядку та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затвердженого постановою КМУ від 28 травня 2008 року № 499 одноразова грошова допомога виплачується військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової
служби) у разі настання інвалідності в період проходження
військової служби та особам, звільненим з військової служби, у
разі настання інвалідності не пізніше ніж через три місяці після
звільнення з такої служби чи після закінчення зазначеного строку,
але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в
період її проходження, а у разі настання інвалідності внаслідок виконання обов`язків
військової служби - у розмірі 30-місячного грошового забезпечення - інвалідам II групи.
З огляду на те, що інвалідність позивачу була встановлена з 23 жовтня 2013 року, суд приходить до висновку, що при вирішенні питання про те як повинна нараховуватися та виплачуватися одноразова грошова допомога слід керуватися пп.2 п.2 Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 499 в редакції на день встановлення інвалідності.
Підставою для виплати одноразової допомоги в разі інвалідності є відповідне рішення Міністерства оборони України, в той час як за відсутності такого рішення на момент вирішення справи вимоги про зобов`язання МО України призначити і виплатити позивачу одноразову грошову допомогу, як військовослужбовцю, який отримав інвалідність II групи внаслідок виконання обов`язків військової служби в країнах де велись бойові дії, в розмірі 30-місячного грошового забезпечення відповідно до порядку встановленому Постановою Кабінету Міністрів України №499 від 2^05.2008 року в цій частині є необгунтованими.
Окремо суд звертає увагу на наступне, до комісаріату позивач звертався з заявою про призначення і виплату одноразової грошової допомоги в розмірі 200- кратного прожиткового мінімуму відповідно до вимог п.6 постанови Кабінету Міністрів України № 975 від 15.12.2013, до суду ж звертається з вимогою про надання до Міністерства оборони України висновку щодо можливості виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, як військовослужбовцю, який отримав інвалідність II групи внаслідок виконання обов`язків військової служби в країнах де велись бойові дії, в розмірі щомісячного грошового забезпечення відповідно до порядку встановленому Постановою Кабінету Міністрів України №499 від 28.05.2008 року.
Як встановлено вище заява позивача про призначення йому одноразової допомоги по суті не вирішена.
Відповідно до вимог частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає належним способом захисту, необхідним для поновлення прав позивача, зобов`язання уповноваженого відповідача - Харківський обласний військовий комісаріат - розглянути питання щодо надання Міністерству оборони України висновку щодо можливості виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, як військовослужбовцю, який отримав інвалідність ІІ групи внаслідок виконання обов`язків військової служби в країнах де велись бойові дії, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 499 від 28.05.2008 року, а в іншій частині позову відмовити як необґрунтованій
З огляду на наведене, позов підлягає задоволенню частково.
Керуючись ст.ст. 2, 6-11, 19, 20, 22, 242-246, 257, 262 КАС України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов - задовольнити частково.
Зобов`язати Харківський обласний військовий комісаріат розглянути питання стосовно щодо надання Міністерству оборони України висновку щодо можливості виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, як військовослужбовцю, який отримав інвалідність ІІ групи внаслідок виконання обов`язків військової служби в країнах, де велись бойові дії,відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 499 від 28.05.2008.
В іншій частині - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя: І.А. Усатова