Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
29 квітня 2010 р. № 2а- 2595/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Бартош Н.С.,
суддів: Архіпової С.В., Волкової Л.М.,
при секретарі судового засідання - Островській М.О.,
за участю представників: позивача ОСОБА_1, відповідачів Пузікова В.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Державної митної служби України, Харківської митниці про визнання протиправним та скасування наказів,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державної митної служби України, Харківської митниці про визнання протиправними та скасування наказів Державної митної служби України від 25 лютого 2010 р. № 161 «Про ліквідацію митного органу», № 163 «Про створення митного органу та митних постів», обґрунтовуючи свої вимоги наступним.
Державною митною службою України 25 лютого 2010 р. виданий наказ №161 «Про ліквідацію митного органу», відповідно до якого відповідач, посилаючись на ч. 4 ст. 15 Митного кодексу України, Положення про Державну службу України, затверджену постановою Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 р. №940, обґрунтовуючи свої дії метою оптимізації діяльності та структури митних органів, скорочення витрат на їх утримання, прийняв рішення про ліквідацію з 01 червня 2010 р. Харківської митниці. Раніше встановлений код Харківської митниці визнав вважати недійсним. Зобов'язав керівника Харківської митниці надати пропозиції Держмитслужбі щодо складу ліквідаційної комісії й організувати її діяльність згідно із законодавством України. Зобов'язав забезпечити дотримання законодавства України про працю при здійсненні заходів на виконання цього наказу. Вимагав провести консультації з профспілковою організацією Харківської митниці відповідно до вимог частини другої статті 49-4 Кодексу законів про працю України й частини третьої статті 22 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності». На Департамент організації митного контролю покладений обов'язок забезпечити до 20 травня 2010 р. внесення змін до Класифікатора митних органів України та їх структурних підрозділів, спеціалізованих митних установ та організацій, затвердженого наказом Держмитслужби України від 26 квітня 2006 р. №335.
Наказом Держмитслужби України №176 «Про затвердження складу комісії з питань ліквідації Харківської митниці»27 лютого 2010 р. із посиланням на частину другу статті 105 Цивільного кодексу України затверджений склад комісії з питань ліквідації Харківської митниці, проте, 05 березня 2010 р. наказом Держмитслужби України №207 «Про внесення змін до наказу Держмитслужби України від 27 лютого 2010 р. №176»склад комісії був викладений у новій редакції.
Згідно Плану заходів на виконання наказу Держмитслужби України від 25 лютого 2010 р. №161 щодо ліквідації Харківської митниці, затвердженого ліквідаційною комісією, передбачено - до 05 березня 2010 р. ознайомити під підпис працівників Харківської митниці з наказом ДМСУ про ліквідацію Харківської митниці; до 12 березня 2010 р. відповідно до статті 49-2 КЗпП України письмово повідомити всіх працівників Харківської митниці про наступне вивільнення згідно п.1 ст.40 КЗпП України; до 01 червня 2010 р. забезпечити процедуру вивільнення працівників Харківської митниці.
Державна митна служба України 25 лютого 2010 р. видала наказ №163 «Про створення митного органу та митних постів», в якому, посилаючись на частину четверту статті 15 та частину п'яту статті 16 Митного кодексу України, Положення про Державну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 р. №940, обґрунтовуючи своє рішення метою оптимізації діяльності та структури митних органів, удосконалення й уніфікації механізму здійснення митного контролю та митного оформлення, прийняла рішення про створення Харківської обласної митниці. Встановила код Харківській обласній митниці 80700 00 00. Місце розташування Харківської обласної митниці - місто Харків. Визначила підпорядкувати Харківську обласну митницю Державній митній службі України. Цим наказом визначила зону діяльності Харківської обласної митниці місто Харків та Харківську область. Створила та підпорядкувала Харківській обласній митниці: митний пост «Куп'янськ», установивши йому код 80701 00 00; митний пост «Готівка», установивши йому код 80702 00 00; митний пост «Харків - аеропорт», установивши йому код 80703 00 00; митний пост Плетенівка», установивши йому код 80704 00 00; митний пост «Харків - залізничний», установивши йому код 80705 00 00; митний пост «Козача Лопань», установивши йому код 80706 00 00. Пунктом п'ятим наказу уповноважила Харківську обласну митницю на видачу довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям, пенсія яким призначена на умовах і відповідно до норм Закону України «Про державну службу», у разі звернення колишніх посадових осіб Харківської та Куп'янської митниць. Пунктом восьми наказу керівник Харківської обласної митниці зобов'язаний прийняти в установленому законодавством порядку архівні документи Харківської та Куп'янської митниць та забезпечити їх зберігання. Пункт десятий наказу до виготовлення та видачі особовому складу Харківської обласної митниці особистого митного забезпечення дозволяє використання особистого митного забезпечення Харківської та Куп'янської митниць.
Крім того, відповідач - Державна митна служба України 01 березня 2010 р. видала наказ №181 «Про передання справ та покладення обов'язків», яким уповноважила Харківську обласну митницю прийняти від Харківської та Куп'янської митниць податкові борги платників податків, а також податкові зобов'язання, апеляційне узгодження яких триває; зобов'язання Харківської та Куп'янської митниць стосовно залишків коштів, що обліковуються на балансових рахунках №3734 «Депозитні рахунки органів стягнення»та №2603 «Розподільчі рахунки суб'єктів господарської діяльності», в межах обсягів, підтверджених актами звірок, шляхом укладання тристоронніх угод. Також зазначеним наказом на Харківську обласну митницю покладені обов'язки і наділено її правами з усіх питань, що стосуються узгодження та погашення податкових зобов'язань та податкових боргів, в тому числі з питань представництва у судових органах у разі оскарження таких податкових зобов'язань та податкових боргів; проведення контрольно-перевірочних заходів щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) та визначення податкових зобов'язань платників податків, контроль за справлянням яких було покладено на Харківську та Куп'янську митниць; надання даних про надходження коштів на відповідний рахунок митного органу, у разі звернення суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, які обліковувались на депозитних рахунках митних органів; повернення коштів надмірно сплачених ліквідованим митним органам, зазначених у пункті 1 цього наказу, відповідно до порядку, затвердженого наказом Держмитслужби від 20 липня 2008 р. №618.
Державна митна служба України 03 березня 2010 р. видала наказ №194 «Про передання залишків майна», яким уповноважила Харківську обласну митницю прийняти в установленому законодавством порядку від Куп'янської та Харківської митниць, що ліквідуються, залишки майна та здійснити відповідно до вимог Закону України від 01 липня 2004 року «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень»державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно, яке передане з балансу Куп'янської, Харківської та Магістральної митниць на баланс Держмитслужби.
Позивач вважає, що такі дії свідчать про приховану реорганізацію юридичної особи Харківської митниці шляхом приєднання до останньої юридичної особи Куп'янської митниці. Проте, здійснення реорганізації не передбачає звільнення працівників за відсутності скорочення штатної чисельності працівників. Зазначена теза підтверджується також і заходами ліквідаційної комісії Харківської митниці, оскільки Планом заходів передбачено подання керівнику Харківської обласної митниці списку працівників, що мають переважне право на залишення на роботі при вивільненні у відповідності до статті 42 КЗпП України.
Крім того, зазначив, що стаття 42 Кодексу законів про працю України регулює переважне право на залишення на роботі при вивільненні працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, та передбачає, що при скороченні чисельності чи штату працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці, але ж за умови продовження діяльності однієї й тієї ж самої юридичної особи.
Зазначеними діями та наказами відповідачів позивач вважає порушеними його права на проходження публічної служби на посаді головного інспектора Харківської митниці.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила позов задовольнити.
У судовому засіданні представник відповідачів проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні, оскільки вважає його необґрунтованим на підставі наступного.
Держмитслужба України відповідно до покладених на неї завдань, згідно Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 р. № 940 створює, реорганізує та ліквідує регіональні митниці, митниці, спеціалізовані митні установи та організації.
Пунктом 1 частини 1 статті 110 Цивільного кодексу України встановлено, що юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами.
З цього випливає, що рішення про ліквідацію може бути прийнято її засновниками у будь-який час і з будь-яких мотивів.
Ліквідація - одна з форм припинення юридичної особи, при якій вона перестає існувати зі всіма правами і обов'язками, що їй належать. Права і обов'язки юридичної особи, що ліквідується, не переходять до іншої юридичної особи, а втрачаються у день її ліквідації. Юридична особа є ліквідованою з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення (ч. 5 ст. 111 ЦК України).
Керуючись зазначеними нормами Закону Держмитслужба України видала наказ від 25 лютого 2010 р № 161 «Про ліквідацію митного органу», яким ліквідовано Харківську митницю з 01 червня 2010 р. На підставі зазначеного наказу Держмитслужбою України створено комісію з питань ліквідації Харківської митниці, склад якої затверджений наказом від 27 лютого 2010 р. № 176 (зі змінами). За погодженням з Головою Служби, Головою комісії з питань ліквідації Харківської митниці затверджений план заходів ліквідації митниці. Таким чином, процедура ліквідації митниці здійснюється у повній відповідності до вимог чинного законодавства.
Пунктом 6 Положення про Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 січня 1996 р. № 118 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 червня 2005 р № 499), встановлено, що ідентифікаційний код зберігається за суб'єктом, якому він присвоєний, протягом усього періоду його існування і є єдиним. Код зберігається у разі перетворення юридичної особи лише за правонаступником. У разі припинення юридичної особи шляхом приєднання до іншої та створення на базі юридичної особи, що припинилася відокремленого підрозділу, ідентифікаційний код такої юридичної особи залишається за відокремленим підрозділом. В усіх інших випадках припинення юридичної особи, присвоєння її коду новоствореним суб'єктам, забороняється.
Відповідно до свідоцтв про державну реєстрацію від 12 липня 2005 р. Серія А01 № 076637 ідентифікаційний код Харківської митниці встановлений 24663001, а з 01 березня 2010 р. Серія А01 №423391 ідентифікаційний код Харківської обласної митниці встановлений 36987590.
Окрім назви комісій, тимчасово уповноважених управляти справами юридичної особи, переліку документів, необхідних для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи, різняться у вказаних процедурах між собою і кінцеві рішення - запис про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи тим чи іншим шляхом, який є датою державної реєстрації припинення юридичної особи.
Порядок проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, зокрема, передбачає внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, подання акту ліквідаційної комісії з ліквідаційним балансом, який затверджено рішенням засновників (учасників) або уповноваженого ними органу, довідок відповідних державних органів про відсутність заборгованості по податках, зборах (обов'язкових платежах) та ін.
Зазначене підтверджує, що саме ліквідація Харківської митниці проводиться, а не реорганізація в Харківську обласну митницю.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 КЗпП України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.
За змістом вказаної норми Закону, при ліквідації підприємства (установи, організації) правила пункту 1 статті 40 КЗпП України можуть застосовуватись і в тих випадках, коли після припинення діяльності установи одночасно утворюється нова установа або її функції передаються діючій. В цих випадках працівник не вправі вимагати поновлення на роботі в новоутвореній установі, якщо він не був переведений туди в установленому порядку або прийнятий за конкурсом.
У зв'язку з ліквідацією Харківської митниці у встановленому статтею 49-2 КЗпП України порядку ОСОБА_3 був попереджений про наступне звільнення, про що свідчить його підпис від 04 березня 2010 р.
Вислухавши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали, надані до справи, судом встановлено наступне.
ОСОБА_3 працює на посаді головного інспектора відділу митного оформлення громадян митного посту «Гоптівка»Харківської митниці.
Згідно наказу Державної митної служби України від 25 лютого 2010 р. №161 «Про ліквідацію митного органу», з метою оптимізації діяльності та структури митних органів, скорочення витрат на їх утримання, прийнято рішення про ліквідацію Харківської митниці з 01 червня 2010 р. Також, раніше встановлений код Харківської митниці 800000000, визнано недійсним.
ОСОБА_3 04 березня 2010 р. відповідачем попереджений про наступне вивільнення з посади у звязку з ліквідацією Харківської митниці з 01 .06.2010р.
Наказом Державної митної служби України від 25 лютого 2010 р. №163 «Про створення митного органу та митних постів», на підставі ч. 4 ст. 15, ч.5 ст. 16 Митного кодексу України, Положення про Державну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 р. №940, з метою оптимізації діяльності та структури митних органів, удосконалення й уніфікації механізму здійснення митного контролю та митного оформлення, створено Харківську обласну митницю.
Наказом встановлений код Харківській обласній митниці - 80700 00 00. Місце розташування Харківської обласної митниці - місто Харків. Визначила підпорядкувати Харківську обласну митницю Державній митній службі України.
Також, зазначеним наказом, створено та підпорядковано Харківській обласній митниці: митний пост «Куп'янськ», з присвоєнням коду 80701 00 00; митний пост «Готівка»з присвоєнням коду 80702 00 00; митний пост «Харків - аеропорт», з присвоєнням коду 8070300 00; митний пост Плетенівка»з присвоєнням коду 80704 00 00; митний пост «Харків - залізничний»з присвоєнням коду 80705 00 00; митний пост «Козача Лопань»з присвоєнням коду 80706 00 00.
На підставі наказу від 25 лютого 2010 р № 161 «Про ліквідацію митного органу», Державною митною службою України створено комісію з питань ліквідації Харківської митниці, склад якої затверджений наказом від 27 лютого 2010 р. № 176 зі змінами, які були внесені наказом Державної митної служби України № 207 від 05 березня 2010 р.
За погодженням з Головою Служби, Головою комісії з питань ліквідації Харківської митниці затверджений план заходів щодо проведення процедури ліквідації Харківської митниці на виконання наказу Державної митної служби України від 25 лютого 2010 р № 161 «Про ліквідацію митного органу».
Відповідно до ч. 1 ст. 110 ЦК України юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.
Відповідно до ч. 2 ст. 15 Митного кодексу України митниця є юридичною особою і здійснює свою діяльність відповідно до законодавства України та положення, яке затверджується наказом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади в галузі митної справи.
Згідно до ч. 3 ст. 15 Митного кодексу України митниця підпорядковується регіональній митниці та спеціально уповноваженому центральному органу виконавчої влади в галузі митної справи або спеціально уповноваженому центральному органу виконавчої влади в галузі митної справи безпосередньо.
Частиною 3 статті 15 Митного кодексу України передбачено, що створення, реорганізація та ліквідація митниць здійснюються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі митної справи.
Відповідно до п.п. 16 п. 4 Положення про Державну митну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 р. № 940 встановлено, що Держмитслужба відповідно до покладених на неї завдань створює, реорганізує та ліквідує регіональні митниці, митниці, спеціалізовані митні установи та організації.
Таким чином, суд приходить до висновку, що накази Державної митної служби України від 25 лютого 2010 р. № 161 «Про ліквідацію митного органу», № 163 «Про створення митного органу та митних постів»прийняті відповідачем з дотриманням вимог чинного законодавства, а тому у задоволенні позовних вимог в частині визнання протиправними та скасування наказів Державної митної служби України від 25 лютого 2010 р. № 161 «Про ліквідацію митного органу», № 163 «Про створення митного органу та митних постів»- слід відмовити.
Крім того, п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП України визначено, що трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадку змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.
Статтею 42 КЗпП України передбачено, що при скороченні чисельності чи штату працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці. При рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації перевага в залишенні на роботі надається: 1) сімейним - при наявності двох і більше утриманців; 2) особам, в сім'ї яких немає інших працівників з самостійним заробітком; 3) працівникам з тривалим безперервним стажем роботи на даному підприємстві, в установі, організації; 4) працівникам, які навчаються у вищих і середніх спеціальних учбових закладах без відриву від виробництва; 5) учасникам бойових дій, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; 6) авторам винаходів, корисних моделей, промислових зразків і раціоналізаторських пропозицій; 7) працівникам, які дістали на цьому підприємстві, в установі, організації трудове каліцтво або професійне захворювання; 8) особам з числа депортованих з України, протягом п'яти років, з часу повернення на постійне місце проживання до України; 9) працівникам з числа колишніх військовослужбовців строкової служби та осіб, які проходили альтернативну (невійськову) службу, - протягом двох років з дня звільнення їх зі служби. Перевага в залишенні на роботі може надаватися й іншим категоріям працівників, якщо це передбачено законодавством України.
Наказом Державної митної служби України від 25 лютого 2010 р № 161 «Про ліквідацію митного органу», прийнято рішення про ліквідацію Харківської митниці, що передбачає повне скорочення штату працівників, а тому положення ст. 42 КЗпП України щодо переважного права залишення на роботі не підлягає застосовуванню.
У даному випадку першим відповідачем прийнято рішення про повну ліквідацію митного органу без правонаступництва другій юридичній особі, у звязку з чим ОСОБА_3 обґрунтовано попереджено про звільнений з роботи в Харківській митниці на підставі п.1 ст. 40 КЗпП України у звязку з її ліквідацією.
Відповідно до абзацу 3 п.19 постанови Пленуму Верховного Суду України від 06 листопада 992 р. № 9 «Про практику розгляду судами трудових спорів»при ліквідації підприємства (установи, організації) правила п. 1 ст. 40 КЗпП можуть застосовуватись і в тих випадках, коли після припинення його діяльності одночасно утворюється нове підприємство.
Судом не встановлено порушень прав позивача ОСОБА_3 на проходження публічної служби на посаді головного інспектора Харківської митниці.
Таким чином, із врахуванням вищевикладених обставини, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не є обґрунтовані та задоволенню не підлягають.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 8-14, 71, 77, 86, 94, 159, 160-164, 167, 185, 186 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Державної митної служби України, Харківської митниці про визнання протиправним та скасування наказів Державної митної служби України від 25 лютого 2010 р. № 161 «Про ліквідацію митного органу», № 163 «Про створення митного органу та митних постів» - відмовити в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України з дня складання у повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Постанову в повному обсязі виготовлено 05 травня 2010 р.
Головуючий - суддя Бартош Н.С.
СуддіАрхіпова С.В.
Волкова Л.М.