Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №6.6.4
ПОСТАНОВА
Іменем України
17 травня 2010 року Справа № 2а-856/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Островської О.П.,
при секретарі: Кірян О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції в м. Лисичанську Луганської області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості перед бюджетом, -
В С Т А Н О В И В:
03 лютого 2010 року позивач звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1, в якому просив стягнути з відповідача заборгованість перед бюджетом в розмірі 2272,63 грн. шляхом звернення на активи платника податків, посилаючись на таке. ОСОБА_1 є субєктом підприємницької діяльності згідно свідоцтва про державну реєстрацію СПД за № 2381000 0000 002471 від 17.10.2005. За відповідачем існує податковий боргу з податку на додану вартість у сумі 2272,63 грн. ДПІ в м. Лисичанську була проведена перевірка, за результатами якої було складено акт № 480/1701/290/3814086 від 28.07.2009. На підставі вищезазначеного акту ДПІ в м. Лисичанську було винесені податкові повідомлення-рішення від 04.08.2009 року на суму 2210,00 грн. та 05.08.2009 року на суму 2,13 грн. і 60,50 грн., які було направлено відповідачу поштою з повідомленням про вручення № 424030 та було повернуто у звязку з закінченням терміну зберігання. Оскільки зазначені податкові повідомлення-рішення не були вручені відповідачу, вони були розміщені на дошці податкових оголошень, про що було складено акт № 538/170 від 14.09.2009 про невручення податкових повідомлень-рішень. Вказані повідомлення-рішення не оскаржені в установленому порядку, отже є узгодженими. Загальна сума заборгованості складає 2272,63 грн.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, дав суду пояснення, аналогічні викладеному у позові.
Відповідач в судове засідання не зявився, про розгляд справи повідомлявся належним чином, про причини неявки суду не повідомив, заперечень проти позову не надав.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Законом України «Про систему оподаткування» визначено, що під податком і збором (обовязковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обовязковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування. Платниками податків і зборів (обовязкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обовязок сплачувати податки і збори (обовязкові платежі). Платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані у числі іншого, сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законами терміни.
Право податкових органів на звернення до суду з позовом про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами передбачене ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни.
Відповідно до п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачена як одна з функцій податкового органу подання до судів позовів до підприємств, установ та організацій про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Порядок нарахування та сплати податку на додану вартість визначено Законом України«Про податок на додану вартість». Згідно зі ст. 7 цього Закону, субєкти господарювання зобовязані у встановленому цим законом порядку сплачувати податок на додану вартість.
Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 визначений порядок погашення податкового боргу платника податків та порядок звернення стягнення на активи платника податків, який відповідно до ввідної частини є спеціальним законом з питань оподаткування, та встановлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.
Також цим Законом запроваджене поняття податкового боргу, як податкового зобовязання, узгодженого платником податків або встановленого судом, але не сплаченого у встановлений строк, а також пені, нарахованої на суму такого податкового зобовязання.
Крім того, ним же визначено, що органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, є виключно податкові органи.
Відповідно до п. 5.3.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
6.2.3. Податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога- не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобовязання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обовязок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога- не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
П.п. 6.2.4 вказаної статті визначено, що податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Податкова вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого місця її знаходження із повідомленням про вручення.
У разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у звязку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.
Відповідно до п. 17.3 ст. 17 Закону № 2181 сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.
Згідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Судом установлено, що відповідач ОСОБА_1 є субєктом підприємницької діяльності, зареєстрована Лисичанською міською радою, згідно свідоцтва про державну реєстрацію СПД за №2381000 0000 002471 від 17.10.2005р.
За відповідачем існує податковий боргу з податку на додану вартість у сумі 2272,63 грн. ДПІ в м. Лисичанську було встановлено порушення граничного строку сплати узгоджених зобовязань з СПД - фізичної особи ОСОБА_1, на підставі якого прийняті податкові повідомлення-рішення: № 0005211701/290/3814086 від 04.08.2009 року на суму 2210,00 грн., № 0005231701/0 від 05.08.2009 року на суму 2,13 грн., № 0005221701/0 від 05.08.2009 року на суму 60,50 грн. (а.с. 8), які у звязку з неможливістю вручення були розміщені на дошці податкових оголошень (а.с. 9). Податковим органом з метою погашення податкового боргу платника податків вживалися заходи, передбачені Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року, а саме: виписані перша податкова вимога від 24.07.08 № 1/58 (а.с. 7) та друга податкова вимога від 01.09.08 № 2/73 (а.с. 7), які були надіслані відповідачеві поштою та отримані боржником особисто.
Сума боргу в добровільному порядку не сплачена.
Відповідно до п. 1.7 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» активи платника податку це кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.
Відповідно до п.п. 3.1.1. п. 3.1. ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» активи платника податків можуть бути примусово стягнуті в рахунок погашення його податкових зобовязань виключно за рішенням суду.
З огляду на викладене суд уважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись ст. ст. 112, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції в м. Лисичанську Луганської області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості перед бюджетом задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) податковий боргу з податку на додану вартість у сумі 2272,63 грн. (дві тисячі двісті сімдесят дві грн. 63 коп.) на користь Державного бюджету України (р/р 31117029700051, отримувач УДК в м. Лисичанську, код 24180679, банк ГУДКУ в Луганській області, МФО 804013), звернувши стягнення на активи боржника.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Повний текст постанови складено та підписано 17 травня 2010 року.
СуддяОстровська О.П.