Постанова № 9618846, 20.04.2010, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.04.2010
Номер справи
2а-2500/10/12710
Номер документу
9618846
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №6.6.4

ПОСТАНОВА

Іменем України

20 квітня 2010 року Справа № 2а-2500/10/12710 Луганський окружний адміністративний суд у складі

судді: Смішливої Т.В.

при секретарі: Попові М.Г.,

представника позивача: Будзинський А.В. (довіреність від 11.01.10 р.),

представника відповідача: не зявився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Стахановської обєднаної державної податкової інспекції в Луганській області до субєкта підприємницької діяльності ОСОБА_2 про звернення стягнення заборгованості з податку з доходів фізичних осіб,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 3710,00 гривень.

В обґрунтування позовних вимог вказав, що станом на момент подання позову за фізичною особою ОСОБА_2 обліковується податкова заборгованість з податку з доходів фізичних осіб у сумі 3710,00 гривень, яка виникла в результаті несплати узгодженого податкового зобов'язання самостійно задекларованого платником за декларацією про доходи, одержаного за період з 01 січня по 31 грудня 2008 року.

Заборгованість утворилася внаслідок недотримання вимог пп..5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону № 2181, а саме відповідач у строки, визначені законодавством, не сплатив в повному обсязі узгоджену суму податкового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб, що зазначена у поданій ним податковій декларації, у зв'язку з чим у нього виникла заборгованість перед бюджетом з податку з доходів фізичних осіб на загальну суму 3710,00 гривень.

Податкове зобов'язання відповідачем добровільно не сплачено, тому, Стаханівською ОДПІ було направлено на адресу відповідача першу та другу податкову вимоги. Зазначає, що відповідач своїми діями порушує інтереси держави.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав просив їх задовольнити, пояснив, що станом на момент розгляду справи відповідачем заборгованість з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 3710,00 гривень не погашена.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Заяв про відкладення розгляду справи від відповідача не надходило.(а.с.29).

З огляду на зазначені обставини суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача.

Суд, заслухавши представника позивача, дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, встановив наступне.

Фізична особа ОСОБА_2 зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності фізична особа виконкомом Стахановської міської ради 25.10.2006 за реєстраційним номером 2392000 0000 005406, ідентифікаційний номер НОМЕР_1.(а.с.4,5).

На підставі заяви про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності від 06.03.08 відповідача було переведено на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності зі сплатою єдиного податку.(а.с.16).

Станом на момент подання позовної заяви за відповідачем обліковується податковий борг з податку доходів фізичних осіб у розмірі 3710,00 гривень (а.с.22).

Вказана податкова заборгованість виникла у відповідача в результаті несплати узгоджених податкових зобов'язань, розрахованих із самостійно задекларованих доходів платником, за декларацією про доходи одержані з 1 січня 2008 року по 31 грудня 2008 року № 2551 від 24.03.09, згідно якої він отримав дохід від надання юридичних послуг у сумі 24735 грн.(а.с.20-21).

24.03.09 року позивачем на підставі зазначеної декларації було зроблено перерахунок податку за 2008 рік з доходів фізичних осіб (а.с.14) та прийнято податкове повідомлення від 08.04.2009 №0000331701/0 згідно до якого визначено податкове зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб у сумі 3710,25 гривень, зазначене податкове повідомлення отримано відповідачем особисто 08.04.09р., про що свідчить особистий підпис на корінці податкового повідомлення(а.с.22).

Відповідачем у встановлені Законом № 889-ІУ та Законом № 2181 строки сума узгодженого податкового зобов'язання не була сплачена, тому позивачем з метою стягнення до бюджету суми заборгованості на адресу відповідача було направлено першу та другу податкові вимоги № 1/80 від 08.07.2009 та № 2/128 від 22.10.2009 відповідно (а.с.6-9), які були отримані відповідачем особисто, про що свідчить підпис на повідомленні про вручення поштового відправлення.

Зазначені дії відповідача суперечать вимогам ст.67 Конституції України, згідно якої кожен повинен сплачувати податки і збори у порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України № 2181, активи платника податків можуть бути примусово стягнені за рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Згідно з ст.4 Закону України „Про державну податкову службу в Україні" Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади, у підпорядкуванні якої, зокрема, знаходиться Стахановська ОДПІ. Згідно зі ст.2 вказаного Закону одним із основних завдань державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджету податків і зборів.

Отже, як встановлено у судовому засіданні станом на момент розгляду справи відповідачем заборгованість з податку з доходів фізичних осіб від інших видів діяльності у сумі 3710,00 гривень не сплачена.

Статтею 67 розділу 2 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до п.3 ч.1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування” Платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Відповідно до ст. 18 Закону України від 22.05.2003 року 3 889-ІУ „Про податок з доходів фізичних осіб” платники податку зобов'язані у строки визначені цим Законом або іншими законами податки подати до податкового органу річну декларацію про майновий стан і доходи.

Підпунктом 4.2.2 „г” пункту 4.2 ст. 4 Закону України № 2181-ІІІ „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державним цільовим фондами” визначено, що згідно з законами з питань оподаткування особою, відповідальною за нарахування окремого податку або збору (обов'язкового платежу), є контролюючий орган.

Відповідно до п. 1.6 ст. 1 Закону України № 889-ІУ від 22.05.2003 року „Про податок з доходів фізичних осіб” загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню згідно з цим Законом, нарахований (виплачений) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду (далі - оподатковуваний дохід).

Загальний оподатковуваний дохід складається з доходів, які підлягають кінцевому оподаткуванню при їх нарахуванні (виплаті); доходів, які підлягають оподаткуванню у складі загального річного оподатковуваного доходу; доходів, які оподатковуються за іншими правилами, визначеними цим Законом.

Загальний місячний оподатковуваний дохід дорівнює сумі оподатковуваних доходів, виплачених (нарахованих) протягом такого звітного податкового місяця.

Загальний річний оподатковуваний дохід дорівнює сумі загальних місячних оподатковуваних доходів, отриманих (нарахованих) протягом такого звітного податкового року.

Відповідно до ст. 2 Закону України № 889-ІУ від 22.05.2003 року „Про податок з доходів фізичних осіб” платниками податку є: резидент, який отримує як доходи з джерелом їх походження з території України, так і іноземні доходи; нерезидент, який отримує доходи з джерелом їх походження з території України. Не є платником податку нерезидент, який отримує доходи з джерелом їх походження з території України і має дипломатичні привілеї та імунітет, встановлені на умовах взаємності міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, щодо доходів, одержуваних ним безпосередньо від здійснення такої дипломатичної чи прирівняної до неї таким міжнародним договором іншої діяльності. Якщо платник податку помирає або визнається судом померлим чи безвісно відсутнім, то податок за останній податковий період справляється з активів такого платника податку (нарахованих на його користь доходів) при відкритті спадщини, з урахуванням обмежень, встановлених законом.

Відповідно до ст. 7 Закону України № 889-ІУ від 22.05.2003 року „Про податок з доходів фізичних осіб” ставка податку становить 15 відсотків від об'єкта оподаткування, крім випадків, визначених у пунктах 7.2 - 7.3 цієї статті.

Ставка податку становить 5 відсотків від об'єкта оподаткування, нарахованого податковим агентом як: процент на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок); процентний або дисконтний дохід за іменним ощадним (депозитним) сертифікатом; процент на вклад (внесок) до кредитної спілки, створеної відповідно до закону; інвестиційний дохід, який виплачується компанією, що управляє активами інституту спільного інвестування, відповідно до закону; дохід за іпотечним сертифікатом участі, іпотечним сертифікатом з фіксованою дохідністю, відповідно до закону; дохід за сертифікатом фонду операцій з нерухомістю; дохід, який виплачується управителем фонду фінансування будівництва;

дохід учасника фонду банківського управління; в інших випадках, прямо визначених відповідними нормами цього Закону. Ставка податку становить подвійний розмір ставки, визначеної пунктом 7.1 цієї статті, від об'єкта оподаткування, нарахованого як виграш чи приз (крім у державну лотерею у грошовому виразі) на користь резидентів або нерезидентів, та від будь-яких інших доходів, нарахованих на користь нерезидентів - фізичних осіб, за винятком доходів, визначених у підпункті 9.11.3 пункту 9.11 статті 9 цього Закону. Ставка податку може становити інший розмір, визначений відповідними нормами цього Закону.

Відповідно до ст. 19 Закону України № 889-ІУ від 22.05.2003 року „Про податок з доходів фізичних осіб” платники податку зобов'язані: вести облік доходів і витрат у обсягах, достатніх для визначення суми загального річного оподатковуваного доходу, у разі коли такий платник податку зобов'язаний цим Законом подавати декларацію або має право на таке подання з метою повернення надміру сплачених податків, у тому числі при застосуванні права на податковий кредит. Форми такого обліку та порядок його ведення визначаються центральним податковим органом за узгодженням з комітетом Верховної Ради України, відповідальним за проведення податкової політики; отримувати та зберігати протягом строку давності, встановленого законом, документи первинного обліку, на підставі яких формується податковий кредит платника податку; подавати декларацію за встановленою формою у визначені строки у випадках, коли згідно з нормами цього Закону таке подання є обов'язковим; на вимогу податкового органу та у межах його компетенції, визначеної законодавством, пред'являти документи і відомості, пов'язані з виникненням доходу або права на отримання податкового кредиту, обчисленням і сплатою податку, та підтверджувати необхідними документами достовірність відомостей, зазначених у декларації з цього податку; надавати особам, які згідно з цим Законом визначені відповідальними за утримання (нарахування) та сплату податку до бюджету, документи на підтвердження прав платника податку, який отримує такі доходи, на застосування соціальних податкових пільг; у порядку, визначеному законом, допускати службових осіб податкового органу на територію або до приміщень, що використовуються платником цього податку для одержання доходів від здійснення підприємницької діяльності; у разі зміни отримання податкової соціальної пільги здійснювати заходи, передбачені цим Законом; своєчасно сплачувати узгоджені суми податкових зобов'язань, а також суми штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих податковим органом, та пеню, за винятком сум, що оскаржуються в адміністративному або судовому порядку. Особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобов'язані: своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок; надавати у строки, встановлені законом для податкового кварталу, якщо інше не визначено нормами цього Закону, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також сум утриманого з них податку податковому органу за місцем свого розташування. У разі коли зазначена особа протягом звітного кварталу не виплачує такі доходи або виплачує доходи не всім платникам податку, зазначена звітність не подається або подається стосовно платників податку, які фактично отримали такі доходи. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не припускається; надавати платнику податку на його вимогу відомості про суму виплаченого на його користь доходу, суму застосованих соціальних податкових пільг та суму утриманого податку; надавати податковому органу інші відомості з питань оподаткування доходів окремого платника податку в обсягах та за процедурою, визначеною цим Законом та Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Підпунктом 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону № 2181-ІІІ передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Відповідно до 6.2.1 п. 6.2 ст. 6 цього ж Закону визначено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Відповідно до п.10.1.1 п. 10.1 ст.10 цього ж Закону визначено, що у разі коли інші, передбачені цим Законом, заходи з погашення податкового боргу не дали позитивного результату, податковий орган здійснює за платника податків та на користь держави заходи щодо залучення додаткових джерел погашення суми податкового боргу шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а за їх недостатності - шляхом продажу інших активів такого платника податків.

Відповідно до п.3.1.1 п.3.1 ст. 3 цього ж Закону визначено, що активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобов'язань забезпечення боргу. У разі, якщо такого платника податків визнано банкрутом, черговість задоволення претензій кредиторів визначається законодавством про банкрутство.

Підпунктом 2.3.1 п. 2.3 ст. 2 цього ж Закону визначено органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу (далі - органи стягнення), є виключно податкові органи, а також державні виконавці у межах їх компетенції.

Несплата відповідачем податкового боргу з податку з доходів фізичних осіб спричиняє шкоду інтересам держави у зв'язку з недоотриманням відповідних сум по даному податку місцевим бюджетом, що спричиняє шкоду економічним інтересам регіону, загрожує невиконанням регіональних і місцевих програм, які фінансуються з місцевого бюджету.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 7, 17, 94, 99, 100, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги Стахановської обєднаної державної податкової інспекції в Луганській області задовольнити повністю.

Стягнути з суб'єкта підприємницької діяльності - ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_1), суму заборгованості з доходів фізичних осіб у розмірі 3710,25 грн.(три тисячі сімсот десять грн. 25 коп.) до місцевого бюджету м. Стаханова на р/р 33213801700085 код 11010200 в Стахановському відділенні Держказначейства код 24046662, банк УДК в м.Луганську МФО 804013.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову проголошено у відсутність особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

СуддяСмішлива Т.В.