Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №6.13
ПОСТАНОВА
Іменем України
11 травня 2010 року Справа № 2а-921/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Ципко О.В.,
при секретарі: Лященко М.С.,
за участю представників сторін:
прокурора: Шидлаускас П.В.,
від позивача: не з’явився,
від відповідача: не з’явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом прокурора м. Сєвєродонецька Луганської області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області до Сєвєродонецького дочірнього підприємства СУ «Електромонтаж» № 448 акціонерного товариства закритого типу «Донбаспромелектромонтаж» про стягнення недоїмки по внескам на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування,-
ВСТАНОВИВ
05 лютого 2010 року прокурор м. Сєвєродонецька Луганської області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області звернувся до суду з позовом до Сєвєродонецького дочірнього підприємства СУ «Електромонтаж» № 448 акціонерного товариства закритого типу «Донбаспромелектромонтаж», в якому зазначив, що відповідач як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування зареєстрований в управлінні Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області 09.09.2002. Але в порушення вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Сєвєродонецьке дочірнє підприємство СУ «Електромонтаж» № 448 акціонерного товариства закритого типу «Донбаспромелектромонтаж» не сплачує страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у зв'язку з чим станом на 01.01.2010 за період з 01.12.2009 року по 31.12.2009 року утворилась заборгованість в сумі 60131,45 грн.
Просить стягнути з Сєвєродонецького дочірнього підприємства СУ «Електромонтаж» № 448 акціонерного товариства закритого типу «Донбаспромелектромонтаж» заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування у сумі 60131,45 грн.
Прокурор у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.
Представник позивача у судове засідання не з’явився, був повідомлений, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, був повідомлений про слухання справи належним чином, надав до суду заперечення, у яких зазначив, що у зв’язку з несвоєчасними розрахунками замовниками за виконані електромонтажні роботи станом на 31.03.2010 дебіторська заборгованість перед підприємством складає 7389600 грн., заборгованість по заробітній платі склала 2212500 грн., по платежам до бюджету – 3004100 грн., по внескам до фонду соціального страхування – 2173000 грн.. Таким чином, підприємство на даний час не має коштів для погашення заборгованості по страховим внескам, оскільки першочергове грошові кошти направлені на погашення заробітної плати.
Просив суд відмовити у задоволені позову та розглянути справу без його участі.
Заслухавши пояснення прокурора, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Частиною 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судовчинства встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Справи за участю управлінь Пенсійного фонду України є адміністративними, оскільки відповідають вимогам пункту 1 частини першої статті 3 КАС стосовно визначення адміністративної справи.
Пункт 4 частини першої статті 17 КАС України визначає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненнями суб'єкта владних повноважень у випадах, встановлених законом.
Окрім того, такі справи не підпадають під перелік публічно-правових справ, визначених частиною другою статті 17 КАС, на які не поширюється компетенція адміністративних судів.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам є Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ч.1 ст. 14 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» страхувальниками відповідно до цього Закону є підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об’єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об’єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи— суб’єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб— суб’єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Частиною 3 ст.15 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що страхувальники набувають статусу платників страхових внесків до Пенсійного фонду з дня взяття їх на облік територіальним органом Пенсійного фонду.
В судовому засіданні встановлено, що Сєвєродонецьке дочірнє підприємство СУ «Електромонтаж» № 448 акціонерного товариства закритого типу «Донбаспромелектромонтаж» зареєстровано міським виконавчим комітетом Сєвєродонецької міської ради народних депутатів 28.08.1997 за № 76 та внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с. 13-15).
Сєвєродонецьке дочірнє підприємство СУ «Електромонтаж» № 448 акціонерного товариства закритого типу «Донбаспромелектромонтаж» зареєстроване в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з ч. 6 ст. 20 Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Для вищезазначених страхувальників - календарний місяць.
Частиною 2 ст.106 передбачено, що суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
В порушення вищевказаних норм Закону відповідач не сплачує страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, у зв’язку з чим, станом на 01.01.2010 за період з 01.12.2009 по 31.12.2009 утворилась заборгованість в сумі 60131,45 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до розрахунку суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за листопад 2009 підтверджується, що відповідач має заборгованість в сумі 60131,45 грн. (а.с.9-10).
З 01.01.2004 року вступив в дію Закон України "Про загальнообов'язкове державі пенсійне страхування", згідно якого у п.15. ст.106 визначено, що строк давності що стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
Відповідно до ч.12 ст.20 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. №1058 страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків. У разі наявності в платника страхових внесків одночасно із зобов’язаннями із сплати податків, інших обов’язкових платежів, передбачених законом, або зобов’язань перед іншими кредиторами, зобов’язання із сплати страхових внесків виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов’язаннями, крім зобов’язань щодо виплати заробітної плати (доходу).
У зв’язку з тим, що страхові внески у встановлений Законом термін не сплачені, позивачем на адресу відповідача згідно вимог п.3 ст.6 вищевказаного Закону направлялась вимога про сплату боргу № Ю-33/1 від 05.01.2010 на суму 60131,45 грн., яка була отримана відповідачем, про що свідчить підпис на повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с.6-7).
Судом встановлено, що зазначена вимога про сплату боргу Сєвєродонецьким дочірнім підприємством СУ «Електромонтаж» № 448 акціонерного товариства закритого типу «Донбаспромелектромонтаж» не оскаржена та заборгованість в добровільному порядку відповідачем не сплачена.
Відповідно до ч.5 ст. 106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. А тому вказані кошти зараховані в рахунок погашення заборгованості відповідача за попередні періоди.
Відповідно до п.9.6 розділу 9 та п.10.6 розділу 10 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління ПФУ 19.12.2003 р. за № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 р. за № 64/8663, суми штрафів та пені підлягають сплаті страхувальником, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення, або можуть бути оскаржені у цей самий строк до вищого органу ПФУ або в судовому порядку.
Таким чином, оскільки заборгованість по загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню у сумі 60131,45 грн. відповідачем не погашена в добровільному порядку, підтверджена матеріалами справи, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги прокурора м. Сєвєродонецька Луганської області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області до Сєвєродонецького дочірнього підприємства СУ «Електромонтаж» № 448 акціонерного товариства закритого типу «Донбаспромелектромонтаж» про стягнення недоїмки по внескам на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування в повному обсязі.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р.№1058, ст. ст. 17, 18, 94, 136, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України суд, –
ПОСТАНОВИВ
Позовні вимоги прокурора м. Сєвєродонецька Луганської області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області до Сєвєродонецького дочірнього підприємства СУ «Електромонтаж» № 448 акціонерного товариства закритого типу «Донбаспромелектромонтаж» про стягнення недоїмки по внескам на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування задовольнити повністю.
Стягнути з Сєвєродонецького дочірнього підприємства СУ «Електромонтаж» № 448 акціонерного товариства закритого типу «Донбаспромелектромонтаж» (93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Заводська, 38; р/р 26003034197800 в АКІБ «Укрсіббанк», МФО 351005, код 01416932) недоїмку по внесках на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за період з 01.12.2009 по 31.12.2009 у сумі 60131,45 грн.(шістдесят тисяч сто тридцять одна гривня 45 коп.) згідно вимоги № 33/1 від 05.01.2010.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя< Головуючий суддя >
<Довідник >