
Справа № 373/63/21
Номер провадження 2/373/284/21
УХВАЛА
12 квітня 2021 року м. Переяслав
Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області в складі:
під головуванням судді Лебедя В.В.,
за участю секретаря судового засідання Тітрової І.В.,
представника відповідача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , відповідача ОСОБА_1 ,
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в м. Переяславі цивільну справу за позовом за позовом ОСОБА_3 до Переяславської міської ради, ОСОБА_4 , третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача: Полого-Вергунівська сільська рада Переяслав-Хмельницького району Київської області про визнання недійсним рішення органу місцевого самоврядування і скасування державної реєстрації права власності,
ВСТАНОВИВ:
1. ОСОБА_3 звернулося до суду з позовом до Переяславської міської ради, ОСОБА_4 , третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача: Полого-Вергунівська сільська рада Переяслав-Хмельницького району Київської області з позовними вимогами про:
- визнання недійсним рішення 92 сесії 7 скликання Переяславської міської ради № 63-92-VII від 22.10.2020 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель 2 споруд (присадибна ділянка) та передачу її у приватну власність ОСОБА_4 »;
- скасувати державну реєстрацію права власності в Державному реєстрі речових прав земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0,10 га з кадастровим номером 3211000000:01:093:0408 від 03.11.2020 за ОСОБА_4 ;
- витребувати у ОСОБА_4 земельну ділянку площею 0,10 га з кадастровим номером 3211000000:01:093:0408 по АДРЕСА_1 та зобов`язати його повернути земельну ділянку у комунальну власність територіальній громаді м. Переяслава.
В судовому засіданні 12.04.2021 судом поставлено на обговорення питання про залучення до участі у справу правонаступника Полого-Вергунівської сільської ради Переяслав-Хмельницького району Київської області на підставі ч. 1 ст. 55 ЦПК України, а саме: Ташанську сільську раду Переяслав-Хмельницького району Київської області.
Представник відповідача, відповідач не заперечував проти залучення у справу правонаступника Полого-Вергунівської сільської ради Переяслав-Хмельницького району Київської області.
Розглянувши дане питання, вивчишви матеріали справи, суд зазначає таке.
2. Відповідно до рішення № 23-I-VIII від 11.11.2020 (джерело - https://tashanska-gromada.gov.ua/docs/549007/), на підставі ст. 8 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад», статей 26, 43, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», розпочато процедуру реорганізації сільських рад, у тому числі: Полого-Вергунівської сільської ради Переяслав-Хмельницького району Київської області у зв`язку з реорганізацією шляхом приєднання до Ташанської сільської ради Переяслав-Хмельницького району Київської області; вирішено вважати Ташанську сільську раду Переяслав-Хмельницького району правонаступником активів і пасивів, всіх майнових прав та обов`язків, зокрема, Ташанської сільської ради; уповноважено Ташанського сільського голову провести державні реєстрації, зокрема, змін до установчих документів Ташанської сільської ради та припинення юридичної особи, зокрема, Полого-Вергунівської сільської ради.
06.12.2020 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій», яким, серед іншого, розділі V «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» доповнено пунктами 6-1 і 6-2. Відповідно до пункту 6-1 розділу V «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України закінчення повноважень сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів, а також реорганізація сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів як юридичних осіб у зв`язку із змінами в адміністративно-територіальному устрої України здійснюються з урахуванням таких положень:
- у день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною територіальною громадою, територія якої затверджена Кабінетом Міністрів України (далі - сформована територіальна громада), припиняються повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, територія яких включена до території сформованої територіальної громади (далі - розформовані територіальні громади) (п.1);
- після припинення повноважень сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами (далі - ради, що припиняються), їхні виконавчі комітети продовжують здійснювати свої повноваження до затвердження сільською, селищною, міською радою, обраною сформованою територіальною громадою (далі - новообрана рада), персонального складу її виконавчого комітету. Протягом зазначеного строку сільський, селищний, міський голова, обраний сформованою територіальною громадою, очолює такі виконавчі комітети та входить до їх персонального складу (п.2);
- після припинення повноважень сільського голови, який одноособово виконував функції виконавчого органу ради, що припиняється, відповідні функції одноособово виконує сільський, селищний, міський голова, обраний сформованою територіальною громадою, з дня набуття ним повноважень до затвердження новообраною радою персонального складу її виконавчого комітету (п.3);
- сформована територіальна громада є правонаступником усього майна, прав та обов`язків розформованої територіальної громади з урахуванням особливостей, визначених підпунктами 5 і 6 цього пункту (п.4);
- новообрані ради можуть прийняти рішення про розподіл майна, майнових прав та зобов`язань розформованої територіальної громади, територія якої включена до територій кількох сформованих територіальних громад, за іншими критеріями, ніж визначені підпунктами 5 і 6 цього пункту. Такі рішення приймаються згідно з приписами бюджетного законодавства та враховуються при здійсненні реорганізації відповідних органів місцевого самоврядування і складанні передавальних актів (розподільчих балансів) за результатами реорганізації (п. 7);
- не пізніше завершення другої сесії новообраної ради у порядку, визначеному цим пунктом, починається реорганізація відповідних юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами та розміщених поза адміністративним центром сформованої територіальної громади, шляхом їх приєднання до юридичної особи - сільської, селищної, міської ради, розміщеної в адміністративному центрі сформованої територіальної громади. Після завершення реорганізації відповідні сільські, селищні, міські ради припиняються як юридичні особи з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом (п. 8);
- юридична особа - сільська, селищна, міська рада, розміщена в адміністративному центрі сформованої територіальної громади, є правонаступником прав та обов`язків усіх юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами, з дня набуття повноважень новообраною радою (п. 9);
- з дня затвердження новообраною радою персонального складу її виконавчого комітету починається реорганізація відповідних юридичних осіб - виконавчих комітетів рад, що припиняються, шляхом їх приєднання до юридичної особи - виконавчого комітету новообраної ради. Після завершення реорганізації відповідні юридичні особи - виконавчі комітети сільських, селищних, міських рад припиняються у порядку, визначеному цим пунктом (п.10);
- державна реєстрація припинення юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих комітетів здійснюється на підставі заяви, поданої суб`єкту державної реєстрації сільським, селищним, міським головою, обраним сформованою територіальною громадою, або уповноваженою ним особою.
Сільські, селищні, міські ради та їхні виконавчі органи розформованих територіальних громад припиняються як юридичні особи з дня внесення запису про їх припинення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (п.18).
Згідно із частинами 3 та 4 ст. 8 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» (далі - ОТГ) ОТГ є правонаступником усього майна, прав та обов`язків територіальних громад, що об`єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об`єднаною територіальною громадою.
Юридична особа - сільська, селищна, міська рада, розміщена в адміністративному центрі ОТГ, є правонаступником прав та обов`язків усіх юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних територіальними громадами, що об`єдналися.
Пред`явлення позову до неналежного відповідача не є підставою для відмови у відкритті провадження у справі. У такому випадку за результатами розгляду справи суд відмовляє в позові до неналежного відповідача та приймає рішення по суті заявлених вимог щодо належного відповідача (постанова Верховного Суду від 20.01.2021 у справі № 318/1274/18).
Відповідно до положень статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Отже, моментом переходу прав до правонаступника юридичної особи слід вважати дату внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДРПОУ) в порядку, передбаченому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань».
3. Як вбачається із загальнодоступних джерел 11.11.2020 відбулась перша сесія VІІІ скликання Ташанської сільської ради Переяслав-Хмельницького району Київської області, на якій, зокрема, прийнято рішення 23-I-VIII про реорганізацію Полого-Вергунівської сільської ради Переяслав-Хмельницького району Київської області у зв`язку з реорганізацією шляхом приєднання, створено комісію з реорганізації та уповноважено Ташанського сільського голову провести державні реєстрації, зокрема, змін до установчих документів Ташанської сільської ради і його виконавчого комітету та припинення юридичної особи - Полого-Вергунівської сільської ради.
24.02.2021 внесено запис до ЄДРПОУ № 1003581120008001381, відповідно до якого Полого-Вергунівська сільська рада Переяслав-Хмельницького району Київської області припинена шляхом реорганізації (джерело - https://usr.minjust.gov.ua/content/free-search/person-result), а відтак задля забезпечення справедливого та неупередженого розгляду справи слід дійти висновку, що у справу слід залучити правонаступника Полого-Вергунівської сільської ради Переяслав-Хмельницького району Київської області - Ташанську сільську раду Переяслав-Хмельницького району Київської області, що сприятиме виконанню завдань цивільного судочинства.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 55 ЦПК України у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.
На підставі п. 2 ч. 2 ст. 198 ЦПК України суд відкладає підготовче засідання у випадку залучення до участі або вступу у справу третьої особи.
На стадії розгляду справи по суті, за аналогією з нормою ст. 198 ЦПК України суд вважає, що існують об`єктивні підстави для відкладення судового засідання на стадії розгляду по суті.
За таких обставин, судом встановлені підстави для залучення у справі правонаступника третьої особи на стороні відповідача Переяславську міську об`єднану територіальну громаду в особі Переяславської міської ради, відкладення у зв`язку з цим судового засідання після закриття підготовчого засідання.
На підставі викладеного та керуючись статтями 55, 247, 279, 259-261, 353 ЦПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Залучити у справу правонаступника третьої особи на стороні відповідача Полого-Вергунівської сільської ради Переяслав-Хмельницького району Київської області- Ташанську сільську раду Переяслав-Хмельницького району Київської області(08460, Київська область, Бориспільський район, село Ташань, вул. Центральна, 7-А; ідентифікаційний код 04361605).
2. Відкласти судове засідання на 10 год. 30 хв. 22 квітня 2021 року.
3. Копію ухвали направити:
- позивачу за адресою: 08401, Київська обл., м. Переяслав, вул. Гостинна, 24 (разом з судовою повісткою);
- представнику позивача на електронну адресу - ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- відповідачу Переяславській міській раді на офіційну електронну адресу - ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
- третій особі Ташанській сільській раді за офіційною електронною адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3 (разом з копією позовної заяви).
4. Ухвала суду окремому оскарженню не підлягає.
СУДДЯ В.В. ЛЕБІДЬ