
Справа № 296/2139/20
2/296/1115/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"23" лютого 2021 р. м.Житомир
Корольовський районний суд м. Житомира в складі:
головуючого судді Рожкової О.С.,
за участю: секретаря судового засідання Могилевець В.С.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача ОСОБА_2 ,
представник відповідача Гончарук О.М.,
розглянувши y відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Житомирі в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" про визнання незаконним та скасування рішення,
В С Т А Н О В И В:
І. СУТЬ ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ
1.1. 17.03.2020 ОСОБА_1 звернувся до Корольовського районного суду міста Житомира із позовом до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз", в якому, з урахуванням уточнень (а.с.33-37), просив визнати незаконним та скасувати рішення Комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об`ємів природного газу Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" від 26.02.2020 щодо споживача ОСОБА_1 , о/р НОМЕР_1 , оформлене протоколом № 59, № з/п 2.14.
1.2. Поданий позов обґрунтовувався тим, що позивач є власником квартири АДРЕСА_1 , до якого здійснюється постачання природного газу. 30.01.2019 представниками відповідача здійснено незаплановану перевірку газових приладів, якою виявлено порушення споживачем Кодексу газорозподільних систем, а саме: наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, зокрема пломба заводу виробника (повірка не відповідає встановленому зразку). Під час демонтажу 14.02.2019 представниками відповідача складено протокол, у якому зазначено, що перевіркою про наявність та цілісності пломб Держповірника та відсутність механічних пошкоджень. За наслідками проведеної 20.02.2020 експертизи лічильника газу, встановлено, що цілісність заводської пломби та повірочного тавра не пошкоджена, цілісність відлікового механізму не пошкоджена, однак в п.1.3 Акту зазначено про пошкодження корпусу лічильника та за наслідками проведення експертизи складено Акт про порушення за №2770, за змістом якого встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: р.ХІ гл.2 п.1 п.п.3 - несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
За результатами розгляду актів про порушення №2770 від 20.02.2020, 26.02.2020 на засіданні комісії прийнято рішення провести позивачу нарахування відповідно до абз.3 п.1 гл.3 розд. XI Кодексу ГРС в обсязі 4280,34 м куб. природного газу на суму 28682,45 грн. із зазначенням у примітці підстав нарахування: Експертиза: виявлено пошкодження корпусу лічильника. Втручання в роботу ЗВТ. Позивач, звертаючись до суду обґрунтовує позов тим, що при наявності цілісності лічильного механізму лічильника, не встановлення відповідачем фактів втручання у роботу ЗВТ, відповідач не зазначає у чому полягає пошкодження корпусу лічильника та не довів причинного зв`язку з точністю обліку спожитого газу та не зазначив способів втручання в роботу у конструкцію чи складові лічильника газу. Посилаючись на не доведення відповідачем всіх складових правопорушення, передбачених пп.37 п.4 глави 1 Кодексу ГРС, для виявлення несанкціонованого втручання та надіслання відповідачем повідомлень про припинення газопостачання/розподілу газу позивачу, останній звернувся до суду із зазначеним позовом для захисту своїх, як споживача природного газу, прав.
ІІ. ПРОЦЕДУРА та ПОЗИЦІЇ СТОРІН
2.1. 23.03.2020 ухвалою Корольовського районного суду м. Житомира позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху, надано строк для усунення недоліків (а.с.27-29).
2.2. 27.03.2020 позивачем усунуто недоліки позовної заяви шляхом подання уточненої позовної заяви (а.с.33-37).
2.3. 27.03.2020 ОСОБА_1 подано заяву про забезпечення позову.
2.4. Ухвалою Корольовського районного суду м. Житомира від 31.03.2020 заборонено Акціонерному товариству «Оператор газорозподільної системи «Житомиргаз» вчиняти дії з примусового припинення постачання природного газу за адресою: АДРЕСА_1 до набрання законної сили судовим рішенням у цивільній справі № 296/2139/20 за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Житомиргаз» про захист прав споживачів шляхом визнання протиправним та скасування рішення (а.с.50-51).
2.5. Ухвалою Корольовського районного суду м. Житомира від 03.04.2020 відкрито провадження у справі №296/2139/20, яку вирішено розглядати у загальному позовному провадженні (а.с.54-55).
2.6. 03.06.2020 від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник просила відмовити ОСОБА_1 у задоволені позовних вимог у повному обсязі. Посилаючись на те, що відповідачем виключно в рамках діючого законодавства та вимог Кодексу ГРС виявлено порушення пов`язане з втручанням в ЗВТ, направлено ЗВТ на експертизу, розглянуто акт про порушення та прийнято рішення про його затвердження з наступним проведенням нарахувань. При прийнятті рішення щодо задоволення акту про порушення № 2770 від 20.02.2020 Комісія по розгляду актів про порушення керувалась не тільки результатами експертизи, викладеними в акті експертизи № 3413 від 20.02.2020, а також можливістю використати виявлене втручання з метою несанкціонованого споживання природного газу, а також аналізом загальних кількісних показників об`ємів споживання природного газу за період з 2015 рік по 2020 рік включно. Нарахування не облікованих об`ємів природного газу на суму 28682,45 грн. проведено із розрахунку 4 місяців, що не перевищує термін зазначений Кодексом ГРС. У позивача немає жодних підстав стверджувати про наявність будь-яких порушень в діях відповідача, при задоволенні акту про порушення рішенням постійно діючої комісії АТ «Житомиргаз» (а.с.58-64).
2.7. 23.06.2020 від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій останній звернув увагу на відмінність у сторін розуміння положень п.4 глави 1 розділу 1 кодексу ГРС, які було порушено відповідачем, оскільки у складених ним актах жоден з передбачених цією нормою способів втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу (а.с.70-71).
2.8. В судовому засіданні 20.07.2020 протокольною ухвалою суду закрито підготовче провадження у справі № 296/2139/20, призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 28.10.2020 (а.с.75-76).
2.9. Позивач та його представник в судовому засіданні позов підтримали, просили його задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві та відповіді на відзив.
2.10. Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, заперечувала проти їх задоволення, посилаючись на викладені у відзиві доводи.
ІІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ та ДОКАЗИ НА ЇХ ПІДТВЕРДЖЕННЯ
3.1. 30.01.2020 представниками АТ «Житомиргаз» контролером СОГ ОСОБА_3 та провідним інженером ЗК СОГ ВІ ОСОБА_4 за участю споживача ОСОБА_5 , складено акт про порушення № 116, за адресою: АДРЕСА_1 , встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: Розділ ХІ Глава 2, п.1 п.п.3. Несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, зокрема пломба заводу виробника (повірка не відповідає встановленому зразку). Актом визначено, що комісія Оператора ГРМ з розгляду цього акту буде проводити засідання 26.02.2020 за адресою м. Житомир, вул. Фещенка-Чопівського,35. Споживачем вказаний акт не підписаний (а.с.40).
3.2. 14.02.2021 представниками АТ «Житомиргаз» складено протокол б/н щодо направлення засобів вимірювальної техніки на позачергову (експертну) повірку, експертизу, в якому зазначено, що лічильник Галлас 2000 заводський номер 00825277 направляється на експертизу, перевірено на:
1. Наявність та цілісність пломб представника Оператора ГРМ - в наявності;
2. Наявність та цілісність пломб Держповірника - в наявності;
3. Перевірка роботи лічильника (ЗВТ) на мінімальну витрату - реагує;
4. Наявність/відсутність підвищеного шуму лічильника - відсутній;
5. Наявність/від сутність механічних пошкоджень лічильника - відсутній;
6. Умови розміщення ЗВТ (приміщення/вулиця) -;
7. Наявність та дата погодження проектно-технічної документації -;
8. Наявність/відсутність паспортів на ЗВТ -.
Доповнення Р XI гл.2 п. 3 п.п.1. несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ. Лічильник опломбовано в пакет №П28774307, споживачу необхідно доставити ЗВТ за адресою: АДРЕСА_3 . Зазначений протокол також був підписаний ОСОБА_1 (а.с.41).
3.3. 20.02.2019 комісією АТ «Житомиргаз» у складі: голови комісії: начальника відділу лабораторних вимірів Тарасова В.А., , майстра відділу інспектування ОСОБА_6 , начальника ВЕБ ОСОБА_7 , юрисконсульта ОСОБА_8 , провідного інженера з метрології ОСОБА_9 , у присутності ОСОБА_1 , проведено експертизу лічильника газу типу Галлус 6-4 № 825277, показники 67795,33, який знято відповідно до акта від 14.02.2020 №б/н та встановлено, що цілісність пломби на упаковці не пошкоджена. Експертизою встановлено, що цілісність заводської пломби та повірочного тавра не пошкоджено, цілісність відлікового механізму не пошкоджено, механічні пошкодження та інше пошкодження корпусу лічильника. Висновки комісії: виявлено, що пошкодження корпусу лічильника, втручання в роботу ЗВТ, на якому відсутній підпис юрисконсульта ОСОБА_10 (відмовився від підпису), викладено заперечення «не можу підтвердити втручання із-за своєї некомпетентності» (а.с.42).
3.4. Представниками АТ «Житомиргаз»: начальником відділу лабораторних вимірів ОСОБА_11 , майстром відділу інспектування по роботі з фізичними особами ОСОБА_6 та представником відділу економічної безпеки Зданевич О.М., за участю ОСОБА_1 20.02.2020 складено акт про порушення № 2770. В акті зазначено, що встановлено порушення Кодексу ГРС, а саме Розділ XI глава 2 п.1 пп.3 «Несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу)», показання лічильника газу типу Галлус 6-4 № 825277 - 67795,33. Актом визначено, що за виявленими порушеннями споживачу необхідно з`явитися на комісію по розгляду актів про порушення, яка відбудеться 25.03.2020 за адресою АДРЕСА_4 . Зазначений акт підписаний представниками Оператора ГРМ та споживачем. В графі «Зауваження споживача до цього акту про порушення» викладено заперечення: «не можу підтвердити втручання із-за своєї некомпетентності» (а.с.43).
3.5. 26.02.2020 на засіданні комісії з розгляду актів про порушення у складі: голови комісії Колесник С.В. - директор, члени комісії: Власюк А.І. - директор з безпеки, Усик Л.І. - директор, Рибачок О.Г. - начальник відділу обслуговування вузлів обліку газу, Гончарук О.М. - головний юрисконсульт АО «Правовий альянс», секретар комісії Кузьміч В.В. - начальник відділу інспектування, розглянуто акт про порушення від 20.02.2020 № 2770 та прийнято рішення про його задоволення, рішення комісії провести нарахування відповідно до абз.1 п.1 гл. 3 розділ ХІ Кодексу ГРС. Встановити лічильник за власні кошти, про що свідчить Витяг з протоколу № 59 (а.с.44).
ІV. НАЦІОНАЛЬНЕ ЗАКОНОДАВСТВО, ЩО ПІДЛЯГАЄ ЗАСТОСУВАННЮ
4.1. Правовідносини оператора газорозподільної системи із суб`єктами ринку природного газу врегулювано Типовим договором розподілу природного газу, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 за №2498, Законом України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 за № 39-VIII, Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою НКРЕКП від 30.09.2015 за № 2494.
4.2. Згідно з пунктом 2.1 Типового договору, оператор ГРМ зобов`язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором.
4.3. Статтею 13 Закону України «Про ринок природного газу» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), визначені права та обов`язки споживача, зокрема встановлено, що споживач газу зобов`язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу, у разі порушення або невиконання своїх обов`язків споживач несе відповідальність згідно із законом.
4.4. Відповідно до пункту 2 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем (далі - Кодекс) цей Кодекс визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем, зокрема умови забезпечення комерційного, у тому числі, приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об`ємів і обсягів в передачі до/з газорозподільної системи, у тому числі, в розрізі суб`єктів природного газу.
4.5. Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу - несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу;
4.6. Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать:
1) наявність несанкціонованого газопроводу;
2) несанкціоноване відновлення газоспоживання;
3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу);
4) несанкціоноване підключення газових приладів на об`єкті споживача, який обліковується за нормами споживання;
5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку);
6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.
4.7. За змістом глави 5 розділу ХІ Кодексу у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу;
акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення. До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення;
у разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) із зафіксованим в акті про порушення порушенням, яке стосується пошкодження пломб (крім факту їх відсутності або спрацювання магнітного індикатора), пошкодження ЗВТ/лічильника газу (крім явних ознак навмисного в них втручання), він може вимагати проведення їх експертизи чи позачергової або експертної повірки у порядку, визначеному цим Кодексом. У такому разі в акті про порушення робиться відповідний запис, при цьому представник Оператора ГРМ здійснює заходи щодо пакування пошкодженої пломби та/або лічильника газу (ЗВТ) та складає відповідний акт про направлення їх на експертизу чи позачергову або експертну повірку. До отримання їх результатів нарахування, передбачені цим Кодексом, не застосовуються;
акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення;
за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
4.8. Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу як несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу необхідно розуміти втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
4.9. Відповідно до пункту 5 глави 10 Кодексу, після зовнішнього огляду пакувального пакета (тари) комісією перевіряються:
1) відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним у протоколі;
2) цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознаки порушень, зазначених у протоколі;
3) цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ;
4) цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ;
5) цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ;
6) наявність сторонніх предметів усередині ЗВТ;
7) відповідність маркування ЗВТ нормативно-технічній документації;
8) відповідність ЗВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на ЗВТ та/або опису типу на цей тип ЗВТ;
9) відповідність втручань у роботу ЗВТ наявним актам перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ тощо.
Під час обстеження пломби та/або ЗВТ комісія перевіряє ознаки, зазначені в протоколі. Результати огляду заносять до акта експертизи ЗВТ.
4.10. Відповідно до приписів пункту 8 глави 10 розділу X Кодексу результати огляду фіксуються в акті експертизи. Акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем (суміжним суб`єктом ринку природного газу) або його уповноваженою особою. Якщо споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) або його уповноважена особа чи член комісії мають окрему думку з приводу експертизи, вона має бути відображена в акті експертизи.
У разі відмови від підпису будь-кого з членів комісії або споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) чи уповноваженої ним особи в акті експертизи про це робиться відповідний запис.
V. ОЦІНКА та МОТИВИ СУДУ
5.1. Між сторонами виникли правовідносини з приводу визнання незаконним та скасування рішення Комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об`ємів природного газу споживачу (фізичній особі).
5.2. Так, 30.01.2020 представниками АТ «Житомиргаз» складено акт №116 про порушення позивачем п.п.3 п.1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем - несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (газового лічильника), а саме: наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, зокрема пломба заводу виробника (повірка не відповідає встановленому зразку. Споживачем вказаний акт не підписано.
5.3. Відповідно до п.п.3 п.1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРС (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
5.4. Як встановлено в ході розгляду справи та не заперечувалося представниками сторін, позивачу за адресою: АДРЕСА_1 у 2004 році встановлено газовий лічильник Галлас 2000, заводський номер 00825277 (а.с.6), який у 2013 року знімався на повірку, порушень цілісності корпусу лічильника, пломбувальних елементів відлікового механізму не було виявлено, що стверджується актом про зняття лічильника газу для держповірки, перевірки та ремонту від 01.06.2013, та актом про встановлення лічильника газу після Державної повірки від 05.06.2013 (а.с.9-10).
5.5. При цьому, суд враховує, що відповідно до протоколу б/н щодо направлення засобів вимірювальної техніки на позачергову (експертну) повірку, експертизу від 14.02.2020 наявні та цілі пломби Держповірника, а також відсутні механічні пошкодження лічильника.
5.6. Крім того, факт втручання споживача в роботу приладів обліку, у разі невизнання цього споживачем, обов`язково має бути підтверджений експертизою. Така правова позиція викладена 11.07.2018 року Верховним Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у справа №336/6535/16-ц.
5.7. Як вбачається з акту експертизи від 20.02.2020, під час експертизи лічильника встановлено, що цілісність пломби на упаковці не пошкоджена; цілісність заводської пломби та повірочного тавра не пошкоджено; цілісність відлікового механізму не пошкоджено; наявні пошкодження корпусу лічильника. Висновок комісії: виявлено пошкодження корпусу лічильника, втручання в роботу ЗВТ.
5.8. Пунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем надано визначення такого поняття, як пошкодження ЗВТ/лічильника газу - механічне пошкодження цілісності конструкції комерційного ВОГ та/або його складових, зокрема корпусу, скла, кріплення, захисних елементів, ліній з`єднання. Кодекс газорозподільних систем розмежовує такі види порушень, як "несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу" та "пошкодження ЗВТ/лічильника газу". При цьому, для кваліфікації виявленого порушення, саме як "несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу" необхідна наявність цілого складу факторів.
5.9. Виходячи з приписів глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем "несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу" відноситься до порушень, які кваліфікуються, як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та, внаслідок яких, здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу (пункт 1 вказаної глави розділу ХІ). Натомість, "пошкодження ЗВТ (лічильника газу), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно" належить до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), які кваліфікуються як "не з вини споживача", але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу (пункт 3 вказаної глави розділу ХІ).
5.10. Втім, при порушеннях, пов`язаних з пошкодженням ЗВТ та/або пломб на ЗВТ, за наявності по об`єкту споживача даних дублюючого ВОГ, а також в ситуації, коли наявні дані в обчислювачі/коректорі об`єму газу є достатніми для визначення об`єму природного газу по об`єкту споживача, процедура щодо визначення необлікованих об`ємів природного газу або зміни їх режиму нарахування не застосовується (пункт 8 глави 4 розділу ХІ КГС).
5.11. Суд зазначає, що для здійснення нарахування необлікованого об`єму природного газу, зокрема слід встановити несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.
5.12. Пунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС, визначено, що під несанкціонованим втручанням в роботу ЗВТ/лічильника газу розуміється, у тому числі, втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку обліковується з порушенням законодавства, та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Вказане свідчить про те, що викривлення даних обліку природного газу є обов`язковим наслідком несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ/лічильника газу. Зазначене також підтверджується тим, що відповідно до положень глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС при задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду від 18.06.2019 року по справі № 922/1573/18.
5.13. Разом із тим, відповідачем не з`ясовано та не зазначено в чому саме полягає пошкодження корпусу лічильника, втручання в роботу ЗВТ та чи дійсно внаслідок виявлених ушкоджень споживання природного газу лічильником не обліковується або викривляються дані про облік природного газу.
5.14. В той час, як для доведення правомірності здійснених відповідачем донарахувань позивачу об`ємів природного газу необхідно довести наявність факту несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ (лічильника газу) з боку позивача.
5.15. Так, суд враховує доводи позивача, що згідно пп. 37. п. 4 глави 1 Кодексу газорозподільних систем для виявлення несанкціонованого втручання необхідно довести три складові цього правопорушення, а саме:
1) дію, тобто несанкціоноване втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку;
2) спосіб втручання, тобто вчинене шляхом підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації);
3) наслідки, тобто витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу).
При цьому, тільки наявність всіх трьох складових правопорушення дає змогу стверджувати, що споживачем вчинено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.
5.16. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду від 24.10.2018 року по справі №914/2384/17.
5.17. Однак, відповідачем не доведено наявність усіх складових правопорушення, зокрема пошкодження корпусу лічильника, втручання в роботу ЗВТ.
5.18. Суд вважає, що відповідачем не доведено безпосередньої вини позивача, як споживача послуг, у порушенні п.п.3 п.1 глави 2 розділу XI Кодексу ГРС.
5.19. Таким чином, суд позбавлений можливості перевірити доводи відповідача про наявність вини позивача у здійсненні такого втручання та правомірність прийняття оскаржуваного рішення, викладеного у протоколі № 59, № з/п 2.14 від 26.02.2020 щодо споживача ОСОБА_1 , а тому позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання незаконним та скасування рішення Комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об`ємів природного газу Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" від 26.02.2020 щодо споживача ОСОБА_1 , о/р НОМЕР_1 , оформлене протоколом № 59, № з/п 2.14 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
5.20. Суд вважає, що позивачем вірно обраний спосіб захисту порушеного права, оскільки спірне рішення відповідача призвели до нарахування необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу, його вартості позивачу, як споживачу.
VI. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
6.1. Згідно вимог пункту 1 частини 2 статті 141 Цивільного процесуального кодексу України у зв`язку із задоволенням позову з відповідача в дохід держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 804 грн. 00 коп., оскільки позивач при зверненні до суду був звільнений від сплати судового збору на підставі ч.10 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст.ст.12, 13, 81, 141, 247, 259, 263, 264, 265, 274-279, 354, 355 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В :
1. Позов ОСОБА_1 , задовольнити.
2. Визнати незаконним та скасувати рішення Комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об`ємів природного газу Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" від 26.02.2020 щодо споживача ОСОБА_1 , о/р НОМЕР_1 , оформлене протоколом № 59, № з/п 2.14.
3. Стягнути з Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" в дохід держави судовий збір у розмірі 804 (вісімсот чотири) грн. 00 коп.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду через Корольовський районний суд міста Житомира шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач:
ОСОБА_1 ,
зареєстрований за адресою:
АДРЕСА_1
РНОКПП НОМЕР_2
Відповідач:
Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз"
місцезнаходження за адресою:
10002 м. Житомир,
вул. Фещенка-Чопівського, 35
Код ЄДРПОУ 03344071
Повний текст рішення складено 09.03.2021
Cуддя О. С. Рожкова