
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 квітня 2021 року м. Чернігів Справа № 620/1618/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Клопота С.Л.,
за участю секретаря Шевченко А.В.,
представника позивача Гамрецького В.А., Степаненка Р.О.,
представника відповідача Балишев М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Приватного підприємства "Еверест" до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення,
У С Т А Н О В И В:
Приватне підприємство "Еверест" звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області, Державної податкової служби України та просить:
1. Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових ГУ ДПС у Чернігівській області № 2045389/31480476 від 19.10.2020 та зобов`язати Державну податкову службу України (Львівська площа, буд.8, м. Київ, 04655, код 43005393) зареєструвати податкову накладну № 1 від 10.01.2020, подану Приватним підприємством «ЕВЕРЕСТ», в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного отримання - 28.01.2020.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових ГУ ДПС у Чернігівській області № 2045387/31480476 від 19.10.2020 та зобов`язати Державну податкову службу України (Львівська площа, буд.8, м. Київ, 04655, код 43005393) зареєструвати податкову накладну № 1211 від 26.12.2019, подану Приватним підприємством «ЕВЕРЕСТ», в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного отримання - 09.01.2020.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що зупинення реєстрації податкових накладних та відмова в її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладених є протиправною оскільки грунтується на припущеннях відповідача і є повністю не обгрунтованою.
Представники позивача в судовому засіданні позов підтримали та просили його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзиві на позовну заяву, що приєднаний до матеріалів справи.
Представник Державної податкової служби України в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Суд вважає за можливе розглянути справу без його участі.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
У 2020 році ГУ ДПС у Чернігівській області зупинило реєстрацію податкової накладної № 1 від 10.01.2020 (квитанція № 9008102832 від 28.01.2020), № 1211 від 26.12.2019 (квитанція № 9320326253 від 09.01.2020), по операції поставки вугілля покупцям ТОВ «Галтехнопарк», ПАТ «Червонський цукровик».
15.10.2020, для розблокування податкової накладної № 1 від 10.01.2020, засобами електронного зв`язку було подано форму № 312603 «Повідомлення № 702 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено (надалі - Повідомлення 702)». До Повідомлення 702 включено 16 додатків - копії первинних документів на підтвердження реальності поставки та пояснення стосовно проведеної реалізації.
15.10.2020, для розблокування податкової накладної № 1211 від 26.12.2019, засобами електронного зв`язку було подано форму J1312603 «Повідомлення № 701 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено (надалі - Повідомлення 701)». До Повідомлення 701 включено 13 додатків - копії первинних документів на підтвердження реальності поставки та пояснення стосовно проведеної реалізації.
За результатами розгляду вказаних повідомлень Комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийняла рішення № 2045389/31480476 від 19.10.2020 по ПН № 1 від 10.01.2020 та № 2045387/31480476 від 19.10.2020 по ПН № 1211 від 26.12.2019 про відмову у реєстрації ПН в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН). Підстава відмови: «надання платником податків копій документів, складених із порушенням законодавства».
Не погодившись з такими рішеннями, позивач оскаржив їх до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно підпунктів «а», «б» пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України об`єктом оподаткування є операції платників податку з: постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
У свою чергу, датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 Податкового кодексу України).
Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
За приписами пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» (далі - Порядок № 1246, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимоги Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Відповідно до пункту 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування: реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами: відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України Про електронний цифровий підпис, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Наведені норми дають підстави для висновку, що законодавець встановлює перелік обов`язкової для фіксації в рамках квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної інформації.
Без деталізації такого роду інформації відповідна квитанція не може вважатися належним чином оформленою.
Отже, згідно пункту 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, серед іншого, наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (пункт 13 Порядку № 1246).
Так, механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів визначає Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (далі Порядок № 1165).
Пунктом 4 Порядку № 1165 визначено, що у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Згідно пункту 6 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Відповідно до змісту пунктів 10, 11 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений Наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520 (далі Порядок № 520).
Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 520 від 12.12.2019 (далі Порядок № 520), прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі по тексту - комісія регіонального рівня).
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі (п. 4).
Відповідно до п. 5 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
-документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Речове словосполучення «може включати» вказує, що у кожному окремому випадку перелік таких документів є індивідуальним та різним.
Саме тому форма рішення про відмову в реєстрації податкових накладних передбачає, що «документи, які не надано» необхідно підкреслити. Отже контролюючий орган визначити конкретно яких документів не надано.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (п. 7).
Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня (п. 9).
Згідно з п. 11 Порядку № 520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі, зокрема, в разі: та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; Пункт 5 передбачає можливий перелік. Конкретизація такого переліку має міститися в рішенні податкового органу індивідуально в кожному випадку.
Відповідно до п. 12 вказаного Порядку № 520 рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення.
Форма такого рішення передбачає, що у разі відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН через ненадання платником податку копій документів, документи, які не надано, повинні бути підкресленими, тобто конкретно вказані.
Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акту індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Пункт 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість, що міститься в додатку 1 до Порядок № 1165, передбачає наявність у контролюючих органах податкової інформації, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що рішення Комісії контролюючого органу повинно містити, як чітку підставу для зупинення реєстрації ПН/РК, так і чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.
Судом встановлено, що у 2020 році ГУ ДПС у Чернігівській області зупинило реєстрацію таких податкових накладних (ПН) № 1 від 10.01.2020 (квитанція № 9008102832 від 28.01.2020) та № 1211 від 26.12.2019 (квитанція № 9320326253 від 09.01.2020), по операції поставки вугілля покупцям ТОВ «Галтехнопарк», ПАТ "Червонський цукровик.
Підставою зупинення в квитанціях про реєстрацію вказано: «Відповідно до п.201.16 cm. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН відповідає вимогам п.1.6 п. 1 «Критеріїв ризиковості платника податку». Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних».
15.10.2020, для розблокування податкових накладних № 1 від 10.01.2020, засобами електронного зв`язку було подано форму J1312603 «Повідомлення № 702 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено (надалі - Повідомлення 702). До Повідомлення 702 включено 16 додатків - копії первинних документів на підтвердження реальності поставки та пояснення стосовно проведеної реалізації, відповідно до яких зазначалось: «Між ПП «Еверест» та ТОВ «Галтехнопарк» укладено договір 24-06Е від 24.06.2019 про поставку вугілля АО фракції 25-50, 70 мм. Домовлено, що доставка буде виконуватись залізницею умовах - станція призначення Галич, Львівської залізниці, код станції 388207, код отримувача 5528.
В специфікації узгоджено поставку 420 тон. Вугілля імпортується, і за нього імпортер розраховується валютою. Ціна продажу була встановлена в доларах США = 215 $ за 1 тону (179,17 $ без ПДВ). Жодна зі сторін не бажала взяти на себе ризики збитків при коливанні курсу долара та втрачання в сумі коштів, тому було узгоджено спочатку розраховувати вартість вугілля по курсу на момент укладення угоди (це склало 4706,16 грн./т без ПДВ), а кінцеві перерахунки робити по факту оплати, розраховуючи вартість з ціни в 215$ по курсу, який встановлено на попередній оплаті день.
По отриманню вугілля для покупця складено наступні документи: рахунок-фактуру СФ- 00575 від 04.10.2019, видаткову накладну РН-00575 від 04.10.2019 на 69,55 тон вугілля на суму 392776,12 грн., коригуючу накладну5751 (10.01.20) на суму -36 366,03 грн. Також покупець отримав залізничну накладну27881768 cm. Чапаєвка Ростовська РЖД 23.09.2019 - Галич Львівської залізниці 04.10.2019.
Покупець оплатив вугілля платіжнимидорученнями4111 (10.01.2020) в сумі 356410,09 грн. По оплаті складена податкова накладна - по операціям з поставки вугілля дату виникнення податкових зобов`язань та податкового кредиту визначають за касовим методом (cm. 44, підрозділ 2 розділу XX).
Про закупку вугілля домовлено з ТОВ «Зовнішторгсервіс» по договору ЗТС-ЕВ-0119. В специфікації від 04.10.2019 узгоджено попередню ціну 5168,68 грн., кількість вугілля 138 тон. Ціна включає залізничний тариф, експедицію та ПДВ. Вугілля було оплачено платіжним дорученням 1122 від 25.10.2019 по рахунку 217 від 04.10.2019 в сумі 713018,86 грн.
Постачальник надав наступні документи: рахунок217 (04.10), видаткову накладну РН- 0410-04 від 04.10.2019 на 137,95 тон на суму 713018,86 грн., акт до видаткової накладної, посвідчення якості на вугілля 1895 від 22.09.2019 до РН-0410-04».
До Повідомлення 702 позивачем були додані копії документів щодо підтвердження реальності вчинення господарської операції, по якій виписано податкові накладні, зокрема: договору поставки № 24-06Е від 24.06.19, специфікації №1 від 24.06.19, товарного звіту вугілля Чапаевка-Галич 23.09.19-04.10.19, рахунку № СФ-00575 від 04.10.2019, видаткової накладної № РН-00575 від 04.10.2019, коригуючої накладної до видаткової накладної № РН-00575 від 04.10.2019, залізничної накладної 27881768 від 23.09.19, платіжного доручення № 4111 від 10.01.20, договору постачання №ЗТС-ЕВ-0119 від 01.09.18, специфікації від 04.10.2019, рахунку № СФ-0000217 від 04.10.2019, видаткової накладної № РН-0410-04, платіжного доручення № 1122 від 25.10.2019, акту приймання-передачі вугільної продукції від 04.10.2019, посвідчення якості № 1895.
15.10.2020, для розблокування податкової накладної № 1211 від 26.12.2019, засобами електронного зв`язку було подано форму J1312603 «Повідомлення № 701 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено (надалі - Повідомлення 701). До Повідомлення 701 включено 13 додатків - копії первинних документів на підтвердження реальності поставки та пояснення стосовно проведеної реалізації, відповідно до яких зазначалось: «Між ПП «Еверест» та ПАТ "Червонський цукровик" укладено договір 27-04/2018-У від 27.04.2018 про поставку вугілля. В специфікації 2 від 02.04.2018 узгоджено характеристики: антрацитове вугілля АКО фракції 50-100 мм, кількість вугілля - 68 тон, ціна 6500 грн. за 1 тонну, доставка буде виконуватись залізницею на станцію Чорнорудка ПЗЗ, код станції 342805, на отримувача ПСП «Агрофірма Світанок» з кодом 4433.
По залізничній накладний 26208007 від 07.11.2018 вагон 54613484 було видано отримувачу по ЕЦП ОСОБА_1 16 листопада 2018 рок. Для покупця складено видаткову накладну РН-00690 від 16.11.2018 на суму 442000 грн.
26.12.2019 між ПП «Еверест`та ПАТ «Червонський цукровик» укладено угоду про залік зустрічних однорідних вимог на суму 442 000 грн. На дату проведення заліку в рахунок оплати вугілля складено податкову накладну (по операціям з поставки вугілля дату виникнення податкових зобов`язань та податкового кредиту визначають за касовим методом згідно cm. 44, підрозділ 2 розділу XX).
Вугілля було закуплено у постачальника ПП «Зовнішторсервіс» по договору ЗТС-ЕВ- 0119 від 01.09.2018. По специфікації від 16.11.2018 було узгоджено поставку 68 тон вугілля по ціні 5600 грн./т. залізницею на станцію Чорнорудка ПЗЗ. Від постачальника отримано рахунок СФ-0000364 від 16.11.2018 на суму 380800 грн, акт до видаткової накладної, видаткову накладну РН-1611-02 від 16.11.2018 на 68 тон вугілля, посвідчення якості 2-549 від 06.11.2018 на вугілля у вагоні 54613484. Рахунок оплачено платіжним дорученням 558 від 19.11.2018 в сумі 380800 грн.
Оформлення залізничних документів регулює Наказ Мін Транспорту та Інфраструктури № 644 від 21.11.2000 «Правила оформлення перевізних документів» (далі Правила № 644), Наказ Мін Транспорту та зв`язку № 800 від 01.11.2010 «Порядок застосування електронного перевізного документа під час перевезення вантажів залізничним транспортом», та діяльність залізниці регулює Статут залізниць України.
Вантажовідправник та вантажоодержувач для користування залізницею укладають з нею договір, реєструються в автоматизованої системи електронного документообігу залізничного транспорту України із застосуванням надійних засобів електронного цифрового підпису (далі - ЕЦП). Перевірка цілісності ЕПД та ідентифікація підписувана ЕЦП здійснюється із застосуванням надійних засобів ЕЦП та посилених сертифікатів відкритих ключів ЕЦП.
Згідно п. 1.2. Правил № 644 накладна є обов`язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої сторони - одержувача. Накладна одночасно є договором застави вантажу для забезпечення гарантії внесення належної провізної плати та інших платежів за перевезення. Накладна супроводжує вантаж на всьому шляху перевезення до станції призначення, де видається одержувачу разом з вантажем.
Правильність та відповідність фактичним даним при заповненні залізничної накладної контролює залізниця. Якщо під час перевезення вантажу або на станції його призначення буде > виявлено неправильне зазначення у накладній маси, кількості місць вантажу, його назви, коду та адреси одержувача з відправника стягується штраф у розмірі згідно зі статтею 118 Статуту залізниць України.
В п. 1.1 Правил № 644 зазначено, що електронний перевізний документ та його паперова версія мають однакову юридичну силу».
До Повідомлення 701 позивачем були додані копії документів щодо підтвердження реальності вчинення господарської операції, по якій виписано податкові накладні, зокрема: договору поставки № 27-04/2018-У від 27.04.2018, специфікації № 2 від 02.11.2018, видаткової накладної № РН-00690 від 16.11.2018, залізничної накладної 26208007 від 07.11.2018, угоди про залік зустрічних вимог № 8 від 26.12.2019, договору постачання № ЗТС-ЕВ-0119 від 01.09.18, специфікації від 16.11.2018, рахунку № СФ-0000364 від 16.11.2018, видаткової накладної № РН-1611-02 від 16.11.2018, платіжного доручення № 558 від 19.11.2018, акту приймання- передачі вугільної продукції від 16.11.2018, посвідчення якості № 2-549.
За результатами розгляду вказаних повідомлень Комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийняла рішення № 2045389/31480476 від 19.10.2020 по ПН № 1 та від 10.01.2020, № 2045387/31480476 від 19.10.2020 по ПН № 1211 від 26.12.2019 - про відмову у реєстрації ПН в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН). Підстава відмови: «надання платником податків копій документів, складених із порушенням законодавства».
В текстовому полі «додаткова інформація», де потрібно зазначати конкретні документи, які складені з порушенням законодавства - жодного документа не зазначено, замість документів вказано, що «задіяний у розповсюдженні та використанні ймовірно схемного податкового кредиту».
Згідно рішення про відмову в реєстрації податкових накладних, вони прийняті в зв`язку із наданням платником податків копій документів, складених із порушенням законодавства.
Яких саме подані копії документів та з порушенням якого саме законодавства контролюючий орган не зазначив.
При цьому, Відповідачем визначені (хрестиком) 2 позиції в формі самого рішення, а саме:
- Первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойси, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
- Розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.
Жоден з перелічених документів, що передбачений формою не підкреслений.
Не підкресливши (не визначивши), які конкретно документи не надані, Відповідач поставив Позивача у стан правової невизначеності.
З цього суд робить висновок, що підстави для відмови у реєстрації податкових накладених у Відповідача 1 були відсутні.
Водночас, з детального аналізу прийнятих Комісією Рішень вбачається, що вони не містить конкретної інформації щодо причин та підстав для їх прийняття, а лише містить загальну фразу про те, що підставою їх прийняття є: «надання платником податків копій 10 документів, складених із порушенням законодавства». Натомість, у Рішеннях не вказано, які саме документи, надані позивачем, складені із порушенням законодавства, та в чому полягає порушення законодавства, а тому відповідачем не дотримано вимог Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та не наведено конкретної підстави для відмови в реєстрації податкових накладних, поданих позивачем до реєстрації.
Таким чином, оскаржувані Рішення є не обгрунтованими, оскільки платником податків надано всі необхідні документи, які засвідчують факт здійснення господарських операцій за податковими накладними, у реєстрації яких відмовлено.
При цьому, слід зазначити, що факт зупинення реєстрації податкових накладних у ЄРПИ не спростовує ні факту здійснення платником податків господарської операції, ні факту наявності дати виникнення саме події (поставки товару), що підтверджується первинними документами, на підставі яких складаються податкові накладні.
Однак, в порушення вищенаведених нормативних приписів відповідачем прийнято оскаржувані Рішення про відмову в реєстрації податкових накладних із зазначенням причиною для відмови надання позивачем копій документів, складених з порушенням законодавства. При цьому в графі Додаткова інформація (вказати конкретні документи) - жодного документу не вказано.
За таких підстав судом встановлено, що оскаржувані рішення є протиправними та підлягають скасуванню.
Приписами пункту 20 Порядку № 1246 передбачено, що у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується.
При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
В даному випадку, зобов`язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкову накладну подану позивачем датою її подання є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, та належним способом захисту порушеного права.
Чинним законодавством покладено на Державну податкову службу України обов`язок щодо прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Тобто, фіскальному органу надано право вільно обирати одне з двох рішень, яке на його думку є законодавчо обґрунтованим та правильним.
А отже, «свобода розсуду» фіскального органу, у разі встановлення судом протиправності відмови у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, звужується до єдиного юридично допустимого рішення, в даному випадку рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Враховуючи викладене вище, суд вважає за необхідне зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкові накладні № 1211 від 26.12.2019 та № 1 від 10.01.2020 подані ПП "Еверест", за датою їх подання.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При вказаних обставинах суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій та рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов підлягає задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь Приватного підприємства "Еверест" підлягає стягненню сплачений ним при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 4540,00 грн.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Приватного підприємства "Еверест" (вул.Громадська, буд.45, м.Чернігів,14037) до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області (вул.Реміснича, буд.11, м.Чернігів,14000), Державної податкової служби України (Львівська площа, б.8, м. Київ, 04053) про визнання протиправним та скасування рішення - задоволено повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових ГУ ДПС у Чернігівській області № 2045389/31480476 від 19.10.2020.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну № 1 від 10.01.2020, подану Приватним підприємством "Еверест", в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного отримання - 28.01.2020.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових ГУ ДПС у Чернігівській області № 2045387/31480476 від 19.10.2020.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну № 1211 від 26.12.2019, подану Приватним підприємством "Еверест", в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного отримання - 09.01.2020.
Стягнути з Державної податкової служби України на користь Приватного підприємства "Еверест" судовий збір в розмірі 4540,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 12 квітня 2021 року.
Суддя С.Л. Клопот