Рішення № 96176982, 12.04.2021, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.04.2021
Номер справи
580/551/20
Номер документу
96176982
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 квітня 2021 року справа № 580/551/20

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

12.02.2020 на адресу Черкаського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) (далі - відповідач) про:

визнання протиправними дій щодо відмови у виплаті недоотриманої пенсії за віком за період з 01.05.1998 до 01.09.2019;

зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити йому недоотриману пенсію за віком за період з 01.05.1998 до 01.09.2019.

В обґрунтування позивач вказує, що за заявою позивача відповідач з 01.09.2019 здійснив йому перерахунок пенсії з урахуванням додаткового стажу за період з 28.05.1964 до 05.05.1965. Водночас відповідач всупереч вимог закону відмовив у виплаті недоотриманої позивачем пенсії з урахування вказаного стажу з 01.05.1998, тобто з часу її призначення.

16.03.2020 суд постановив ухвалу про відкриття спрощеного позовного провадження.

14.04.2020 суд постановив ухвалу про залишення позову без розгляду.

07.07.2020 з Шостого апеляційного адміністративного суду надійшла у Черкаський окружний адміністративний суд після часткового скасування ухвали суду першої інстанції (судді Гаращенка В.В.) про залишення без розгляду позовної заяви постановою від 24.06.2020 для продовження розгляду в частині позовних вимог за період з 10.08 до 01.09.2019.

За наслідком автоматизованого розподілу справу передано судді Бабич А.М. Ухвалою суду від 08.07.2020 справу прийнято до провадження та вирішено її розгляд здійснювати на виконання ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).

23.07.2020 відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити повністю у задоволенні позовної заяви. В обгрунтування зазначив, що порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1. Стверджує, що перерахунок призначеної пенсії проводиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано після 15 числа. 27.08.2019 позивач подав заяву про перерахунок пенсії, до якої додав оригінал архівної довідки від 15.08.2019 №315/18, виданої Дніпровською районною у місті Києві державною адміністрацією. На підставі вказаних документів 29.08.2019 відповідач провів перерахунок пенсії позивачу, внаслідок чого розмір його пенсії збільшився і становить 2493,97грн. з 01.09.2019. Тому підстав для перерахунку пенсії за період до 01.09.2019 немає.

29.07.2020 ухвалою суд зупинив провадження у справі №580/551/20 до часу набрання законної сили рішенням Великої Палати Верховного Суду у справі №510/1286/16-а.

Ухвалою від 06.04.2021 суд поновив провадження у адміністративній справі №580/551/20.

Всі подані сторонами документи долучені судом до матеріалів адміністративної справи.

Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Суд установив, що 09.06.1998 позивач звернувся до Відділу соціального захисту населення Звенигородської міської Ради народних депутатів заявою про призначення пенсії за віком, на підставі якої йому призначено пенсію. Одночасно з подачею заяви про призначення пенсії позивач подав заяву, в якій просив період роботи з 28.05.1964 до 06.05.1965 до стажу не зараховувати.

Посвідченням від 15.11.2005 серії АГ №118789 підтверджується, що позивачу призначена пенсія за віком.

27.05.2019 позивач звернувся заявою до Звенигородського відділу обслуговування громадян (сервісного центру), в якій у зв`язку з незарахуванням періоду роботи з 28.05.1964 до 05.05.1965 до стажу його роботи просив здійснити перерахунок пенсії з 1996 року до травня 2019 року.

Листом від 30.05.2019 №49463/02-06 Звенигородський відділ обслуговування громадян Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду в Черкаській області повідомив позивачу, що при оформлені пенсії 09.06.1998 інспектором соціального захисту населення Звенигородської райдержадміністрації ОСОБА_1 повідомлено, що в трудовій книжці має місце виправлення і період роботи з 28.05.1964 до 06.05.1965 в Будівельному управлінні №23 треста Київміськбуд №5 без підтверджуючих довідок до загального трудового стажу зараховано не буде.

27.08.2019 позивач звернувся Звенигородського відділу обслуговування громадян Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду в Черкаській області заявою про перерахунок пенсії, до якої додав архівну довідку від 15.08.2019 №315/8, видану Дніпровською районною у місті Києві державною адміністрацією, з уточнюючими відомостями про період роботи позивача в Будівельному управлінні №23 треста Київміськбуд №5.

На підставі вказаної заяви позивачу зараховано період роботи з 28.05.1964 до 06.05.1965 до трудового стажу та здійснено перерахунок пенсії з 01.09.2019. Після перерахунку розмір пенсії позивача збільшився та становив 2493,97грн., про що його повідомлено листом №78749/03-07 від 06.09.2019.

Тому позивач звернувся в суд з позовом.

Суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 05 листопада 1991 року №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-XII) та Законом України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV).

Частиною першою ст. 9 Закону України № 1058-IV визначено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Відповідно до ч.1 ст.43 Закону №1058-IV перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Згідно з ч.2 ст.43 Закону №1058-IV для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону. При цьому заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до частини другої статті 40 цього Закону із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2002 рік.

Відповідно до ч.1 ст.44 Закону №1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Згідно з ч.2 ст.44 Закону №1058-IV заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Частиною третьою ст.44 Закону №1058-IV встановлено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Відповідно до ч.4 ст.45 Закону №1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Згідно з ч.5 ст.45 Закону №1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Відповідно до п.2.7. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1) (далі - Порядок №22-1), до заяви про перерахунок пенсії у зв`язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв`язку зі зміною кількості членів сім`ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.

Підпунктом 2.4. пункту 2.1. Порядку №22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за вислугу років, крім документів, передбачених підпунктами 1-4 пункту 2.1 цього розділу, надаються також документи, що підтверджують стаж роботи, який дає право на призначення такого виду пенсії.

Пенсії за вислугу років призначаються у разі звільнення з роботи, що дає право на цей вид пенсії. У разі зарахування після призначення пенсії за вислугу років на роботу, яка дає право на цей вид пенсії, виплата пенсії припиняється і поновлюється з дня, що слідує за днем звільнення з роботи.

Відповідно до п.2.6. Порядку №22-1 при призначенні до пенсій надбавок, допомог, додаткової пенсії, компенсації, пенсії за особливі заслуги перед Україною та підвищень відповідно надаються такі документи:

1) про перебування на утриманні заявника непрацездатних членів сім`ї;

2) документи про визнання заявника ветераном війни, особою, на яку поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", або особою, яка має особливі заслуги перед Батьківщиною (для підвищення пенсій згідно зі статтями 12-16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту");

3) документи про визнання особи такою, що має особливі заслуги перед Батьківщиною (для підвищення пенсії відповідно до статті 9 Закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні");

4) документи про визнання заявника реабілітованим або членом його сім`ї, якого було примусово переселено (для підвищення пенсії згідно з пунктом "г" статті 77 Закону України "Про пенсійне забезпечення");

5) документи про надання статусу особи, яка проживає, працює (навчається) на території населеного пункту, якому надано статус гірського (для підвищення пенсії згідно зі статтею 6 Закону України "Про статус гірських населених пунктів в Україні");

6) документи про надання статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС чи потерпілого від Чорнобильської катастрофи (для призначення додаткової пенсії відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи");

7) експертний висновок щодо встановлення причинного зв`язку смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (для призначення компенсаційної виплати відповідно до статті 52 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи");

8) документи про нагородження нагрудним знаком "Почесний донор України", "Почесний донор СРСР" (для встановлення надбавки відповідно до Закону України "Про донорство крові та її компонентів");

9) висновок лікарсько-консультаційної комісії про необхідність постійного стороннього догляду (для встановлення надбавки на догляд відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 липня 2008 року № 654 "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян");

10) документи про визнання особи жертвою нацистських переслідувань або дружиною (чоловіком) померлої жертви нацистських переслідувань (для підвищення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання згідно зі статтями 6-1-6-4 Закону України "Про жертви нацистських переслідувань").

11) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків непрацездатним членам сім`ї (для призначення надбавки на непрацездатних членів сім`ї) (за наявності);

12) акт про нещасний випадок, пов`язаний з виробництвом (форма Н-1, наведена у додатку 4 до Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року №1232) (для призначення членам сімей шахтарів, смерть яких настала внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, доплати до пенсії у зв`язку із втратою годувальника, в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність);

13) документи, що підтверджують особливі заслуги перед Україною (для встановлення пенсії за особливі заслуги перед Україною відповідно до Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною»).

Суд врахував, що позивач під час призначення йому пенсії звертався до відповідного органу заявою, в якій просив не враховувати до стажу період його роботи з 28.05.1964 до 06.05.1965. Тому його твердження про порушення відповідачем в цій частині його прав не обгрунтоване.

Згідно з п.4.3. Порядку №22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу начальника управління щодо розподілу обов`язків) та завіряється печаткою управління.

У разі перерахунку пенсії відповідне рішення направляється до органу, який провадить виплату частки цієї пенсії. При припиненні виплати частки пенсії документи надсилаються до органу, у якому виплата пенсії продовжується.

Оскільки на заяву позивача від 27.08.2019 щодо зарахування до його стажу роботи період з 28.05.1964 до 15.05.1965 та здійснити перерахунок пенсії, відповідач на виконання вимог ч.4 ст.45 Закону №1058-IV прийняв рішення №971090139768 та здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.09.2019 (із першого числа наступного місяця, бо заяву з усіма необхідними документами подано після 15 числа), права позивача в цій частині не є порушеними..

Суд також врахував висновки Великої Палата Верховного Суду у постанові від 24 грудня 2020 року у справі №510/1286/16-а, за результатом аналізу статті 87 Закону №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення», статті 46 Закону №1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»: «Буквальне тлумачення наведених норм права дає підстави вважати, що ці норми стосуються вже нарахованих сум пенсій за минулий час, однак не виплачених з вини ПФУ. Норми статті 87 Закону № 1788-ХІІ, статті 46 Закону №1058-ІV і статей 51, 55 Закону № 2262-ХІІ (щодо необмеження будь-яким строком невиплаченої пенсіонерові суми пенсії) підлягають застосуванню у справах за позовами про оскарження бездіяльності, дій та/або рішень суб`єкта владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку пенсійних виплат виключно за наявності таких умов:

1) ці суми мають бути нараховані пенсійним органом;

2) ці суми мають бути не виплаченими саме з вини держави в особі пенсійного органу».

Статтею 101 Закону України 1788-XII визначено, що органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обгрунтованість їх видачі.

Відповідно до ст.102 Закону №1788-XII пенсіонери зобов`язані повідомляти органу, що призначає пенсії, про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати.

Зважаючи на межі судового розгляду цієї справи, визначені вказаною вище постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 24.06.2020 щодо направлення справи для продовження розгляду в частині позовних вимог за період з 10.08.2019 до 01.09.2019, суд дійшов висновку, що у таких спірних правовідносинах відповідач не допустив порушень вимог закону. Враховуючи заяву позивача при призначенні пенсії, якою він просив відповідача не враховувати відповідні періоди до страхового стажу, неподання ним уточнюючих довідок в день звернення з питанням призначення пенсії, щодо яких у трудовій книжці були наявні виправлення, відсутня вина відповідача та наявна вина позивача щодо неврахування такого періоду і посилання позивача на недоотримання пенсії за період з 01.05.1998 до 01.09.2019 не обгрунтовані.

Відмови у перерахунку пенсії відповідача з часу призначення до 01.09.2020 не доведено, оскільки відсутні як рішення, так і докази таких дій. Натомість перерахунок відповідачем на підставі заяви позивача вчинено з першого числа наступного місяця, про що прийняте рішення №971090139768. Тому відсутні підстави для зобов`язання нарахувати та виплатити йому, як недоотриману, пенсію за віком за період з 01.05.1998 до 01.09.2019.

Отже, позовні вимоги є необгрунтованими та задоволенню не підлягають.

Зважаючи на результат вирішеного спору, відсутні підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Відмовити повністю у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) про:

визнання протиправними дії щодо відмови у виплаті недоотриманої пенсії за віком за період з 01.05.1998 до 01.09.2019;

зобов`язання нарахувати та виплатити йому недоотриману пенсію за віком за період з 01.05.1998 до 01.09.2019.

2. Судові витрати розподілу не підлягають.

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя А.М. Бабич

Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 12.04.2021.