Рішення № 96176749, 12.04.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.04.2021
Номер справи
560/8424/20
Номер документу
96176749
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/8424/20

РІШЕННЯ

іменем України

12 квітня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та просить визнати протиправним та скасувати рішення, зобов`язати відповідача зарахувати до стажу державної служби період роботи в Кам`янець-Подільській об`єднаній державній податковій інспекції з 24.06.2003 по 19.09.2007 року та період проходження строкової військової служби в рядах Радянської армії з 17.10.1982 року по 13.11.1984 року. Посилається на те, що перебуває на пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». У жовтні 2020 року він звернувся до Головного управління з заявою про переведення його на пенсію по інвалідності державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», додавши довідки про складові заробітної плати за займаною посадою, видані за місцем колишньої роботи. Головним управлінням було відмовлено у переведенні його на пенсію по інвалідності державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу" у зв`язку з тим, що нормами цього закону не передбачене призначення даного виду пенсії. Також вважає, що йому протиправно не зараховано до стажу державної служби період роботи в Кам`янець - Подільській ОДПІ з 24.06.2003 року по 19.09.2007 року, та період проходження строкової військової служби.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області поданий відзив, у якому у задоволенні позову просить відмовити. Покликається на те, що права на переведення на бажану пенсію позивач не має, оскільки Законом України "Про державну службу " від 10.12.2015 року такий вид пенсії не передбачений. Зазначає, що періоди роботи в органах державної податкової служби на посадах, у період перебування на яких присвоювались персональні чи спеціальні звання, не зараховуються до стажу роботи на державній службі. У зв`язку з тим, що Порядок обчислення стажу державної служби, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 року № 283, з 1 травня 2016 року втратив чинність згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 року № 229, відповідач вважає безпідставною вимогу про зарахування до стажу державної служби періоду військової служби позивача. Вважає, що відмова позивачу у задоволенні його заяви вчинена відповідно до вимог чинного законодавства.

Від позивача надійшла відповідь на відзив, де він не погоджується з доводами відповідача, оскільки стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом № 889-VІІІ, обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VІІІ, тобто у порядку та на умовах, установлених законодавством на той час. Також зазначає, що відповідно до ст.344 ПК України пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу». Періоди роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) у контролюючих органах зараховуються до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.

Дослідивши обставини справи і перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.

Позивач з квітня 2016 року отримує пенсію по інвалідності ІІ-ї групи відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області. 24.10.2017 року позивач звільнений з посади головного державного аудитора Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області відповідно до п. 1 ст. 35 КЗпП України та ч. 2 ст. 86 Закону України «Про державну службу».

На виконання постанови Кам`янець-Подільського міськрайонного суду від 22.11.2017 року у справі №676/6166/17 позивач у період з 26.10.2017 року по 30.09.2019 року отримував пенсію по інвалідності державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» №889. У зв`язку з прийняттям постанови Верховного Суду від 15.08.2019 року у справі №676/6166/17, якою скасовано постанову Кам`янець-Подільського міськрайонного суду від 22.11.2017 та постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 25 січня 2018 року, позивача з 01.10.2019 року переведено на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

30 жовтня 2020 року позивач звернувся до відповідача з заявою про переведення на пенсію державного службовця відповідно до ст.37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу», додавши довідки про заробітну плату на посаді головного державного аудитора Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області станом на 01.10.2020 р., за №11-19/5666-2020 та №11-19/5667-2020 від 12.10.2020 року.

Рішенням Головного управління від 06.11.2020 року №968210191818 позивачу відмовлено у переведенні на цей вид пенсії з огляду на те, що Законом України "Про державну службу" від 2015 року такий вид пенсії не передбачений. Позивачу також повідомлено, що його загальний та страховий стаж станом на 01.05.2016 року становить більше ніж 36 років, проте страховий стаж на посадах державної служби становить лише 5 років 4 місяці 19 днів. Відповідач зазначив, що період роботи з 24.06.2003 року по 19.09.2007 року в Кам`янець-Подільській об`єднаній державній податковій інспекції не підлягає зарахуванню до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, оскільки у цей час позивачу присвоєні спеціальні звання "Інспектор податкової служби ІІ-го рангу" та "Інспектор податкової служби І-го рангу". Також позивачу не зараховані до страхового стажу на посадах державної служби період проходження строкової військової служби в рядах Радянської армії з 17.10.1982 року по 13.11.1984 року.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Статтею 46 Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII у частині 2 зазначено, що до стажу державної служби зараховуються, зокрема, час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання.

Відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII. Згідно з пунктом 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Отже, в даному випадку слід керуватись Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 року № 283.

Відповідно до пункту 2 Порядку обчислення стажу державної служби до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті державної податкової служби. Крім цього, згідно з п.342.4 ст.342 Податкового кодексу України посадові особи контролюючих органів є державними службовцями. Відповідно до ст. 344 ПК України пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу». При цьому період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) у контролюючих органах зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом. Згідно з п.343.1 ст.343 ПК України посадовим особам органів державної податкової служби присвоюються, зокрема, такі спеціальні звання: інспектор податкової служби I - IV рангу, молодший інспектор податкової служби.

Як видно з відомостей трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 від 15.07.1978 року (запис №21) позивач 24.06.2003 року прийняв присягу державного службовця згідно з Законом України "Про державну службу", після чого йому було присвоєне спеціальне звання.

Таким чином, посадові особи державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в податкових органах має зараховуватись до стажу державної служби, який дає право на пенсію. Отже, період роботи позивача в органах державної податкової служби з 24.06.2003 по 19.09.2007 року зараховується до стажу державної служби.

Що стосується зарахування до стажу державної служби періоду проходження позивачем строкової військової служби у рядах Радянської армії з 17.10.1982 року по 13.11.1984 року, згідно з п.3 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 року №283, до стажу державної служби включається час військової служби у Збройних Силах та інших військових формуваннях. Також згідно з Законом України "Про військовий обов`язок і військову службу" № 2232-ХІІ час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Статтею 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-XII передбачено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Отже, період проходження позивачем строкової військової служби з 17.10.1982 року по 13.11.1984 року зараховується до стажу державної служби.

Отже, слід зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 період роботи позивача в органах державної податкової служби з 24.06.2003 по 19.09.2007 року та період проходження строкової військової служби. Таким чином, у цій частині позовні вимоги підлягають задоволенню.

Стосовно інших позовних вимог, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон № 3723-XII, крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у п. 10 і 12 цього розділу.

Пунктами 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Таким чином, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону №3723-XII.

Частиною 1 ст.37 Закону №3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз.1 ч.1 ст.28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Згідно з ч.9 ст.37 Закону № 3723-XII пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (1058-15), особам, визнаним інвалідами I або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів I або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно до цього Закону призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Судом встановлено, що страховий стаж позивача на державній службі, на якій він продовжував перебувати станом на 01.05.2016 року (дата набрання чинності Законом України "Про державну службу" № 889), обіймаючи посаду державної служби, з урахуванням періоду роботи в органах державної податкової служби з 24.06.2003 по 19.09.2007 року та періоду проходження строкової військової служби в армії з 17.10.1982 року по 13.11.1984 року, становить понад 10 років, що доводиться, зокрема відомостями трудової книжки серії НОМЕР_1 , військового квитка серії ГЗ №142001 та іншими матеріалами пенсійної справи позивача. Крім того, позивач під час перебування на державній службі отримав інвалідність ІІ групи (з квітня 2016 року), що підтверджується випискою з акту огляду МСЕК серії АВ №0720681, і перед зверненням за призначенням пенсії працював на посаді, віднесеній до посад державної служби. Вказані обставини відповідач не спростував.

Отже, з урахуванням спірних періодів та періоду державної служби, обчисленого відповідачем, стаж державної служби позивача на день набрання чинності Законом № 889-VІІІ становить більше 10 років, тоді як страховий стаж позивача перевищує 30 років, що відповідачем не заперечується.

Як зазначено Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 13.02.2019 року у зразковій справі №822/524/18, право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону №3723-XII пов`язане лише з певним стажем роботи особи на посаді державного службовця, визначеним згідно з п. 10, 12 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII, у той час як додаткових умов для призначення пенсії у вказаних пунктах «Прикінцевих та перехідних положень» Закону № 889-VIII не встановлено.

Зважаючи на це, суд відхиляє покликання відповідача на неможливість переведення ОСОБА_1 на обраний ним вид пенсії, а також висновок про те, що він набуде право на пенсію державного службовця лише за умови досягнення пенсійного віку та наявності стажу державної служби не менше 20 років, оскільки ця норма поширюється на працездатних державних службовців, а не інвалідів І та ІІ груп, які вже отримують пенсію по інвалідності. Крім того, позивач просить перевести його на інший вид пенсії, передбачений іншим законом, відтак відповідачем не доведено наявність законних перешкод для реалізації позивачем права вибору виду пенсії, яку він бажає отримувати.

Відповідно до ст.45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. Оскільки позивач із заявою про переведення на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року звернувся 30.10.2020, нарахування та виплата пенсії повинна проводитись з дня звернення з відповідною заявою.

Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги про визнання протиправною відмови у переведенні на пенсію по інвалідності державного службовця є обґрунтованими, підлягають задоволенню. З метою ефективного захисту порушених прав суд вважає необхідним скасувати спірне рішення ГУ ПФУ у Хмельницькій області, яким позивачу відмовлено у переведенні його на інший вид пенсії, зобов`язати відповідача зарахувати вищезазначений трудовий стаж до стажу державної служби та вирішити питання призначення, нарахування та виплати ОСОБА_1 з 30 жовтня 2020 року пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу».

Враховуючи те, що відповідач не довів правомірності підстав відмови та обґрунтованості своїх дій, позов підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задоволити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 06.11.2020 року №968210191818 про відмову у переведенні ОСОБА_1 на пенсію по інвалідності державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу».

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди:

- роботи в Кам`янець-Подільській об`єднаній державній податковій інспекції з 24.06.2003 по 19.09.2007 року,

- проходження строкової військової служби в рядах Радянської армії з 17.10.1982 року по 13.11.1984 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області вирішити питання переведення ОСОБА_1 з 30 жовтня 2020 року на отримання пенсії державного службовця (по інвалідності) відповідно до ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» з урахуванням довідок про заробітну плату №11-19/5666-2020 та №11-19/5667-2020 від 12.10.2020 року, здійснивши перерахунок і виплату пенсії з 30 жовтня 2020 року з урахуванням проведених виплат.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 12 квітня 2021 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , ідентифікаційний номер - 21318350)

Головуючий суддя І.С. Козачок