
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 квітня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/143/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ковбій О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з вказаним позовом, у якому просить:
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області протиправними та скасувати рішення №965230188171 від 04.12.2020 щодо перерахунку пенсії за віком позивачу;
- зобов`язати, Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області призначити та нарахувати ОСОБА_1 пенсію за віком з 25.08.2020 року;
- зобов`язати, Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком з урахуванням вимог ч. 2 ст.40 Закону України № 1058-ІV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме 2017-2019 роки - 7763,17 грн;
- виплатити різницю між фактично отриманою та перерахованою пенсією у відповідності до вимог ч. 2 ст. 40 Закону України № 1058-ІV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме 2017-2019 роки - 7763,17 грн.
Позов обґрунтовує тим, що ОСОБА_1 є пенсіонером. З 05.09.2008 року йому вперше призначено пенсію за вислугу років. 02.09.2013 року виплата пенсії за вислугу років припинена на підставі ч.2 ст. 7 Закону України "Про пенсійне забезпечення". 28.07.2020 року за місяць до досягнення пенсійного віку позивач звернувся до ГУ ПФУ з заявою про призначення пенсії, але її прийнято не було з посиланням на те, що право на звернення з відповідною заявою з`явилось у позивача після досягнення ним 60 років. У зв`язку з викладеним пенсія позивачу була призначена на два місяці пізніше після його повторного звернення.
Позивач, посилаючись на ст. 44 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та п. 1.6 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1) стверджує, що йому протиправно пенсію призначено пізніше за дату його первинного звернення.
Також, ОСОБА_1 вважає неправомірним використання при розрахунку розміру його пенсії показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2014-2016 роки. Правильним вважає застосуванням показників за 2017-2019 роки, оскільки пенсія за Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" йому була призначена вперше в 2020 році.
На підставі наведеного, просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 25.01.2021 року вказана заява була залишена без руху, позивачу надано строк на усунення недоліків.
05.01.2021 року недоліки позовної заяви були усунуті позивачем, у зв`язку з чим ухвалою суду від 10.02.2021 року провадження у справі відкрито, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
26.02.2021 року відповідачем подано відзив на позов, згідно якого заявлених позовних вимог ГУ ПФУ не визнає, вказує про наступне. Так, на думку відповідача, станом на день звернення ОСОБА_1 з заявою про призначення/переведення пенсії (28.07.2020 року) підстави для її прийняття були відсутні (позивач не досяг 60 річного віку), а тому переведення позивача на пенсію за віком відбулось 27.11.2020 року. Переведення здійснено на підставі положень ст. 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", тобто з дня подання заяви. Також, позивач стверджує, що пенсія за віком та пенсія за вислугу років є різновидом одного виду пенсії - трудової. Отже, переведення відбулось з одного типу пенсії на інший вид трудової пенсії та, по суті є продовженням виплати зміненої за кваліфікаційними ознаками пенсії. З урахуванням викладеного, на думку відповідача, правові підстави для задоволення позову відсутні.
Згідно зі ст.258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 05.09.2008 року перебуває на обліку в ГУ ПФУ.
З вказаної дати за заявою позивача йому призначена пенсія за вислугу років на підставі п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон №1788-XII) (працівники освіти).
02.09.2013 року в зв`язку з переведенням позивача на посаду, що дає право на призначення пенсії за вислугу років, виплату відповідної пенсії припинено.
Визнається відповідачем, зокрема в листі від 21.12.2020 року №5084-4860/Х-02/8-2100/20, що 28.07.2020 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою про переведення на пенсію за віком на підставі Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV).
Згідно змісту листів від 21.12.2020 року №5084-4860/Х-02/8-2100/20 та №5085-4860/Х-02/8-2100/20 заява позивача не була прийнята відповідачем з огляду на те, що станом на дату звернення позивач не досяг віку 60 років, що дає право на призначення пенсії відповідного виду.
27.11.2020 року позивач повторно звернувся до ГУ ПФУ з заявою про переведення на пенсію за віком.
Відповідно наявного в матеріалах справи рішення ГУ ПФУ від 04.12.2020 року №965230188171 з 27.11.2020 року та вищезгаданих листів, позивачу здійснено перерахунок пенсії з застосуванням показника заробітної плати, що враховувався під час призначення попереднього виду пенсії, а саме за період з 2014-2016 роки.
Вважаючи дії відповідача щодо відмови у призначенні пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за попередні три календарні роки до звернення (28.07.2020 року) та вважаючи, що пенсія за віком мала бути призначена з 28.07.2020 року, позивач звернувся із цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини та громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються й не можуть бути скасовані. Під час прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту й обсягу наявних прав і свобод.
Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом (ст. 44 Основного Закону).
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону N 1058-IV за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
За приписами ч. 2 ст. 40 Закону N 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск: К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 +... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Згідно з п. 2, 16 розд. XV "Прикінцеві положення" Закону N 1058-IV до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, які працювали на посадах, що дають право на пенсію за вислугою років, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом N 1788-XII. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до ст. 27 та з урахуванням норм ст. 28 цього Закону. До приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону N 1788-XII застосовуються в частині визначення права на пенсію (…) за вислугу років.
Водночас ч. 3 ст. 45 Закону N 1058-IV установлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
З аналізу зазначених вище норм законодавства вбачається, що ч. 3 ст. 45 Закону N 1058-IV установлюється порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом N 1058-IV. Однак у випадку з заявою позивача мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а тому має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (пенсії за віком).
Суд звертає увагу на твердження відповідача стосовно того, що пенсія за вислугу років призначена ОСОБА_1 відповідно Прикінцевих положень Закону 1058-IV, однак вказане не відповідає дійсності, оскільки норми Прикінцевих положень Закону 1058-IV є відсилочними та самі по собі не встановлюють права на пенсію.
Окрім викладеного, ст. 9 Закону N 1058-IV не передбачено такого виду пенсії, як пенсія за вислугу років.
Тобто, з 05.09.2008 року ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до п. "е" ст. 55 Закону N 1788-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії.
Для призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV позивач звернувся вперше 28.07.2020 року - менше ніж за місяць до досягнення 60-річного віку.
Відповідно до п. "е" ст. 55 Закону N 1788-XII право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров`я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 - не менше 25 років та після цієї дати.
Статтею 7 Закону N 1788-XII передбачено, що звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію. При цьому пенсії за віком та по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу особою на час звернення за пенсією чи ні. Пенсія за вислугу років призначається лише при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.
Згідно з п. 11 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року N 22-1, пенсія за вислугу років призначається у разі звільнення з роботи, що дає право на цей вид пенсії. У разі зарахування після призначення пенсії за вислугу років на роботу, яка дає право на цей вид пенсії, виплата пенсії припиняється і поновлюється з дня, що слідує за днем звільнення з роботи.
Таким чином, позивач має право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону N 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три календарні роки, що передують року звернення.
Отже, у випадку призначення особі пенсії за вислугу років відповідно до Закону N 1788-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при виявленні такою особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону N 1058-IV, має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення згідно ч. 3 ст. 45 Закону N 1058-IV.
Аналогічного висновку за обставин релевантних обставинам даної справи дійшов Верховний Суд України у постанові від 29.11.2016 року у справі N 133/476/15-а (N 21-6331а15) та Велика Палата Верховного Суду в постанові від 31.10.2018 року по справі №876/5312/17.
З урахуванням викладеного, суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги ОСОБА_1 щодо зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області нарахувати та виплачувати йому пенсію за віком з урахуванням вимог ч. 2 ст.40 Закону № 1058-ІV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме 2017-2019 роки.
Стосовно позовної вимоги про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області призначити та нарахувати ОСОБА_1 пенсію за віком з 25.08.2020 року, суд зазначає наступне.
Враховуючи, що за викладеного вище обґрунтування суд дійшов висновку про те, що в даному конкретному випадку має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення згідно ч. 3 ст. 45 Закону N 1058-IV, то застосуванню при визначенні права особи на звернення з заявою про призначення пенсії на підставі Закону N 1058-IV підлягають приписи ч.2 ст.44 Закону N 1058-IV, згідно яких заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Позивач народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто станом на дату його звернення за пенсією за віком на підставі Закону N 1058-IV - 28.07.2020 року до досягнення ним шістдесятирічного віку залишилось менше місяця. Отже, саме 28.07.2020 року слід вважати датою первинного звернення ОСОБА_1 за призначенням пенсії за віком на підставі Закону N 1058-IV.
Окрім викладеного, відповідно п.1 ч.1 ст. 45 Закону N 1058-IV, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Таким чином, позивач має право на призначення пенсії за віком з 25.08.2020 року, отже позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню.
Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку про протиправність дій ГУ ПФУ в частині перерахунку пенсії ОСОБА_1 з застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки та щодо призначення пенсії за віком на підставі Закону N 1058-IV з 27.11.2020 року.
Вказані дії набули відображення в рішенні ГУ ПФУ від 04.12.2020 року №965230188171, що має наслідком визнання його протиправним та скасування.
Порушені права ОСОБА_1 підлягають поновленню шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на підставі Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 25.08.2020 року; шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком з урахуванням вимог ч. 2 ст.40 Закону України № 1058-ІV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме 2017-2019 роки та виплатити різницю між фактично отриманою та перерахованою пенсією.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
При вказаних обставинах суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність свого рішення від 04.12.2020 року №965230188171 щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням вимог встановлених ч.2 ст.19 Конституції України та ч.2 ст.2 КАС України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд виходить з наступного.
Згідно ч. 7 ст. 139 КАС України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Приписами ч.1 ст.139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином сплачений позивачем судовий збір в розмірі 908,00 грн підлягає стягненню з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області за рахунок його бюджетних асигнувань в повному розмірі, оскільки спір вирішено на користь позивача.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м.Херсон, вуд.28 Армії, буд.6, код ЄДРПОУ 21295057) №965230188171 від 04.12.2020 щодо перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 (рнокпп: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м.Херсон, вуд.28 Армії, буд.6, код ЄДРПОУ 21295057) призначити ОСОБА_1 (рнокпп: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) пенсію за віком на підставі Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 25.08.2020 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м.Херсон, вуд.28 Армії, буд.6, код ЄДРПОУ 21295057) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (рнокпп: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) пенсію за віком з урахуванням вимог ч. 2 ст.40 Закону України № 1058-ІV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме 2017-2019 роки та виплатити різницю між фактично отриманою та перерахованою пенсією.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.В. Ковбій
кат. 112010200