Рішення № 96176707, 09.04.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.04.2021
Номер справи
540/406/21
Номер документу
96176707
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/406/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Хом`якової В.В., розглянувши в порядку письмового провадження матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Автономній республіці Крим та м. Севастополі про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Автономній республіці Крим та м. Севастополі, в якому просить визнати протиправною відмову ГУНП в АР Крим та м. Севастополі у прийнятті рішення про визнання ОСОБА_1 ветераном Національної поліції відповідно до пункту 1 частини першої статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист", викладену в листі від 17.12.2020 № 5684/100/01-2020, та зобов`язати ГУНП в АР Крим та м. Севастополі на підставі поданих документів надати ОСОБА_1 статус ветерана органів внутрішніх справ та видати посвідчення і нагрудний знак "Ветеран Національної поліції" встановленого зразка.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 21.08.1995 позивач проходив службу в органах внутрішніх справ, а з 07.11.2015 - в Національній поліції і 16.09.2016 був звільнений зі служби в органах поліції. В грудні 2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою щодо видачі посвідчення і вручення нагрудного знаку "Ветеран Національної поліції". Проте, згідно відповіді відповідача від 17.12.2020 № 5684/100/01-2020 ОСОБА_1 відмовлено у видачі посвідчення і вручення нагрудного знаку "Ветеран Національної поліції" у зв`язку із відсутністю достатньої вислуги років. У відповіді зазначалося, що "станом на 16.09.2019 ОСОБА_1 прослужив в органах внутрішніх справ та Національній поліції: 24 роки 00 місяців 24 дні (в календарному обчисленні), вислуга років у пільговому обчисленні складає: 03 роки 04 місяці 29 днів (без урахування вислуги в календарному обчисленні)". Позивач посилається, що аналогічна вислуга років зазначена і в розрахунку вислуги років для призначення пенсії від 16.09.2019, на підставі якого наказом ГУНП в АР Крим та м. Севастополі від 16.09.2019 № 85 о/с про звільнення ОСОБА_1 оголошено вислугу років на день звільнення у календарному обчисленні - 24 токи 00 місяців 24 дні та у пільговому обчисленні - 27 років 05 місяців 23 дні. Вказує, що він не погодився з таким розрахунком вислуги років, оскільки в ньому не був врахований період служби, який мав розраховуватись на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця. В зв`язку із не погодженням, звернувся до суду. Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 14.07.2020 у справі № 540/159/20, яке набрало законної сили 08.10.2020, позовні вимоги задоволено частково, визнано бездіяльність Головного управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі щодо внесення змін до розрахунку вислуги років ОСОБА_1 для призначення пенсії від 16.09.2019 року протиправною. Так, зобов`язано Головне управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі внести зміни до розрахунку вислуги років ОСОБА_1 для призначення пенсії від 16.09.2019 року, зарахувавши час проходження служби на посаді заступника начальника відділу - начальника міліції громадської безпеки на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця. Також визнано бездіяльність Головного управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі щодо внесення змін до наказу Головного управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 16.09.2019 року № 85 о/с протиправною, зобов`язано Головне управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі внести зміни до наказу Головного управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 16.09.2019 року № 85 о/с в частині вислуги років в пільговому обчисленні, зазначити 30 років 01 місяць 13 днів. У задоволенні позовних вимог про зобов`язання Головного управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі у відповідності до постанови КМУ від 7 листопада 2018 року № 925 здійснити всі необхідні дії для видачі ОСОБА_1 посвідчення і вручення нагрудного знаку "Ветеран Національної поліції" відмовлено. На виконання згаданого рішення суду наказом ГУНП в АР Крим та м. Севастополі від 13.11.2020 № 63 о/с внесено зміни в пункт наказу від 16.09.2019 № 85 о/с в частині вислуги років в пільговому обчисленні та зазначено, що вислуга років ОСОБА_1 у пільговому обчисленні становить 30 років 01 місяців 13 днів. 08.12.2020 позивач звернувся до начальника ГУ Нацполіції в АРК та м. Севастополі з проханням-дорученням щодо видачі йому посвідчення "Ветеран Національної поліції", однак відповідачем було надано 17.12.2020 відповідь, що позивач не має, передбачених Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист" 25 і більше років у календарному або 30 років та більше у пільговому обчисленні (з яких не менше 20 років становить вислуга у календарному обчисленні), а відтак і підстав для надання статусу ветерана Нацполіції, що стало підставою звернення до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою від 10.02.2021 у справі відкрите спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

06.04.2021 відповідач надіслав до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог, з огляду на наступне. Відповідач зазначає, що, зокрема, набуття громадянином України статусу ветерана органів внутрішніх справ та ветерана Національної поліції можливе за наявності таких умов: бездоганна служба; наявність 25 і більше років вислуги у календарному або 30 та більше років у пільговому обчисленні (з яких не менше 20 років становить вислуга у календарному обчисленні); звільнення в запас або у відставку відповідно до законодавства України або колишнього Союзу РСР чи держав СНД. Відповідач звертає увагу, що на виконання рішення суду від 14.07.2020 по справі №540/159/20 зараховано позивачу до вислуги років для призначення пенсії час проходження служби на посаді заступника начальника відділу - начальника міліції громадської безпеки на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця. Зазначений період роботи на виконання рішення суду зарахований позивачу до календарної вислуги років який дає право виключно на призначення пенсії, а тому у ГУНП в АР Крим та м. Севастополі області відсутні підстави для видачі позивачу посвідчення "Ветеран Національної поліції". Звертає увагу, що Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист" не передбачено зарахування стажу роботи до календарної вислуги років для установлення статусу "ветеран Національної поліції", а Законом України "Про Національну поліцію" не передбачено зарахування стажу роботи до стажу служби в поліції, а тому підстави для видачі посвідчення "ветеран Національної поліції" відсутні.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши надані сторонами докази, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 з 21.08.1995 року проходив службу в органах внутрішніх справ, з 07.11.2015 року - в Національній поліції.

16.09.2016 року ОСОБА_1 був звільнений зі служби в органах поліції.

23.12.2019 року ОСОБА_1 звернувся до начальника ГУ НП в АР Крим та м. Севастополі із заявою, у якій просив:

1) внести зміни до розрахунку вислуги років для призначення пенсії від 16.09.2019, зокрема, зарахувати час проходження позивачем служби на посаді заступника начальника відділу - начальника міліції громадської безпеки на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця;

2) внести зміни до наказу ГУНП в АР Крим та м. Севастополі в частині вислуги років в пільговому обчисленні, зазначити 30 років 01 місяць 13 днів;

3) у відповідності до п. 3 постанови КМУ від 7 листопада 2018 р. № 925 здійснити всі необхідні дії для видачі посвідчення і вручення нагрудного знаку "Ветеран Національної поліції".

Відповідно до листа Головного управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 17.01.2020 року № 227/100/01-2019 ОСОБА_1 було повідомлено про те, що на момент проходження служби на посаді заступника начальника відділу - начальника міліції громадської безпеки Дніпровського районного відділу Херсонського міського управління, у райвідділі були відсутні спеціальні установи (такі як конвой та спецприймальники), а тому підстав для зарахування періоду проходження служби на вказаній посаді на пільгових умовах не має.

Не погодившись з розрахунком вислуги років, оскільки в ньому не був врахований період служби, який мав розраховуватись на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця, ОСОБА_2 звернувся до суду за захистом своїх прав.

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 14.07.2020 у справі № 540/159/20, яке набрало законної сили 08.10.2020, позовні вимоги задоволено частково, визнано бездіяльність Головного управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі щодо внесення змін до розрахунку вислуги років ОСОБА_1 для призначення пенсії від 16.09.2019 року протиправною. Так, судом зобов`язано Головне управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі внести зміни до розрахунку вислуги років ОСОБА_1 для призначення пенсії від 16.09.2019, зарахувавши час проходження служби на посаді заступника начальника відділу - начальника міліції громадської безпеки на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця. Також, визнано бездіяльність Головного управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі щодо внесення змін до наказу Головного управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 16.09.2019 року № 85 о/с протиправною, зобов`язано Головне управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі внести зміни до наказу Головного управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 16.09.2019 року № 85 о/с в частині вислуги років в пільговому обчисленні, зазначити 30 років 01 місяць 13 днів. У задоволенні позовних вимог про зобов`язання Головного управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі у відповідності до постанови КМУ від 7 листопада 2018 року № 925 здійснити всі необхідні дії для видачі ОСОБА_1 посвідчення і вручення нагрудного знаку "Ветеран Національної поліції" відмовлено, оскільки позовна вимога заявлена передчасно.

На виконання рішення суду від 14.07.2020 у справі № 540/159/20 наказом ГУНП в АР Крим та м. Севастополі від 13.11.2020 № 63 о/с внесено зміни в пункт наказу від 16.09.2019 № 85 о/с в частині вислуги років в пільговому обчисленні та зазначено, що вислуга років ОСОБА_1 у пільговому обчисленні становить 30 років 01 місяців 13 днів.

08.12.2020 ОСОБА_1 звернувся до начальника ГУ Нацполіції в АРК та м. Севастополі з проханням-дорученням щодо видачі йому посвідчення "Ветеран Національної поліції", однак ГУ Нацполіції в АРК та м. Севастополі було надано 17.12.2020 відповідь, що позивач не має, передбачених ЗУ "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист" 25 і більше років у календарному або 30 років та більше у пільговому обчисленні (з яких не менше 20 років становить вислуга у календарному обчисленні), а відтак і підстав для надання статусу ветерана Нацполіції.

Ці обставини і стали підставою задля звернення позивача до суду в межах даної справи.

Дослідивши наявні матеріали справи, суд застосовує наступні норми законодавства.

Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист" (далі - Закон України № 203/98-ВР) встановлений статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, Національної поліції, ветеранів податкової міліції, ветеранів державної пожежної охорони, ветеранів Державної кримінально-виконавчої служби України, ветеранів служби цивільного захисту, ветеранів Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, визначає основні засади державної політики щодо соціального захисту громадян, звільнених з військової служби, служби в органах внутрішніх справ, Національної поліції, державній пожежній охороні, Державній кримінально - виконавчій службі України, органах і підрозділах цивільного захисту, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, та членів їх сімей, визначає гарантії, які забезпечують їм гідне життя, активну діяльність, шану та повагу в суспільстві.

Відповідно до приписів п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України № 203/98-ВР, ветеранами органів внутрішніх справ та ветеранами Національної поліції визнаються громадяни України, які бездоганно прослужили на військовій службі, в органах внутрішніх справ, Національній поліції, податковій міліції, державній пожежній охороні, Державній кримінально-виконавчій службі України, органах і підрозділах цивільного захисту, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України 25 і більше років у календарному або 30 та більше років у пільговому обчисленні (з яких не менше 20 років становить вислуга у календарному обчисленні) і звільнені в запас або у відставку відповідно до законодавства України або колишнього Союзу РСР чи держав СНД.

Тобто, в розумінні вказаної правової норми набуття громадянином України статусу ветерана органів внутрішніх справ та ветерана Національної поліції можливе за наявності таких умов: бездоганна служба; наявність 25 і більше років вислуги у календарному або 30 та більше років у пільговому обчисленні (з яких не менше 20 років становить вислуга у календарному обчисленні); звільнення в запас або у відставку відповідно до законодавства України або колишнього Союзу РСР чи держав СНД.

Відповідно до постанови КМ України "Про посвідчення і нагрудний знак "Ветеран Національної поліції" від 7 листопада 2018 року № 925, на видачу посвідчення і вручення нагрудного знака "Ветеран Національної поліції" поширено дію Порядку видачі посвідчення і вручення нагрудного знака "Ветеран військової служби", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1601.

Як зазначено в п. 3 постанови КМ України від 30.08.1999 № 1601, підставою для видачі відповідного посвідчення і вручення нагрудного знака є один з таких документів: наказ про звільнення з військової служби в запас або у відставку; довідка медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності І чи II групи, яка настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов`язаних з виконанням обов`язків військової служби; посвідчення про нагородження медаллю "Ветеран Збройних Сил СРСР".

Суд звертає увагу, що в рішенні Херсонського окружного адміністративного суду від 14.07.2020 у справі № 540/159/20 суд дійшов висновку щодо передчасності здійснення всіх необхідних дій для видачі ОСОБА_1 посвідчення і вручення нагрудного знаку "Ветеран Національної поліції", оскільки на час розгляду справи у 2020 році питання обчислення стажу ОСОБА_1 було спірним, він стверджував, що мав 25 і більше років вислуги у календарному або 30 та більше років у пільговому обчисленні (з яких не менше 20 років становить вислуга у календарному обчисленні), а Нацполіція заперечувала даний факт.

Разом з тим, суд враховує, що вже на виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 14.07.2020 у справі № 540/159/20, наказом ГУНП в АР Крим та м. Севастополі від 13.11.2020 № 63 о/с внесено зміни в пункт наказу від 16.09.2019 № 85 о/с в частині вислуги років в пільговому обчисленні та підтверджено, що вислуга років ОСОБА_1 у пільговому обчисленні почала становити 30 років 01 місяців 13 днів. Тобто позивач, маючи наказ про звільнення з військової служби та підпадаючи під умови набуття статусу ветерана органів внутрішніх справ та ветерана Національної поліції, наведені в ст. 5 Закону України № 203/98-ВР, очікувано звернувся повторно до начальника ГУ Нацполіції в АРК та м. Севастополі з проханням-дорученням щодо видачі йому посвідчення "Ветеран Національної поліції". Суд вважає, що ГУ Нацполіції в АРК та м. Севастополі було протиправно відмовлено ОСОБА_1 у відсутності підстав задля надання статусу ветерана Нацполіції

Окрім того, суд зауважує, що відповідачем в рамках розгляду справи № 540/159/20 у відзиві було наведено наступне (мовою оригіналу): "Щодо позовної вимоги про зобов`язання ГУ НП здійснити всі необхідні дії для видачі позивачу посвідчення і вручення нагрудного знака "Ветеран Національної поліції", відповідач зазначає, що Постановою КМУ від 07 листопада 2018 № 925 "Про посвідчення і нагрудний знак "Ветеран Національної поліції" установлено, що видача посвідчення і вручення нагрудного знака "Ветеран Національної поліції" здійснюється органом, установою, закладом Національної поліції за місцем проходження служби. За наявності підстав передбачених ст. 5 ЗУ "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист" ГУНП буде прийняте відповідне рішення щодо видачі позивачу посвідчення і вручення нагрудного знаку "Ветеран Національної поліції".

Отже, враховуючи, що, за результатами розгляду справи № 540/159/20, виникли відповідні підстави щодо видачі ОСОБА_1 посвідчення і вручення нагрудного знаку "Ветеран Національної поліції", суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.

Згідно із частин 1-3 статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням системного аналізу правових норм, наведених вище, досліджених судом доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Автономній республіці Крим та м. Севастополі у прийнятті рішення про визнання ОСОБА_1 "Ветераном Національної поліції" відповідно до пункту 1 частини першої статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист", викладену в листі від 17.12.2020 № 5684/100/01-2020.

Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Автономній республіці Крим та м. Севастополі (код ЄДРПОУ 40108756) надати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) статус ветерана органів внутрішніх справ та видати посвідчення і нагрудний знак "Ветеран Національної поліції" встановленого зразка.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Автономній республіці Крим та м. Севастополі (код ЄДРПОУ 40108756) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П`ятого апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому, відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя В.В. Хом`якова

кат. 106030000