Рішення № 96172801, 05.04.2021, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.04.2021
Номер справи
120/8388/20-а
Номер документу
96172801
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

05 квітня 2021 р. Справа № 120/8388/20-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вільчинського О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини 2193 про визнання протиправними бездіяльності, дій, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного звернувся ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) з адміністративним позовом до військової частини 2193 (далі - ВЧ 2193, відповідач). За змістом позовних вимог позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність ВЧ 2193 щодо ненарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 23.08.2019 в повному обсязі ;

- визнати протиправними дії відповідача щодо застосування липень 2014 року, серпень 2015 року та жовтень 2017 року як місяців, з яких починається обчислення індексу споживчих цін, для проведення індексації грошового забезпечення (базових місяців) в період з 01.12.2015 по 28.02.2020, а в період з 01.03.2018 по 23.08.2019 неврахування абзаців 4, 6 пункту 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (далі - Порядок № 1078);

- зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити позивачеві індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 23.08.2019 в сумі 161613,36 грн. із застосуванням січня 2008 року як місяця, з якого починається обчислення індексу споживчих цін, для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця) в період з 01.12.2015 по 28.02.2018, а в період з 01.03.2018 по 23.08.2019 з урахуванням абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку № 1078.

Заявлені позовні вимоги обґрунтовуються тим, що позивач в період з 10.01.2008 по 23.08.2019 проходив військову службу за контрактом в Могилів-Подільському прикордонному загоні. Наказом командира ВЧ 2193 від 23.08.1019 № 284-ос виключений зі списків особового складу та всіх видів забезпечення. Позивач зазначає, що з листа відповідача від 24.09.2020 № 11/Б-5 йому стало відомо, що відповідач у період з 01.12.2015 по 28.02.2020 протиправно застосовував липень 2014 року, серпень 2015 року та жовтень 2017 року як місяці, з яких здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базовий місяць), а в період з 01.03.2018 по 30.06.2019 протиправно не враховував абзац 4, 6 пункту 5 Порядку № 1078, чим не в повному обсязі здійснював нарахування та виплату індексації грошового забезпечення позивачу, а в деякий період служби і взагалі не здійснював нарахування та виплату індексації, яка є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці і її проведення, у зв`язку зі зростанням споживчих цін, що є обов`язковим для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми та виду юридичної особи.

На переконання ОСОБА_1 до періоду з 01.12.2015 по 28.02.2018 для нарахування індексації грошового забезпечення військовослужбовців має застосовуватись базовий місяць січень 2008 року, оскільки він є місяцем підвищенням тарифних ставок (посадових окладів), що передбачено Порядком №1078. Щодо періоду з 01.03.2018 по 23.08.2019, тобто по день звільнення та фактичного розрахунку, нарахування індексації грошового забезпечення позивачу, на його переконання, має розраховуватись як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу, що відповідає приписам абзацу 4 пункту 5 Порядку №1078.

Виходячи з наведеного, позивач вважає, що загальна сума індексації грошового забезпечення, яка не була йому нарахована та виплачена відповідачем за період з 01.12.2015 по 23.08.2019, становить 161613,36 грн, що стало підставою для звернення до суду з відповідним позовом.

Відповідно до вимог ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні).

За правилами ч. 4 ст. 229 КАС України в разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Ухвалою про відкриття провадження у справі встановлені сторонам строки для подання відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечень.

01.02.2021 до суду надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 5177/21), в якому відповідач просить суд відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі. Зазначає, що в межах спірних правовідносин з 01.12.2015 по 23.08.2019 неодноразово змінювався розмір грошового забезпечення позивача за рахунок основних його складових. За вказаний період позивач неодноразово переміщувався на службі, та як наслідок посадовий оклад його збільшувався з п`ятого тарифного розряду на восьмий, з восьмого - на дев`ятий, тому для обрахунку індексації його грошового забезпечення ставав місяць такого збільшення.

Так, перший базовий місяць, як зазначає відповідач, був у липні 2014 року, виходячи зі зміни в розмірі посадового окладу в бік збільшення за результатами переміщення по службі (з 02.07.2014 приступив до виконання службових обов`язків за посадою інспектора прикордонної служби 2 категорії - інструктора кінологічного відділення відділу прикордонної служби "Велика Кісниця ІІІ категорії (тип Б) з п`ятого тарифного розряду на восьмий. Другий базовий місяць, як зазначає відповідач, був у жовтні 2017 року, виходячи зі зміни в розмірі посадового окладу в бік збільшення за результатами переміщення по службі (з 30.10.2017 приступив до виконання службових обов`язків за посадою інспектора прикордонної служби 1 категорії - інструктора кінологічного відділення відділу прикордонної служби "Велика Кісниця ІІІ категорії (тип Б) з восьмого тарифного розряду на дев`ятий. Третій базовий місяць, як зазначає відповідач, був березень 2018 року, оскільки набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою змінено структуру грошового забезпечення, збільшено розміри посадових окладів та всіх інших основних складових грошового забезпечення.

У відзиві також зазначено, що за весь період проходження позивачем служби по кінець червня 2015 року індексація грошового забезпечення виплачена йому в листопаді та в грудні 2015 року в загальному розмірі 1729,56 грн. У зв`язку із обмеженими показниками місячного розпису Державного бюджету, затвердженого для Могилів-Подільського прикордонного загону на період з липня 2015 року по лютий 2018 року, індексація грошового забезпечення не нараховувалась та не виплачувалася. Загальна сума індексації грошового забезпечення за період з липня 2015 року по лютий 2018 року, як зазначено у відзиві, виплачена 15.12.2020 після надходження відповідних коштів. Після 01.03.2018 право на отримання індексації грошового забезпечення, на переконання ВЧ 2193, у позивача виникло лише у грудні 2018 року, яку йому й було виплачено. Також відповідач зазначає, що за період з січня 2019 року по серпень 2019 року позивачеві виплачена індексація грошового забезпечення у повному обсязі.

На переконання ВЧ 2193, доданий до позовної заяви представником позивача розрахунок індексації в розмірі 161613,36 грн не ґрунтується на вимогах законодавств.

10.02.2021 до суду надійшла відповідь на відзив (вх. № 6997/21), у якій представник позивача зазначив, що визначення базового місяця для розрахунку індексації з грудня 2015 року залежить виключно від підвищення посадового окладу згідно рішень Уряду, і такими місяцями є січень 2008 року та березень 2018 року - місяці, у яких набрали чинності постанова КМУ від 07.11.2007 № 1294 та постанова КМУ від 30.08.2017 № 704. При цьому вважає, що у місяці підвищення посадових окладів повинні враховуватись абзаци 4, 6 пункту 5 Порядку № 1078. Виходячи з того, що посадовий оклад за посадою, яку займав позивач до березня 2018 року, востаннє підвищувався 01.01.2008 відповідно до постанови КМУ від 07.11.2007 № 1294, то обчислення індексу споживчих цін здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник, а саме з лютого 2008 року. Щодо періоду з березня 2018 року, то представник позивача вважає, що відповідно до абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку № 1078 відповідач, починаючи з 01.03.2018, повинен був виплачувати позивачеві фіксовану суму індексацію грошового забезпечення (що розраховується, як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу), а у разі коли величина індексу споживчих цін перевищить поріг в розмірі 103 %, то в підвищеному розмірі, аж до наступного підвищення тарифної ставки (окладу), при якому сума збільшення грошового забезпечення (заробітної плати) перевищить суму індексації.

Також сторона позивача зазначає, що при переміщенні військовослужбовців на посадах військових частин з січня 2008 року до березня 2018 військовослужбовцям встановлювалися посадові оклади затверджені постановою КМУ від 07.11.2007 № 1294, яка набрала чинності у січні 2008 року, а тому посилання відповідача на переміщення позивача на посадах вважає необґрунтованим.

23.02.2021 до суду від відповідача надійшли заперечення на відповідь позивача (вх. № 9324/21), за змістом які є аналогічними змісту відзиву.

Ухвалою від 03.03.2021 суд за клопотанням сторони позивача витребував у відповідача відомості щодо базових місяців індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 , які враховувались ВЧ 2193 за періоди з 01.12.2015 по 28.02.2018, а також з 01.03.2018 по 23.08.2019; відомості щодо врахування (не врахування) абз. 4, 5 пункту 5 Порядку № 1078 при нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення позивача у період з 01.03.2018 по 23.08.2019.

24.03.2021 на адресу суду надійшли витребувані докази.

29.03.2021 від представника позивача надійшли пояснення щодо наданих відповідачем доказів. У поясненнях зазначено, що згідно наданої довідки від 17.03.2021 № 48 відповідач в порушення абзаців 1-2 пункту 5 та пункту 10-2 Порядку № 1078 з 01.12.2015 по 28.02.2019 застосовував базові місяці індексації липень 2014 року та жовтень 2017 року, тоді як базовим місяцем бає бути січень 2008 року. Вказано, що в порушення вимог абзаців 4, 5 пункту 5 Порядку № 1078 відповідач визначає підвищення посадового окладу, хоча зобов`язаний визначити підвищення грошового доходу, враховуючи усі складові грошового забезпечення позивача, які не мають разового характеру, та визначити суму індексації з урахуванням розміру підвищення доходу, як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу, оскільки грошовий дохід позивача у березні 2018 року взагалі не збільшився, а фактично став на 10,21 грн меншим, ніж у лютому 2018 року.

Дослідивши матеріали справи у їх сукупності та оцінивши наведені доводи, суд встановив, що ОСОБА_1 в період з 10.01.2008 по 23.08.2019 проходив військову службу за контрактом в Могилів-Подільському прикордонному загоні.

Наказом начальника 24 прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 23.08.2019 № 284-ос, старшого прапорщика ОСОБА_1 , інспектора прикордонної служби 1 категорії - начальника кінологічної групи відділення інспекторів прикордонної служби "Велика Кісниця" (тип Б) відділу прикордонної служби "Ямпіль" І категорії (тип Б), звільненого у запас Збройних Сил України наказом начальника 24 прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 02.08.2019 № 251-06, за підпунктом "а" (у зв`язку з закінченням строку контракту) п. 2 ч. 5 ст. 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу", виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення.

26.08.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою, зокрема щодо виплат індексації грошового забезпечення за період проходження служби.

Листом ВЧ 2193 від 24.09.2020 № 11/Б-5 позивачеві на вказану заяву надано відповідь. До листа долучено довідку за підписом бухгалтера з розрахунком належної до виплати індексації грошового забезпечення позивача.

На думку позивача, відповідач у період з 01.12.2015 по 28.02.2020 протиправно застосовував липень 2014 року, серпень 2015 року та жовтень 2017 року як місяці, з яких здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базовий місяць), а в період з 01.03.2018 по 30.06.2019 протиправно не враховував абзац 4, 6 пункту 5 Порядку № 1078, чим саме не в повному обсязі здійснював нарахування та виплату індексації грошового забезпечення позивачу, а в деякий період служби і взагалі не здійснював нарахування та виплату індексації, яка є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці і її проведення, у зв`язку зі зростанням споживчих цін, що є обов`язковим для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми та виду юридичної особи, а тому звернувся до суду з цим позовом.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із такого.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регламентуються Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" (далі - Закон № 1282-XII).

В розумінні статті 1 Закону № 1282-XII індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Положеннями статті 2 Закону № 1282-XII встановлено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника.

Кабінет Міністрів України може встановлювати інші об`єкти індексації, що не передбачені частиною першою цієї статті.

Соціальні виплати, що мають цільовий і разовий характер (допомога при народженні дитини, допомога на поховання, матеріальна допомога, одноразова допомога при виході на пенсію тощо), а також допомога у зв`язку з вагітністю і пологами індексації не підлягають. Підтримка купівельної спроможності провадиться шляхом підвищення розміру зазначених виплат.

Підтримка купівельної спроможності соціальних виплат, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму, здійснюється шляхом перегляду їх розміру у зв`язку із зростанням прожиткового мінімуму відповідно до законодавства.

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Статтею 4 Закону № 1282-XII визначено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка до 01.01.2016, а з 01.01.2016 - в розмірі 103 відсотка.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв`язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 5 Закону № 1282-XII підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів.

Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.

Об`єднання громадян підвищують розміри оплати праці за рахунок власних коштів.

Індексація пенсій, інших виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, інших видів соціальної допомоги проводиться відповідно за рахунок Пенсійного фонду України, фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, за рахунок коштів Державного бюджету України.

Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначаються Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою КМУ від 17.07.2003 № 1078.

Відповідно до пункту 1-1 Порядку №1078 підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.

Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка до 01.01.2016, а з 01.01.2016 в розмірі 103 відсотка.

Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Згідно із пунктом 2 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

Положеннями пункту 4 Порядку №1078 визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексуються оплата праці (грошове забезпечення), допомога по безробіттю та матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, що надаються залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії.

Відповідно до пункту 6 Порядку №1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню: підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів; підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету; об`єднання громадян підвищують розміри оплати праці за рахунок власних коштів; індексація пенсій, страхових виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачується замість пенсії, інших видів соціальної допомоги провадиться відповідно за рахунок Пенсійного фонду, фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування та коштів державного бюджету; індексація стипендій особам, які навчаються, провадиться за рахунок джерел, з яких вони сплачуються.

Так, нормами Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядку № 1078 визначено і джерело коштів на проведення індексації. Пунктом 6 Порядку № 1078 безпосередньо не скасовано виплату індексації заробітної плати (грошового забезпечення) та не пов`язано індексацію з надходженням коштів до власника підприємства, установи, організації.

Із аналізу вказаних вище норм видно, що індексація грошових доходів населення в тому рахунку грошового забезпечення військовослужбовців проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється до 01.01.2016 в розмірі 101%, а з 01.01.2016 - в розмірі 103 відсотка.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", до складу грошового забезпечення входять посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до Закону.

Абзацом 2 частини 4 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлено, що порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Відповідно до рішення Конституційного суду України від 15.10.2013 №9-рп/2013, держава передбачає заходи, спрямовані на забезпечення реальної заробітної плати, тобто грошової винагороди за виконану роботу як еквівалента вартості споживчих товарів і послуг. Згідно з положеннями частини 6 статті 95 Кодексу законів про працю України, статей 33, 34 Закону України «Про оплату праці», такими заходами є, зокрема індексація заробітної плати. В аспекті конституційного звернення слід розуміти так, що у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення сум індексації заробітної плати.

Відповідно до п. 10-1 Порядку №1078, (в редакції постанови КМ № 526 від 13.06.2012), обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації заробітної плати новоприйнятих працівників здійснюється з місяця прийняття працівника на роботу.

Згідно із п. 5 Порядку №1078 (в редакції постанови №1013 від 09.12.2015) у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Отже, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації починаючи з грудня 2015 року здійснюється не індивідуально для кожного працівника в залежності від прийняття його на роботу або зростання його доплат та надбавок, а від моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник.

Враховуючи викладене, обчислення індексу споживчих цін має здійснюватись з місяця підвищення тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник. Якщо останнє підвищення окладу за посадою відбулося у січні 2008 на чому наполягає позивач, а відповідач не спростовує цього, то для визначення суми індексації такому працівнику з грудня 2015 року має застосовуватись індекс споживчих цін, обчислений наростаючим підсумком з лютого 2008 року.

В даному випадку, матеріалами справи підтверджується, що відповідачем проведена індексація грошового забезпечення позивача за період з 01.12.2015 по 28.02.2020 без урахування базового місяця 2008 року, відтак має місце протиправна дія.

При цьому, суд враховує, що відповідачем проведено розрахунок з позивачем за період з липня 2015 року по лютий 2018 року та виплачена сума коштів у розмірі 35711,38 грн., що підтверджується наявними у справі доказами.

Проте, з урахуванням того, що за період 01.12.2015 по 28.02.2020 як базові місяці застосовувалися липень 2014 року та жовтень 2017 року, то суд вважає, що з метою ефективного захисту позивача необхідно зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 28.02.2018 з урахуванням базового місяця січень 2008 року.

Зміст ефективності розкрито в рішенні Європейського суду з прав людини від 31.07.2003 у справі "Дорани проти Ірландії", де указано, що поняття "ефективний засіб" передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права.

Також зміст ефективності розкрито і у рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Салах Шейх проти Нідерландів", у якому зазначено, що ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними.

Щодо періоду з липня 2015 року по листопад 2015 року, то суд не надає оцінку такій виплаті, оскільки не є спірним питанням, до того ж позивач не заявляє вимог до цього періоду.

Щодо вимог про ненарахування та невиплату індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 23.08.2019 та зобов`язання нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення з урахуванням абз. 4, 6 п. 5 Порядку №1078, то суд вважає їх необґрунтованими, та такими, що не підлягають задоволенню з огляду на таке.

Постановою Кабінету Міністрів України №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 в редакції від 24.02.2018, яка набрала чинності з 01.03.2018, було змінено систему виплати грошового забезпечення військовослужбовцям та розміри тарифних ставок. Відповідно до п. 4 цієї Постанови №704 розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Таким чином, постановою Кабінету Міністрів України №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" визначено інший порядок встановлення та розміру посадового окладу осіб рядового та начальницького складу.

Пунктом 5 Порядку №1078 передбачено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у п. 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 %.

Отже, відповідно до п. 5 вказаного Порядку, проведення індексації грошових доходів населення, індекс споживчих цін у березні 2018 року рівний 1 та індексація грошового забезпечення не нараховується.

Разом з тим, відповідно до офіційних даних, що містяться на сайті Державної служби статистики України, з квітня 2018 року індекс споживчих цін не перевищував 103%, а тому передбачених законом підстав для індексації грошового забезпечення позивача за період з 01 березня 2018 року по листопад 2018 року немає.

Щодо періоду з грудня 2018 по 23.08.2019, тобто по день звільнення позивача зі служби та виключення його із списків, індексація грошового забезпечення проведена та виплачена, що доводиться належними доказами.

З приводу протиправних дій відповідача за період з 01.12.2015 по 28.02.2018, то вони знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду, тому суд цю частину вимог задовольнив.

Щодо вимоги визнати протиправною бездіяльність відповідача стосовно ненарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 23.08.2019 в повному обсязі, то суд вважає, що така не підлягає задоволенню, оскільки при розгляді цієї справи судом визнано протиправними дії щодо проведення індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 28.02.2018 без урахування базового місяця січня 2008 року.

Щодо розрахунку, проведеного представником позивача самостійно, то суд його відхиляє з огляду на те, що визначення суми індексації на підставі розрахунку самого представника позивача є необґрунтованою, оскільки такий розрахунок не є належним та допустимим доказом визначення суми індексації необхідної для перерахунку. При цьому, нарахування суми індексації за певний період, на переконання суду, належить до дискреційних повноважень відповідача, а в даному випадку ці повноваження мають здійснюватися з урахуванням висновків суду, зроблених у цьому рішенні.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що встановлені у справі обставини дають підстави для висновку, що адміністративний позов належить задовольнити частково.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, питання щодо повернення останнього на користь позивача не вирішується.

Керуючись ст.ст. 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії військової частини 2193 щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 28.02.2018 без урахування базового місяця січня 2008 року.

Зобов`язати військову частину 2193 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 28.02.2018 з урахуванням базового місяця січня 2008 року.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

Військова частина 2193 (24004, Вінницька область, м. Могилів-Подільський, вул. Острівська, буд. 2, код ЄДРПОУ 14321819)

Суддя Вільчинський Олександр Ванадійович