
РІШЕННЯ
Іменем України
06 квітня 2021 року справа № 927/100/21
Господарський суд Чернігівської області у складі судді Демидової М.О., за участю секретаря судового засідання Хіловської І.Д., розглянувши матеріали справи за позовом Чернігівського обласного центру зайнятості, вул. Коцюбинського, 40, м. Чернігів, 14000;
e-mail: post@oczcn.gov.ua
до Фізичної особи - підприємця Левченка Миколи Андрійовича, АДРЕСА_1
електронна адреса невідома
про стягнення 9446 грн.01 коп.
Представники сторін:
від позивача: Шубенок В.А. - заступник начальника юридичного відділу (довіреність №08/705-21 від 24.02.2021)
від відповідача: Огородник Ю.А. -адвокат (посв. №266 від 04.02.2011, ордер серії ЧН №123576 від 01.03.2021)
встановив:
Позивач звернувся до Господарського суду Чернігівської області з позовом про стягнення з відповідача грошової суми в розмірі 9446 грн.01 коп. отриманої відповідачем та, відповідно, його працівниками допомоги по частковому безробіттю на період карантину.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на укладення з відповідачем 13.05.2020 договору № 48 про надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину, постановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2. Актом № 8 перевірки цільового використання коштів допомоги по частковому безробіттю на період карантину від 20.10.2020 та актом № 8 перевірки відомостей поданих роботодавцем / фізичною особою - підприємцем для отримання допомоги по частковому безробіттю на період карантину, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів допомоги по частковому безробіттю, складеними Відділом надання соціальних послуг Куликівської районної філії Чернігівського обласного центру зайнятості, були встановлені порушення відповідачем умов договору та Порядку надання та повернення коштів, спрямованих допомоги по частковому безробіттю на період карантину, постановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 № 306. Роботодавець використав кошти Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, надані як допомога по частковому безробіттю на період карантину, не за цільовим призначенням, внаслідок чого позивачем пред`явлено позов про стягнення з відповідача 9446,01 грн. Вказана грошова сума склалася із розміру допомоги, необґрунтовано отриманої відповідачем.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 12.02.2021 у справі №927/100/21 відкрите спрощене позовне провадження, розгляд справи по суті призначено на 02.03.2021, 14:50.
Від відповідача на адресу суду 25.02.2021 надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач щодо позовних вимог заперечив у повному обсязі, посилаючись на те, що ним не були порушені гарантії зайнятості осіб, яким виплачувалась допомога по частковому безробіттю на період карантину. Відповідач не погоджується з твердженням позивача, що факт звільнення працівників та неповідомлення Центру зайнятості про дану обставину з посиланням на п. 6 договору є підставою для повернення коштів у зв`язку з їх нецільовим призначенням та незаконністю отримання. Підстава звільнення працівників за ч. 1 ст. 38 КЗпП України, за якою були звільнені працівники, пунктом 6 договору № 48 від 13.05.2020 про надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину, постановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, не передбачена, а також відсутнє пряме зобов`язання роботодавця щодо їх незвільнення за ч. 1 ст. 38 КЗпП України за власним бажанням, що призвело б у подальшому до порушення гарантій зайнятості працівників. Відсутнє також пряме зобов`язання роботодавця про необхідність повідомлення Центру зайнятості протягом п`яти днів про звільнення працівників, якщо вони звільняються за ч. 1 ст. 38 КЗпП України. Відповідач зазначив, що ним 01.07.2020 була подана копія наказу від 30.06.2020 № 34/1 про відновлення діяльності з 01.07.2020. Посилання позивача, що кошти були виплачені стороннім громадянам, які не є вже працівниками, і з якими припинено трудові відносини з 09.07.2020, не може бути взято до уваги, оскільки виплата проведена за червень 2020 року, коли останні були у трудових відносинах з відповідачем, були застрахованими особами і втратили дохід внаслідок неповної зайнятості на період дії карантину.
Позивачем 01.03.2021 подано до суду відповідь на відзив № 081726-21 від 26.02.2021, в якій зазначено про те, що як тільки роботодавець ФОП Левченко М.А. відновив діяльність з 01.07.2020, всі його наймані працівники одночасно виявили бажання звільнитися з 08.07.2020. При цьому, всупереч законодавчим вимогам, відповідачем 10.07.2020 подано до центру зайнятості документи для надання допомоги вже звільненим працівникам. Враховуючи п. 3, 6 Порядку надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 № 306, ч. 3 ст. 47-1 Закону України «Про зайнятість населення», права на отримання допомоги звільнені особи, зазначені в відомості про осіб, щодо яких виконуються вимоги частини 3 статті 47-1 Закону України «Про зайнятість населення», за червень місяць 2020 року, не мали, оскільки законодавцем передбачена умова виплати допомоги - допомога виплачується працівникам, з якими не припинено трудові відносини. Відповідачем порушено вимоги вищевказаного Порядку, договору, укладеного між Центром зайнятості та відповідачем, Закону України «Про зайнятість населення», а саме 10.07.2020 подано недостовірні дані, що стали підставою для виплати допомоги - при поданні відомостей про осіб, щодо яких виконуються вимоги ч. 3 ст. 47-1 Закону України «Про зайнятість населення», за червень місяць 2020 року не повідомлено, що всі ці працівники на дату подання відомості вже звільнені і не перебувають з ним в трудових відносинах; не повідомлено Центр зайнятості протягом 5-ти календарних днів про звільнення працівників; перераховано 21.07.2020 кошти в сумі 9446,01 грн. стороннім громадянам, які не є вже працівниками і з якими припинено трудові відносини з 09.07.2020, а, отже, кошти використані не за цільовим призначенням. Підставою для стягнення коштів з відповідача є порушення порядку використання коштів Фонду - подання недостовірних відомостей та нецільове використання коштів Фонду, а не порушення гарантій зайнятості працівників. Позивачем також повідомлено про те, що у разі звільнення працівника до закінчення виплати допомоги по безробіттю (незалежно від підстав звільнення), роботодавець в силу положень пп. 2 п. 5 договору зобов`язаний повідомити про даний факт Центр зайнятості і підстави для перерахування роботодавцю коштів в даному випадку відсутні. Позивач просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідачем 01.03.2021 подано до суду клопотання про відкладення розгляду справи, оскільки представник відповідача прийматиме участь в іншому судовому засіданні, яке призначено на 02.03.2021 о 14:00 в Чернігівському окружному адміністративному суді.
В судове засідання 02.03.2021 з`явився повноважний представник позивача, відповідач явку повноважного представник в судове засідання не забезпечив, про час та місце судового розгляду справи судом повідомлявся належним чином, що підтверджується повідомленням відповідача телефонограмою від 16.02.2021, наявною в матеріалах справи.
02.03.2021 судом відмовлено в задоволенні клопотання відповідача, постановлено протокольну ухвалу про оголошення перерви у судовому засіданні до 23.03.2021, 14:40. Судом надіслано відповідачу ухвалу повідомлення.
В судове засідання 23.03.2021 з`явились повноважні представники сторін.
23.03.2021 судом оголошено перерву у судовому засіданні до 06.04.2021, 14:40, про що представники сторін повідомлені під розписку.
В судове засідання 06.04.2021 з`явились повноважні представники сторін.
Частиною 1 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Згідно ч.8 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи також заслуховує їх усні пояснення.
Враховуючи достатність часу, наданого сторонам для подачі доказів в обґрунтування своїх позиції по справі, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, господарським судом, в межах наданих йому повноважень, сторонам створені усі належні умови для надання доказів.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно дослідивши надані докази, заслухавши повноважних представників сторін, суд встановив такі фактичні обставини.
За доводами позивача фізичною особою - підприємцем Левченком М.А. видано наказ від 06.04.2020 № 30 «Про оголошення скорочення діяльності на час карантину», згідно з яким з 06.04.2020 на час карантину скорочена його діяльність і повідомлено найманих працівників ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про необхідність не виходити на роботу.
Відповідно до поданої до Куликівської районної філії Чернігівського обласного центру зайнятості фізичною особою - підприємцем Левченком М.А. заяви про надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину для виплати її працівникам від 07.05.2020 року вих. № 2 та пакету документів, Чернігівським обласним центром зайнятості прийнято наказ від 12.05.2020 № 95 «Про надання допомоги по частковому безробіттю на період дії карантину», відповідно до якого фізичній особі - підприємцю Левченку Миколі Андрійовичу надано допомогу по частковому, безробіттю на період карантину з 06.04.2020 на строк зупинення (скорочення) діяльності, але не більше 30 календарних днів після завершення карантину, для виплати її працівникам.
Між фізичною особою - підприємцем Левченком М.А. та Чернігівським обласним центром зайнятості, в особі директора Куликівської районної філії Чернігівського обласного центру зайнятості Кравченко Г.С., укладено договір про надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, від 13.05.2020 № 48.
Предметом договору є надання центром зайнятості роботодавцю коштів, передбачених у бюджеті Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування на випадок безробіття для виплати працівникам допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, відповідно до Порядку надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 № 306, у разі втрати ними частини заробітної плати внаслідок вимушеного скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв`язку із зупиненням (скороченням) діяльності.
Відповідно до пункту 2 договору центр зайнятості має право перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів Фонду; перевіряти цільове використання коштів Фонду, наданих роботодавцем для виплати працівникам допомоги по частковому безробіттю на період карантину; отримувати від роботодавця необхідні документи та пояснення (у тому числі в письмовій формі) з питань, що виникають під час перевірки правильності використання коштів Фонду та достовірності поданих роботодавцем відомостей про виплату працівникам допомоги по частковому безробіттю на період карантину.
Пунктом 3 договору передбачено, що центр зайнятості зобов`язаний:
1) надавати роботодавцю кошти для виплати допомоги по частковому безробіттю на період карантину відповідно до Порядку та цього договору;
2) перераховувати роботодавцю кошти для виплати працівникам допомоги по частковому безробіттю на період карантину після отримання відомостей про осіб, щодо яких виконуються вимоги частини третьої статті 471 Закону України «Про зайнятість населення» (далі - відомості про осіб), щомісяця протягом трьох робочих днів після зарахування відповідних коштів на рахунок центру зайнятості;
3) повідомляти роботодавцю про зміни у законодавстві, що регулює відносини у сфері надання допомоги по частковому безробіттю.
Згідно п. 5 договору роботодавець зобов`язаний:
1/ забезпечувати цільове використання коштів Фонду, наданих як допомога по частковому безробіттю на період карантину;
2/ подавати щомісяця до 10 числа (до закінчення строку дії цього договору) центру зайнятості відомості про осіб відповідно до пункту 15 Порядку, що є підставою для перерахування коштів Фонду для виплати працівникам допомоги по частковому безробіттю на період карантину, а також повідомляти про зміну зазначених відомостей протягом п уяти календарних днів;
3/ виплачувати працівникам допомогу по частковому безробіттю на період карантину протягом трьох робочих днів після їх надходження на рахунок роботодавця за окремою платіжною відомістю для виплати допомоги по частковому безробіттю на період карантину;
4/ подавати щомісяця не пізніше ніж протягом п`яти календарних днів після виплати працівникам допомоги по частковому безробіттю на період карантину центру зайнятості копії платіжних відомостей для виплати допомоги по частковому безробіттю на період карантину з підтвердженням перерахування коштів на рахунки працівників;
5/ письмово інформувати центр зайнятості про звільнення працівника (працівників) протягом шести місяців або протягом періоду, що дорівнює періоду виплати допомоги по частковому безробіттю на період карантину (якщо допомога по частковому безробіттю на період карантину виплачувалася менше ніж 180 календарних днів) з підстав, зазначених у пункті 6 цього договору;
6/ повернути центру зайнятості за наявності підстав, передбачених пунктом 20 Порядку та п. 6 цього договору, кошти в повному обсязі, надані роботодавцю для виплати працівникам допомоги по частковому безробіттю на період карантину;
7/ допускати представників центру зайнятості до проведення перевірок даних, що є підставою для перерахування коштів Фонду для виплати працівникам допомоги по частковому безробіттю на період карантину;
8/ надати центру зайнятості копію рішення про відновлення своєї діяльності та нормальної тривалості робочого часу працівників протягом трьох робочих днів з дня його прийняття.
Пунктом 6 договору передбачено, що роботодавець гарантує, що не розриватиме трудовий договір з працівником, якому виплачувалася допомога по частковому безробіттю на період карантину, протягом шести місяців (якщо допомога виплачувалася менше ніж 180 календарних днів, - протягом періоду, що дорівнює періоду виплати) з дня закінчення виплати допомоги з підстав, передбачених пунктом 1 частини першої статті 40 (крім повної ліквідації або припинення діяльності роботодавця), пунктом 1 частини першої статті 36, частиною третьою статті 38 Кодексу законів про працю України.
Згідно з п. 8 договору роботодавець в установленому законодавством порядку відповідає за достовірність документів і відомостей, що є підставою для виплати допомоги по частковому безробіттю на період карантину, та цільове використання коштів Фонду. У разі подання недостовірних відомостей, передбачених пунктом 2 частини другої статті 35 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», використання роботодавцем коштів Фонду з порушенням установленого порядку, роботодавець добровільно чи на підставі рішення суду повинен відшкодувати Фонду заподіяну шкоду.
На виконання вимог пункту 15 Порядку відповідачем для надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину подані відомості про осіб, щодо яких виконуються вимоги частини третьої статті 47-1 Закону України «Про зайнятість населення»:
- за період з 06.04.2020 по 30.04.2020 року на найманих працівників ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 загальною сумою, яка підлягає виплаті 8088,48 грн., відомість подана 13.05.2020;
- за період з 01.05.2020 по 31.05.2020 року на найманих працівників ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 загальною сумою, яка підлягає виплаті 9446,01 грн., відомість подана 03.06.2020;
- за період з 01.06.2020 по 30.06.2020 року на найманих працівників ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 загальною сумою, яка підлягає виплаті, 9446,01 грн.. відомість подана 10.07.2020.
Кошти Чернігівським обласним центром зайнятості були перераховані відповідачу після їх надходження відповідно: 27.05.2020, 26.06.2020, 21.07.2020, що підтверджується платіжними дорученнями №№ 3098 від 27.05.2020 на суму 8088,48 грн. з призначенням платежу «перерах. допомоги по частк. безробіттю за квітень 2020», 4158 від 26.06.2020 на суму 9446,01 грн. з призначенням платежу «перерах. допомоги по частк. безробіттю за травень 2020», № 9237 від 21.07.2020 на суму 9446,01 грн. з призначенням платежу «перерах. допомоги по частк. безробіттю за червень 2020».
Відповідачем було перераховано зазначені кошти найманим працівникам, що підтверджується копією платіжного доручення № 50 від 30.05.2020, копіями документів банку про здійснені вихідні платежі №№ 49 від 30.05.2020, 45 від 29.05.2020, 56 від 02.07.2020, 57 від 02.07.2020, 54 від 01.07.2020, 59 від 24.07.2020, 60 від 24.07.2020, 61 від 24.07.2020, які наявні в матеріалах справи.
01.07.2020 відповідачем до центру зайнятості подано копію наказу від 30.06.2020 року № 34/1 про відновлення діяльності з 01.07.2020 року. До роботи приступити з 01.07.2020 таким працівникам: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 .
20.10.2020 заступником начальника відділу соціальних послуг Куликівської районної філії Чернігівського обласного центру зайнятості у присутності відповідача проведено перевірку цільового використання коштів допомоги по частковому безробіттю на період карантину, про що складено акт № 8 від 20.10.2020.
За результатами проведеної перевірки у відповідному акті зазначено про порушення порядку використання коштів Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування на випадок безробіття. На день отримання допомоги по частковому безробіттю, наймані працівники ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 не перебували у трудових відносинах, чим порушено п. 3,6 Порядку та п.п. 1,2,3 п. 5 та п. 7,8 Договору. Відповідно до абзацу 1 частини 3 статті 35 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», п. 8 Договору сума коштів, що використана з порушенням установленого порядку, підлягає поверненню у розмірі 9446,01 грн. В акті зазначено, що наймані працівники ФОП Левченка М.А.: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 були звільнені з роботи за ст.38 КЗпП України, наказ № 35 від 08.07.2020, а допомогу ними було отримано 24.07.2020.
Згідно Актів №8 від 20.10.2020 встановлені такі порушення:
- при поданні відомостей про осіб, щодо яких виконуються вимоги частини 3 статті 47-1 Закону, 10.07.2020 за червень місяць 2020 року ФОП Левченко М.А. подано недостовірні дані (не повідомлено, що всі ці працівники на дату подання відомостей звільнені і не перебувають з нею в трудових відносинах);
- не повідомлено Центр зайнятості протягом п`яти календарних днів про звільнення працівників;
- використання коштів не за цільовим призначенням (перераховано кошти у сумі 9446,01 грн. стороннім громадянам, які не є вже працівниками і з якими припинено трудові відносини з 09.07.2020 року).
Про факт звільнення найманих працівників відповідач повідомив центр зайнятості 07.10.2020 копією наказу № 35 від 08.07.2020 про звільнення за власним бажанням згідно ч. 1 ст. 38 КЗпП з постійної роботи ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та 16.10.2020, що підтверджується копією листа відповідача, наявною в матеріалах справи.
Відповідач на виконання умов Порядку та Договору протягом п`яти календарних днів після звільнення працівників зобов`язаний був повідомити про це Центр зайнятості. За період з 01.06.2020 по 30.06.2020 відомості щодо звільнення найманих працівників ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 грошові кошти у загальному розмірі 9446,01 грн. були перераховані Центром зайнятості. Під час перевірки відповідача, як зазначає позивач у справі, виявлено факт невідповідності відомостей, зазначених відповідачем, фактичним обставинам, а саме факт звільнення за два дні після подання відповідачем відомостей щодо вказаних найманих працівників (08.07.2020 - звільнення працівників, 10.07.2020 - подання відомостей для отримання допомоги за відпрацьований період - червень 2020 року).
Відповідачем внесено зауваження в акт про непогодження з даними цього акту, зазначено, що кошти були перераховані за червень 2020 року, а працівники у період з 01.06.2020 по 30.06.2020 перебували у трудових відносинах. Працівники були звільнені на підставі ч. 1 ст. 38 КЗпП України.
Відповідно до наказу директора Куликівської районної філії Чернігівського обласного центру зайнятості від 23.10.2020 року № 36 «Про результати перевірки фізичної особи - підприємця Левченка Миколи Андрійовича» за порушення порядку використання коштів Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття накладено на ФОП Левченко М.А. штраф у розмірі наданої Фондом суми, використаної з порушенням, у розмірі 9446,01 грн; зобов`язано вжити заходів по стягненню з фізичної особи підприємця Левченка Миколи Андрійовича коштів Фонду, використаних з порушенням установленого порядку, у розмірі 9446,01 грн.
27.10.2020 року позивачем відповідачу направлено лист про повернення добровільно коштів Фонду, використаних з порушенням установленого порядку, у розмірі 9446,01 гривень. Даний лист отримано відповідачем 29.10.2020, що підтверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення № 1630001210472.
Відповідач відповіді на лист не надав, витребувані позивачем грошові кошти не повернув.
Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача грошових коштів в сумі 9446,01 грн., посилаючись на те, що відповідачем при поданні 10.07.2020 відомостей про осіб, щодо яких виконуються вимоги частини 3 статті 47-1 Закону України «Про зайнятість населення», за червень місяць 2020 року подано недостовірні дані, а саме не повідомлено, що всі ці працівники на дату подання відомості вже звільнені і не перебувають з ним в трудових відносинах; перераховано 21.07.2020 кошти в сумі 9446,01 грн. стороннім громадянам, які не є вже працівниками і з якими припинено трудові відносини з 09.07.2020 року, а, отже, кошти використані не за цільовим призначенням.
Відповідач у поданому відзиві на позовну заяву щодо позовних вимог заперечив з підстав того, що ним не були порушені гарантії зайнятості осіб, яким виплачувалась допомога по частковому безробіттю на період карантину. Кошти були використані за цільовим призначенням.
Встановивши фактичні обставини справи, всебічно та повно оцінивши доводи сторін та надані докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про необхідність відмови у задоволенні позовних вимог у повному обсязі з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
Відповідно до ч. 1 ст. 73, ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до ч. 1 ст. 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Законом України від 30.03.2020 № 540-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням корона вірусної хвороби (COVID-19) внесено зміни, зокрема до Закону України «Про зайнятість населення» та передбачено надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Статтею 47-1 Закону ( в редакції чинній на момент звернення відповідачем з заявою про призначення допомога по частковому безробіттю на період карантину) визначено підстави надання такої допомоги та визначено осіб, які мають право на її отримання.
У відповідності до ч.1 ст.47-1 Закону допомога по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - допомога по частковому безробіттю на період карантину), надається територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, застрахованим особам у разі втрати ними частини заробітної плати внаслідок вимушеного скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв`язку із зупиненням (скороченням) діяльності через проведення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, за зверненням роботодавця для її виплати працівникам.
Право на допомогу по частковому безробіттю на період карантину відповідно до цієї статті мають застраховані особи, з якими роботодавцем оформлено трудові відносини (крім осіб, які отримують пенсію) (ч.3 ст. ст. 47-1 Закону).
Механізм надання коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, визначено Порядком надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленрго Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 № 306.
Відповідно до пункту 6 Порядку виплата працівникам допомоги по частковому безробіттю на період карантину здійснюється роботодавцем, з яким оформлено трудові відносини.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 №453 «Про внесення змін до Порядку надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України №306, відповідно до яких, виплата допомоги по частковому безробіттю на період карантину фізичним особам - підприємцям, які є застрахованими особами, здійснюється центром зайнятості.
Отже, вищенаведеними нормами чинного законодавства встановлено право застрахованої особи, з якою в роботодавця оформлено трудові відносини, на допомогу по частковому безробіттю на період карантину за зверненням роботодавця для її виплати. Головною умовою виплати працівникам допомоги по безробіттю на період карантину у разі втрати ними частини заробітної плати є наявність трудових відносин між роботодавцем та працівником.
Жодна з вказаних норм не містить імперативного припису щодо наявності трудових відносин між роботодавцем, що подає звітність, та найманими працівниками саме станом на дату подання звітності. Як випливає з вказаних норм, наявність або відсутність гарантованих державою виплат залежить виключно від наявності або відсутності трудових відносин у звітному періоді, у даному випадку у червні 2020 року. Ані позивач, ані відповідач у справі не спростовують факту наявності трудових відносин між відповідачем та ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 у звітному періоді - з 01.06.2020 по 30.06.2020, за що, власне, державою у порядку, визначеному наведеними вище нормативними актами, передбачені спірні виплати.
Положення п.2 ч.2 ст.35 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" визначають, що роботодавець зобов`язаний подавати центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, в установленому порядку відповідно до законодавства відомості про: прийняття на роботу працівників; розмір заробітної плати та використання робочого часу працівників; виплату застрахованим особам допомоги по частковому безробіттю; використання коштів Фонду за іншими визначеними цим Законом напрямами.
При цьому п.6 договору встановлено, що роботодавець гарантує, що не розриватиме трудовий договір з працівником, якому виплачувалася допомога по частковому безробіттю на період карантину, протягом шести місяців (якщо допомога виплачувалася менше ніж 180 календарних днів, - протягом періоду, що дорівнює періоду виплати) - з дня закінчення виплати допомоги з підстав, передбачених п.1 ч.1 ст.40 (крім повної ліквідації або припинення діяльності роботодавця), п.1 ч.1 ст.36, ч.3 ст.38 Кодексу законів про працю України.
Отже, в договорі передбачено два склади правопорушень:
- порушення гарантій зайнятості осіб, яким виплачувалася допомога по частковому безробіттю на період карантину.
- достовірність документів і відомостей, що є підставою для надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину, та цільове використання коштів Фонду відповідно до законодавства.
Під час судового розгляду справи позивачем належними та допустимими доказами не доведено факту наявності порушень відповідачем вимог закону або умов укладеного договору.
На виконання умов Договору № 48 від 13.05.2020 відповідач зобов`язався зокрема:
- подавати щомісяця до 10 числа (до закінчення строку дії цього договору) центру зайнятості відомості про осіб відповідно до п15 Порядку, що є підставою для перерахування коштів Фонду, для виплати працівникам допомоги по частковому безробіттю на період карантину, а також повідомляти про зміну зазначених відомостей протягом п`яти календарних днів;
- виплачувати працівникам допомогу по частковому безробіттю на період карантину протягом трьох робочих днів після їх надходження на рахунок роботодавця за окремою платіжною відомістю для виплати допомоги по частковому безробіттю на період карантину (відомістю на виплату грошей);
- забезпечувати цільове використання коштів Фонду, наданих як допомога по частковому безробіттю на період карантину.
Судом встановлено, що наймані працівники ФОП Левченко М.А. ( ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ) були звільнені з роботи згідно з наказом № 35 від 08.07.2020 (на підставі ч.1 ст.38 КЗпП України (що не порушує умов договору).
Відомість про осіб, щодо яких виконуються вимоги частини третьої статті 47-1 Закону України «Про зайнятість населення» за період з 01.06.2020 по 30.06.2020 на найманих працівників ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , подана до центру зайнятості 10.07.2020 за період з 01.06.2020 по 30.06.2020, тобто за звітний період, коли вказані працівники перебували у трудових відносинах з позивачем і звільнені не були.
Таким чином, виплата допомоги по частковому безробіттю на період карантину найманим працівникам фізичної особи - підприємця Левченко М.А. ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 за червень 2020 року була здійснена за період, коли вказані працівники не були звільнені та перебували у трудових відносинах з відповідачем, а, отже, кошти відповідачем використані за цільовим призначенням.
Відповідно до частини першої та другої ст. 2 Господарського процесуального кодексу України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Стягнення перерахованих позивачеві та у подальшому перерахованих найманим працівникам за відпрацьований період (червень 2020 року) грошових коштів, що уособлюють собою державні гарантії допомоги по безробіттю, нівелюють саму мету прийняття відповідних нормативних актів, зокрема, Порядку надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 № 306.
За таких обставин позовні вимоги є необґрунтованими і суд відмовляє у задоволенні позову в повному обсязі.
Судові витрати покладаються на позивача на підставі ст. 129 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись статтями 129, 236-238, 240, 241, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
в и р і ш и в :
1. У задоволенні позову Чернігівського обласного центру зайнятості, вул. Коцюбинського, 40, м. Чернігів, 14000; код 03491464, до фізичної особи - підприємця Левченко Миколи Андрійовича, АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 , про стягнення 9446 грн. 01 коп. відмовити в повному обсязі.
2. Судові витрати покласти на позивача.
В судовому засіданні 06.04.2021 оголошено вступну та резолютивну частини рішення суду.
Рішення набирає законної сили у строк та в порядку, встановленому ст. 241 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду в строк, встановлений ст.256 Господарського процесуального кодексу України та в порядку, передбаченому ст.257 Господарського процесуального кодексу України з урахуванням приписів п.п.17.5 п.17 Розділу ХІ "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України.
З повним текстом рішення можна ознайомитись у Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою:http://reyestr.court.gov.ua/.
Повний текст рішення підписаний 12.04.2021.
Суддя Демидова М.О.