Ухвала суду № 96172097, 12.04.2021, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
12.04.2021
Номер справи
913/133/21
Номер документу
96172097
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

просп. Науки, 5, м. Харків, 61022, тел./факс (057)702-10-79, inbox@lg.arbitr.gov.ua

___________________________

У Х В А Л А

про відкриття провадження у справі

12 квітня 2021 року м. Харків Справа № 913/133/21

Провадження №1/913/133/21

Господарський суд Луганської області у складі судді Зюбанової Н.М., розглянувши матеріали за позовом

Керівника Лисичанської окружної прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у відповідних правовідносинах:

Північно-східного офісу Державної аудиторської служби України, м. Харків,

до 1-го відповідача - Департаменту будівництва, енергозбереження, архітектури та містобудування Луганської обласної державної адміністрації, м. Сєвєродонецьк Луганської області,

2-го відповідача - Приватного підприємства "Строй-Клуб Плюс", м. Лисичанськ Луганської області

про визнання недійсними рішення тендерного комітету та договору будівельного генпідряду

в с т а н о в и в:

Так, виконувач обов`язків керівника Лисичанської місцевої прокуратури Луганської області просить суд визнати недійсними рішення тендерного комітету Департаменту будівництва, енергозбереження, архітектури та містобудування Луганської облдержадміністрації про визнання ПП "Строй-Клуб Плюс" переможцем процедури закупівлі, яке оформлене протоколом від 28.12.2020 № 193 та договір будівельного генпідряду № 1 від 13.01.2021, укладений між вказаним Департаментом та Приватним підприємством "Строй-Клуб Плюс" на закупівлю робіт з капітального ремонту комунального закладу "Лисичанський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) № 4 "Росинка", розташованого за адресою: вул. Юнацька, 98, м. Лисичанськ, Луганської області на загальну суму 24387500 грн. 00 коп.

Ухвалою від 22.03.2021 господарський суд залишив позовну заяву виконувача обов`язків керівника Лисичанської місцевої прокуратури від 11.03.2021 № 31-1183вих21 в інтересах держави в особі Північно-східного офісу Державної аудиторської служби України без руху, оскільки вона не відповідала вимогам ст. 162 ГПК України з підстав, вказаних в ухвалі. Строк усунення недоліків - 10 днів з дня вручення ухвали суду.

Згідно із ст. 7 Закону України "Про прокуратуру" систему прокуратури України становлять: Офіс Генерального прокурора, обласні прокуратури, окружні прокуратури.

25.09.2019 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури".

Наказом Генерального прокурора від 17.02.2021 № 39 "Про окремі питання забезпечення початку роботи окружних прокуратур" Лисичанську місцеву прокуратуру перейменовано у Лисичанську окружну прокуратуру.

Відповідно до наказу Генерального прокурора від 17.02.2021 № 40 з 15.03.2021 на території Луганської області розпочали свою діяльність відповідні окружні прокуратури: Лисичанська окружна прокуратура, Сватівська окружна прокуратура, Сєвєродонецька окружна прокуратура, Старобільська окружна прокуратура, Щастинська окружна прокуратура.

Таким чином, станом на цей час Лисичанська місцева прокуратура припинила свою діяльність, тому у зв`язку зі зміною найменування учасника справи суд здійснює заміну заявника на Лисичанську окружну прокуратуру Луганської області.

На адресу Господарського суду Луганської області 05.04.2021 від Лисичанської окружної прокуратури надійшов лист від 31.03.2021 № 50-218вих-21, який суд розцінює як заяву про усунення недоліків, в якому викладені обставини, якими обґрунтовується позов в частині визнання недійсним договору будівельного генпідряду № 1 від 13.01.2021.

Так, згідно поштового повідомлення рекомендований лист № 6102254808538 був вручений одержувачу 24.03.2021, а недоліки усунені за листом від 31.03.2021 № 50-218вих-21, який надісланий на адресу суду 01.04.2021, тобто з дотримання строку.

У відповідності до ч. 3 ст. 174 ГПК України при усуненні недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому ст. 176 цього Кодексу.

Таким чином, підставами позову є наступні обставини. Під час вивчення інформації, розміщеної на сайті публічних закупівель "Prozorro" прокурор встановив, що Департаментом будівництва, енергозбереження, архітектури та містобудування Луганської облдержадміністрації (далі - Замовник) 01.12.2020 опубліковано оголошення про проведення закупівлі з Капітального ремонту комунального закладу "Лисичанський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) № 4 "Росинка", розташований за адресою: вул. Юнацька, 98, м. Лисичанськ, Луганської області, очікуваною вартістю 33054626,00 гривень (ідентифікаційний номер закупівлі UА-2020-12-01- 001425-а).

Електронною системою закупівель переможцем обране Приватне підприємство "Строй-Клуб Плюс" з остаточною пропозицією 24387500,00 грн., як таке, що запропонувало найнижчу ціну, тому за результатами проведення процедури відкритих торгів 28.12.2020 тендерним комітетом замовника прийнято рішення, яке оформлено протоколом № 193 щодо визнання переможцем відкритих торгів ПП "Строй-Клуб Плюс" (код ЄДРПОУ 34672524).

У подальшому, між Замовником та ПП "Строй-Клуб Плюс" укладено договір будівельного генпідряду №1 від 13.01.2021 на суму 24387500,00 гривень.

Прокурор вважає, що тендерним комітетом замовника під час оцінки тендерних пропозицій учасників процедури закупівлі залишено поза увагою невідповідність тендерної пропозиції ПП "Строй-Клуб Плюс" вимогам тендерної документації та порушені вимоги ст. ст. 1, 5, 16, 29, 31, 32 Закону України "Про публічні закупівлі".

Правове регулювання участі прокурора у розгляді справ у господарському суді здійснюється ст. 53 ГПК України, згідно з якою прокурор бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті.

При цьому прокурор для представництва інтересів держави в господарському суді повинен обґрунтувати, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Також ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII передбачено, що наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов`язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це відповідного суб`єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб`єктом владних повноважень.

Так, у позовній заяві виконувач обов`язків керівника Лисичанської місцевої прокуратури Луганської області зазначив, що він звертається до суду у зв`язку з тим, що прийняте рішення тендерного комітету Департаменту будівництва, енергозбереження, архітектури та містобудування Луганської облдержадміністрації про визнання ПП "Строй-Клуб Плюс" переможцем та укладання договору будівельного генпідряду № 1 без урахування критеріїв та вимог, що застосовуються до тендерної пропозиції, грубо порушують інтереси держави, а їх виконання може призвести до неналежного та неефективного використання коштів місцевого бюджету.

Як орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, прокурор зазначив Північно-східний офіс Державної аудиторської служби України, який реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

Статтею 7 Закону України "Про публічні закупівлі" визначено органи, які здійснюють державне регулювання та контроль у сфері публічних закупівель, а саме: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, Рахункова палата, Антимонопольний комітет України, Міністерство економічного розвитку і торгівлі України.

Разом з тим, згідно з п.п. 3, 4, 9 п. 4 Положення про Державну аудиторську службу України, Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань: реалізує державний фінансовий контроль через здійснення, зокрема, перевірки державних закупівель; вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: звертається до суду в інтересах держави у разі незабезпечення виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів; застосовує заходи впливу за порушення бюджетного законодавства, накладає адміністративні стягнення на осіб, винних у порушенні законодавства; передає в установленому порядку право охоронюваним органам матеріали за результатами державного фінансового контролю у разі встановлення порушень законодавства, за які передбачено кримінальну відповідальність або які містять ознаки корупційних діянь.

Лисичанська місцева прокуратура Луганської області листом № 31-1161 вих- 21 від 10.03.2021 повідомила Північно-східний офіс Державної аудиторської служби України про намір звернутися до господарського суду Луганської області з позовною заявою у цій справі.

Згідно з ч. 2 п. 5 ст. 53 ГПК України у разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача.

З урахуванням викладеного, суд підтверджує підстави представництва керівником Лисичанської окружної прокуратури Луганської області інтересів держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Північно-східного офісу Державної аудиторської служби України у цій справі та визнає подані матеріали достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду.

Північно-східний офіс Державної аудиторської служби України набуває статусу позивача.

Згідно з частинами першої та п`ятою статті 12 ГПК України господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: 1) наказного провадження; 2) позовного провадження (загального або спрощеного).

Відповідно до ч. 3 ст. 247 ГПК України, при вирішенні питання про розгляд справи в порядку спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: ціну позову; значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначити експертизу, викликати свідків тощо; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Так, позовні вимоги немайнового характеру, заявлені у справі, є складними, що виключає розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Розглянувши позовні матеріали, судом встановлено усунення у визначений строк обставин, що зумовили залишення позовної заяви без руху, отже позов відповідає вимогам, викладеним у ст.ст. 162-164 ГПК України, з урахуванням заяви про усунення недоліків, тому позовні матеріали є достатніми для прийняття їх до розгляду.

Згідно з частинами першої та п`ятою статті 12 ГПК України господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: 1) наказного провадження; 2) позовного провадження (загального або спрощеного).

Відповідно до ч. 3 ст. 247 ГПК України, при вирішенні питання про розгляд справи в порядку спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: ціну позову; значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначити експертизу, викликати свідків тощо; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Так, позовні вимоги немайнового характеру, заявлені у справі, є складними, що виключає розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.

З урахуванням викладеного та приписів ст. 176 ГПК України позовні матеріали є достатніми для прийняття до розгляду та відкриття провадження у справі за правилами загального позовного провадження у відповідності до ч. 2 п. 3 ст. 12 ГПК України.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 53, 120, 176, 234, 236, ч. 3 ст. 247 Господарського процесуального кодексу України, ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", господарський суд

у х в а л и в :

1. Підтвердити підстави представництва керівником Лисичанської окружної прокуратури Луганської області інтересів держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у відповідних правовідносинах: Північно-східного офісу Державної аудиторської служби України за позовною заявою від 11.03.2021 № 31-183вих-21.

2. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі № 913/133/21.

3. Здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

4. Судове засідання призначити на 13 травня 2021 року, 10 год. 00 хв., зала судових засідань № 108.

5. Запропонувати відповідачам подати відзиви на позовну заяву із урахуванням вимог ст. 165 ГПК України в строк до 13.05.2021.

7. Участь у судовому засіданні прокурора визнати обов`язковою.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання 12.04.2021 та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.

Суддя Н.М. Зюбанова