
Справа № 480/3852/20
6-а/583/10/21
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"07" квітня 2021 р. Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого - судді Плотникової Н.Б.
за участю секретаря Логвиненко Л.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Охтирка заяву ОСОБА_1 про встановлення способу і порядку виконання судового рішення,
ВСТАНОВИВ:
29.03.2021 року від представника позивачки ОСОБА_1 – адвоката Цуркан В.І. надійшла заява про встановлення способу і порядку виконання судового рішення, в якій просить встановити спосіб і порядок виконання рішення Охтирського міськрайонного суду від 10.09.2020 р. № 480/3852/201 (2-а/583/50/20) про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) на користь ОСОБА_1 в рахунок відшкодування судових витрат 1893,30 грн. шляхом звернення стягнення з Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), код ЄДРПОУ 43316700, вул.. Герасима Кондратьєва, 28 м. Суми, 40003. Свої вимоги мотивує тим, що рішенням Охтирського міськрайонного суду від 10.09.2020 р. № 480/3852/20 (2-а/583/50/20) задоволений адміністративний позов ОСОБА_1 та стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) на користь ОСОБА_1 в рахунок відшкодування судових витрат - 1893,30 грн. На виконання вказаного судового рішення Охтирським міськрайонним судом видано виконавчий лист № 480/3852/20 від 16.10.2020 р. із зазначенням боржника Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми). При зверненні до казначейства було повідомлено, що згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань за кодом 4331670 обліковується юридична особа Північно-Східне міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми). Відділ не є юридичною особою, так як є структурним підрозділом та підпорядковується Північно-Східному міжрегіональному управлінню Міністерства юстиції (м. Суми). Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
ОСОБА_1 , її представник та представники заінтересованих осіб в судове засідання не з`явилися, про дату, час і місце судового засідання повідомлені в передбаченому законом порядку.
Згідно ч. 2 ст. 378 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши надані докази в їх сукупності, дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення поданої заяви.
Судом встановлено, що рішенням Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 10.09.2020 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково; визнано протиправним та скасовано повідомлення Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) від 28.05.2020 за вих. № 62200106 про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання - виконавчого листа № 818/2011/18 (2-а/583/64/18), виданого Охтирським міськрайонним судом 05.12.2019 на виконання додаткової постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 13.11.2019 № 818/2011/18 про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Охтирської міської ради Сумської області на користь ОСОБА_1 витрат, пов`язаних з розглядом справи, на професійну правничу допомогу у розмірі 975 грн.; визнано протиправним та скасовано повідомлення Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) від 28.05.2020 за вих. № 02.1-13/62200057 про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання - виконавчого листа № 583/84/19 (2-а/583/11/19), виданого Охтирським міськрайонним судом 23.09.2019 на виконання рішення Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 15.08.2019 № 583/84/19 про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Охтирської міської ради Сумської області на користь ОСОБА_1 витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 1000 грн.; визнано протиправним та скасовано повідомлення Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) від 28.05.2020 за вих. № 02.1-13/62200602 про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання - виконавчого листа № 583/84/19 (2-а/583/11/19), виданого Охтирським міськрайонним судом 23.09.2019 на виконання додаткового рішення Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 15.08.2019 № 583/84/19 про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Охтирської міської ради Сумської області на користь ОСОБА_1 судових витрат, пов`язаних з вчиненням інших процесуальних дій, у розмірі 124 грн.; визнано протиправним та скасовано повідомлення Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) від 28.05.2020 за вих. № 62200458 про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання - виконавчого листа № 583/84/19 (2-а/583/11/19), виданого Охтирським міськрайонним судом 23.09.2019 на виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 15.08.2019 року про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Охтирської міської ради Сумської області на користь ОСОБА_1 витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 588,33 грн. В іншій частині позовних вимог – відмовлено. Також стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) на користь ОСОБА_1 в рахунок відшкодування судових витрат - 1893,30 грн.
На виконання зазначеного судового рішення Охтирським міськрайонним судом Сумської області видано 16.10.2020 р. виконавчий лист про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) на користь ОСОБА_1 в рахунок відшкодування судових витрат - 1893,30 грн.
06.01.2021 р. ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Державної казначейської служби України в Сумській області із заявою щодо виконання виконавчого листа Охтирського міськрайонного суду від 16.10.2020 р. № 480/3852/20.
Листом від 14.01.2021 р. даний виконавчий лист Головним управлінням Державної казначейської служби України в Сумській області було повернуто ОСОБА_1 з зв`язку з тим, що у виконавчому документі невірно зазначено найменування боржника – юридичної особи, що суперечить приписам ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження», оскільки Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) не обслуговується в Головному управлінні Казначейства за видатками, відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, юридичних осіб – підприємців та громадських формувань за кодом 4331670 значиться юридична особа - Північно-Східне міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми).
Згідно зі ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання на всій території України. Суб`єктами, на яких поширюється обов`язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.
Відповідно ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Згідно з ч.ч.2, 3 ст.14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Приписами ст. 370 КАС України передбачено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Частиною 1 статті 378 КАС України визначено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Відповідно до вимог ч.3 ст.378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Згідно зі ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Частиною другою 2 статті 6 згаданого Закону встановлено, що рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Відповідно до частини 1статті 3 Закону України"Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Згідно із п. 19 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845(надалі - Порядок), безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів і їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету або у заяві про виконання рішення про стягнення надходжень бюджету, здійснюються органами Казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані, шляхом оформлення розрахункових документів.
Стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник, документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку (п. 24 Порядку).
За змістом пункту 26 Порядку судові витрати, штрафні санкції безспірно списуються за відповідним кодом економічної класифікації видатків бюджету. В разі коли у затвердженому кошторисі або плані використання бюджетних коштів розпорядників (бюджетних установ) та одержувачів бюджетних коштів зазначений код не передбачений або за таким кодом до кінця бюджетного періоду сума бюджетних асигнувань менша, ніж сума списання, або відсутні відкриті асигнування, безспірне списання судових витрат, штрафів здійснюється за кодом економічної класифікації видатків бюджету, за яким здійснюється стягнення коштів з рахунків розпорядників (бюджетних установ) та одержувачів бюджетних коштів.
Беручи до уваги наведене, суд приходить до висновку, що відсутність у боржника - суб`єкта владних повноважень відкритих рахунків в управлінні Казначейства унеможливлює виконання рішення суду про стягнення коштів з такого боржника.
Відповідно до Положення про відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) є органом державної виконавчої служби, який входить до системи органів Міністерства юстиції України, є структурним підрозділом та підпорядковується Північно-Східному міжрегіональному управлінню Міністерства юстиції (м. Суми) (далі – міжрегіональне управління юстиції) через Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) (далі – Управління). Відділ утримується за рахунок Державного бюджету України.
Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) не має самостійного балансу та рахунків в Державній казначейській службі, що ускладнює виконання рішення суду в даній справі в частині відшкодування на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) судових витрат в сумі 1893,30 грн.
Про вказане також свідчить і лист Головного управління Державної казначейської служби України у Сумській області № 04-19-11/294 від 14.01.2021, яким повернуто без виконання позивачу виконавчий лист.
У свою чергу, Північно-Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Суми), в структуру якого входить Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області, є юридичною особою публічного права з самостійним балансом та рахунками в органах Державної казначейської служби України, тобто є розпорядником та одержувачем бюджетних коштів, зокрема, призначених для утримання Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області.
З огляду на викладене, суд вважає за необхідне змінити порядок виконання рішення суду від 10 вересня 2020 року в справі № 480/3852/20 (2-а/583/50/20) в частині стягнення на користь ОСОБА_1 судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), шляхом стягнення таких коштів з бюджетних асигнувань Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) (ЄДРПОУ 43316700).
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_1 про зміну способу та порядку виконання судового рішення є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 248, 256, 295, 297, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення способу і порядку виконання судового рішення задовольнити.
Змінити порядок виконання рішення Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 10 вересня 2020 року у справі №480/3852/20 (2-а/583/50/20) в частині стягнення на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) судових витрат - 1893,30 грн., шляхом стягнення таких коштів з бюджетних асигнувань Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) (ЄДРПОУ 43316700).
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Охтирський міськрайонний суд Сумської області.
Суддя Охтирського
міськрайонного суду: Н.Б. Плотникова