Рішення № 96160507, 05.04.2021, Краснопільський районний суд Сумської області

Дата ухвалення
05.04.2021
Номер справи
578/496/20
Номер документу
96160507
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Рішення

Іменем України

05 квітня 2021 року

смт Краснопілля

Справа № 578/496/20

провадження № 2/578/53/21

Краснопільський районний суд Сумської області у складі: головуючого судді Басової В.І., з участю секретаря с/з Верещак С.Л., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у приміщенні Краснопільського районного суду Сумської області в режимі відео конференції з Охтирським міськрайонним судом Сумської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального некомерційного підприємства Сумської обласної ради «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань», Комунального некомерційного підприємства Сумської обласної ради «Обласна клінічна спеціалізована лікарня», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на боці відповідача, директор Комунального некомерційного підприємства Сумської обласної ради «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» Злиденний Тарас Володимирович про визнання протиправним та скасування в частині наказу про звільнення, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,

учасники провадження:

представник відповідача- Бойченко О.В.

в с т а н о в и в :

У квітні 2020 року ОСОБА_1 звернувся з позовом до Відповідача КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» та просив:

- визнати протиправним та скасувати наказ № 66-к від 25.03.2020 року Комунального некомерційного підприємства Сумської обласної ради «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» в частині звільнення його з роботи з посади молодшої медичної сестри з догляду за хворими психіатричного відділення № 5 з 31.03.2020 року у зв`язку із скороченням чисельності працівників, за пунктом 1 статті 40 КЗпП України;

- поновити його на посаді молодшої медичної сестри з догляду за хворими Комунального некомерційного підприємства Сумської обласної ради «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань;

- стягнути з відповідача на його користь середній заробіток за час вимушеного прогулу;

- допустити негайне виконання рішення в частині поновлення на роботі та стягнення виплати присудженої заробітної плати, але не більше ніж за один місяць.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що його звільнення з посади у зв`язку зі скороченням цієї посади згідно п. 1 ст. 40 КЗпП України є незаконним, бо відбулося з грубим порушенням ряду норм законодавства про працю, зокрема, не враховане його переважне право на залишення на роботі, як особи, яка має статус учасника бойових дій, інша посада після повідомлення про звільнення запропонована не була.

19 травня 2020 року від відповідача надійшов відзив на позов, в якому останній зазначає про відсутність будь-яких порушень з боку КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» як роботодавця при звільненні ОСОБА_1 з займаної ним посади молодшої медичної сестри з догляду за хворими психіатричного відділення №5. Так, позивач, як того вимагає закон, про наступне вивільнення в зв`язку зі скороченням чисельності штату, а саме, його посади, був повідомлений за два місяці (повідомлення про звільнення від 27.01.2020 № 01-17/01.1/174). Про заплановане скорочення чисельності та штату працівників було повідомлено голову первинної профспілкової організації (копія листа від № 01-17/25/560). Первинна профспілкова організація Обласного клінічного медичного центру соціально небезпечних захворювань надала згоду на скорочення чисельності та штату працівників (копія повідомлення від 29.01.2020 №1).

Згідно листа первинної профспілкової організації Обласного клінічного медичного центру соціально небезпечних захворювань Позивач не є членом профспілкової організації, і тому згода профспілкової організації на розірвання трудового договору з працівником не потрібна (лист від 14.05.2020 № 8).

Згідно вимог чинного законодавства одночасно з попередженням про звільнення роботодавець пропонує працівникам іншу роботу, якщо така є у закладі. У першу чергу пропонується робота за відповідною спеціальністю, а якщо такої роботи немає, - інша робота (як вакантна посада, що відповідає кваліфікації працівника, так і вакантна посада, що передбачає виконання роботи більш низької кваліфікації або з нижчим рівнем оплати праці), яку працівник може виконувати. Вакантні посади у КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» не були запропоновані у зв`язку з їхньою відсутністю, про що свідчить довідка «Про вакантні посади».

З метою працевлаштування працівників, посади яких скорочуються, було направлено лист від КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» до комунального некомерційного підприємства Сумської обласної ради «Перша обласна спеціалізована лікарня м. Ромни» (копія листа від 28.01.2020 № 01 -17/25/184)

Працедавцем було враховано, що Позивач є учасником бойових дій. У листі від 28.01.2020 № 01-17/25/184 було запропоновано Позивача ( ОСОБА_1 ) як працівника для працевлаштування до КНП СОР «Перша обласна спеціалізована лікарня м. Ромни». Директором КНП СОР «Перша обласна спеціалізована лікарня м. Ромни» посада для Позивача не була запропонована (лист від 16.03.2020 № 01-55/496).

Переважне право на залишенні на посаді між працівниками, посади, яких скорочувались аналізовано не було у зв`язку тим, що всі структурні підрозділи закладу в Охтирському районі у місті Охтирка та місті Суми були ліквідовані. Усі працівники отримали попередження про звільнення та були звільнені за скороченням штату, або переведенням до КНП СОР «Перша обласна спеціалізована лікарня м.Ромни».

З Позивачем було проведено розрахунок відповідно до статті 44 Кодексу законів України про працю - при припиненні трудового договору на підставі пункту першого статті 40 Кодексу Законів України про працю була виплачена вихідна допомога не менше середнього місячного заробітку та виплачена компенсація за невикористану відпустку згідно статті 83 Кодексу законів України про працю.

Структурні підрозділи у КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» були повністю ліквідовані. Тому просили відмовити в задоволенні позовних вимог.

Ухвалою Краснопільського районного суду Сумської області від 4 травня 2020 року відкрито провадження у цій справі, постановлено її розглядати за правилами спрощеного провадження з повідомленням сторін.

Розгляд справи відкладався за клопотанням позивача та його представника 4.06.2020, 13.07.2020, 12.08.2020, 23.09.2020.

Ухвалою суду від 01 жовтня 2020 року залишено позовну заяву без розгляду у зв`язку з повторною неявкою в судові засідання належним чином повідомленого позивача та його представника (ас.180-181 т.1).

Постановою Сумського апеляційного суду від 25 листопада 2020 року ухвалу Краснопільського районного суду Сумської області від 01 жовтня 2020 року скасовано, а справу направлено до Краснопільського районного суду Сумської області для продовження розгляду (ас.222 т.1). Справа надійшла до суду 02 грудня 2020 року (ас.226 т.1)

Суддею справу призначено до розгляду на 15 год 00 хв 23 грудня 2020 року .

23 грудня 2020 року на електронну адресу суду надійшли заяви позивача та його нового представника: повідомлення про розірвання договору про правничу допомогу з адвокатом Сердюк О.В., про ознайомлення з матеріалами справи в дистанційному режимі та підключення до підсистеми «Електронний суд» нового представника позивача- адвоката Цуркан В.І., про відкладення судового засідання, про визначення розгляду справи в порядку загального позовного провадження, тому розгляд справи було відкладено ( ас.239-244, 248-252 т.1).

4 січня 2021 року на електронну адресу суду надійшли заяви представника позивача щодо процесуальних питань, зокрема і проведення судового засідання в режимі відео конференції, вирішене ухвалою суду від 11.01.2021 року.

12 січня 2021 на електронну адресу суду надійшли заяви представника позивача: про залучення у справі співвідповідача та третьої особи, а також позовна заява про збільшення позовних вимог (т.2 а.с.16-28), відповідно до якої просив суд задовольнити позовні вимоги та:

- визнати незаконним і скасувати наказ КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» від 25.03.2020 за №66-к «Про звільнення» в частині п.64 про звільнення з роботи ОСОБА_1 з посади молодша медична сестра з догляду за хворими психіатрично-діагностичного відділення № 5 з 31.03.2020 р. у зв`язку зі скороченням чисельності працівників за п.1 ст.40 КЗпП України з виплатою вихідної допомоги в розмірі середньомісячного заробітку;

- поновити ОСОБА_1 на роботі КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» із забезпеченням посади молодша медична сестра з догляду за хворими та у зв`язку з реорганізацією підприємства перевести на посаду молодшої медичної сестри КНП СОР «Обласна клінічна спеціалізована лікарня», яке перейменоване від КНП СОР «Перша обласна спеціалізована лікарні м.Ромни»

- стягнути з КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу, що станом на 31.12.2020 року складає за середньомісячним розрахунком починаючи з 01.04.2020 по 31.12.20202 попередньо з урахуванням середньомісячного заробітку 5457,31 грн.(х 9 місяців) 49115, 79 грн.;

- допустити негайне виконання судового рішення про поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, але не більш ніж за один місяць;

- вирішити питання судових витрат відповідно до ст.141 ЦПК.

Вважав, крім зазначеного вище, що при звільненні його з роботи були допущені порушення трудового законодавства, оскільки фактично, не було проведено зміни в організації виробництва і праці у господарській діяльності КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань», а мала місце передача майна підприємства. Наявних хворих перевели від юрисдикції однієї юридичної особи до іншої, а тому медичний персонал, який обслуговував хворих, повинен був бути забезпечений працевлаштуванням за переводам до КНП СОР «Перша обласна спеціалізована лікарня м.Ромни». Вважав, відсутні докази реорганізації КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань», які б дійсно супроводжувалися скороченням чисельності або штату працівників, змінами у їх складі за посадами, спеціальністю, кваліфікацією, професіями. На час звільнення Позивача з роботи Відповідач не провів реорганізацію медичних установ, які розташовані по місцю трудової діяльності позивача, а переведені працівники здійснюють трудову діяльність на тих же місцях, що і до вивільнення працівників - у с.Кудряве Охтирського району Сумської області. Підприємство, як роботодавець, мало можливість перевести позивача на іншу роботу (запропонувати іншу роботу), так як на підприємстві були наявні вільні посади, на яких позивач був згоден та мав право працювати, в тому числі з підстав переважного права як учасник бойових дій. Зазначав також, що рішення про скорочення штату без погодження з Уповноваженим органом,а саме Управління майном Сумської обласної ради, як це передбачено змістом і положеннями Статутів КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань», прийнято директором з порушенням порядку прийняття такого рішення.

13.01.2021 на електронну адресу суду надійшло клопотання представника позивача про витребування документальних доказів по справі (т.2 а.с.46-47) та заяви з процесуальних питань (т.2 а.с.48-49).

Ухвалою суду від 13.01.2021 року вирішені заявлені клопотання сторони позивача (т.2 а с.53-54). Розгляд відкладено.

25.01.2021 року від Відповідача КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» надійшли: лист про надання інформації з додатками на виконання ухвали суду про витребування доказів (т.2 а.с.98-155) та відзив на позовну заяву про збільшення позовних вимог (т.2 а.с.156-168), а також від третьої особи ОСОБА_2 клопотання про розгляд справи без його участі (т.2 а.с.141) і відзив на позовну заяву про збільшення позовних вимог (т.2 а.с.142-154), за змістом якого він позовні вимоги заперечує, вважаючи, що звільнення ОСОБА_1 відбулось на законних підставах та з дотриманням процедури, визначеної КЗпП України і просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

29 січня 2021 року ухвалою суду позовна заява про збільшення позовних вимог прийнята до розгляду, заява представника позивача ОСОБА_3 про розгляд справи за правилами загального позовного провадження залишена без розгляду за його усною заявою, залучені співвідповідач КНП СОР «Обласна клінічна спеціалізована лікарня» та третя особа директор КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» Злиденний Т.В., від залученого співвідповідача витребувані докази (т.2 а.с.185-188). Розгляд відкладено.

17.02.2021 від відповідача КНП СОР «Обласна клінічна спеціалізована лікарня» надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника (т.2 а с 202). Надали інформацію по справі (т.2 а.с.205-206).

22.02.2021 від відповідача КНП СОР «Обласна клінічна спеціалізована лікарня» надійшов відзив на позовну заяву про збільшення позовних вимог, вважали позовні вимоги безпідставними, оскільки в трудових відносинах з КНП СОР «Обласна клінічна спеціалізована лікарня», який є правонаступником КНП СОР «Перша обласна спеціалізована лікарня м.Ромни» Позивач ніколи не перебував, однак просить перевести його до цього закладу після поновлення на посаді молодшої медичної сестри з догляду за хворими КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань». Вважали, що звільнення його відбулось з дотриманням всіх гарантій та процедур, передбачених КЗпП України, тому просили відмовити в задоволенні позову (т.2 а.с.208-215, 224-231).

25 лютого 2021 року судовий розгляд було відкладено через неявку Позивача та його представника в судове засідання в режимі відео конференції. На електронну адресу суду надійшли заяви представника позивача: про відкладення судового засідання та про застосування процесуального примусу за невиконання ухвали суду (т.2 а.с.219-223).

01 березня 2021 року на електронну адресу суду від КНП СОР «Обласна клінічна спеціалізована лікарня» надійшла інформація по справі на виконання ухвали суду від 13.01.2021 року з додатками (т.2 а.с.233-255, т.3 а.с.2-47)

17 березня 2021 року на електронну адресу суду від КНП СОР «Обласна клінічна спеціалізована лікарня» надійшов відзив на позовну заяву про збільшення позовних вимог з клопотанням про розгляд справи 5.04.2021 без участі представника. Зазначили, що КНП СОР «Обласна клінічна спеціалізована лікарня» не є правонаступником КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань», а сам позивач ніколи не звертався до КНП СОР «Обласна клінічна спеціалізована лікарня» з заявою щодо працевлаштування на роботу під час реорганізації. Правових відносин між ними не було і немає, тому вважали позовні вимоги до їхнього закладу безпідставними (т.3 а.с.71, 81-82).

В судове засідання позивач та його представник-адвокат Цуркан В.І. в режимі призначеної ухвалою суду відео конференції не прибули, повідомлені належним чином, від представника позивача на електронну адресу суду надійшли:

- клопотання про витребування документальних доказів у відповідачів (письмових пояснень або інформаційної довідки з роз`ясненням хто саме з числа звільнених шляхом переведення 214 працівників та на підставі яких соціальних або/та трудових характеристик, статусу особи, звільнений шляхом переведення зі збереженням місця роботи на підприємстві відповідно до вимог ст.42 КЗпП України з належними доказами на підтвердження таких обставин щодо кожного такого працівника) застосування переважного права на залишення на роботі при вивільненні працівників у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці (т.3 а.с.84-85);

- про відкладення судового розгляду цивільної справи по суті на іншу дату у зв`язку з перебуванням позивача ОСОБА_1 з 30.03.2021 на самоізоляції за направленням лікарів та необхідністю вирішення клопотання про витребування доказів;

- про продовження процесуальних строків розгляду цивільної справи.

Від відповідача КНП СОР «Обласна клінічна спеціалізована лікарня» надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника, позовні вимоги заперечують (т.3 а.с. 82).

Від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на боці відповідача, директора КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» Злиденного Т.В. наявне клопотання про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги заперечує.

Заяви представника позивача - адвоката Цуркан В.І. від 05.04.2021, в тому числі про відкладення розгляду справи по суті, навіть з огляду на зазначені причини (самоізоляція ОСОБА_1 ), суд відхиляє, оскільки у спрощеному провадженні явка сторін не є обов`язковою, а з огляду на надані сторонами процесуальні документи та докази, позиція позивача і його представника є чіткою і зрозумілою. Їхня неявка не є перешкодою для розгляду справи по суті пред`явленого позову.

Представник відповідача КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» з посиланням на надані відзиви позов не визнала, просила в задоволенні позову відмовити. Вважає, що звільнення було проведене з повним дотриманням вимог діючого законодавства.

Суд, заслухавши пояснення представника відповідача КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань», дослідивши письмові докази, встановив наступні фактичні обставини.

ОСОБА_1 у 2015 році був прийнятий на роботу до комунального закладу Сумської обласної ради «Обласна спеціалізована психіатрична лікарня № 2».

З метою оптимізації мережі закладів охорони здоров`я психіатричного та наркологічного профілю сесією Сумської обласної ради було прийнято рішення від 24.11.2017 «Про реорганізацію комунальних закладів охорони здоров`я». У результаті проведеної реорганізації юридична особа - комунальний заклад Сумської обласної ради «Обласна спеціалізована психіатрична лікарня № 2» (далі - КЗ СОР «Обласна спеціалізована психіатрична лікарня № 2») припинив діяльність шляхом приєднання до комунального закладу Сумської обласної ради «Обласний наркологічний диспансер» (далі - КЗ СОР «Обласний наркологічний диспансер»). У зв`язку з проведеною реорганізацією було об`єднано штатні розписи. Працівники КЗ СОР «Обласна спеціалізована психіатрична лікарня № 2» були зараховані до штату КЗ СОР «Обласний наркологічний диспансер».

З 01 квітня 2018 року Позивач перебував у трудових відносинах у КЗ СОР «Обласний наркологічний диспансер».

Відповідно Рішення сесії Сумської обласної ради від 22.02.2019 «Про реорганізацію комунальних закладів та установ охорони здоров`я» КЗ СОР «Обласний наркологічний диспансер» був реорганізований шляхом перетворення у комунальне некомерційне підприємство Сумської обласної ради «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» (далі - КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань») (ас. 46-51 т.1).

Згідно рішення сесії Сумської обласної ради від 20.12.2019 «Про закріплення майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Сумської області» КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» припинено користування майном, а саме приміщення лікувального корпусу під літерою «А», що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , приміщення за адресою: АДРЕСА_2 та приміщення за адресою: АДРЕСА_2 передані до комунального некомерційного підприємства Сумської обласної ради «Перша обласна спеціалізована лікарня м. Ромни» (а.с.53-58 т.1).

Наказом від 27.12.2019 № 72-ОД «Про скорочення чисельності та штату працівників у комунальному некомерційному підприємстві Сумської обласної ради «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» у зв`язку з реформуванням галузі охорони здоров`я та переходом на нову модель фінансування, а також припиненням користування майном було заплановане скорочення чисельності та штату працівників (а.с.61-62 т.1).

Про заплановане скорочення чисельності та штату працівників було повідомлено голову первинної профспілкової організації 28.12.2019 року (а.с.94-95 т.1).

Первинна профспілкова організація Обласного клінічного медичного центру соціально небезпечних захворювань надала згоду на скорочення чисельності та штату працівників (а.с.96 т.1)

Згідно відповіді первинної профспілкової організації Обласного клінічного медичного центру соціально небезпечних захворювань ОСОБА_4 не є членом профспілкової організації Обласного клінічного медичного центру соціально небезпечних захворювань (а.с.97 т.1).

З повідомлення про звільнення від 27.01.2020 № 01-17/01.1/174 слідує, що 30.01.2020 ОСОБА_1 було попереджено про наступне звільнення з посади молодшої медичної сестри з догляду за хворими психіатричного відділення № 5 відповідно до статті 492 Кодексу законів про працю України (а.с.109 т.1).

Копія листа від 28.01.2020 № 01 -17/25/184 підтверджує, що з метою працевлаштування працівників, посади, яких скорочуються було направлено лист від КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» до комунального некомерційного підприємства Сумської обласної ради «Перша обласна спеціалізована лікарня м. Ромни» (далі - КНП СОР «Перша обласна спеціалізована лікарня м. Ромни»). У вказаному листі було запропоновано Позивача ( ОСОБА_4 ) як працівника для працевлаштування до КНП СОР «Перша обласна спеціалізована лікарня м. Ромни» (а.с.98-104 т.1). Згідно листа від 16.03.2020 № 01-55/496 директором КНП СОР «Перша обласна спеціалізована лікарня м. Ромни» посада для Позивача запропонована не була (а.с.105-108 т.1).

Наказом Комунального некомерційного підприємства Сумської обласної ради «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» № 66-к від 25.03.2020 року (п.59) звільнено ОСОБА_1 з роботи з посади молодшої медичної сестри з догляду за хворими психіатричного відділення № 5 з 31.03.2020 року у зв`язку із скороченням чисельності працівників, за пунктом 1 статті 40 КЗпП України, з виплатою вихідної допомоги в розмірі середнього місячного заробітку (ас.82-92 т.1).

За змістом п.1 ч. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках: змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.

Частиною другою ст. 40 Кодексу законів про працю України передбачено, що звільнення з підстав, зазначених у пунктах 1, 2 і 6 цієї статті, допускається, якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу.

Згідно вимог ч. 3 ст. 49-2 Кодексу законів про працю України одночасно з попередженням про звільнення у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці власник або уповноважений ним орган пропонує працівникові іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі, організації, крім випадків, передбачених цим Кодексом. При відсутності роботи за відповідною професією чи спеціальністю, а також у разі відмови працівника від переведення на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі, організації працівник, на власний розсуд, звертається за допомогою до державної служби зайнятості або працевлаштовується самостійно.

Згідно частини 3 статті 64 Господарського кодексу України – підприємство самостійно визначає організаційну структуру, встановлює чисельність та штат працівників.

Суд вважає твердження позивача, що рішення про скорочення штату без погодження з Уповноваженим органом, а саме Управління майном Сумської обласної ради, як це передбачено змістом і положеннями Статутів КНП СОР ««ОКМЦ СНЗ», прийнято директором з порушенням порядку прийняття такого рішення, такими, що спростовуються доказами, наданими представником відповідача КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань».

Так, акт приймання-передачі основних засобів від 25.03.2020 року затверджений заступником начальника управління майном Сумської обласної ради (т.1 а.с.56).

Штатні розписи КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» станом на 1 січня 2020 року (т.1 а.с.132-134) та станом на 1 квітня 2020 року ( т.1 а.с.135-136) погоджено заступником начальника управління майном Сумської обласної ради.

Тобто порушення п.1.4 та п.8.3 Статуту, як про це стверджує Позивач в діях директора КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» ОСОБА_2 не було.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що директор Комунального некомерційного підприємства Сумської обласної ради «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» Злиденний Т.В. мав право звільнити ОСОБА_1 з посади на підставі п. 1 ч. 1 ст.40 Кодексу законів про працю України у зв`язку із скорочення чисельності та штату працівників цього підприємства.

Відповідно до штатного розпису Комунального некомерційного підприємства Сумської обласної ради «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» на 1 січня 2020 року, був наявний структурний підрозділ «Психіатрично-діагностичне відділення №5 на 55 ліжок», розділ 15 і 27 штатних посад «Молодша медична сестра з догляду за хворими» (т. 1 а.с. 132 – 134).

У штатному розписі на 01 квітня 2020 Комунального некомерційного підприємства Сумської обласної ради «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» структурний підрозділ «Психіатрично-діагностичне відділення №5» та посади молодшої медичної сестри з догляду за хворими відсутні (т. 1 а.с. 135 – 136).

Суд приймає твердження представника відповідача, що переважне право на залишенні на посаді між працівниками, посади, які скорочувались аналізовано не було у зв`язку тим, що всі структурні підрозділи закладу в Охтирському районі у місті Охтирка та місті Суми були ліквідовані. Усі працівники отримали попередження про звільнення.

Структурні підрозділи у КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» були ліквідовані. Виключені місця провадження господарської діяльності з медичної практики та ліцензійної діяльності з Статуту КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» (далі - Статут).

У Статуті станом на 18 березня 2020 року пунктом 2.3. були зазначені такі місця здійснення господарської діяльності з медичної практики та ліцензійної діяльності:

- АДРЕСА_3 ;

- АДРЕСА_4 ;

- АДРЕСА_5 ;

- АДРЕСА_6 ;

- АДРЕСА_7 ;

- АДРЕСА_8 ;

- АДРЕСА_9 ;

- АДРЕСА_10 ;

- АДРЕСА_11 ;

- АДРЕСА_12 (а.с. 29-37 т.1)

Станом на 15 травня 2020 року місця здійснення господарської діяльності з медичної практики та ліцензійної діяльності:

- АДРЕСА_3 ;

- АДРЕСА_4 ;

- АДРЕСА_7 (а.с. 38-45 т.1).

Згідно наказу КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» від 01.04.200 року № 53-ОД «Про скорочення ліжкового фонду» у зв`язку з ліквідацією структурних підрозділів ліжковий фонд був скорочений на 170 ліжок (ас.93 т.1)

З огляду на викладене, суд вважає, що на підприємстві дійсно мало місце скорочення штату працівників, і це повністю підтверджується вищезазначеними доказами.

Відповідно до ч. 2 ст. 49-2 Кодексу законів про працю України при вивільненні працівників у випадках змін в організації виробництва і праці враховується переважне право на залишення на роботі, передбачене законодавством.

Згідно вимог ч. 1 ст. 42 Кодексу законів про працю України при скороченні чисельності чи штату працівників у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці.

Право працівника, передбачене ч. 1 ст. 42 Кодексу законів про працю України, може бути реалізовано лише за умови, що підприємство, установа, організація має можливість залишити його на тій самій посаді або перевести його за згодою на іншу роботу.

Позивачем не подано доказів того, що одночасно з попередженням про звільнення та безпосередньо перед звільненням Комунальне некомерційне підприємство Сумської обласної ради «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» мало можливість перевести його на іншу роботу (запропонувати йому іншу роботу), зокрема, що на цьому підприємстві були наявні вільні посади, на яких він був згоден та мав право, враховуючи вимоги трудового законодавства України, працювати.

З довідки «Про вакантні посади» від 15.05.2020 № 01-17/01.3/911 слідує, що з 01 січня 2020 року по 01 квітня 2020 року вакантні посади молодшого медичного та іншого господарського персоналу у КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» відсутні (а.с.110 т.1)

За приписами ч. 1 ст. 49-2 Кодексу законів про працю України про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці.

Судом встановлено, що 30.01.2020 року ОСОБА_1 отримав повідомлення про звільнення від 27.01.2020 року № 01-17/01.1/174, що підтверджується особистим підписом позивача, в якому зазначалося, що його посада підлягає скороченню та у підприємства відсутня вакантна посада молодшої медичної сестри з догляду за хворими (а.с.109 т.1).

ОСОБА_1 був звільнений 31.03.2020 року, тобто через два місяці від повідомлення про наступне вивільнення. Таким чином при звільненні позивача положення ч.1 ст. 49-2 Кодексу законів про працю України було дотримано.

ОСОБА_1 просив поновити його на роботі в КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» із забезпеченням посади молодша медична сестра з догляду за хворими та у зв`язку з реорганізацією підприємства перевести на посаду молодшої медичної сестри КНП СОР «Обласна клінічна спеціалізована лікарня», яке перейменоване від КНП СОР «Перша обласна спеціалізована лікарні м.Ромни» у зв`язку з чим у справі був залучений співвідповідач КНП СОР «Обласна клінічна спеціалізована лікарня».

Суд вважає позовні вимоги до КНП СОР «Обласна клінічна спеціалізована лікарня» безпідставними. КНП СОР «Обласна клінічна спеціалізована лікарня» не є правонаступником КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань», а сам позивач ніколи не звертався до КНП СОР «Обласна клінічна спеціалізована лікарня» з заявою щодо працевлаштування на роботу під час реорганізації. Правових відносин між ними не було і немає, тому позивачем не доведено порушення його прав цим відповідачем.

Щодо решти доводів учасників справи суд відзначає, що Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (SERYAVIN AND OTHERS v. UKRAINE, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).

Згідно вимог ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги та заперечення учасників сторін, та інших обставин, які мають значення для справи.

Відповідно до ст. 12, 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених кодексом.

З огляду на встановлені факти та надані докази, суд установив, що у відповідача КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» дійсно мало місце скорочення чисельності та штату працівників, у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці, структурний підрозділ у якому працював позивач психіатричне відділення №5 КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» ліквідовано, позивача належним чином попереджено про наступне звільнення не пізніше ніж за 2 місяці, вакантні посади на момент звільнення відсутні, наказ про звільнення виданий повноважною особою в межах визначеної компетенції, тому звільнення ОСОБА_1 з роботи з посади молодшої медичної сестри з догляду за хворими психіатричного відділення № 5 з 31.03.2020 року у зв`язку із скороченням чисельності працівників, за пунктом 1 статті 40 КЗпП України, з виплатою вихідної допомоги в розмірі середнього місячного заробітку відбулося з дотриманням трудового законодавства та без порушення його прав.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що при звільненні ОСОБА_1 Комунальним некомерційним підприємством Сумської обласної ради «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» було дотримано вимог чинного законодавства України, з КНП СОР «Обласна клінічна спеціалізована лікарня» у трудових відносинах позивач не перебував і ця установа прав позивача не порушувала, у зв`язку з чим відмовляє у задоволенні позову.

У справах про поновлення на роботі позивачі звільнені від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях (пункт 1 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір»). Якщо інше не передбачено законом, у разі залишення позову без задоволення позову позивача, звільненого від сплати судових витрат, судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина 7 статті 141 Цивільного процесуального кодексу України).

На підставі викладеного, керуючись ст. 7, 8, 10, 11, 13, 209, 259, 263 - 265 ЦПК України, ст.ст. 40, 42, 43, 44, 49-4, 252 КЗпП України, -

у х в а л и в:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Комунального некомерційного підприємства Сумської обласної ради «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» Комунального некомерційного підприємства Сумської обласної ради «Обласна клінічна спеціалізована лікарня», третя особа ОСОБА_5 про визнання протиправним та скасування в частині наказу про звільнення, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу - залишити без задоволення .

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення через суд першої інстанції до апеляційного суду у межах територіальної юрисдикції яких перебуває місцевий суд, який ухвалив судове рішення, що оскаржується.

Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу і рішення за цією скаргою не скасовано, воно набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Повні найменування учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_13 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ;

Представник позивача- адвокат Цуркан Віктор Іванович, м. Охтирка вул. Незалежності, 6 Сумської області, 42703

Відповідач 1: Комунальне некомерційне підприємство Сумської обласної ради «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань», місце знаходження юридичної особи: смт Краснопілля, вул. Бєлгородська, буд. 2 Сумського району Сумської області, адреса листування: м. Суми, вул. Куликівська, буд. 43 Сумської області, код ЄДРПОУ 03083340.

Відповідач 2: Комунальне некомерційне підприємство Сумської обласної ради «Обласна клінічна спеціалізована лікарня» місце знаходження юридичної особи: м. Ромни бульвар Московський, 29 Сумської області, код ЄДРПОУ 02000369.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: ОСОБА_5 , АДРЕСА_14 .

Суддя В. І . Басова

Повний текст рішення складений 9 квітня 2021 року