
Справа № 591/2333/21
Провадження № 2-а/591/73/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 квітня 2021 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:
головуючого в особі судді - КЛИМЕНКО А.Я.
при секретарі - Устименко М.В.
з участю перекладача – Аль Таій Мухліс Наді Алі
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Суми справу за адміністративним позовом Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України до громадянина Республіки Судан ОСОБА_1 про затримання особи з метою ідентифікації -
встановив:
Позивач Сумський прикордонний загін Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України звернувся до суду з адміністративним позовом до громадянина Республіки Судан ОСОБА_1 про затримання особи з метою ідентифікації. В обґрунтування заявлених вимог позивач вказує, що 02.04.2021 року о 12 год. 20 хв. відповідача було затримано прикордонним нарядом «Прикордонний патруль» на напрямку н.п. Юнаківка (Україна) – н.п. Олешки (Російської Федерації), на відстані 10 км від державного кордону, в межах контрольованого прикордонного загону Сумської області в районі інформаційно-попереджувальної таблички №670 «УВАГА! Державний кордон, прохід заборонено» за незаконне перетинання державного кордону з Російської Федерації в Україну поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон України. Дійсні документи, що посвідчують особу та підтверджують законність перебування на території України у відповідача відсутні. В порядку ст. 263 КУпАП його було затримано в адміністративному порядку на термін до трьох діб з метою встановлення особи та з`ясування обставин правопорушення. Про затримання відповідача 02.04.2021 року повідомлено консульство Республіки Судан у м. Києві. 05.04.2021 року Сумським районним судом Сумської області відповідача було визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді арешту строком на три доби. Рішенням Зарічного районного суду м. Суми від 05.04.2021 року було затримано громадянина Республіки Судан ОСОБА_1 з метою забезпечення його передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію на строк 28 діб. 05.04.2021 року Сумським прикордонним згоном було направлено прикордонному Представнику Російської Федерації запит про реадмісію громадянина Республіки Судан ОСОБА_1 . 06.04.2021 року надійшла відповідь, що прискорена процедура реадмісії не представляється можливою. Таким чином, Російська сторона відмовилася приймати громадянина Республіки Судан ОСОБА_1 , угода між Україною та Республікою Судан про реадмісію відсутня, заходи щодо забезпечення передачі громадянина Республіки Судан ОСОБА_1 по реадмісії до Російської Федерації себе вичерпали. З метою ідентифікації та документування відповідача свідоцтвом на повернення направлено відповідний запит 07.04.2021 року до Посольства Республіки Судан у м. Києві. Таким чином, оскільки у відповідача відсутні будь-які документи, що посвідчують особу та підтверджують законність перебування на території України, а також відсутні документи, які відповідно до ст. ст. 9,15 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», дають право на виїзд з України іноземців та осіб без громадянства, а тому просять затримати відповідача на термін до 6 місяців з метою його ідентифікації; у разі неможливості поміщення відповідача до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, з метою дотримання особистих прав і свобод, надати право утримувати відповідача у відомчих місцях тримання затриманих осіб Держприкордонслужби України.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав повністю.
Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні проти позову не заперечував.
Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, дослідивши подані суду докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав:
Судом встановлено, що 02.04.2021 року о 12 год. 20 хв. відповідача було затримано прикордонним нарядом «Прикордонний патруль» на напрямку н.п. Юнаківка (Україна) – н.п. Олешки (Російської Федерації), на відстані 10 км від державного кордону, в межах контрольованого прикордонного загону Сумської області в районі інформаційно-попереджувальної таблички №670 «УВАГА! Державний кордон, прохід заборонено» за незаконне перетинання державного кордону з Російської Федерації в Україну поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон України.
02.04.2021 року було складено протокол про адміністративне затримання громадянина Республіки Судан ОСОБА_1 (а.с.6).
Також 02.04.2021 року на громадянина Республіки Судан ОСОБА_1 було складено протокол про адміністративне правопорушення СхРУ №233268 за ч. 1 ст. 204-1 КУпАП (а.с.14-15).
Постановою Сумського районного суду Сумської області від 05.04.2021 року громадянина Республіки Судан ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 204-1 КУпАП (а.с. 23-24).
Рішенням Зарічного районного суду м. Суми від 05.04.2021 року по справі №591/2227/21 було затримано громадянина Республіки Судан ОСОБА_1 з метою забезпечення його передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію на строк 28 діб (а.с.25-27).
05.04.2021 року Сумським прикордонним загоном було направлено прикордонному Представнику Російської Федерації запит про реадмісію громадянина Республіки Судан ОСОБА_1 (а.с.28).
06.04.2021 року надійшла відповідь, що прискорена процедура реадмісії не представляється можливою (а.с.29).
Таким чином, Російська сторона відмовилася приймати громадянина Республіки Судан ОСОБА_1 , угода між Україною та Республікою Судан про реадмісію відсутня, заходи щодо забезпечення передачі громадянина Республіки Судан ОСОБА_1 по реадмісії до Російської Федерації себе вичерпали.
З метою ідентифікації та документування відповідача свідоцтвом на повернення направлено відповідний запит 07.04.2021 року до Посольства Республіки Судан у м. Києві (а.с.30).
На даний час у відповідача відсутні будь-які документи, що посвідчують особу та підтверджують законність перебування на території України, а також відсутні документи, які відповідно до ст. ст. 9, 15 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», дають право на виїзд з України іноземців та осіб без громадянства.
Особливості провадження у справах за адміністративними позовами з приводу затримання іноземців або осіб без громадянства врегульовані приписами ст. 289 КАС України.
Правовий статус іноземців та особи без громадянства, які проживають або тимчасово перебувають в Україні, їх основні права, свободи та обов`язки, порядок вирішення питань, пов`язаних з їх в`їздом в Україну або виїздом з України, регулюється Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».
Згідно з ч. 1 ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.
Згідно з ч. 1 ст. 289 КАС України, за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: 1) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України; 2) затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 3) взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації; 4) зобов`язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.
Згідно з ч. 11 ст. 289 КАС України строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців.
Судом встановлено, що відповідач порушив вимоги законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, незаконно перебуває на території України, беручи до уваги відсутність у відповідача документів, що дають змогу його ідентифікувати та надають право на перетин державного кордону України.
Оскільки позивачем не ставиться питання про примусове повернення (видворення) відповідача до країни походження, то суд приходить до висновку про задоволення позову в частині затримання з метою ідентифікації строком на шість місяців, однак не більше ніж до моменту встановлення особи.
Відповідно до ст. 371 КАС України, рішення суду про затримання іноземця з метою його ідентифікації не підлягає негайному виконанню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 8, 9, 77, 241-246, 272, 288, 289 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (місцезнаходження: м. Суми пров. Громадянський, 6, код ЄДРПОУ 14321759) задовольнити.
Затримати з метою ідентифікації особу, яку з його слів встановлено як громадянин Республіки Судан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з поміщенням до Чернігівського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, на строк до моменту ідентифікації особи, але не більше шести місяців.
Рішення суду може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суду м. Суми шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
СУДДЯ А.Я. КЛИМЕНКО