
Справа №308/10884/19
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.04.2021 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Шумило Н.Б., за участю захисника ОСОБА_1 – адвоката Співака О.М, представника потерпілого ОСОБА_2 – адвоката Машика В.В., розглянувши матеріали справи, які надійшли з Управління патрульної поліції в Закарпатській області Департаменту патрульної поліції, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України,
не працюючого, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
встановив:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ОБ №139733 від 13. 09. 2019 ОСОБА_1 13.09.2019 року о 22 год. 50 хв. в м. Ужгороді по вул. Легоцького, 22, керуючи транспортним засобом «Toyota Corolla», номерний знак НОМЕР_1 , на дорозі із двостороннім рухом, яка має по одній смузі для руху в кожному напрямку, здійснив виїзд на смугу зустрічного руху, в результаті чого допустив зіткнення з транспортним засобом «Nissan Leaf», номерний знак НОМЕР_2 . В результаті ДТП транспортні засоби отримали механічні пошкодження, чим завдані матеріальні збитки. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.11.3 Правил дорожнього руху України та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП.
Захисником ОСОБА_1 - адвокатом Співак О.М. 08.04.2021 року подано письмове пояснення-клопотання, яке він підтримав у судовому засіданні. У такому просить невизнавати протокол ОБ №139733 від 13.09.2019 року та всі додатки до нього доказами по даній адміністративній справі та закрити провадження у справі у зв`язку із відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.
Представник потерпілого ОСОБА_2 - адвокат Машика В.В. у судовому засіданні вказав, що ознайомившись із матеріалами справи, які надійшли з Управління патрульної поліції в Закарпатській області після дооформлення, вважає, що вимоги зазначені у постанові Закарпатського апеляційного суду від 21.07.2020 року не було виконано в повній мірі, зокрема крім зазначення дорожніх розміток не нанесено транспортні засоби та місце зіткнення з прив`язкою до сталих орієнтирів. Враховуючи наведене, для повного, об`єктивного та всебічного розгляду справи просив направити матеріали справи про адміністративне правопорушення до Управління патрульної поліції в Закарпатській області Департаменту патрульної поліції для належного дооформлення та виконання вказівок, зазначених в постанові Закарпатського апеляційного суду від 21.07.2020 року, про що подав письмове клопотання.
Заслухавши думку учасників справи, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до наступних висновків.
Так, згідно вимог ч.1 ст.256 Кодексу України про адміністративні правопорушення у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Статтею 124 КУпАП передбачено відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Згідно п.11.3 Правил дорожнього руху України на дорогах із двостороннім рухом, які мають по одній смузі для руху в кожному напрямку, за відсутності суцільної лінії дорожньої розмітки чи відповідних дорожніх знаків виїзд на смугу зустрічного руху можливий лише для обгону та об`їзду перешкоди або зупинки чи стоянки біля лівого краю проїзної частини в населених пунктах у дозволених випадках, при цьому водії зустрічного напрямку мають перевагу
Відповідно до положень ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Постановою Закарпатського апеляційного суду від 21.07.2021 року, справа №308/10884/19, скасовано постанову судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 05.11.2019 року, якою закрито провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП, у зв`язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення. Матеріали справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП за протоколом серії ОБ №139733 від 13.09.2019 року, складеним щодо ОСОБА_1 направлено до Управління Патрульної поліції в Закарпатській області Департаменту патрульної поліції для належного дооформлення.
Судом апеляційної інстанції було констатовано, що схема місця ДТП, яка додана до протоколу про адміністративне правопорушення серії ОБ №139733 від 13.09.2019 року не містить всіх необхідних даних, які вказані як обов`язкові в VIII розділі «Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі», затвердженої наказом МВС України №1395 від 07.11.2015, отже складена з порушеннями вимог зазначеної інструкції.
Так, згідно п.4 розділу IX Інструкції на схемі місця ДТП графічно зображуються та фіксуються такі об`єкти: 1) ділянка дороги, на якій сталась ДТП; 2) сталі орієнтири, до яких на схемі здійснена прив`язка об`єктів та слідів; 3) транспортні засоби, причетні до ДТП, координати їх розміщення відносно елементів проїжджої частини та сталих орієнтирів; 4) сліди гальмового шляху коліс транспортних засобів: їх розміщення відносно елементів проїжджої частини; довжина від їх початку до кожного колеса транспортного засобу із зображенням місць розривів; довжина слідів на ділянках з різним покриттям; 5) інші сліди та предмети, що стосуються пригоди: розміщення частин та об`єктів (уламки кузова, частинки фарби, уламки скла, осипання ґрунту, сліди рідини), що відокремилися від транспортного засобу, відносно елементів проїжджої частини, транспортних засобів; площа розсіювання уламків скла, осипання ґрунту; 6) координати місця зіткнення, наїзду відносно сталих орієнтирів; 7) ширина проїжджої частини разом з роздільними смугами; 8) ширина тротуарів, узбіччя; 9) розміри ділянок з різним станом дорожнього покриття; 10) розміри та розміщення дефектів дорожнього покриття; 11) розташування дорожньої розмітки; 12) розташування світлофорів, дорожніх знаків та інших засобів технічного регулювання дорожнього руху; 13) розташування шлагбаума, засобів сигналізації, дорожніх знаків на підході до залізничного переїзду. В обов`язковому порядку на схемі місця ДТП заповнюється таблиця дорожніх умов та зазначаються назви об`єктів, зображених на схемі. На зворотному боці схеми місця ДТП зазначаються: 1) марка (модель) пошкодженого транспортного засобу; 2) номерний знак транспортного засобу; 3) власник (співвласник) транспортного засобу; 4) серія та номер полісу обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів та назва страхової організації, яка його видала, а у разі його відсутності - посвідчення відповідної категорії осіб, для яких наявність полісу не є обов`язковою; 5) перелік видимих (зовнішніх) пошкоджень транспортного засобу, які сталися внаслідок ДТП; 6) вид пригоди; 7) кількість учасників ДТП; 8) порушення пункту Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306; 9) результати огляду на стан сп`яніння (у випадку його проведення); 10) тип транспортного засобу. Зазначена інформація підтверджується підписами водіїв транспортних засобів.
03.03.2021 року матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення надійшли до Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області з Управління патрульної поліції в Закарпатській області Департаменту патрульної поліції після дооформлення, долучено схему місця ДТП, яка мала місце 13.09.2019 року о 21 год. 56хв. в м.Ужгород по вул.Легоцького, 22 (а.с.109).
Як вбачається із долученої після доопрацювання схеми місця ДТП, яка сталась 13.09.2019 року в такій наявні лише рзаміри проїжджих частин та зазначено напрямки руху транспортних засобів. При цьому, Управлінням патрульної поліції в Закарпатській області ДПП не було усунуто всіх інших недоліків зазначених у постанові Закарпатського апеляційного суду від 21.07.2021 року. Крім того вказана доопрацьована схема не містить всіх необхідних даних, які вказані як обов`язкові в VIII розділі «Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі» (на такій навіть не зображено транспортних засобів, причетних до ДТП).
Відповідно до вимог ст.245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно абзацу 5 ст.26 постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 року визнано правильною практику тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Виходячи з наведеного та враховуючи, що направлені до суду матеріали не містять відомостей, які необхідні для повного та об`єктивного розгляду і вирішення справи, приходжу до висновку про необхідність направлення зазначених матеріалів для доопрацювання.
Керуючись ст. ст. 245, 256, 269, 278 КУпАП, суддя,-
постановив:
Матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути Управлінню патрульної поліції в Закарпатській області Департаменту патрульної поліції, - для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Ужгородського міськрайонного
суду Закарпатської області Н.Б. Шумило