Ухвала суду № 96141077, 07.04.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
07.04.2021
Номер справи
640/6914/21
Номер документу
96141077
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А

07 квітня 2021 року м. Київ № 640/6914/21

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Добрівська Н.А., розглянувши, клопотання позивачів про звільнення від сплати судового збору в адміністративній справі

за позовом1. ОСОБА_1 , 2. ОСОБА_2 до Міністерства юстиції Українипро визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправними і скасування постанов, стягнення матеріальної та моральної шкоди, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулись до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Міністерства юстиції України, з вимогами:

- встановити факт відсутності у листі Міністерства юстиції України № 61/2129-33- 21/33.1.2 від 15.02.2021 обґрунтованих відповідей по всім пунктам, зазначеним у заяві - скарзі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 від 23.12.2016 № 01/12, відповідно до рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.03.2019 р. у справі № 826/8387/17;

- встановити, що державний виконавець Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України при здійсненні виконавчих дій у виконавчих провадженнях №№ 60259899, 60284599 порушив положення статей 63 і 75 Закону України №1404-УШ «Про виконавче провадження», Оскільки не наклав на Міністерство юстиції України, як на боржника у вказаних провадженнях, штрафу за невиконання рішення у порядку і строки, визначені вказаними щойно статтями Закону, після скерування ним Вимоги до боржника (вх. №2129-33-21 від 22.01.2021);

- визнати протиправними і скасувати постанови державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, а саме:

1) постанову від 17.02.2021 про закінчення виконавчого провадження ВП № 60259899;

2) постанову від 17.02.2021 про закінчення виконавчого провадження ВП № 60284599.

- стягнути з бюджетних асигнувань Міністерства юстиції України на користь ОСОБА_1 і ОСОБА_2 компенсацію понесених ними витрат в сумі 1966,00 грн в рівних частках кожному;

- стягнути з бюджетних асигнувань Міністерства юстиції України на користь ОСОБА_1 і ОСОБА_2 компенсацію за моральну шкоду в розмірі суми, що дорівнюватиме десяти прожитковим мінімумам для працездатних осіб на момент виконання рішення суду; в рівних частках кожному.

Одночасно з позовною заявою позивачами заявлено клопотання про звільнення їх від сплати судового збору. Клопотання мотивоване скрутним матеріальним становищем позивачів.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.04.2021 відкрито провадження у адміністративній справі, зазначено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.

При вирішенні заявленого позивачем клопотання про звільнення від сплати судового збору за подання адміністративного позову, суд виходить з наступного.

Частиною 1 статті 55 Конституції України передбачено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Відповідно до ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень; прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Відповідно до ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Згідно з ч.1 ст.133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Аналогічне положення закріплено і в ст.8 Закону України «Про судовий збір», у п.1 ч.1 вказаної статті зазначено, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за умов, що розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.

Крім того, у ч.2 ст.8 Закону України «Про судовий збір» зазначено, що суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у ч.1 цієї статті.

Отже, з викладених правових норм вбачається, що при зверненні до суду з адміністративним позовом має бути сплачено судовий збір.

Водночас, зазначена вимога не є абсолютною і має застосуватися з урахуванням принципу гарантування права особи на доступ до правосуддя, який регламентований ч.1 ст.55 Конституції України та ч.1 ст.3 КАС України.

При цьому, для забезпечення реалізації зазначеного права особи адміністративні суди наділені повноваженнями, зокрема щодо звільнення від сплати судового збору і єдиною визначальною правовою підставою для правильного вирішення цього питання є майновий стан сторони, а саме обставини, що підтверджують факт перебування її у важкому фінансовому становищі або те, що сплата судового збору для неї є вкрай обтяжливою. Саме такі обставини є поважними причинами несплати судового збору та мають бути враховані судом.

Зважаючи на мотиви, наведені позивачем в обґрунтування заявленого клопотання про звільнення від сплати судового збору, суд приходить до висновку, що в даному випадку, наявні достатні та необхідні правові підстави вважати, що сплата судового збору для позивача є вкрай обтяжливою, а доводи його клопотання про звільнення від сплати судового збору - обґрунтованими і такими, що підтверджуються відповідними доказами.

При цьому, суд враховує правову позицію, викладену в рішенні Європейського суду з прав людини від 19.06.2001 у справі «Креуз проти Польщі», в якому Суд зазначив, що сплата судових витрат не повинна перешкоджати доступу до суду, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, та має переслідувати законну мету.

Крім того, у рішенні Європейського суду з прав людини по справі «Беллет проти Франції», Суд зазначив, що стаття 6 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права.

З огляду на наведене, суд, вживаючи всіх можливих і необхідних регламентованих чинним законодавством заходів для забезпечення реалізації конституційного права позивача на доступ до правосуддя вважає за необхідне задовольнити клопотання позивачів та звільнити їх від оплати судових витрат у даній справі.

Враховуючи викладене та керуючись ст.133, 243, 248 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва -

У Х В А Л И В:

Клопотання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про звільнення від сплати судового збору задовольнити.

Звільнити від сплати судового збору ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

Копію ухвали направити сторонам.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили відповідно до ч.1 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя: Н.А. Добрівська