Ухвала суду № 96140129, 08.04.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.04.2021
Номер справи
560/1636/20
Номер документу
96140129
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/1636/20

УХВАЛА

08 квітня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А.

за участі:секретаря судового засідання Коваль Д.Л. представника заявника Куркевича О.В. представника відповідача Лиса О.В. розглянувши заяву ОСОБА_1 по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 подав до суду заяву від 07.12.2020 в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України, в якій просить:

1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, які полягають у здійсненні розрахунку пенсії на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 16.04.2020 із зменшенням коефіцієнта заробітної плати.

2. Встановити судовий контроль за ст. 382 КАС України.

Заявник вказує, що Хмельницьким окружним адміністративним судом винесено рішення, яким зобов`язано головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.02.2020 відповідно до частини 1 статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із визначенням середньомісячного фактичного заробітку для обчислення пенсії у відповідності до ст. 57 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Згідно документів пенсійної справи, при розрахунку пенсії розмір коефіцієнту заробітної плати для розрахунку пенсії становив 10,6353. При перерахунку пенсії відповідачем не застосовано вказаний коефіцієнт заробітку.

Ухвалою суду від 31.03.2021 вказану заяву призначено до розгляду в судовому засіданні.

Відповідачем подано відзив на заяву, згідно якої просить відмовити у її задоволенні. Вказує, що на момент звернення позивача за перерахунком пенсії діяла редакція ч. 2 ст. 56 Закону України № 796 від 28.02.1991 року «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції до внесення змін Законом України від 03.10.2017, яка передбачає можливість проведення перерахунку із збільшенням на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж лише у разі призначення пенсії на умовах частини 2 статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Крім цього, визначення індивідуального коефіцієнта заробітку не було предметом розгляду адміністративної справи № 560/1636/20, а тому суд не наділений повноваженнями надавати оцінку діям в межах розгляду заяви позивача в порядку ст. 383 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, суд звертає увагу на наступне.

ОСОБА_1 отримував пенсію по інвалідності, призначену відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Зазначене, підтверджується, зокрема, перерахунком пенсії позивача від 23.11.2019 (арк. спр.74. т.1).

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 16.04.2020 по справі №560/1636/20, яке залишено без змін згідно ухвали Сьомого апеляційного адміністративного суду від 10.08.2020, зобов`язано головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.02.2020 відповідно до частини 1 статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із визначенням середньомісячного фактичного заробітку для обчислення пенсії у відповідності до ст. 57 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та з збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 процентів заробітку, згідно з частиною 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 01.02.2020 з врахуванням проведених виплат.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області прийнято рішення про перерахунок пенсії №968250168607 від 26.10.2020 .

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 02.11.2020, поданому до органу примусового виконання рішень (та отриманого у подальшому заявником), повідомлено, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 16.04.2020, яке набрало законної сили згідно ухвали Сьомого апеляційного адміністративного суду від 10.08.2020 (отримана 19.08.2020) головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснено перерахунок ОСОБА_1 пенсії з 01.02.2020 відповідно до частини 1 статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із визначенням середньомісячного фактичного заробітку для обчислення пенсії у відповідності до ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та з збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 процентів заробітку, згідно з частиною 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 01.02.2020 з врахуванням проведених виплат.

Розмір пенсії після перерахунку склав 2835,83 грн.

Відповідно до п. 4 прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Оскільки розмір пенсії після проведеного перерахунку пенсії на виконання рішення суду склав 2835.83 грн., що є нижчим від розміру пенсії, розрахованої до виконання судового рішення (7785,76 грн.), розмір пенсії ОСОБА_1 до виплати встановлено у попередньому розмірі.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд зазначає наступне.

Згідно зі статтею 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

Заявник отримував пенсію по інвалідності відповідно до вказаної норми, проте у подальшому на виконання рішення суду здійснено її перерахунок.

Відповідно до ч.1 ст.57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Згідно з ч.2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (у редакції до змін згідно із Законом № 2148-VIII від 03.10.2017) право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.

Відповідно до ч.2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (у чинній редакції) право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до ч.2 ст.27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

Пенсію заявнику перераховано на виконання судового рішення відповідно до частини 1 статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та статті 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Згідно ч.1 ст.27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П = Зп * Кс, де:

П - розмір пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Згідно з ч.1 ст. 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

Враховуючи вказану норму, заявник помилково вказує про те, що перерахунок пенсії за ст.57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ч.1 ст.27 «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» мав бути проведений виключно із заробітку, отриманого в зоні відчуження.

Суд зазначає, що Законом № 1058-IV не передбачено, що у разі перерахунку особі, пенсію якій раніше було призначено відповідно до ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за нормами ч.1 ст.27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", розмір останньої повинен обчислюватися з урахуванням попереднього коефіцієнту заробітку для обчислення пенсії по інвалідності.

Врахування заробітку, отриманого за роботу у зоні відчуження, передбачено для обчислення пенсій по інвалідності, призначених згідно статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (яку раніше отримував заявник). Також врахування такого заробітку при обчисленні частини пенсії передбачено згідно частини 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Враховуючи зазначене, підстави для врахування при обчисленні пенсії згідно частини 1 статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (за новою формулою) заробітку, який враховувався заявнику при обчисленні пенсії по інвалідності згідно статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відсутні.

Згідно із ч.6 ст.383 КАС України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення.

Таким чином, заява відповідно до ст.383 КАС України не підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.1 статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Встановлення судового контролю за виконанням судових рішень є заходом превентивного впливу на відповідача у справі з метою своєчасного виконання своїх зобов`язань у межах відповідної справи.

Отже, встановлення судового контролю попереджує неналежне виконання відповідачем обов`язків, що виникли внаслідок задоволення позовних вимог позивача.

Проте судом не встановлено невжиття відповідачем дій з метою виконання судового рішення та порушення у зв`язку з цим прав заявника.

Враховуючи встановлені судом обставини, також відсутні підстави для встановлення судового контролю в порядку, визначеному статтею 382 КАС України.

Керуючись статтями 248, 254, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

заяву ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складене 09 квітня 2021 року

Головуючий суддя Д.А. Божук