Рішення № 96139856, 09.04.2021, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.04.2021
Номер справи
460/749/21
Номер документу
96139856
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

09 квітня 2021 року м. Рівне №460/749/21Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комшелюк Т.О., розглянувши у спрощеному позовному провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач), звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Рівненській області (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відповідача від 10.12.2020 № 0010941-0416-1704 в частині визначення податкового зобов`язання з податку на нерухоме майно відмінного від земельної ділянки по об`єктах нежилої нерухомості із застосуванням ставки податку, встановленої рішенням Тараканівської сільської ради від 27.06.2018 за № 324 на загальну суму 15915,82грн. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішення про встановлення податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки на 2019 рік оприлюднене Тараканівською сільською радою після 15 липня 2018 року. Таким чином, виходячи із приписів пп.12.3.4 п.12.3 та п.12.5 ст. 12 Податкового кодексу України, дія саме цього рішення місцевої ради розповсюджується на 2020 рік. Отже, ГУ ДПС у Рівненській області не мало права визначати позивачу суму податкового зобов`язання за 2019 рік, тобто підстав для підготовки відповідачем оскаржуваного податкового повідомлення-рішення насправді не було. За наведених обставин, позивач просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідач подав відзив на позовну заяву в якому позов не визнав. В обґрунтування відзиву зазначає, що у власності позивача перебуває нежитлова будівля, будівля за адресою: АДРЕСА_1 : телятник загальною площею 762.80кв.м реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно - 1835210156216. Головним управлінням ДПС у Рівненській області проведено розрахунок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, та винесено щодо позивача податкове повідомлення-рішення від 10.12.2020 року № 0010941-0416-1704 про визначення суми податкового зобов`язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2019 рік за період володіння, а саме 4 місяці. Згідно з приписами пункту 3 розділу II «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» № 2245-УІІІ від 07.12.2017 року установлено, що у 2018 році до рішень про встановлення місцевих податків і зборів, прийнятих органами місцевого самоврядування, у тому числі радами об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, після 15 липня 2017 року та у 2018 році, не застосовуються вимоги підпункту 4.1.9 пункту 4.1 та пункту 4.5 статті 4, підпункту 12.3.4 пункту 12.3, підпункту 12.4.3 пункту 12.4 та пункту 12.5 статті 12 Податкового кодексу України та Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності». Отже, до рішення Тараканівської сільської ради «Про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2019 рік» № 324 від 27.06.2018 року не застосовуються вимоги підпункту 4.1.9 пункту 4.1 та пункту 4.5 статті 4, підпункту 12.3.4 пункту12.3, підпункту 12.4.3 пункту 12.4 та пункту 12.5статті 12 Податкового кодексу України та Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності». Докази визнання протиправним та нечинним рішення Тараканівської сільської ради «Про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2019 рік» № 324 від 27.06.2018 року відсутні, тому спірне рішення є правомірним. Просить відмовити в задоволенні позову повністю.

Позивач подав відповідь на відзив в якому наводить доводи та аргументи тотожні змісту позовної заяви. Також звертає увагу суду на правову позицію, наведену в ухвалі Верховного Суду у справі № 0940/2301/18.

Ухвалою суду від 10.02.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) сторін.

З`ясувавши обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні в матеріалах справи докази у їх сукупності, суд зазначає наступне.

ОСОБА_1 , відповідно до Договору дарування від 19.09.2019, є власником нежитлової будівлі за адресою: АДРЕСА_1 : телятник загальною площею 762.80кв.м реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно - 1835210156216.

Головним управлінням ДПС у Рівненській області винесено податкове повідомлення-рішення від 10.02.2020 № 0010941-0416-1704, яким позивачу визначено суму податкового зобов`язання за платежем «податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки» за 4 місяці 2019 року в розмірі 15915,82грн.

Вважаючи дане податкове повідомлення-рішення протиправним, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Вирішуючи спір по суті суд зазначає наступне.

Спірним питанням між сторонами у даних правовідносинах є правомірність застосування контролюючим органом рішення Тараканівської сільської ради Рівненської області від 27.06.2018 № 324 «Про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2019 рік» під час нарахування позивачу податку на нерухоме майно для об`єктів нежитлової нерухомості у 2019 році.

Так, рішенням Тараканівської сільської ради Рівненської області від 27.06.2018 № 324 «Про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2019 рік» встановлений податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території Тараканівської сільської ради. Також даним рішенням затверджено Положення про встановлення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території Тараканівської сільської ради. Додатком 1 до цього Положення визначено ставки податку за 1кв.м для фізичних осіб щодо будівель для тваринництва (код класифікації - 1271.1) у розмірі 1,5 % від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) періоду.

З 01 січня 2015 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28 грудня 2014 №71-VIII, згідно з яким, зокрема, статтю 266 Податкового кодексу України викладено в іншій редакції та введено новий вид податку - податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Згідно із підпунктом 266.1.1 пункту 266.1 статті 266 Податкового кодексу України, платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

Підпунктом 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу України встановлено, що об`єктом оподаткування є об`єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.

Згідно з підпунктами 266.3.1, 266.3.2 пункту 266.3 статті 266 Податкового кодексу України, базою оподаткування є загальна площа об`єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.

Згідно з пп. 266.5.1 п. 266.5 ст. 266 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), ставки податку для об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об`єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотки розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.

Як передбачено підпунктом 266.6.1 пункту 266.6 статті 266 Податкового кодексу України, базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Пунктом 12.3 статті 12 Податкового кодексу України визначені повноваження сільських, селищних, міських рад та рад об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, щодо встановлення місцевих податків та зборів.

Підпунктом 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України встановлено, що рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Таким чином, законодавець встановив чіткий строк до якого органами місцевого самоврядування необхідно прийняти рішення про встановлення місцевих податків та зборів.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що рішення Тараканівської сільської ради Рівненської області № 324 «Про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2019 рік» прийняте 27 червня 2018 року, а оприлюднене вказане рішення у місцевій газеті лише 19 липня 2019 року, тобто на 4 дні пізніше встановленого законом строку.

Водночас, згідно з приписами пункту 3 розділу II «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» № 2245-УІІІ від 07.12.2017 року, у 2018 році до рішень про встановлення місцевих податків і зборів, прийнятих органами місцевого самоврядування, у тому числі радами об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, після 15 липня 2017 року та у 2018 році, не застосовуються вимоги підпункту 4.1.9 пункту 4.1 та пункту 4.5 статті 4, підпункту 12.3.4 пункту 12.3, підпункту 12.4.3 пункту 12.4 та пункту 12.5 статті 12 Податкового кодексу України та Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Отже, до рішення Тараканівської сільської ради «Про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2019 рік» № 324 від 27.06.2018 року не застосовуються вимоги підпункту 4.1.9 пункту 4.1 та пункту 4.5 статті 4, підпункту 12.3.4 пункту12.3, підпункту 12.4.3 пункту 12.4 та пункту 12.5 статті 12 Податкового кодексу України та Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Суд зауважує, що частиною другою статті 19 Основного Закону визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахування і сплату пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків і визначає заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу, є Податковий кодекс України від 02.12.2010 року №2755-УІ (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - ПК України).

Згідно з п. 21.1 ст. 21 ПК України, посадові особи контролюючих органів зобов`язані: дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами; забезпечувати сумлінне виконання покладених на контролюючі органи функцій; забезпечувати ефективну роботу та виконання завдань контролюючих органів відповідно до їх повноважень; не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій.

Таким чином, з врахуванням наведених положень права та наявності Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» № 2245-УІІІ від 07.12.2017 року, положення пункту 3 розділу II «Прикінцевих та перехідних положень» якого неконституційними не визнавалися, у контролюючого органу були відсутні правові підстави не застосовувати рішення Тараканівської сільської ради «Про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2019 рік» № 324 від 27.06.2018 року під час визначення грошового зобов`язання із даного податку позивачу за 2019 рік.

Крім того, суд звертає увагу, що доказів визнання протиправним та нечинним рішення Тараканівської сільської ради «Про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2019 рік» № 324 від 27.06.2018 року суду також не надано і судом не встановлено.

Статтею 67 Конституції України встановлено обов`язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Варто також зауважити, що підпунктом 12.3.5 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України визначено, що у разі якщо сільська, селищна, міська рада або рада об`єднаних територіальних громад, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків і зборів, що є обов`язковими згідно з нормами цього Кодексу, такі податки до прийняття рішення справляються виходячи з норм цього Кодексу із застосуванням їх мінімальних ставок.

Таким чином, Податковим кодексом України встановлений обов`язок громадянина сплатити податок за 2019 рік незалежно від наявності рішення органу місцевого самоврядування про встановлення відповідних податків і зборів.

Щодо мотивації у рішенні суду кожного аргументу, наведеного учасником справи, то суд зауважує, що дійсно, відповідно до пункту 3 частини 4 статті 246 КАС України, у мотивувальній частині рішення зазначається мотивована оцінка кожного аргументу, наведеного учасниками справи, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову. Однак, суд звертає увагу на те, що вказане вище не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними, залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. (рішення ЄСПЛ у справі «Проніна проти України» №63566/00 від 18.07.2006).

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що при прийнятті оскаржуваного рішення, суб`єкт владних повноважень діяв правомірно, в межах та спосіб визначений законом, а тому позовна заява до задоволення не належить.

Судові витрати на користь позивача в порядку ст. 139 КАС України не відшкодовуються.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Рівненській області про скасування податкового повідомлення-рішення від 10.12.2020 № 0010941-0416-1704, - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасники справи:

1) позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 );

2) Головне управління ДПС у Рівненській області (33023, м. Рівне, вул. Відінська, 12, ЄДРПОУ ВП 44070166).

Суддя Т.О. Комшелюк