Рішення № 96139682, 31.03.2021, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.03.2021
Номер справи
360/1471/20
Номер документу
96139682
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

31 березня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1471/20

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Ірметової О.В.

за участю

секретаря судового засідання: Попової Н.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом секретаря Сєвєродонецької міської ради/виконуючого обов`язки міського голови Ткачука Вячеслава Петровича до Сєвєродонецької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - ОСОБА_1 , про визнання незаконними дії, визнання протиправними та скасувати рішення,-

ВСТАНОВИВ:

08 квітня 2020 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви секретаря Сєверодонецької міської ради/ виконуючого обов`язки міського голови Ткачука Вячеслава Петровича до Сєвєродонецької міської ради, головуючого на 79 позачерговій сесії Сєвєродонецької міської ради/депутата Сєвєродонецької міської ради Зарецького Сергія Вікторовича, яким просив:

- визнати незаконним відкриття та проведення 79 позачергової сесії Сєвєродонецької міської ради;

- визнати протиправним та скасувати рішення Сєвєродонецької міської ради від 15.03.2020 № 4693 «Про внесення змін до рішення 76-ї позачергової сесії Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 25.12.2019 № 4462 «Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_2 »;

- визнати протиправним та скасувати рішення Сєвєродонецької міської ради від 15.03.2020 № 4694 «Про дострокове припинення повноважень секретаря Сєвєродонецької міської ради ОСОБА_3 »;

- визнати протиправним та скасувати рішення Сєвєродонецької міської ради від 15.03.2020 № 4695 «Про обрання секретарем Сєвєродонецької міської ради ОСОБА_1 ».

В обґрунтування позову зазначено, що ОСОБА_3 є секретарем Сєвєродонецької міської ради. Як позивачу стало відомо з соціальної мережі «Fасеbоок», 15.03.2020 під головуванням депутата Сєвєродонецької міської ради ОСОБА_1 в невідомому приміщенні відбулася 79 позачергова сесія Сєвєродонецької міської ради на якій було присутньо 13 з 36 депутатів Сєвєродонецької міської ради. На зазначеній сесії у присутності невідомих 13 депутатів Сєвєродонецької міської ради було прийнято ряд незаконних рішень.

24.03.2020 до Лисичанського центру адміністративних послуг міської ради для проведення державної реєстрації внесення змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі щодо органу місцевого самоврядування Сєвєродонецька міська рада, на підставі пункту 2 частини 1 статті 27 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» звернувся ОСОБА_1 .

Підставою для внесення відомостей про юридичну особу слугували наступні подані ОСОБА_1 документи: рішення Сєвєродонецької міської ради від 15.03.2020 № 4693 «Про внесення змін до рішення 76-ї позачергової сесії Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 25.12.2019 № 4462 «Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_2 », рішення Сєвєродонецької міської ради від 15.03.2020 № 4694 «Про дострокове припинення повноважень секретаря Сєвєродонецької міської ради ОСОБА_3 », рішення Сєвєродонецької міської ради від 15.03.2020 № 4695 «Про обрання секретарем Сєвєродонецької міської ради ОСОБА_1 ».

25.03.2020 Державною реєстраторкою відділу державної реєстрації управління адміністративних послуг Лисичанської міської ради Луганської області було винесено повідомлення № 5 «Про зупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації». Зі змісту вказаного повідомлення, чітко вбачається що документи подані для реєстрації ОСОБА_1 мають ознаки протиправності, прийняті не у спосіб передбачений чинним законодавством, та взагалі не містять відтиску печатки Сєвєродонецької міської ради.

Позивач вважає, що вказані рішення були прийняті Сєвєродонецькою міською радою з грубим порушенням вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», Регламенту Сєвєродонецької міської ради, з порушенням порядку скликання та проведення сесії, у відсутність підстав, у зв`язку з чим підлягають скасуванню.

22.07.2020 від представника позивача надійшли додаткові письмові пояснення по справі (т. 1 а.с. 203-206), в яких зазначено наступне.

Позачергова 79-а сесія Сєвєродонецької міської ради скликана на вимогу менше ніж однієї третини депутатів від загального складу ради.

03.03.2020 загальним відділом Сєвєродонецької міської ради було отримано письмове звернення про скликання в порядку частини сьомої статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» позачергової 79-ої сесії міської ради.

Як вбачається з тексту письмового звернення, в ньому стоять підписи 13 (тринадцятьох) депутатів, в тому числі підписи: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 . Вищевказані особи, на думку позивача не мали права підписувати пропозицію про скликання сесії Сєвєродонецької міської ради, оскільки їх повноваження, як депутатів міської ради, відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», повинні були початися лише після повідомлення територіальної виборчої комісії про обрання вищевказаних осіб депутатами Сєвєродонецької міської ради на черговому пленарному засіданні міської ради.

Питання про заслуховування доповіді представника Сєвєродонецької міської виборчої комісії про обрання депутатами Сєвєродонецької міської ради: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 лише планувалось винести на розгляд позачергової сесії міської ради, оскільки вищевказаних осіб було обрано депутатами міської ради лише в лютому 2020 року, замість тих депутатів, повноваження яких були достроково припинені.

17.02.2020 загальним відділом Сєвєродонецької міської ради було отримано повідомлення Сєвєродонецької міської виборчої комісії від 17.02.2020 вих. № 117 про обрання депутатами Сєвєродонецької міської ради: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 . Додатками до цього повідомлення були постанови виборчої комісії № 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47.

Оскільки станом на дату внесення пропозиції 03.03.2020 про скликання позачергової сесії, не почались повноваження чотирьох із тринадцяти депутатів, які підписали заяву з пропозицією скликати позачергову сесію, а саме: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_8 та ОСОБА_7 , тому позачергова 79-а сесія Сєвєродонецької міської ради фактично була скликана на вимогу лише дев`яти депутатів. Тобто сесія скликана на вимогу менше ніж однієї третини депутатів від загального складу ради 36 депутатів, що свідчить про порушення порядку скликання сесії міської ради, передбаченого частинами 7, 9 статті 46 Закону № 280/97-ВР.

Представник позивача вважає, що позачергова 79-а сесія Сєвєродонецької міської ради скликана з порушенням двотижневого строку, передбаченого ч. 7, 9 ст. 46 Закону № 280/97-ВР.

Як вже зазначалось, письмова пропозиція депутатів про скликання в порядку частини сьомої статті 46 Закону № 280/97-ВР позачергової сесії міської ради надійшла 03.03.2020 до загального відділу Сєвєродонецької міської ради. Отже, двотижневий строк, передбачений ч. 9 ст. 46 Закону № 280/97-ВР в який міський голова (секретар міської ради) повинен був скликати сесію за ініціативою депутатів спливав 17.03.2020, а право депутатів самостійно скликати сесію виникло лише з 18.03.2020. Станом на 15.03.2020 відмови депутатам міської ради в скликанні позачергової сесії міської ради не видавалось.

Рішення про скликання позачергової 79-ої сесії Сєвєродонецької міської ради із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачалось винести на розгляд ради, не доводилось до відома депутатів і населення за 10 днів до сесії, що є порушенням частини 10 статті 46 Закону № 280/97-ВР.

Позачергова 79-а сесія Сєвєродонецької міської ради була неповноважною, оскільки в її пленарному засіданні брали участь менше половини депутатів від загального складу ради.

Беручі до уваги, що кількість виборців, які належать до територіальної громади міста Сєвєродонецька Луганської області становить від 50 тисяч до 100 тисяч виборців, тому загальний склад Сєвєродонецької міської ради VII скликання становить 36 депутатів.

Таким чином, враховуючи, що 15.03.2020 на засіданні позачергової 79-ої сесії міської ради були присутні лише 13 депутатів, що менше половини від загального складу Сєвєродонецької міської ради в кількості 36 депутатів, тому сесія на переконання позивача, була неповноважною.

В порушення вимог ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» проекти оскаржуваних рішень не були оприлюднені за 20 робочих днів до дати їх розгляду.

Відповідачем порушено порядок прийняття оскаржуваних рішень. В порушення вимог діючого законодавства України, оскаржувані рішення прийняті лише 13-ю депутатами Сєвєродонецької міської ради, що є менше ніж половина від загального складу ради. Тобто оскаржувані рішення приймалися без обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, що є грубим порушенням процедури їх прийняття, то це є ще однією безумовною підставою для скасування цих рішень.

Вищевказані обставини свідчать, що відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Порушення чинного законодавства України, допущені відповідачем під час: оприлюднення проектів рішень, скликання та проведення сесії міської ради, а також прийняття оскаржуваних рішень, нівелюють мотиви та підстави дострокового припинення повноважень секретаря міської ради ОСОБА_3 та є беззаперечними підставами для скасування оскаржуваних рішень.

У справі були вчинені такі процесуальні дії:

Ухвалою суду від 13.03.2020 позовну заяву залишено без руху із наданням позивачу строку для усунення недоліків позовної заяви, шляхом надання до суду позовної заяви, оформленої відповідно до вимог статті 160 КАС України.

Ухвалою суду від 29.04.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, справу визначено розглядати за правилами загального позовного провадження, витребувано у відповідача докази по справі.

Ухвалою суду від 03.06.2020 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – ОСОБА_1 .

Ухвалою суду від 30.06.2020 продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів, продовжено третій особі строк для подання письмових пояснень по справі.

Ухвалою суду від 27.07.2020 у задоволенні клопотання представника третьої особи про відсторонення представника позивача від участі при розгляді справи відмовлено.

Ухвалою суду від 27.07.2020 клопотання представника третьої особи про витребування доказів та надання пояснень по справі задоволено частково: зобов`язано відповідача у справі надати докази по справі, надано третій особі строк для надання додаткових пояснень – протягом 5-ти днів з дня отримання копії відеодоказу, поданого до позовної заяви.

Ухвалою суду від 27.07.2020 у задоволення клопотання представника третьої особи про витребування доказів по справі відмовлено.

Ухвалою суду від 27.07.2020 клопотання представника третьої особи про залишення позову без руху задоволено, позовну заяву залишено без руху із наданням позивачу строку для усунення недоліків шляхом надання до суду документу про сплату судового збору у сумі 6 306,00 грн.

Ухвалами від 31.07.2020 та від 04.08.2020 виправлені описки в ухвалах суду від 27.07.2020.

Ухвалою суду від 10.08.2020 продовжено розгляд справи після усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою суду від 19.08.2020 закрито підготовче провадження, справу призначено до розгляду по суті у відкритому судовому засіданні.

Ухвалами суду від 14.09.2020 та 21.09.2020 витребовувались від відповідача докази у справі.

Ухвалою суду від 01.12.2020 зупинено провадження у справі.

Ухвалою суду від 09.12.2020 поновлено провадження у справі.

Ухвалою суду від 04 лютого 2021 року витребувано у Сєвєродонецькій міській виборчій комісії відомості щодо дати обрання, набуття статусу депутата Сєвєродонецької міської ради та дату закінчення повноважень депутата Сєвєродонецької міської ради VІІ скликання наступних осіб: ОСОБА_5 ; ОСОБА_6 ; ОСОБА_7 ; ОСОБА_4 .

Під час розгляду справи відповідачем відзиву на позовну заяву надано не було.

Третя особа правом надання письмових пояснень у справі не скористався.

У судове засідання учасники справи не прибули, судом вжиті заходи повідомлення про дату, час та місце розгляду справи.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-77,90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд встановив такі обставини справи.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 08.04.2020 № 1006532430, Ткачук Вячеслав Петрович – секретар Сєвєродонецької міської ради, виконуючий обов`язки міського голови, рішенням 62 (позачергової) сесії Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 13.04.2019 ОСОБА_3 обрано секретарем Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання (т. 1 а.с. 8, 30).

03.03.2020 на адресу Сєвєродонецької міської ради надійшла заява, зареєстрована за вх. № 1448/30 тринадцяти депутатів Сєвєродонецької міської ради VII скликання, а саме: ОСОБА_1 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_6 , ОСОБА_15 , ОСОБА_7 , ОСОБА_4 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 від 28.02.2020., в якій останні внесли пропозицію щодо скликання позачергової сесії та просили винести на розгляд сесії наступні питання: 1) доповідь-оголошення уповноваженого члена міської виборчої комісії про обраних депутатів Сєвєродонецької міської ради VII скликання; 2) обрання секретаря Сєвєродонецької міської ради; 3) про звіт щодо виконання міського бюджету м. Сєвєродонецька за 2019 рік (т. 1 а.с. 9).

15.03.2020 проведена 79 (позачергова) сесія Сєвєродонецької міської ради на якій прийняті наступні рішення:

- № 4693 «Про внесення змін до рішення 76-ї чергової сесії Сєвєродонецької міської ради сьомго скликання від 25.12.2019 № 4462 «Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_2 ». Зазначеним рішенням викладено резолютивну частину рішення від 25.12.2019 № 4462 в такій редакції «1. На період відновлення трудових відносин Сєвєродонецького міського голови ОСОБА_2 призначити новообраного секретаря Сєвєродонецької міської ради як тимчасово виконуючого обов`язки міського голови міста Сєвєродонецька. 2. Надати новообраному секретарю міської ради право вчиняти дії від імені Сєвєродонецької міської ради без довіреності, у тому числі підписувати фінансові документи для подання в установи Державного казначейства України та банківські установи тощо. 3. Уповноважити новообраного секретаря міської ради подати державному реєстратору відповідні документи та заяву для внесення змін до відомостей про юридичну особу (Сєвєродонецької міської ради), що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. 4. ОСОБА_3 , який виконував обов`язки міського голови м. Сєвєродонецька, передати гербову печатку Сєвєродонецької міської ради новообраному секретарю Сєвєродонецької міської ради. У випадку не передачі гербової печатки або її зникнення – новообраному секретарю Сєвєродонецької міської ради вжити заходів щодо виготовлення нової гербової печатки Сєвєродонецької міської ради.» (т. 1 а.с. 32);

- № 4694 «Про дострокове припинення повноважень секретаря Сєвєродонецької міської ради ОСОБА_3 », в якому зазначено, що на пленарному засіданні 76-ї чергової сесії Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання 25.12.2019 розглянуто питання припинення повноважень міського голови м. Сєвєродонецька ОСОБА_2 . Вказане питання до порядку денного сесії внесено секретарем міської ради ОСОБА_3 , як виконуючим обов`язки, на той час міського голови. З цього питання 24-ма депутатами прийнято рішення № 4462, яким достроково припинені повноваження міського голови ОСОБА_2 . У прийнятті рішення № 4462 від 25.12.2019 брав участь ОСОБА_3 та за вказаним рішенням ОСОБА_3 набув повноважень як виконуючий обов`язки міського голови. На підставі викладеного у ОСОБА_3 існує конфлікт інтересів. На підставі викладеного було вирішено достроково припинити повноваження секретаря Сєвєродонецької міської ради ОСОБА_3 (т. 1 а.с. 33);

- № 4695 «Про обрання секретарем Сєвєродонецької міської ради ОСОБА_1 », яким на підставі ст. 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», глави 4 Регламенту Сєвєродонецької міської ради від 10.05.2019, керуючись п. 4 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» обрано на посаду секретаря Сєвєродонецької міської ради депутата Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання ОСОБА_1 (т. 1 а.с. 34).

Відповідно до повідомлення № 5 державного реєстратора відділу державної реєстрації управління адміністративних послуг Лисичанської міської ради Луганської області зупинено розгляд документів, поданих 24.03.2020 для проведення державної реєстрації внесення змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі щодо органу місцевого самоврядування Сєвєродонецька міська рада у зв`язку з тим, що надані рішення 79 (позачергової) сесії від 15.03.2020 №№ 4693, 4694, 4695 не скріплені гербовою печаткою міської ради та не оприлюднені на офіційному сайті Сєвєродонецької міської ради (т. 1 а.с. 31).

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Аналогічний за спрямованістю припис містить і частина третя статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні» (далі – Закон № 280/97).

У Конституції України зазначено, що рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду (частина друга статті 144). Цьому конституційному положенню відповідає Закон, у частині десятій статті 59 якого визначено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Відповідно до статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Завданням адміністративного судочинства згідно з частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Статтею 6 КАС України встановлено право на судовий захист і передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Конституційний Суд України, вирішуючи питання, порушені в конституційному зверненні і конституційному поданні щодо тлумачення частини 2 статті 55 Конституції України, в Рішенні від 14 грудня 2011 року №19-рп/2011 (справа щодо оскарження бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо заяв про злочини) зазначив, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави (частина 2 статті 3 Конституції України). Для здійснення такої діяльності органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи наділені публічною владою, тобто мають реальну можливість на підставі повноважень, встановлених Конституцією і законами України, приймати рішення чи вчиняти певні дії. Особа, стосовно якої суб`єкт владних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист.

Утвердження правової держави відповідно до приписів статті 1, другого речення частини 3 статті 8, статті 55 Основного Закону України полягає, зокрема, у гарантуванні кожному судового захисту прав і свобод, а також у запровадженні механізму такого захисту. Конституційний Суд України у своїх рішеннях послідовно підкреслював значущість положень статті 55 Конституції України щодо захисту кожним у судовому порядку своїх прав і свобод від будь-яких рішень, дій чи бездіяльності органів влади, посадових і службових осіб, а також стосовно неможливості відмови у правосудді.

Відносини, що виникають між фізичною чи юридичною особою і представниками органів влади під час здійснення ними владних повноважень, є публічно-правовими і поділяються, зокрема, на правовідносини у сфері управлінської діяльності та правовідносини у сфері охорони прав і свобод людини і громадянина, а також суспільства від злочинних посягань. Діяльність органів влади, у тому числі судів, щодо вирішення спорів, які виникають у публічно-правових відносинах, регламентується відповідними правовими актами.

Рішення, прийняті суб`єктами владних повноважень, дії, вчинені ними під час здійснення управлінських функцій, а також невиконання повноважень, встановлених законодавством (бездіяльність), можуть бути оскаржені до суду відповідно до частин 1, 2 статті 55 Конституції України, статей 2, 6 КАС України.

Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні", інші закони визначають питання, які правомочні розглядати і вирішувати місцеві ради. Більш того, статтями 26, 46, 59 та 79 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлена виключна компетенція сільських, селищних, міських рад, тобто перелік питань, які вирішуються виключно на пленарному засіданні відповідної ради, визначається порядок проведення чергових та позачергових сесій рад, порядок прийняття рішень ради та підстави для дострокового припинення повноважень міського голови та секретаря міської ради.

Зі змісту ст. 46 цього Закону вбачається, що сільська, селищна, міська, районна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок - не рідше ніж один раз на місяць (частина 5 ст. 46 Закону № 280/97).

Згідно п. 3 ст. 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» секретар сільської, селищної, міської ради у випадку, передбаченому частиною першою статті 42 цього Закону, здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови; скликає сесії ради у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону; повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради; веде засідання ради та підписує її рішення у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону; організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради; забезпечує своєчасне доведення рішень ради до виконавців і населення, організує контроль за їх виконанням, забезпечує офіційне оприлюднення рішень ради, які відповідно до закону є регуляторними актами, а також документів, підготовлених у процесі здійснення радою регуляторної діяльності, та інформації про здійснення радою регуляторної діяльності.

У разі немотивованої відмови сільського голови або неможливості його скликати сесію ради, вона скликається секретарем цієї ради. У разі якщо посадові особи, зазначені у частинах четвертій та шостій цієї статті, у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу суб`єктів, зазначених у частині сьомій цієї статті, сесія може бути скликана депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради (пункт 8 статті 46 Закону № 280/97 ).

Частиною дев`ятою статті 46 Закону № 280/97 передбачено, що рішення про скликання сесії ради доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.

Зі змісту останньої норми вбачається, що депутати скликають сесію лише у випадках: якщо сільський голова або особа, яка виконує його повноваження без поважних причин не скликала сесію у двотижневий строк після настання умов, передбачених частиною 7 цієї статті (сесію сільської ради має бути скликано за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської ради), або якщо голова не скликає сесію у строки, передбачені цим Законом, зокрема й з поважних причин.

Рішенням 63 (позачергової) сесії Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання № 3542 від 10.05.2019 затверджено Регламент Сєвєродонецької міської ради VІІ скликання в новій редакції (далі - Регламент).

Статтями 2.2-2.4 Регламенту передбачено, що позачергові сесії скликаються міським головою за власною ініціативою, за пропозицією виконавчого комітету, постійної комісії чи депутатської фракції, розпорядження про скликання позачергової сесії має бути видано не пізніше ніж за 10 днів до дня проведення пленарного засідання, а в невідкладних випадках - не пізніше ніж за день.

В розпорядженні про скликання сесії міської ради зазначаються дата, місце проведення та час початку пленарного засідання, також розпорядження про скликання сесії міської ради містить перелік питань, запропонованих до розгляду на засіданні сесії міської ради.

Пленарні засідання ради проводяться у залі засідань ради за адресою: Бульвар Дружби Народів, 32, II поверх. В іншому приміщенні сесія може бути скликана виключно у тому випадку, коли неможливо провести засідання у залі засідань ради. У приміщенні, де проводиться пленарне засідання, встановлюються державний прапор України та прапор міста Сєвєродонецька.

Для депутатів Ради під час пленарних засідань ради в залі засідань відводяться місця за столами, обладнаними системою «ВІЧЕ». Ці місця не можуть бути зайняті іншими особами, крім депутатів. […].

У випадку блокування роботи ради чи інших дій, які роблять неможливим проведення засідання в залі засідань ради, робота сесії переривається і пленерне засідання продовжується в іншому приміщенні, яке обирає головуючий на засіданні.

У разі невмотивованої відмови міського голови або неможливості ним скликати сесію ради, сесія скликається секретарем міської ради, у тому числі відповідно до статті 2.4. цього Регламенту. Секретар міської ради може скликати сесію міської ради лише у випадках:

1) якщо сесія не скликається міським головою у строки, передбачені цим Регламентом;

2) якщо міський голова без поважних причин не скликав сесію у двотижневий строк після настання умов, передбачених у статті 2.4.

3) якщо посада міського голови є вакантною чи він відсторонений від виконання повноважень міського голови відповідно до закону.

При скликанні сесії, відповідно до пунктів 1, 2 цієї статті, розпорядження не видається, сесія скликається шляхом оприлюднення повідомлення про скликання сесії, з зазначенням дати, місця та часу проведення пленарного засідання, переліку питань, що будуть розглядатись; повідомлення підписується секретарем ради.

Позачергова сесія міської ради має бути скликана міським головою за пропозицією не менше як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету міської ради. Пропозиція в письмовому вигляді з перерахуванням питань, які пропонується винести на цю сесію, з підписами не менше третини депутатів від складу чи належне складене рішення виконавчого комітету подаються міському голові (секретарю міської ради у випадку, якщо посада міського голови вакантна, він відсторонений від посади чи він не в змозі виконувати повноваження). Міський голова зобов`язаний видати розпорядження (секретар міської ради - розпорядження, якщо посада міського голови вакантна чи він відсторонений від посади, та повідомлення - якщо міський голова не в змозі виконувати повноваження) про скликання сесії за такою пропозицією не пізніше, ніж за 10 днів до пленарного засідання, а в невідкладних випадках - не пізніше ніж за день. До пропонованого порядку денного мають бути внесені усі питання, щодо розгляду яких пропонується провести сесію. Такі питання вважаються невідкладними, проекти рішень з таких питань мають бути оприлюднені негайно після їх підготовки.

Відповідно до статті 2.6 Регламенту у разі якщо міський голова, секретар ради не скликають позачергову сесію у двотижневий строк за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету міської ради або у разі, якщо такі посади є вакантними, сесія може бути скликана депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради. Така сесія скликається на наступний день після сплину двотижневого терміну чи в подальші дні, але до дня проведення наступної чергової сесії.

Повідомлення про скликання сесії, в порядку першого абзацу цієї статті, з зазначенням дати, місця та часу проведення пленарного засідання, переліку питань, що будуть розглядатись, прізвищами депутатів, що ініціюють проведення сесії, оприлюднюється на офіційному сайті міської ради, чи іншим шляхом, якщо немає можливості розмістити на ; сайті міської ради, не пізніше ніж за день до проведення такої сесії. Розпорядження в цьому випадку не видається.

Міський голова та секретар ради не можуть видати розпорядження про скасування чи перенесення сесії, скликаної в порядку першого абзацу цієї статті, чи призначити пленарне засіданні іншої сесії на цю дату.

Незавершеність попередньої сесії не є перешкодою для скликання позачергової сесії в порядку абзацу першого цієї статті.

За приписами статей 2.8, 2.9 Регламенту пленарне засідання сесії міської ради відкриває і веде міський голова, а у випадках, передбачених ст. 2.3 - секретар ради. У випадку, передбаченому ст. 2.6, сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради, призначений більшістю від присутніх депутатів.

Після відкриття пленарного засідання воно не може бути закрите інакше, ніж за рішенням більшості від присутніх депутатів, враховуючи голос міського голови.

За неможливості, чи відмови міського голови вести відкриту сесію, її далі веде секретар міської ради, за неможливості чи відмови вести відкриту сесію секретарем міської ради депутати обирають головуючого з депутатів, присутніх на сесії.

Сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.

У випадку, якщо для участі у сесії зареєструвалися половина чи менше половини депутатів від загального складу ради, сесія не відкривається і вважається такою, що не відбулася.

Статтею 2.19 Регламенту передбачено, що всі рішення міської ради підлягають оприлюдненню на офіційному сайті міської ради не пізніше ніж протягом п`яти днів. Головуючий на сесії може також передати прийняте сесією рішення для офіційного оприлюднення на іншому інформаційному Інтернет-сайті.

Суд зауважує, що оскаржувані рішення Сєвєродонецької міської ради від 15.03.2020 №№ 4693, 4694, 4695 в супереч вимогам статті 2.19 Регламенту не були оприлюднені на офіційному сайті міської ради або на будь-якому іншому інформаційному Інтернет-сайті.

Окрім того, в порушення вимог ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» проекти оскаржуваних рішень не були оприлюднені за 20 робочих днів до дати їх розгляду на офіційному сайті міської ради.

Частиною 3 статті 45 Закону № 280/97 встановлено, що загальний склад ради визначається відповідно до закону про вибори.

Відповідно до ч. 2 ст. 197 Виборчого кодексу України від 19.12.2019 № 396-ІХ загальний склад (кількість депутатів) сільської, селищної, міської, районної в місті, районної, обласної ради визначається відповідно до частин третьої та четвертої цієї статті залежно від кількості виборців, які належать до територіальних громад сіл, селищ, міст, проживають на території району в місті, району, області.

Згідно відомостей про кількість виборців з оприлюдненої в загальному доступі на офіційному вебсайті Державного реєстру виборців (https://www.drv.gov.ua/) кількість виборців, які належать до територіальної громади міста (обласного значення) Сєвєродонецька Луганської області, станом на 30.06.2020 становить всього 91974 виборців, станом на 31.05.2020 становила 92040 виборців та станом на 30.04.2020 - 92099 виборців.

Згідно п. 6 ч. 3 ст. 16 Закону України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 № 595- VIII, який діяв на дату проведення місцевих виборів 2015 року, загальний склад (кількість депутатів) місцевої ради становить при чисельності виборців: від 50 тисяч до 100 тисяч виборців - 36 депутатів.

На підставі п. 6 ч. З ст. 16 Закону № 595-УІІІ, на місцевих виборах 2015 року було визнано обраним загальний склад Сєвєродонецької міської ради VII скликання в кількості 36 депутатів.

Закон № 595-УІІІ втратив чинність, крім положень щодо організації та проведення повторних, проміжних, додаткових виборів і заміщення депутатів, обраних у багатомандатному виборчому окрузі, повноваження яких достроково припинені, що діють до наступних чергових або позачергових виборів депутатів місцевих рад, на підставі Кодексу № 396-ІХ від 19.12.2019. Відповідно до пункту 6 частини 3 статті 197 Виборчого кодексу України від 19.12.2019 № 396-ІХ загальний склад (кількість депутатів) місцевої ради становить при чисельності виборців: від 50 тисяч до 100 тисяч виборців - 36 депутатів.

З огляду на вищевказані положення чинного законодавства, беручі до уваги, що кількість виборців, які належать до територіальної громади міста Сєвєродонецька Луганської області становить від 50 тисяч до 100 тисяч виборців, тому загальний склад Сєвєродонецької міської ради VII скликання становить 36 депутатів.

Згідно ч. 12 ст. 46 Закону № 280/97-ВР сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради. Відповідно до ч. 6 ст. 45 Закону № 280/97-ВР, згідно якої у разі дострокового припинення повноважень деяких депутатів, внаслідок чого до складу ради входить менш як дві третини депутатів, до обрання необхідної кількості депутатів така рада вважається повноважною за наявності більше половини депутатів від загального складу ради.

Таким чином, враховуючи, що 15.03.2020 на засіданні позачергової 79-ої сесії міської ради були присутні лише 13 депутатів, що становить менше половини від загального складу Сєвєродонецької міської ради в кількості 36 депутатів, тому наявні підстави вважати, що сесія була неповноважною.

Також, під час розгляду справи судом встановлено, що 28 лютого 2020 року до в.о. голови Сєвєродонецької міської ради ОСОБА_3 надійшла заява про скликання позачергової сесії міської ради (т. 1 а.с.9). Дана заява підписана 13 особами.

Судом ухвалою суду від 04 лютого 2021 року (т. 2 а.с.110) витребувано у Сєвєродонецької міської виборчої комісії відомості щодо дати обрання, набуття статусу депутата Сєвєродонецької міської ради та дату закінчення повноважень депутата Сєвєродонецької міської ради VІІ скликання наступних осіб: ОСОБА_5 ; ОСОБА_6 ; ОСОБА_7 ; ОСОБА_4 .

Вказана ухвала суду не виконана.

В свою чергу Центральна виборча комісія надала відомості про підсумки голосування та результати виборів депутатів Сєвєродонецької міської ради 25 жовтня 2015 року (т. 2 а.с.141-161).

Співставленням наданих ЦВК відомостей про результати виборів депутатів Сєвєродонецької міської ради 25.10.2015 та прізвищ осіб, які підписали заяву до в.о. голови Сєвєродонецької міської ради ОСОБА_3 про скликання позачергової сесії міської ради, суд встановив, що серед 13 осіб, які підписали заяву є особи, які на день подання вказаної заяви не набули статусу депутата Сєвєродонецької міської ради: ОСОБА_5 ; ОСОБА_6 ; ОСОБА_7 ; ОСОБА_4 .

Таким чином, заява від 28.02.2020 підписано лише 9 особами, які мать статус депутата Сєвєродонецької міської ради.

З огляду на зазначене, заява від 28.02.2020 подана кількістю осіб, яка є меншою від кількості осіб, визначеної статтею 2.6 Регламенту (одна третина депутатів від загального складу відповідної ради – 12 осіб.)

З огляду на встановлене, в.о. міського голови Сєвєродонецької міської ради ОСОБА_3 в межах норм, визначених п. 2.6 Регламенту, на законних підставах залишив без будь-якої реакції подану заяву.

З огляду на зазначене, суд погоджується з доводами позивача, що спірні рішення було прийняті 15.03.2020 на сесії, яка скликана та проведена в порушення вимог діючого в Україні законодавства.

Доводи 3-ї особи про те, що проведення сесії відбулося з дотриманням вимог ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», на думку суду, не можуть бути прийняті до уваги, як такі, що спростовують позов, оскільки процедура скликання сесії Ради, відкриття її та проведення сесії депутатами сільської Ради врегульовано частинами 4, 6, 7, 8, 9, 10 ст. 42, 46, 50 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», а також Регламентом Сєвєродонецької міської ради і визначений порядок був порушений депутатами Сєвєродонецької міської ради при скликанні 15.03.2020 позачергової 79 сесії VІI скликання та прийнятті на ній рішень про дострокове припинення повноважень секретаря сільської ради ОСОБА_3 , а також призначення секретарем сільської ради ОСОБА_1 , що підтверджено матеріалами справи.

Оскільки суду доказів відмови секретаря ради ОСОБА_3 від скликання сесії міської ради на вимогу депутатів у двотижневий строк або неможливості її скликання головою відповідачем не надано, та не надано підтверджень щодо оприлюднення оголошення про скликання позачергової сесії, ознайомлення всіх депутатів про скликання позачергової сесії, протоколу засідання позачергової сесії 15.03.2020, то суду доходить висновку про те, що позачергову 79 сесію VIІ скликання Сєвєродонецької міської ради скликано не уповноваженою на те особою, всупереч вимогам ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламенту, а це не забезпечило присутність всіх депутатів на сесії з причин їх неналежного повідомлення про скликання сесії що в свою чергу призвело до порушення порядку скликання сесії міської ради та процедури підготовки питань до розгляду на сесії та до прийняття протиправних рішень.

Згідно з приписами ч. 1-2 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно із частин 1-3 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оскільки в судовому засіданні знайшли своє підтвердження відсутність законних підстав для проведення 79 позачергової сесії Сєвєродонецької міської ради 15 березня 2020 року, рішення Сєвєродонецької міської ради від 15.03.2020 № 4693 “Про внесення змін до рішення 76-ї позачергової сесії Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 25.12.2019 року № 4462 “Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_2 ”, від 15.03.2020 № 4694 “Про дострокове припинення повноважень секретаря Сєвєродонецької міської ради ОСОБА_3 ”, від15.03.2020 № 4695 “Про обрання секретарем Сєвєродонецької міської ради ОСОБА_1 ”, які прийняті неповноважним складом міської ради, є протиправними та підлягають скасуванню.

Отже позовні вимоги секретаря Сєвєродонецької міської ради/виконуючого обов`язки міського голови Ткачука Вячеслава Петровича підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на сплату позивачем судового збору у розмірі 8408,00 грн, така сума судових витрат підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань з відповідача.

Керуючись статтями 2, 3, 5, 9, 77, 90, 139, 241-246, 255, 262, 263, 295, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов секретаря Сєвєродонецької міської ради/виконуючого обов`язки міського голови Ткачука Вячеслава Петровича до Сєвєродонецької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - ОСОБА_1 , про визнання незаконними дії, визнання протиправними та скасувати рішення - задовольнити.

Визнати незаконним відкриття та проведення 79 позачергової сесії Сєвєродонецької міської ради.

Визнати протиправним та скасувати рішення Сєвєродонецької міської ради від 15.03.2020 № 4693 «Про внесення змін до рішення 76-ї позачергової сесії Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 25.12.2019 року № 4462 «Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_2 ».

Визнати протиправним та скасувати рішення Сєвєродонецької міської ради від 15.03.2020 № 4694 «Про дострокове припинення повноважень секретаря Сєвєродонецької міської ради ОСОБА_3 ».

Визнати протиправним та скасувати рішення Сєвєродонецької міської ради від15.03.2020 № 4695 «Про обрання секретарем Сєвєродонецької міської ради ОСОБА_1 ».

Стягнути на користь ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Сєвєродонецької міської ради (Україна, 93400, Луганська обл., місто Сєвєродонецьк, бульвар Дружби народів, будинок 32, код ЄДРПОУ 26204220) судові витрати у розмірі 8408,00 грн (вісім тисяч чотириста вісім гривень 00 коп.).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено та підписано 09 квітня 2021 року.

Суддя О.В. Ірметова