
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" квітня 2021 р. справа № 300/1440/21
06 год. 15 хв.
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Боршовського Т.І., суддів Остап`юка С.В., Панікара І.В.,
за участю секретаря судового засідання Хорта А.Р.,
представника позивача - Сторожука А.Л.,
представника відповідача - Бартоша С.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду за правилами загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом Кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року ОСОБА_1
до Окружної виборчої комісії з виборів народного депутата України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі № 87
про визнання протиправною та скасування постанови № 33 від 02.04.2021, -
ВСТАНОВИВ:
Сторожук Андрій Леонідович в інтересах Кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року ОСОБА_1 (далі - позивач) 06.04.2021 о 00:06 год. звернувся до Івано-Франківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Окружної виборчої комісії з виборів народного депутата України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі № 87 (далі - відповідач), в якому просить суд визнати протиправною та скасувати постанову № 33 від 02.04.2021 Окружної виборчої комісії з виборів народного депутата України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі № 87 про визнання недійсними виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі № 87 на виборчій дільниці № 261030.
Позовні вимоги мотивовані тим, що постанова про визнання недійсними виборів народного депутата України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі № 87 на виборчій дільниці № 261030 прийнята безпідставно та всупереч вимогам Закону України "Про вибори народних депутатів України". Так, представник позивача зазначив, що оскаржувана постанова № 33 від 02.04.2021 прийнята з підстав виявлення меншої кількість бюлетенів, ніж відображено у виборчій документації виборчої дільниці № 261030 та виявлення факту безпідставної видачі 30 виборчих бюлетенів. Щодо різниці в кількості виборчих бюлетенів, то представник позивача зазначив, що згідно протоколу підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 261030 сумарна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування складає 688, що відповідає кількості виборців, які взяли участь у голосуванні. Кількість голосів виборців поданих за кандидата ОСОБА_1 складає 377 голоса, однак при проведенні перерахунку виборчих бюлетенів з пакету за кандидата ОСОБА_1 фактично склала 277 бюлетенів, що на 100 менше, ніж вказано в протоколі дільничної комісії та на упаковці з виборчою документацією. При цьому, під час перерахунку контрольних талонів цієї виборчої документації членами комісії встановлено 688 таких талонів, що підтверджує відповідність такої кількості виборчих бюлетенів, що були видані виборцям на виборчій дільниці, та які взяли участь у голосуванні. Представник позивача звернув увагу на те, що відповідачем не було вжито жодних заходів для встановлення причини такої розбіжності, встановлення факту крадіжки або втрати такої кількості виборчих бюлетенів. За вказаних обставин відповідач всупереч нормам частин 8, 9, 12 статті 89 Закону України "Про вибори народних депутатів України" визнав загальну кількість виданих бюлетенів та відповідно осіб, які взяли участь в голосуванні 588 замість 688. Що стосується факту безпідставної видачі 30 виборчих бюлетенів, то представник позивача вказав на те, що 30 виборців, які взяли участь у голосуванні за станом здоров`я за місцем перебування, були включені до списку виборців на цій виборчій дільниці правомірно і цей факт ніким не оспорюється. Вказує, що кількість виборців, які, на думку відповідача, отримали виборчі бюлетені під час голосування за місцем перебування незаконно, була виявлена без належних на це правових підстав, оскільки відповідач не досліджував власноручно написаних заяв таких осіб та довідок про стан здоров`я. Також представник позивача звернув увагу на те, що відповідно до частини 10 та частини 12 статті 89 Закону України "Про вибори народних депутатів України" кількість виданих бюлетенів встановлюється у відповідності до кількості контрольних талонів, а не фактичної кількості виявлених бюлетенів, опущених до скориньок для голосування. Оскільки при повторному підрахунку по виборчій дільниці № 261030 виявлено контрольні талони в кількості 688, то, на думку представника позивача, відсоток безпідставно виданих 30 бюлетенів необхідно рахувати від кількості виявлених талонів 688, а не виданих 588 бюлетенів. Також представник позивача звернув увагу на порушення процедури прийняття оскаржуваної постанови № 33 від 02.04.2021 та відсутність фактичної підстави для її прийняття, оскільки відповідачем не було складено акт відповідно до частини 8 статті 35, частини 2 статті 92 Закону України "Про вибори народних депутатів України", про виявлені факти порушення виборчого закону, складення якого є передумовою і підставою для прийняття рішення про визнання недійсним голосування на виборчій дільниці.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.04.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження, з урахуванням положень статей 268-273 Кодексу адміністративного судочинства України без проведення підготовчого засідання, та призначено судове засідання на 08.04.2021 о 13:30 год.
07.04.2021 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшли письмові пояснення представника позивача від 07.04.2021, в яких, окрім зазначеного вище, вказує, що відповідач помилково ототожнив витяг з реєстру виборців та список виборців на відповідній виборчій дільниці. Так, в пункті 1 частини 1 статті 92 Закону України "Про вибори народних депутатів України" мова йде про незаконне голосування осіб, які включені до списку виборців. Водночас, можливі порушення включення таких осіб до витягу з реєстру виборців для голосування за станом здоров`я за місцем перебування не створює складу правопорушення, передбаченого пунктом 1 частини 1 статті 92 Закону України "Про вибори народних депутатів України" незалежно від того який відсоток вони складають від списку виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці.
08.04.2021 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив представника Окружної виборчої комісії з виборів народного депутата України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі № 87 на позовну заяву. У відзиві представник відповідача зазначив, що підставою для прийняття постанови № 33 від 02.04.2021 про визнання недійсними виборів народного депутата України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі № 87 на виборчій дільниці № 261030, є встановлення факту безпідставної видачі 30 виборчих бюлетенів, що перевищує 5% кількості виборців, що отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці. Представник відповідача вважає, що при проведенні повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 261030 виявлено та встановлено факти незаконного голосування у вигляді безпідставного включення 30 виборців до витягу зі списку виборців як невід`ємної та складової частини списку виборців. Так, загальна кількість виборців, що отримали виборчі бюлетені, становить 588, а кількість виборців, які безпідставно включені до витягу зі списку виборців складає 30 виборців, що становить більше 5% виборців. Вказані обставини свідчать про обов`язок відповідача відповідно до пункту 1 частини 1 статті 92 та частини 16 статті 94 Закону України "Про вибори народних депутатів України" визнати голосування на виборчій дільниці № 261030 недійсним. Також представник відповідача вказав на безпідставність доводів представника позивача про відсутність актів виборчої комісії про виявлені порушення. Також представник відповідача зазначив, що під час проведення повторного підрахунку голосів виборців окружною виборчою комісією було встановлено, що до витягу із списку виборців було включено 30 осіб, однак серед виборчої документації виборчої дільниці № 261030 відсутні власноручно написані заяви таких виборців, довідки медичної установи до кожної такої заяви, журнал для таких заяв, рішення дільничної виборчої комісії про включення таких виборців до витягу зі списку виборці як таких, що голосують на дому. При цьому, витяг зі списків виборців датований 28.03.2021, замість 27.03.2021, непідписаний та нескріплений печаткою дільничної виборчої комісії. Вважає, що вищевказані обставини є достатніми для висновків окружної виборчої комісії про незаконне включення 30 виборців до витягу зі списку виборців та їхнього незаконного голосування.
Щодо клопотання представника позивача про виклик свідків, то представник позивача відкликав таке клопотання під час судового розгляду справи.
Колегією суддів досліджено цифровий носій із відеозаписом частини безперервного засідання Окружній виборчій комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 87 під час повторного підрахунку голосів на виборчій дільниці № 261030 та прийняття постанови № 33 від 02.04.2021 про визнання голосування на виборчій дільниці № 261030 недійсним.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив позов задовольнити повністю.
Представник відповідача проти позову заперечив та просив в його задоволенні відмовити.
Обставини справи, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
Постановою Центральної виборчої комісії від 27.11.2020 № 522 призначено проміжні вибори народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі № 87 (Івано-Франківська область) на неділю, 28 березня 2021 року.
Згідно постанови Центральної виборчої комісії № 46 від 09.02.2021 ОСОБА_1 зареєстровано кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року та видано відповідне посвідчення.
02.04.2021 о 08:45 на безперервному засіданні з моменту закінчення голосування до встановлення підсумків голосування Окружної виборчої комісії з виборів народного депутата України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі № 87 за наслідками розгляду документів дільничної виборчої комісії № 261030 окружною виборчою комісією прийнято постанову № 33 про визнання недійсним результатів голосування на виборчій дільниці № 261030, що підтверджується витягом з протоколу засідання Окружної виборчої комісії з виборів народного депутата України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі № 87 з розгляду питання про визнання голосування на виборчій дільниці № 261030.
Згідно з вказаною постановою № 33 від 02.04.2021 року в процесі проведення повторного підрахунку голосів на виборчій дільниці № 261030 виявлено, що до витягу з реєстру виборців незаконно внесено 30 виборців. Відсутні рішення дільничної виборчої комісії про включення вказаної кількості виборців до витягу з реєстру виборців, власноручно написані заяви виборців про включення до витягу з реєстру виборців, довідки медичної установи про стан здоров`я виборців, які включені до витягу з реєстру виборців, що свідчить про порушення частин 2, 3, 4, 5, 9 статті 86 Закону України "Про вибори народних депутатів України". Витяг з реєстру виборців не містять підписів та печатки дільничної виборчої комісії та складений у день голосування що є порушенням частини 3 статті 86 Закону України "Про вибори народних депутатів України". Таким чином, зроблено висновок про безпідставну видачу 30 виборчих бюлетенів, що перевищує 5% кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці, що за результатами проведення повторного підрахунку голосів складає 588.
В підтвердження вказаних обставин відповідачем подано суду акти Окружної виборчої комісії від 02.04.2021.
Також до постанови № 33 від 02.04.2021 долучено окремі думки членів окружної виборчої комісії ОСОБА_3 та ОСОБА_4 від 02.04.2021. У вказаних окремих думках зазначено про те, що при повторному підрахунку голосів виявлено факти, що свідчать про невідповідність кількості контрольних талонів кількості виданих бюлетенів. Зокрема, кількість контрольних талонів залишилася в кількості, що вказана в протоколі дільничної виборчої комісії при підрахунку голосів виборців. Однак кількість бюлетенів, що була видана зменшилася через фактичне зменшення кількості бюлетенів за кандидата ОСОБА_1 (1971р.н.), що може свідчити про їх викрадення третіми особами.
Вважаючи протиправною постанову Окружної виборчої комісії з виборів народного депутата України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі № 87 про визнання недійсним голосування на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі № 87 на виборчій дільниці № 261030 за № 33 від 02.04.2021, представник позивача звернувся з цим позовом до суду, в якому просить скасувати таку постанову.
При вирішенні цього спору суд застосував такі нормативні положення до встановлених фактичних обставин справи, та при цьому керувався такими мотивами:
Відповідно до частини 1 статті 92 Закону України "Про вибори народних депутатів України" дільнична виборча комісія може визнати голосування на виборчій дільниці недійсним у разі встановлення нею порушень вимог цього Закону, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців, лише за таких обставин:
1) виявлення фактів незаконного голосування (опускання виборчого бюлетеня до виборчої скриньки за виборця іншою особою, крім випадків, передбачених частиною дев`ятою статті 85 цього Закону; голосування особами, які не мають права голосу; голосування особами, які не включені до списку виборців на цій виборчій дільниці або включені до нього безпідставно; голосування виборцями, яким на підставі частини третьої статті 7 Закону України "Про Державний реєстр виборців" тимчасово змінено місце голосування (без зміни виборчої адреси) на іншу виборчу дільницю поза межами одномандатного округу, до якого вони відносяться на підставі відомостей Державного реєстру виборців про їх виборчу адресу, що внесені до списку виборців на відповідній виборчій дільниці та безпідставно отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному окрузі; голосування виборцем більше ніж один раз) у кількості, що перевищує п`ять відсотків кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці;
2) знищення або пошкодження виборчої скриньки (скриньок), що унеможливлює встановлення змісту виборчих бюлетенів, якщо кількість цих бюлетенів перевищує двадцять відсотків кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці;
3) виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному або одномандатному окрузі у кількості, що перевищує більш як на п`ять відсотків кількість виборців, які отримали відповідні виборчі бюлетені на виборчій дільниці.
Відповідно до частини 2 статті 92 Закону України "Про вибори народних депутатів України" у разі виявлення обставин, зазначених у частині першій цієї статті, у кожному випадку дільнична виборча комісія складає акт за формою та у порядку, передбаченими частиною восьмою статті 35 цього Закону. Такий акт (акти) є підставою для розгляду дільничною виборчою комісією питання про визнання голосування недійсним: на виборчій дільниці - у випадках, передбачених пунктами 1, 2 частини першої цієї статті; по загальнодержавному або по одномандатному виборчому округу - у випадку, передбаченому пунктом 3 частини першої цієї статті.
Згідно з частиною 16 статті 94 Закону України "Про вибори народних депутатів України" окружна виборча комісія може прийняти рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним лише у разі виявлення при повторному підрахунку голосів виборців на відповідній виборчій дільниці обставин, зазначених у частині першій статті 92 цього Закону.
Отже, окружна виборча комісії може визнати голосування на виборчій дільниці недійсним лише у разі виявлення при повторному підрахунку голосів виборців на відповідній виборчій дільниці обставин, зазначених у частині першій статті 92 цього Закону.
В даному випадку суд звертає увагу, що встановлений частиною 1 статті 92 Закону України "Про вибори народних депутатів України" перелік підстав для визнання голосування на виборчій дільниці є вичерпним, та не може бути розширеним окружною виборчою комісією як суб`єктом владних повноважень на власний розсуд.
Як встановив суд, оспорена позивачем постанова № 33 від 02.04.2021 мотивована виявленням під час повторного підрахунку голосів на виборчій дільниці № 261030 факту безпідставної видачі 30 виборчих бюлетенів, що перевищує п`ять відсотків кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці.
Згідно протоколу Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі № 87 про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 261030, кількість виборців, внесених на виборчій дільниці до витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування - 32, кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному виборчому окрузі у приміщенні для голосування - 657, кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному виборчому окрузі за місцем перебування - 31, загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені - 688.
Представник відповідача зазначив про відсутність у виборчій документації виборчої дільниці № 261030 власноручно написаних заяв виборців про бажання голосувати за місцем їхнього перебування та довідок медичної установи до кожної такої заяви, а також про відсутність рішення дільничної виборчої комісії про включення таких виборців на підставі їх заяв до витягу зі списку виборців, як таких, що голосують на дому. При цьому, витяг зі списків виборців датований 28.03.2021, замість 27.03.2021, та нескріплений печаткою дільничної виборчої комісії.
За вказаних обставин відповідач дійшов висновку про безпідставність включення на виборчій дільниці № 261030 до витягу зі списку виборців 30 виборців, які виявили бажання для голосування за місцем перебування, що перевищує п`ять відсотків від загальна кількість виборців, що отримали виборчі бюлетені - 588.
З відеозапису засідання окружної виборчої комісії 02.04.2021 по виборчій дільниці № 261030 суд встановив, що при повторному підрахунку голосів виборча документація містила заяви виборців, медичні довідки, проте окружна виборча комісія не належно встановила точну кількість таких заяв, медичних довідок, які з них оформлені належним чином, а які складено з порушенням закону. Також з відеозапису не підтверджено факт складання витягу зі списку виборців для голосування на дому днем голосування.
Суд звертає увагу на те, що пунктом 1 частини 1 статті 92 Закону України "Про вибори народних депутатів України" визначено, що дільнична виборча комісія може визнати голосування на виборчій дільниці недійсним у разі встановлення нею порушень вимог цього Закону, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців, лише за таких обставин: виявлення фактів незаконного голосування (опускання виборчого бюлетеня до виборчої скриньки за виборця іншою особою, крім випадків, передбачених частиною дев`ятою статті 85 цього Закону; голосування особами, які не мають права голосу; голосування особами, які не включені до списку виборців на цій виборчій дільниці або включені до нього безпідставно; голосування виборцями, яким на підставі частини третьої статті 7 Закону України "Про Державний реєстр виборців" тимчасово змінено місце голосування (без зміни виборчої адреси) на іншу виборчу дільницю поза межами одномандатного округу, до якого вони відносяться на підставі відомостей Державного реєстру виборців про їх виборчу адресу, що внесені до списку виборців на відповідній виборчій дільниці та безпідставно отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному окрузі; голосування виборцем більше ніж один раз) у кількості, що перевищує п`ять відсотків кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці.
Отже, за змістом вказаної норми статті 92 Закону України "Про вибори народних депутатів України" обов`язковою умовою для визнання за такою підставою голосування на виборчій дільниці недійсним є відповідна кількість випадків такого незаконного голосування, що перевищує п`ять відсотків кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці.
Відповідач вважає, що 30 виборців, які безпідставно включені на виборчій дільниці № 261030 до витягу зі списку виборців, є тією передбаченою пунктом 1 частини 1 статті 92 Закону України "Про вибори народних депутатів України" кількістю виборців, що перевищує п`ять відсотків від загальної кількості виборців - 588, що отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці - за даними повторного підрахунку кількості бюлетенів.
Суд не погоджується з такими доводами відповідача з огляду на таке.
Відповідно до частини 6 статті 88 Закону України "Про вибори народних депутатів України" дільнична виборча комісія підраховує кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування у загальнодержавному окрузі та кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному окрузі у приміщенні для голосування, за підписами виборців у списку виборців. Ця кількість оголошується і заноситься секретарем виборчої комісії до протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі як кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування у загальнодержавному окрузі та кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному окрузі у приміщенні для голосування.
Згідно з частиною 7 статті 88 Закону України "Про вибори народних депутатів України" дільнична виборча комісія підраховує кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування у загальнодержавному окрузі та одномандатному окрузі за місцем перебування, за підписами у витягу із списку виборців та відмітками "голосував за місцем перебування" у списку виборців. Ця кількість оголошується і заноситься секретарем виборчої комісії до протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі як кількість виборців, що отримали виборчі бюлетені для голосування у загальнодержавному окрузі та одномандатному окрузі за місцем перебування.
Частиною 10 статті 89 Закону України "Про вибори народних депутатів України" визначено, що дільнична виборча комісія перевіряє, чи дорівнює загальна кількість контрольних талонів виданих виборчих бюлетенів окремо для голосування у загальнодержавному окрузі та одномандатному окрузі, зазначена у частині дев`ятій цієї статті, сумі кількостей, зазначених у частинах шостій та сьомій статті 88 цього Закону.
Частиною 12 статті 89 Закону України "Про вибори народних депутатів України" передбачено, що у разі збігу кількостей, зазначених у частині десятій цієї статті, голова дільничної виборчої комісії оголошує її як кількість виборців, що отримали виборчі бюлетені для голосування у загальнодержавному окрузі та одномандатному окрузі на виборчій дільниці. Секретар дільничної виборчої комісії заносить цю кількість до протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі.
Таким чином, з системного аналізу вказаних норм виборчого закону можна дійти висновку про те, що дільнична виборча комісія перевіряє, чи дорівнює загальна кількість контрольних талонів виданих виборчих бюлетенів кількості виборців які отримали виборчі бюлетені за підписами виборців у списку виборців, та за умови збігу такої кількості, встановлюється кількість виборців, що отримали виборчі бюлетені для голосування, яка підлягає занесенню до протоколу.
Фактична кількість виявлених за результатами голосування бюлетенів у виборчих скриньках, а в даному випадку у пакетах виборчої документації дільниці, законом не передбачена як така, що визначає кількість виборців, які отримали бюлетені для голосування. Встановлення значення цієї кількості є визначальним для вирішення даного спору, оскільки відсоткове співвідношення виявлених порушень голосування виборців, безпідставно включених до виборчого списку, розраховується до цієї кількості.
Водночас при повторному підрахунку голосів на виборчій дільниці № 261030 окружною виборчою комісією виявлено кількість контрольних талонів, що збігається з кількістю виборців, які отримали виборчі бюлетені за підписами виборців у списку виборців, що становить 688, та є однаковою як при первинному підрахунку голосів на виборчій дільниці № 261030, так і при їх повторному підрахунку.
Відтак, відповідно до положень частини 12 статті 89 Закону України "Про вибори народних депутатів України" кількість виданих бюлетенів на виборчій дільниці № 261030 становить саме 688 та є значенням кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці.
Таким чином, кількість в 30 виборців, які, на думку представника відповідача, безпідставно включені до витягу зі списку виборців на виборчій дільниці № 261030, не перевищує п`ять відсотків кількості від 688 виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці № 261030 (688/100% *5%), що становить 3,4%.
Виборчий закон чітко та однозначно пов`язує поняття «кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування» саме з даними контрольних талонів та списку виборців на дільниці.
За вказаних обставин суд дійшов висновку про відсутність передбачених пунктом 1 частини 1 статті 92 Закону України "Про вибори народних депутатів України" підстав для висновку Окружної виборчої комісії з виборів народного депутата України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі № 87, зробленому в постанові № 33 від 02.04.2021 про встановлення порушення вимог закону внаслідок голосування особами, безпідставно включеними до списку виборців на виборчій дільниці № 261030 в кількості, що перевищує п`ять відсотків кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці.
Щодо зауважень представника позивача до поданих представником відповідача актів про порушення виборчого законодавства, то судом з дослідження поданого позивачем електронного доказу з відеофіксації засідання окружного виборчої комісії по виборчій дільниці № 261030, однозначно не встановлено того, що такі акти відповідачем не складалися.
Додатково суд також звертає увагу на таке.
Як вже зазначав суд вище, аргументи відповідача щодо незаконності включення 30 виборців до списку виборців базуються на відсутності у виборчій документації виборчої дільниці № 261030 власноручно написаних заяв виборців про бажання голосувати за місцем їхнього перебування та довідок медичної установи до кожної такої заяви, а також рішення дільничної виборчої комісії про включення таких виборців на підставі їх заяв до витягу зі списку виборців, як таких, що голосують на дому. За вказаних обставин відповідач дійшов висновку про безпідставність включення на виборчій дільниці № 261030 до витягу зі списку виборців 30 виборців, які виявили бажання для голосування за місцем перебування, що складає більше 5% від загальної кількості виборців, що отримали виборчі бюлетені.
За змістом частин один - три статті 86 Закону України "Про вибори народних депутатів України" - виборцю, який внесений до списку виборців на виборчій дільниці, але за віком, у зв`язку з інвалідністю чи за станом здоров`я не здатний пересуватися самостійно, дільнична виборча комісія надає можливість голосувати за місцем перебування цього виборця. Для організації голосування виборців, не здатних пересуватися самостійно, за їх місцем перебування дільнична виборча комісія в останній день перед днем голосування на своєму засіданні виготовляє витяг із списку виборців за формою, встановленою Центральною виборчою комісією. Такий витяг невідкладно після його складання надається для загального ознайомлення у приміщенні дільничної виборчої комісії.
До витягу із списку виборців включаються:
1) без рішення комісії - виборець, постійно не здатний самостійно пересуватися, щодо якого у списку виборців зазначена відповідна відмітка, якщо такий виборець до 12 години останньої суботи перед днем голосування письмово або особисто не повідомив відповідну дільничну виборчу комісію про бажання проголосувати у приміщенні для голосування;
2) за рішенням дільничної виборчої комісії - виборець, який тимчасово не здатний самостійно пересуватися, на підставі його заяви та довідки медичної установи про стан його здоров`я.
Відповідно до частин 5, 6, 8 статті 86 Закону України "Про вибори народних депутатів України" виборець, який тимчасово не здатний пересуватися самостійно, поштою або через інших осіб подає власноручно написану заяву з проханням забезпечити йому голосування за місцем його перебування із зазначенням місця перебування виборця. Така заява разом з довідкою медичної установи про стан здоров`я виборця повинна бути подана до дільничної виборчої комісії не пізніше 20 години останньої п`ятниці перед днем голосування.
Заява, передбачена частиною п`ятою цієї статті, є зобов`язанням виборця забезпечити умови для дотримання вимог щодо порядку голосування, передбачених цим Законом.
Заява виборця про бажання голосувати за місцем його перебування реєструється дільничною виборчою комісією в окремому журналі, де зазначаються день і час її надходження, прізвище, ім`я, по батькові та адреса місця проживання (місця перебування) виборця.
Частиною 1 та 4 статті 39 Закону України "Про вибори народних депутатів України" органи ведення Державного реєстру виборців складають попередні списки виборців для звичайних виборчих дільниць відповідно до Закону України "Про Державний реєстр виборців". Складання попередніх списків виборців для звичайних виборчих дільниць здійснюється у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією.
У попередньому списку виборців навпроти прізвищ виборців, постійно не здатних пересуватися самостійно, робиться відповідна відмітка у графі "Примітки".
Аналіз зазначених законодавчих положень дозволяє суду дійти висновку, що інформація щодо виборців, які постійно не здатні пересуватися самостійно, та які до 12 години останньої суботи перед днем голосування письмово або особисто не повідомили відповідну дільничну виборчу комісію про бажання проголосувати у приміщенні для голосування, повинна міститься у списках виборців на постійні основі та є підставою для її включення до витягу зі списку виборців, видачі виборчих бюлетенів виборцю, а також врахування вказаної обставини під час підрахунку голосів.
Суд звертає увагу на те, що пунктом 1 частини 1 статті 92 Закону України "Про вибори народних депутатів України" визначено, що дільнична виборча комісія може визнати голосування на виборчій дільниці недійсним у разі встановлення нею порушень вимог цього Закону, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців, лише за таких обставин: виявлення фактів незаконного голосування (опускання виборчого бюлетеня до виборчої скриньки за виборця іншою особою, крім випадків, передбачених частиною дев`ятою статті 85 цього Закону; голосування особами, які не мають права голосу; голосування особами, які не включені до списку виборців на цій виборчій дільниці або включені до нього безпідставно; голосування виборцями, яким на підставі частини третьої статті 7 Закону України "Про Державний реєстр виборців" тимчасово змінено місце голосування (без зміни виборчої адреси) на іншу виборчу дільницю поза межами одномандатного округу, до якого вони відносяться на підставі відомостей Державного реєстру виборців про їх виборчу адресу, що внесені до списку виборців на відповідній виборчій дільниці та безпідставно отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному окрузі; голосування виборцем більше ніж один раз) у кількості, що перевищує п`ять відсотків кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці.
Отже, за змістом вказаної норми статті 92 Закону України "Про вибори народних депутатів України" обов`язковими умовами для визнання за такою підставою голосування на виборчій дільниці недійсним є наявність одночасно двох фактів: перший - фактичного голосування такими виборцями чи іншими особами замість виборця; другий - кількість, що перевищує п`ять відсотків кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці.
Як встановив суд, кількість виборців, внесених на виборчій дільниці № 261030 до витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування - 32, при цьому з них отримали виборчі бюлетені та проголосували 31 виборець. Тобто кількість виборців внесених на виборчій дільниці № 261030 до витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування, які не отримали виборчі бюлетені становить 1.
Вирішальною умовою для обґрунтованості висновку про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним внаслідок голосування особами, які включені до списку виборців на цій виборчій дільниці безпідставно, за цих обставин, є встановлення кількості виданих бюлетенів для голосування виборцям, які тимчасово не здатні самостійно пересуватися, на підставі їх заяв та довідок медичної установи про стан здоров`я за рішенням дільничної виборчої комісії.
Висновок відповідача про безпідставність включення 30 виборців до витягу зі списку виборців для голосування на дому обгрунтований загальним твердженням про неналежність підстав такого включення. Однак відповідач такого висновку дійшов після загального огляду заяв та медичних довідок виборців без встановлення неналежності документів в кожному конкретному випадку, що позбавляє такий висновок відповідача ознак обгрунтованості.
У зв`язку з цим, зазначений в оскаржуваній постанові факт безпідставної видачі 30 виборчих бюлетенів не піддається перевірці на відповідність вимог закону.
В цьому контексті суд також хотів би звернути увагу на те, що згідно практики Європейського суду з прав людини (рішення у справі "Ковач проти України", "Давидов та інші проти Росії" в розрізі дотримання під час виборів статті 3 Протоколу № 1 Європейської ковенції з прав людини), рішення про визнання виборів недійсними повинні відображати справжню нездатність встановити побажання виборців; концепція вільних виборів опиниться під загрозою лише в тому випадку, якщо (1) - є ознаки процесуальних порушень, які можуть перешкоджати вільному вираженню думки народу, наприклад, через грубе спотворення намірів виборців (2) скарги залишаться без ефективного розгляду на національному рівні.
Отже, в розрізі усталених концептуальних висновків Європейського суду з прав людини, результати голосування на виборцій дільниці можуть бути визнані недійсними лише в результаті грубих спотворень намірів виборців і повинні відображати справжню нездатність встановити результати волевиявлення виборців. В будь-якому випадку досліджені судом вище обставини не дають суду можливості зробити висновок про те, що вказане вище порушення виборчого закону позбавляло реальної спроможності окружну виборчу комісію встановити справжні результати волевиявлення виборців на дільниці, а прийняте рішення про визнання голосування на виборчій дільниці, окрім встановленої судом невідповідності пункту 1 частини 1 статті 92 Закону України "Про вибори народних депутатів України", є пропорційним меті його прийняття та виявленим порушенням закону.
Підсумовуючи суд дійшов висновку, що постанова Окружною виборчою комісією з виборів народного депатата України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі № 87 від 02.04.2021 за № 33 про визнання недійсним голосування на виборчій дільниці № 261030 підлягає скасуванню, оскільки у відповідача не було передбаченої законом правої підстави для її прийняття, та таке рішення є необгрунтованим.
Таким чином, позов Кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року ОСОБА_1 до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі № 87 належить задовольнити: визнати протиправною та скасувати постанову Окружної виборчої комісії з виборів народного депутата в України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі № 87 від 02.04.2021 за № 33 про визнання недійсними результатів голосування на виборчій дільниці № 261030.
Щодо розподілу судових витрат у справі.
Частиною 9 статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
В даному випадку судом встановлено, що позивачем при зверненні до суду з цією позовною заявою, не надано доказів сплати судового збору.
Відповідно до частини 2 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI.
Частиною 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до підпункту 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Станом на 01.01.2021 прожитковий мінімум для працездатних осіб встановлено у розмірі 2270 грн.
Сума судового збору, яка підлягає сплаті за подання даної позовної заяви становить 908 гривень.
За таких обставин, враховуючи, що позов задоволено повністю, судовий збір у розмірі 908 грн. підлягає стягненню з відповідача до спеціального фонду Державного бюджету України.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 271, 273, 278 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року ОСОБА_1 до Окружної виборчої комісії з виборів народного депутата України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі № 87 про визнання недійсним постанови № 33 від 02.04.2021 задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову Окружної виборчої комісії з виборів народного депутата України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі № 87 від 02.04.2021 за № 33 про визнання недійсним голосування на виборчій дільниці № 261030.
Стягнути з Окружної виборчої комісії з виборів народного депутата України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі № 87 (ідентифікаційний код - 43998137, вулиця Шептицького А., 36, місто Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78405) до спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двох днів, з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а в разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Учасники справи:
Позивач: Кандидат в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 .
Відповідач: Окружна виборча комісія з виборів народного депутата України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі № 87, ідентифікаційний код - 43998137, вулиця Шептицького А., 36, місто Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78405.
Головуючий суддя /підпис/ Боршовський Т.І.
Суддя /підпис/ Остап`юк С.В.
Суддя /підпис/ Панікар І.В.