
ЗОЛОЧІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 622/357/21
3/622/142/21
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.04.2021 смт Золочів
Золочівський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді – Чернової О.В.,
за участю секретаря Дмитренко А.О.,
прокурора Кришталя С.В.,
особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Золочів Харківської області адміністративні матеріали, які надійшли із Управління стратегічних розслідувань в Харківській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України стосовно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Сотницький Козачок Золочівського району Харківської області, громадянина України, ІПН НОМЕР_1 , працюючого головою ФГ «Астер», який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , будучи депутатом Гур`єво-Козачанської сільської ради Золочівського району Харківської області VII скликання, відповідно підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України №1700-VII «Про запобігання корупції» являючись суб`єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України №1700-VII «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 1 ст. 45, п. 2-1 р. XIII «Прикінцеві положення» вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, після встановленого терміну подачі декларації (до 00 год 00 хвилин 01 червня 2020 року), а саме 02.07.2020 о 17:23 подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію за 2019 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Крім цього, ОСОБА_1 , будучи депутатом Гур`єво-Козачанської сільської ради Золочівського району Харківської області VII скликання, відповідно підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України №1700-VII «Про запобігання корупції», являючись суб`єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України №1700-VII «Про запобігання корупції», в порушення вимог абз.1 ч.2 ст. 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, після встановленого терміну подачі декларацій за період, не охоплений раніше поданими деклараціями особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за типом «перед звільненням» (з 01 січня 2020 по 14 грудня 2020 року), а саме 18.03.2020 о 18:58 подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію «перед звільненням», чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Прокурор Кришталь С.В. в судовому засіданні обставини, викладені в протоколах про адміністративне правопорушення, підтримав, вважав відсутніми поважні причини несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларацій за 2019 рік та перед звільненням, просив застосувати адміністративне стягнення, передбачене санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнав в повному обсязі, пояснив, що у зв`язку з зайнятістю він забув про необхідність завчасного подання щорічної декларації за 2019 рік, а потім не встиг швидко отримати ЕЦП і подав декларацію із порушенням строків її подання. Декларацію перед звільненням подав несвоєчасно, оскільки не знав, що її необхідно подавати в певні строки після звільнення, подав після повідомлення голови сільради. У вчиненому розкаявся.
Суд, дослідивши адміністративні матеріали, вислухавши думку прокурора, особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дійшов наступного.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно вимог ст.ст. 245, 252, 280, 283 КУпАП України при розгляді справи про адміністративні правопорушення забезпечується всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин справи, зокрема підлягають з`ясуванню питання про те, чи було вчинене адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Водночас рішення приймається на підставі доказів, долучених у суді й оцінених суддею за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженню всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Згідно ч.2 ст.4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.
Відповідно до вимог абз.1 ч.1 ст.8-3 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» повноваження сільської, селищної ради та сільського, селищного голови територіальної громади, що приєдналася до сільської, селищної об`єднаної територіальної громади, припиняються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії сільської, селищної ради об`єднаної територіальної громади рішення про підсумки додаткових виборів та визнання повноважень не менше половини депутатів від територіальної громади, що приєдналася, обраних на виборах до сільської, селищної ради об`єднаної територіальної громади.
Суд, заслухавши прокурора, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши докази у справі, вважає, що факт вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується:
- протоколами про адміністративні правопорушення №№ 153, 154 від 24 березня 2021 року, відповідно до яких зазначено, що ОСОБА_1 , подав щорічні декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік та перед звільненням, із пропуском встановленого законом строку без поважної причини 02.07.2020 року та 18.03.2021 року відповідно;
- копією листа від 02.03.2021 №1338/55/119/01-2021 Управління стратегічних розслідувань в Харківській області старості Гур`єво-Козачанського старостинського округу щодо перевірки дотримання вимог антикорупційного законодавства стосовно депутатів 7 скликання Гур`єво-Козачанської сільської ради;
- рішенням Гур`єво-Козачанської сільської ради I сесії VII скликання «Про затвердження повноважень депутатів Гур`єво-Козачанської сільської ради» відповідно до якого визнано повноваження депутатів Гур`єво-Козачанської сільської ради, зокрема, ОСОБА_1 у виборчому окрузі №6;
- рішенням Золочівської селищної ради Богодухівського району Харківської області І сесії VІІІ скликання «Про початок повноважень депутатів Золочівської селищної ради», яким прийнято до відома факт початку повноважень Золочівської селищної ради VІІІ скликання;
- фото сторінки єдиного державного реєстру декларацій (скріншот сторінки public.nazk.gov.ua\search), відповідно до якої за пошуком « ОСОБА_1 » відображає 6 декларації, одна з яких (перед звільненням) подана ОСОБА_1 18.03.2021 о 18:58 годині, щорічна декларація за 2019 рік подана 02.07.2020 о 17:23 годині;
- поясненнями ОСОБА_1 від 24.03.2021, з яких вбачається, що останній, будучи депутатом Гур`єво-Козачанської сільської ради несвоєчасно подав декларації за 2019 рік та перед звільненням у зв`язку із відсутністю інтернету за місцем проживання. Декларації подавав в приміщенні сільської ради.
Згідно п. «Б» п.1 ч. 1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», посада на якій перебуває ОСОБА_1 віднесена до суб`єктів, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», як на депутата Гур`єво-Козачанської сільської ради Золочівського району Харківської області.
Положеннями ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у п.1 частини першої ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб- сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається національним агентством.
Пунктом 2-1 р. XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які відповідно до статті 45 цього Закону подаються за минулий рік до 1 квітня, у 2020 році суб`єкти декларування подають до 1 червня.
Відповідно до абз.1 ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Згідно з п.п.1 п.5 розділу II рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 3 від 10.06.2016 року (у редакції від 12.12.2019 року за № 168/19) "Порядок формування, ведення, та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування", щорічна декларація суб`єкта декларування подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітнім роком та така декларація охоплює звітній рік, період з 01 січня до 31 грудня включно.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2)", який набрав чинності 17 березня 2020 р, Розділ XIII Прикінцевих положень Закону України "Про запобігання корупції" доповнено пунктом 2"', згідно з яким декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які відповідно до статті 45 цього Закону подаються за минулий рік до 1 квітня, у 2020 році суб`єкти декларування подають до 1 червня.
Декларація перед звільненням – декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах “а”, “в” пункту 2 частини першої статті 3 Закону», – зазначено у чинній редакції Порядку та роз`яснення НАЗК від 13.02.2020 №1 «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю».
Така декларація охоплює період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб`єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду. Останнім днем такого періоду є день припинення діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах “а”, “в” пункту 2 частини першої статті 3 Закону. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону.
Згідно ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відповідальність настає у разі несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
При цьому суб`єктом правопорушень за вказаною статтею є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Причин, які б свідчили про поважність несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування під час розгляду справи не встановлено.
З огляду на наведене вище, суд доходить висновку, що ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді депутата Гур`єво-Козачанської сільської ради Золочівського району Харківської області VII скликання, будучи згідно п.«Б» п.1 ч.1 ст. Закону України «Про запобігання корупції» особою, на яку поширюється дія вказаного закону, в порушення вимог ч.1 ст.45, п.2-1 р. XIII «Прикінцеві положення», абз.1 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин подав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік та перед звільненням, своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги ч.1 ст. 45, п. 2-1 р. XIII «Прикінцеві положення», абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», тому суд кваліфікує його дії за ч. 1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Обставиною, що пом`якшує відповідальність ОСОБА_1 , суд визнає щире розкаяння винного.
Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , судом не встановлено.
Відповідно до вимог ст.36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо.
Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Правила, встановлені ст.36 КУпАП, допускають розгляд одним і тим же органом справ про адміністративні правопорушення відносно особи, яка вчинила кілька адміністративних правопорушень.
Вказані матеріали складені у відношенню до однієї особи та знаходяться у провадженні одного органу, уповноваженого на їх розгляд. У зв`язку з чим, на підставі ст.36 КУпАП дані матеріали підлягають об`єднанню в одне провадження.
Враховуючи обставини вчинених правопорушень, дані про особу правопорушника, ступінь його вини та ставлення до вчиненого, суд застосовує до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави у в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, яке вважає достатнім.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення встановлюється судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатної людини станом на 01 січня року звернення, що у 2021 році складає 454,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 33-35, 40-1, ч.1 ст. 172-6, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Об`єднати справи №622/357/21 (провадження №3/622/142/21), №622/358/21 (провадження №3/622/143/21), присвоївши єдиний номер 622/357/21 (провадження №3/622/142/21).
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п`ятдесят) грн.
Реквізити для сплати штрафу: отримувач коштів: ГУК Харків обл/СТГ Золочів/21081100; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Код отримувача: 37874947; Рахунок отримувача (IBAN): UA 858999980314040542000020551; Код класифікації: 21081100.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) гривні 00 копійок.
Судовий збір підлягає сплаті за наступними реквізитами:
отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код отримувача: 37993783; рахунок отримувача (IBAN) UA 908999980313111256000026001; код класифікації: 22030106.
Постанова може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає чинності після закінчення строку на її оскарження та може бути пред`явлена до виконання протягом трьох місяців.
Суддя О. В.Чернова