Рішення № 96128723, 03.03.2021, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
03.03.2021
Номер справи
947/14137/20
Номер документу
96128723
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №947/14137/20

Провадження 2/522/4834/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 березня 2021 року Приморський районний суд м. Одеси у склад:

головуючого судді Шенцевої О.П.

при секретарі Кісліної В.І.,

розглянувши у відкритому засіданні цивільну справу за позовною заявою Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми державної допомоги, -

ВСТАНОВИВ:

Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради звернувся до Київського районного суду м. Одеса з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми державної допомоги на дітей одиноким матерям, відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", завданої внаслідок кримінального правопорушення.

04.06.2020 року ухвалою Київського районного суду м. Одеси цивільну справу за позовною заявою Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми державної допомоги на дітей одиноким матерям, відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", завданої внаслідок кримінального правопорушення, передано за підсудністю до Приморського районного суду м. Одеси.

Ухвалою суду від 29.09.2020 року провадження у справі було відкрито та призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження в судовому засіданні на 19.11.2020 року.

У зв`язку з перебуванням судді на лікарняному, розгляд справи 19.11.2020 року відкладався.

У судове засідання 03.03.2021 року представник позивача не з`явилась, надала до суду письмову заяву про слухання справи за її відсутності, підтримала вимоги позовної заяви та просили їх задовольнити у повному обсязі. Проти заочного рішення не заперечувала.

У судове засідання 03.03.2021 року сторони надали заяви про проведення судового засідання згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України, представник позивача позовні вимоги підтримала, відповідач позов визнав.

Згідно ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Умови призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, передбачених Законом України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми", визначені Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. №1751 (далі – Порядок №1751).

Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" визначені Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженим постановою КМУ від 24.02.2003 року №250 (далі – Порядок №250)

Так, 24.09.2018 року до Управління соціального захисту населення в Київському районі департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (далі – Управління) звернулася ОСОБА_1 із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, в якій просила призначити державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям та державну допомогу сім`ям з дітьми, а саме: державну допомогу при народженні дитини, державну допомогу на дітей одиноким матерям.

У вказаній заяві ОСОБА_1 була повідомлена під підпис про обов`язок повідомляти орган соціального захисту населення про зміни обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги, компенсації та пільг та про відповідальність за подання завідомо недостовірних відомостей.

Також, у заяві Відповідач зазначила, що вона не працює, не навчається, у центрі зайнятості на обліку не перебуває, трудової книжки не має, як ФОП не зареєстрована, про всі зміни в сім`ї зобов`язалася повідомляти управління протягом 5 днів.

До зазначеної заяви надала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, в Розділі ІІ, якої зазначила, що доходів не має.

Також, відповідач надала до Управління копію паспорту та ІПН, свідоцтва про народження дитини, довідку реєстрацію місця проживання особи, довідку про місце проживання, витяг з Державного реєстру актив цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 СК України.

Відповідно до п. 11 Порядку № 250, для призначення соціальної допомоги сім`ям, в яких є діти, що навчаються у вечірній школі з денною формою навчання, у вищому навчальному закладі або є слухачами курсів на контрактній основі, обстеження матеріально-побутових умов сім`ї обов`язкове.

Згідно із п.п. 3.10, 3.11 Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 р. № 345 (далі – Інструкція), При необхідності проведення обстеження матеріального стану заявника чи перевірці достовірності наданих відомостей комплект документів заявника (особова справа) передається головним спеціалістом з прийому разом з відповідним Реєстром до підрозділу державних соціальних інспекторів. Державний соціальний інспектор робить відмітку про отримання особової справи в Реєстрі (графи 6,7) та у визначені терміни проводить із заявником співбесіду, обстежує умови проживання та матеріального стану заявників, направляє запити до відповідних установ і організацій стосовно перевірки достовірності наданих відомостей.

02.10.2018 року соціальним інспектором було проведено обстеження умов проживання та матеріального стану заявниці, на підставі чого було складено Акт обстеження матеріально-побутових умов сім`ї.

На підставі п. 34, 36 Порядку № 1751, п. 3,6,8,9 Порядку № 250, п. 4.5 Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 р. № 345 (далі – Інструкція) та положень Методики обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України 15.11.2001 № 486/202/524/455/3370, 22.01.2019 року Управлінням було:

-здійснено розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім`ї для призначення державної соціальної допомоги, та визначено розмір середньомісячного доходу сім`ї, який складає 286,67 грн.;

-здійснено розрахунок державної соціальної допомоги з урахуванням розміру середньомісячного доходу сім`ї, яким визначено розмір соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї з 01.09.2018 року по 28.02.2019 року у розмірі 1732,59 грн.;

-прийнято рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї та призначено державну допомогу з 01.09.2018 року по 28.02.2019 року у розмірі 1732,59 грн. щомісяця.

-прийнято рішення про призначення допомоги сім`ям з дітьми та призначено державну допомогу одиноким матерям з 01.09.2018 року по 30.11.2018 року у розмірі 1415,66 грн та з 01.12.2018 року по 28.02.2019 року у розмірі 1482,66 грн. щомісяця.

Виплата вказаної допомоги здійснювалася через банківську установу шляхом перерахування на особовий рахунок відповідача.

Відповідно до п. 48, 49 Порядку №1751, та п. 27 Порядку № 250, Органи, що призначають і виплачують державну допомогу, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги.

Органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до п`яти календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної допомоги сім`ям з дітьми.

Для підтвердження даних про доходи (відсутність доходів) використовуються відомості ДФС з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном.

Так, в ході перевірки, Управлінням було встановлено, що ОСОБА_1 отримала доходи за 2-й та 3-й квартал 2018 року в розмірі 10510,40 грн.

На підставі зазначеного, 22.04.2019 року Управлінням було складено Акт проведення перевірки особової справи, та рекомендовано провести перерахунок допомоги з урахуванням відомостей ДФС.

22.04.2019 року ОСОБА_1 було подано до Управління заяву з проханням здійснити перерахунок допомоги, оскільки вона у заяві від 2018 року не зазначила дохід.

На підставі зазначеного та положень Порядку №1751 та Порядку № 250, управлінням здійснено:

-перерахунок середньомісячного сукупного доходу сім`ї з урахуванням доходів, який склав 1751,73 грн.;

-перерахунок державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім`ї, який склав з 01.09.2018 року по 30.11.2018 року - 475,06 грн, та з 01.12.2018 року по 28.02.2019 року - 560,20 грн.

-винесено рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї та призначено допомогу з 01.09.2018 року по 30.11.2018 року у розмірі 475,06 грн, та з 01.12.2018 року по 28.02.2019 року у розмірі 560,20 грн.

-винесено рішення про призначення допомоги сім`ям з дітьми та призначено допомогу з 01.09.2018 року по 30.11.2018 року у розмірі 683,13 грн, та з 01.12.2018 року по 28.02.2019 року у розмірі 750,13 грн.

Отже, Відповідач з вересня 2018 року по лютий 2019 року мала право на отримання державної допомоги у розмірі меншому, ніж було призначено Управлінням.

Таким чином завдано матеріальної шкоди державному бюджету на загальну суму (7481,34 грн.+ 4395,18 грн.) 11876,52 грн.

Так, 04.04.2019 року ОСОБА_1 повторно звернулася до Управління із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, в якій просила призначити державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям та державну допомогу сім`ям з дітьми, а саме: державну допомогу при народженні дитини, державну допомогу на дітей одиноким матерям.

У вказаній заяві ОСОБА_1 була повідомлена під підпис про обов`язок повідомляти орган соціального захисту населення про зміни обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги, компенсації та пільг та про відповідальність за подання завідомо недостовірних відомостей.

Також, у заяві Відповідач зазначила, що вона не працює, не навчається, у центрі зайнятості на обліку не перебуває, як ФОП не зареєстрована, про всі зміни в сім`ї зобов`язалася повідомляти управління протягом 10 днів.

До зазначеної заяви надала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, в Розділі ІІ, якої зазначила, що має доходи лише у вигляді допомоги при народженні дитини, як малозабезпеченій сім`ї та одинокій матері.

На підставі наданої заяви та декларації Управлінням було:

-здійснено розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім`ї для призначення державної соціальної допомоги, та визначено розмір середньомісячного доходу сім`ї, який складає 1391,82 грн.;

-прийнято рішення про призначення допомоги сім`ям з дітьми та призначено державну допомогу одиноким матерям з 01.04.2019 року по 30.09.2019 року у розмірі 930,09 грн щомісяця.

-прийнято рішення про відмову у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, у зв`язку з наданням недостовірних відомостей у заяві від 24.09.2018 року, відповідно до п. 12 Порядку № 250, на наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Керуючись Порядком №1751 та Порядком №250, Управлінням було отримано інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, що ОСОБА_1 отримувала доходи за 4-й квартал 2018 року та 1 квартал 2019 року в розмірі 54306,17 грн.

На підставі зазначеного, 23.10.2019 року Управлінням було складено Акт проведення перевірки особової справи, та рекомендовано провести перерахунок допомоги з урахуванням відомостей ДФС.

На підставі зазначеного та положень Порядку №1751 та Порядку № 250, управлінням здійснено:

-перерахунок середньомісячного сукупного доходу сім`ї з урахуванням доходів, який складає 9051,03 грн.;

-винесено рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї та з урахуванням доходів, не призначено допомогу (середньомісячний сукупний дохід перевищує граничну суму виплати).

Отже, Відповідач з квітня 2019 року не мала права на отримання державної допомоги, оскільки не надала до Управління відомості щодо отримання доходів.

Відповідно до ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та п. 49 Порядку №1751, особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо).

Тобто, відповідач не виконала свої зобов`язання наданих у своїх заявах від 24.09.2018 року та 04.04.2019 року та всупереч вимогам чинного законодавства України, свідомо надала неправдиві відомості та не повідомила Управління щодо доходу, а саме отриманої заробітної плати, що є підставою для відмови у наданні державної допомоги та повернення надміру виплачених коштів.

Відповідно до п. 49 Порядку № 1751, п. 28 Порядку №250, суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються у судовому порядку згідно із законом.

На виконання зазначеного здійснено розрахунок заборгованості, який у період з вересня 2018 року по вересень 2019 року складає (7481,34 грн.+4395,18 грн. +5799,54 грн.) 17 676,06 грн.

05.02.2020 року (вих. №1310/797) на адресу ОСОБА_1 були направлені Повідомлення про припинення надання соціальної допомоги та повернення коштів у розмірі 17 676,06 грн. на рахунок департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради.

Станом на дату подання даної позовної заяви до суду, Відповідачем у добровільному порядку не повернуто надміру отриману суму допомоги у розмірі 17 676,06 грн.

З урахуванням викладеного з відповідача на користь позивача підлягають стягненню надміру виплачені суми державної допомоги на дітей одиноким матерям, відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" у розмірі 17 676,06 грн.

Відповідно до ст. 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

За таких обставин, оцінивши докази, подані сторонами, встановивши характер спірних правовідносин, суд приходить до висновку, що позов Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради є обґрунтований та підлягає задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст. ст. ст. ст.15-16, 1166, 1212, 1215 Цивільного кодексу України, ст.ст. 10-13, 43, 44, 49, 76-81, 89, 141, 178, 258, 259, 263-265, 268, 273, 275, 279, , 354, 355 ЦПК України, Закону України «Про соціальні послуги», суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) на користь департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (65017, м. Одеса, вул. Косовська, 2- Д, код ЄДРПОУ 36290160) надміру виплаченої суми державної допомоги на дітей одиноким матерям, відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" у розмірі 17 676 (сімнадцять тисяч шістсот сімдесят шість) гривень 06 копійок.

Рішення суду може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного суду через Приморський районний суд м. Одеси, а в разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені ст. 284, 354 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину (Розділ XII доповнено пунктом 3 згідно із Законом № 540-IX від 30.03.2020).

Суддя:

03.03.2021