Рішення № 96127660, 07.04.2021, Долинський районний суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
07.04.2021
Номер справи
388/1094/20
Номер документу
96127660
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 388/1094/20

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А І Н И

07.04.2021 року Долинський районний суд Кіровоградської області в складі:

головуючого судді Степанова С.В.

при секретарі Гриненко М.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Долинська цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям,-

ВСТАНОВИВ:

Управління праці та соціального захисту населення Саксаганської районної у місті ради звернулись до суду із позовом до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та просять стягнути з відповідача грошові кошти у розмірі 3867 грн. 50 коп., виплачені у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї мотивуючи вимоги наступним.

Відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є матір`ю малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебувала на обліку в управління праці та соціального захисту населення Саксаганської районної у місті ради як одержувач соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, яка передбачена Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та Постановою Кабінету Міністрів України від 24. 02.2003 № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати

державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям».

Відповідно до Законів України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» щомісячна допомога надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї. Дана допомога призначається на підставі заяви, довідки про склад сім`ї, декларації про доходи та майновий стан осіб, які входять до складу сім`ї.

Відповідач ОСОБА_1 , 08.01.2019 року № 57/08 звернулась до позивача із заявою про призначення державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім`ї, надала декларацію про доходи та майновий стан.

У декларації про доходи та майновий стан осіб від 08.01.2019 року, у розділі II «Доходи членів сім "і (зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку) за період з 01.07.2018 по 31.12.2018 відповідач власноруч зазначила, що отримує допомогу, як малозабезпечена сім`я, допомогу при народжені дитини (надано довідки про доходи).

На підставі поданих відповідачем документів, необхідних для визначення права на призначення державних допомоги, позивачем, 18.01.2019 року призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї з 01.01.2019 року по 30.06.2019 рік включно, про що свідчить копія рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, сформованого позивачем за допомогою НТК Призначення допомоги, версія Д.07. 09. 005- 036W від 05. 04. 2018р.

У ході проведеної перевірки інформації про доходи (відсутність доходів)

відповідача за період з 01.07.2018 по 31.12.2018 рік включно позивачем виявлено факт недекларування відповідачем продаж нерухомого майна за вищезазначений період у сумі 34 730,00 грн.

Таким чином, внаслідок неподання відповідачем відомостей про доходи,

що вплинули або могли вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги, починаючи з 01.01.2019 по 30.06.2019 рік включно, відповідачу надміру виплачено коштів державної допомоги малозабезпеченим сім`ям на суму 3867 грн. 50 коп. (три тисячі вісімсот шістдесят сім гривень 50 коп.).

Враховуючи виявлений факт неподання відповідачем інформації, що

впливає на встановлення права на державну допомогу малозабезпеченим сім`ям, відповідачу направлено рекомендованими листами повідомлення про припинення державних допомог із зазначенням періоду, за який відповідач неправомірно одержувала державну соціальну допомогу, суму коштів, одержаних неправомірно та період, за який необхідно повернути грошові кошти. Відповідачем не вжито заходів одо погашення сум заборгованості у розмірі 3867, 50 гривень, що змусило позивача звернутися до суду з даним позовом.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, до суду надавав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує та наполягає на їх задоволенні, не заперечує щодо заочного розгляду справи.

Згідно ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявляти клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Відповідач в судове засідання не з`явилась, про розгляд справи повідомлялась на місце реєстрації. Про причини неявки суду не повідомлено. Відзив до суду не подавався.

За таких обставин, суд ухвалює заочне рішення на підставі наявних у справі доказів та існуванням умов передбачених ст.. 280 ЦПК України.

Дослідивши матеріали справи, вивчивши та оцінивши докази по справі та співставивши їх у відповідності до норм чинного законодавства, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що відповідачу ОСОБА_1 відповідно до поданих нею заяв та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям на період з 01.01.2019 року по 30.06.2019 року, про що слідує копія рішення Сакасаганського УПСЗН м. Кривий Ріг про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї (а.с.16).

Під час проведення перевірки інформації про доходи відповідача за період з 01.07.2018 року по 31.12.2018 рік включно, позивачем виявлено факт недекларування відповідачем продаж нерухомого майна за вказаний період на суму 34 730,00грн., що підтверджується наданими довідками (а.с. 19-20).

За період з 01.01.2019 року по 30.06.2019 року перебування ОСОБА_1 в управлінні праці та соціального захисту населення на обліку як одержувача державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, відповідачу всього фактично сплачено 7882,32 грн., сума переплати становила 7882,32 грн., фактично погашено 4014,82 грн., а залишок боргу становить 3867,50 грн., що підтверджується наданою довідкою (а.с.21).

Згідно рішення від 24 червня 2019 року про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї гр.. ОСОБА_1 було відмовлено в наданні допомоги з підстав того, що середньомісячний сукупний дохід перевищує або дорівнює прожитковому мінімуму для сім`ї, відповідача повідомлено про припинення надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та встановлено термін для повернення виплаченої допомоги і перерахунку коштів в сумі 3867,50грн. до 20 вересня 2020 року, про що свідчать надані копія рішення та повідомлення (а.с. 17, 22).

Відповідно до ст.1, 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї. Право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України.

Згідно ст. 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» порядок призначення, умови виплати та підстави для припинення виплати державної соціальної допомоги, перелік документів, необхідних для призначення допомоги згідно із цим Законом, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» контроль за правильністю призначення і виплати державної соціальної допомоги, використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання такої допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки. Під час надання державної соціальної допомоги проводиться перевірка майнового стану членів сім`ї в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 затверджено Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям".

Пунктами 2, 3 вказаного Порядку визначено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - соціальна допомога) призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї. Призначення і виплата соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та м. Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї.

За змістом п. 16 Порядку № 250 виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється зокрема якщо малозабезпеченою сім`єю подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання державної соціальної допомоги та на визначення її розміру, або встановлено фактичну зайнятість особи, що приносить дохід (винагороду), без оформлення, реєстрації в установленому законодавством порядку, - з місяця, що настає за місяцем, у якому виявлено порушення. В такому разі на наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця, в якому виявлено порушення.

Також відповідно до п. 25 Порядку № 250, якщо малозабезпеченою сім`єю приховано або подано недостовірні дані про доходи та майновий стан або органом соціального захисту населення отримано інформацію про обставини, що вплинули на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого надміру виплачено кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів з місяця призначення державної соціальної допомоги та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану малозабезпеченої сім`ї; повідомляють уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення. Суми надміру виплаченої державної соціальної допомоги повертаються: отримувачем державної соціальної допомоги самостійно; за згодою отримувача державної соціальної допомоги у повному обсязі за рахунок її наступних виплат; за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок суми наступних виплат державної соціальної допомоги у розмірі, що не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги. У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру виплачених сум державної соціальної допомоги такі суми стягуються в судовому порядку. Аналогічні положення містяться у п. 49 Порядку № 1751 щодо повернення надміру виплаченої допомоги сім`ям з дітьми.

Крім цього, згідно зі ст. 22 Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Згідно зі ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

За правилами ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.

Тобто, повернення надмірно сплаченої суми державної соціальної допомоги передбачає стягнення зазначеної суми у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини набувача, а саме, через зловживання, зокрема у випадку надання недостовірної інформації або взагалі ненадання відповідної інформації.

Встановлено, що відповідач ОСОБА_1 при зверненні до позивача за призначенням державної допомоги малозабезпеченим сім`ям не вказала в декларації дохід від продажу нерухомого майна за період 01.07.2018 року по 31.12.2018 року на суму 34730,00 гривень.

Окрім цього, відповідач була попереджена, що наведені нею відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняте рішення щодо надання соціальної допомоги будуть перевірені та дала на це згоду, про що свідчить її підпис у заяві до Управління від 08.01.19 року. Також у заяві вона зобов`язалась повідомити управління в разі зміни обставин, що можуть вплинути на отримання допомоги.

Таким чином, оскільки ОСОБА_1 в добровільному порядку не повернула надмірно виплачені кошти, то суд приходить до переконання, що відповідно до норм чинного законодавства, відповідач повинна повернути на користь управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради грошові кошти в розмірі 3867грн.50коп., які були виплачені у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд виходив з наступного.

Відповідно до п. 8 статті 6 ЗУ «Про судовий збір», розподіл судового збору між сторонами та перевірка повноти сплати судового збору здійснюються відповідно до процесуального законодавства.

Згідно із ч. 1 ст. 141 ЦПК України, яка передбачає розподіл судових витрат між сторонами, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи, що позовні вимоги управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради судом повністю задоволені, тому стягненню з відповідача на користь держави підлягає судовий збір.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 10, 12, 19, 76, 81, 141, 263-265, 268, 280-282, 289 ЦПК України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Цивільну справу за позовом управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт серії НОМЕР_2 (зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради (код ОКПО 0541180, р/р UA97820172034130014000053155 ДКСУ м.Київ, МФО 820172, місцезнаходження: вул. С. Перовської, 16А, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50036) грошові кошти у розмірі 3867,50 (три тисячі вісімсот шістдесят сім гривень 50 копійок) гривень, виплачені у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 840, 80 (вісімсот сорок гривень 80 копійок) гривень.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача відповідно до ст.284 ЦПК України.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 30 днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд – якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Рішення суду може бути оскаржено у порядку, передбаченому ст. 354 ЦПК України, безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Долинського районного суду С. В. Степанов