Рішення № 96126024, 06.04.2021, Солом'янський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
06.04.2021
Номер справи
760/5741/20
Номер документу
96126024
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 760/5741/20

2-2790/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2021 року м. Київ

Солом`янський районний суд м. Києва у складі:

головуючого судді Українця В.В.

при секретарі Степановій Н.І.

розглянувши за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся в суд з зазначеним позовом до Міністерства оборони України про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії.

Свої вимоги мотивував тим, що він з 1994 року проходив військову службу в Міністерстві оборони України. Наказом Міністра оборони України від 23 серпня 2017 року № 575 він був звільнений зі Збройних Сил України у запас за станом здоров`я, виключений зі списків особового складу частини наказом начальника Головного квартирно-експлуатаційного управління ЗСУ від 07 вересня 2017 року № 213.

З 06 жовтня 1999 року він перебуває на квартирному обліку у житловій комісії гарнізону м. Київ. За період проходження служби у Збройних Силах України постійним житлом не забезпечувався. На момент звільнення вислуга у Збройних Силах України становила 23 роки 01 місяць 06 днів.

На підставі ч. 9 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» з 07 вересня 2017 року у зв`язку зі звільненням з військової служби за станом здоров`я він набув право на позачергове одержання житла.

23 жовтня 2019 року він звернувся до Міністра оборони України з проханням щодо виплати йому за його бажанням грошової компенсації за належне йому для отримання житлове приміщення у термін до 20 грудня 2019 року.

Міністерство оборони України листом від 26 листопада 2019 року повідомило про те, що він перебуває на квартирному обліку в гарнізоні м. Києва з 06 жовтня 1999 року у загальній черзі за № 3606 та відповідно до вимог постанов КМУ від 03 серпня 2006 року № 1081 та від 02 вересня 2015 року № 728 його буде забезпечено житлом або грошовою компенсацією згідно з чергою квартирного обліку з урахуванням пільг у міру надходження житла або коштів до гарнізону.

Просить суд ухвалити рішення, яким:

- визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України щодо не включення його до списку осіб, які мають право позачергового отримання житла або відповідної грошової компенсації з дня звільнення зі Збройних Сил України, а саме з 07 вересня 2017 року;

- зобов`язати Міністерство оборони України включити його до списку осіб, які мають право позачергового отримання житла або відповідної грошової компенсації з дня звільнення зі Збройних Сил України, а саме з 07 вересня 2017 року;

- зобов`язати Міністерство оборони України нарахувати та виплатити йому грошову компенсацію за належне для отримання житлове приміщення у розмірі, визначеному постановою КМУ від 02 вересня 2015 року № 728.

Ухвалою судді Солом`янського районного суду м. Києва від 06 березня 2020 року позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Солом`янського районного суду м. Києва від 21 квітня 2020 року відкрито спрощене позовне провадження в справі.

Представником відповідача подано відзив на позовну заяву, в якому вона просить суд відмовити в задоволенні позову (а.с. 66-71).

Зазначено, що станом на 18 листопада 2020 року позивач перебуває на квартирному обліку в гарнізоні м. Київ з 06 жовтня 1999 року у загальній черзі за № 3606. Твердження позивача про те, що він на підставі ч. 9 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» з 07 вересня 2017 року у зв`язку зі звільненням з військової служби за станом здоров`я набув право на позачергове одержання житла не відповідає дійсності, оскільки позивач із відповідною заявою до Київського квартирно-експлуатаційного управління не звертався та таке питання комісією не розглядалось. У зв`язку з тим, що є військовослужбовці, які набули пільгу раніше позивач не може отримати грошову компенсацію раніше за тих осіб, які стоять у черзі перед ним. Питання щодо забезпечення позивача житлом або грошовою компенсацією за належне для отримання жиле приміщення буде розглянуто після надходження на розподіл до гарнізону м. Києва житлового приміщення, площа якого відповідатиме складу сім`ї позивача, або надходження кошторисних призначень на виплату компенсації.

Позивачем подано відповідь на відзив на позовну заяву, з якої вбачається, що він підтримує викладене у позові та просить його задовольнити у повному обсязі. Зазначено, що жодним нормативним актом не передбачено, що для отримання права позачергового одержання житла або відповідної грошової компенсації необхідно звернутися до Київського квартирно-експлуатаційного управління (а.с. 80-82).

Оскільки розгляд справи відбувається в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи, судове засідання в справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 1994 року проходив військову службу в Міністерстві оборони України. Наказом Міністра оборони України від 23 серпня 2017 року № 575 позивач був звільнений зі Збройних Сил України у запас за станом здоров`я (а.с. 12).

Позивач виключений зі списків особового складу частини наказом начальника Головного квартирно-експлуатаційного управління ЗСУ від 07 вересня 2017 року № 213 (а.с. 13-14).

ОСОБА_1 з 06 жовтня 1999 року перебуває на квартирному обліку у житловій комісії гарнізону м. Київ, що підтверджується довідкою № 29057 від 18 листопада 2020 року (а.с. 76).

З позову вбачається, що за період проходження служби у Збройних Силах України постійним житлом позивач не забезпечувався. На момент звільнення вислуга у Збройних Силах України становила 23 роки 01 місяць 06 днів.

23 жовтня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Міністра оборони України з проханням щодо виплати йому за його бажанням грошової компенсації за належне йому для отримання житлове приміщення у термін до 20 грудня 2019 року (а.с. 15).

Міністерство оборони України листом від 26 листопада 2019 року повідомило про те, що позивач перебуває на квартирному обліку в гарнізоні м. Києва з 06 жовтня 1999 року у загальній черзі за № 3606 та відповідно до вимог постанов КМУ від 03 серпня 2006 року № 1081 та від 02 вересня 2015 року № 728 його буде забезпечено житлом або грошовою компенсацією згідно з чергою квартирного обліку з урахуванням пільг у міру надходження житла або коштів до гарнізону (а.с. 16).

Позивач просить суд ухвалити рішення, яким:

- визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України щодо не включення його до списку осіб, які мають право позачергового отримання житла або відповідної грошової компенсації з дня звільнення зі Збройних Сил України, а саме з 07 вересня 2017 року;

- зобов`язати Міністерство оборони України включити його до списку осіб, які мають право позачергового отримання житла або відповідної грошової компенсації з дня звільнення зі Збройних Сил України, а саме з 07 вересня 2017 року.

Відповідно до ст. 47 Конституції України кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону. Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду.

Частиною 1 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», в редакції, чинній на момент зарахування позивача на квартирний облік, встановлено, що військовослужбовці забезпечуються жилими приміщеннями державою.

Військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) та членам їх сімей, які проживають разом з ними, надається жиле приміщення, що має відповідати вимогам ст. 50 ЖК Української РСР.

За загальним правилом, визначеним статтями 36, 37 ЖК Української РСР, облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, здійснюється, як правило, за місцем проживання у виконавчому комітеті районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів.

З відзиву на позову заяву представника відповідача вбачається, що твердження позивача про те, що він на підставі ч. 9 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» з 07 вересня 2017 року у зв`язку зі звільненням з військової служби за станом здоров`я набув право на позачергове одержання житла не відповідає дійсності, оскільки позивач із відповідною заявою до Київського квартирно-експлуатаційного управління не звертався та таке питання комісією не розглядалось.

Разом з тим, вимогами ч. 9 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров`я, а також у зв`язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду, а в разі її розформування - у військових комісаріатах і квартирно-експлуатаційних частинах районів та користуються правом позачергового одержання житла.

Зазначене також закріплене в п. 9 Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 728, згідно якого Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, Адміністрація Держприкордонслужби, СБУ, ДСНС, Служба зовнішньої розвідки, Національна гвардія, Управління державної охорони, ДКА, Адміністрація Держспецзв`язку щороку протягом I кварталу після визначення загальної суми видатків на надання компенсації розподіляють її між військовими частинами, військовими комісаріатами та квартирно-експлуатаційними установами (організаціями), в яких ведеться облік військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, з урахуванням часу взяття військовослужбовців та членів їх сімей на такий облік та/або включення їх до списків осіб, які мають право на першочергове чи позачергове отримання жилих приміщень.

Таким чином, оскільки ОСОБА_1 звільнений зі Збройних Сил України, він має право на позачергове одержання житла, а тому суд приходить до висновку про протиправність бездіяльності Міністерства оборони України щодо не включення позивача до списку осіб, які мають право позачергового отримання житла або відповідної грошової компенсації з дня звільнення зі Збройних Сил України.

Позивач також просить суд зобов`язати Міністерство оборони України нарахувати та виплатити йому грошову компенсацію за належне для отримання житлове приміщення у розмірі, визначеному постановою КМУ від 02 вересня 2015 року № 728.

Розділом VIII Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31 липня 2018 року № 380, визначений порядок виплати грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення.

Пунктами 3-8 зазначеної Інструкції встановлено, що на підставі аналізу кількісного обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов у Збройних Силах України, ГКЕУ за пропозиціями КЕУ, КЕВ (КЕЧ) районів під час планування видатків на наступний бюджетний період визначає щорічну потребу в коштах для виплати грошової компенсації.

Протягом І кварталу після затвердження кошторису Міноборони ГКЕУ готує проект розподілу видатків між військовими частинами, військовими комісаріатами та КЕУ, КЕВ (КЕЧ) районів, який подається на затвердження заступнику Міністра оборони України (згідно з розподілом обов`язків).

Після затвердження розподілу видатків ГКЕУ доводить обсяги виділених лімітів на виплату грошової компенсації на відповідний рік до військових частин, військових комісаріатів та КЕУ, КЕВ (КЕЧ) районів для організації відповідної роботи щодо виплати грошової компенсації.

Житлові комісії військових частин (об`єднані житлові комісії) інформують листом з повідомленням військовослужбовців та членів їх сімей, у яких настала черга на отримання житлових приміщень, про їх право на отримання грошової компенсації, її орієнтовний розмір та перелік документів, необхідних для її отримання, або надають таке повідомлення особисто під підпис.

Військовослужбовці та члени їх сімей за бажанням можуть особисто звернутися до житлової комісії військової частини (об`єднаної житлової комісії) про отримання грошової компенсації та отримати інформацію про орієнтовний розмір компенсації і перелік документів, необхідних для її отримання.

Для отримання грошової компенсації та визначення її остаточного розміру військовослужбовці та члени їх сімей подають до житлових комісій військових частин (об`єднаних житлових комісій) документи, визначені в Порядку визначення розміру і надання грошової компенсації.

Житлові комісії військових частин (об`єднані житлові комісії) розглядають надані документи протягом десяти робочих днів та приймають відповідне рішення про надання грошової компенсації.

Про прийняте рішення житлова комісія у п`ятиденний строк письмово інформує військовослужбовців та членів їх сімей.

Протокол засідання житлової комісії військової частини (об`єднаної житлової комісії) затверджується наказом командира військової частини та з обліковою справою направляється до КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району.

На підставі отриманих документів у КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району розробляється список осіб, які мають право та надали згоду на отримання грошової компенсації за належне їм для отримання житлове приміщення у військовій частині (далі - Список виплати грошової компенсації) (додаток 24), разом із розрахунком виплати грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення (далі - Розрахунок) (додаток 25) окремо на кожного військовослужбовця.

За наявності у військовослужбовців та членів їх сімей права на отримання однокімнатної квартири компенсація нараховується за житло загальною площею 40 кв.м.

Список виплати грошової компенсації, підписаний начальником КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району, направляється до ГКЕУ для узагальнення та внесення на розгляд Комісії з контролю.

Для розгляду Комісією з контролю Списків виплати грошової компенсації на її засідання можуть запрошуватися голови житлових комісій військових частин (об`єднаних житлових комісій).

За результатами розгляду Списків виплати грошової компенсації Комісія з контролю приймає рішення окремо щодо кожного військовослужбовця про:

- погодження виплати грошової компенсації;

- відмову в погодженні виплати грошової компенсації із зазначенням причини такої відмови.

Рішення Комісії з контролю оформлюється протоколом.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 процедури, визначеної Інструкцією з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 31 липня 2018 року № 380, не дотримався, з відповідною заявою до житлової комісії військової частини (об`єднаної житлової комісії) про отримання грошової компенсації не звертався та рішення комісії, оформлене протоколом не отримував.

За таких обставин, вимога про зобов`язання Міністерства оборони України нарахувати та виплатити йому грошову компенсацію за належне для отримання житлове приміщення задоволенню не підлягає.

З огляду на наведене, позов підлягає задоволенню частково.

З урахуванням часткового задоволення позову, на підставі ст. 141 ЦПК України, стягненню з відповідача на користь позивача підлягає 1681 гривня 60 копійок судового збору.

Керуючись ст. 47 Конституції України, статтями 36, 37 ЖК Української РСР, ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Порядком визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 728, Інструкцією з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 31 липня 2018 року № 380, статтями 3, 4, 10, 13, 76-82, 89, 133-142, 223, 259, 263-265, 268, 272, 273 ЦПК України, суд,

в и р і ш и в:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Міністерства оборони України (м. Київ, просп. Повітрофлотський, 6, код ЄДРПОУ 00034022) про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати бездіяльність Міністерства оборони України (м. Київ, просп. Повітрофлотський, 6, код ЄДРПОУ 00034022) щодо не включення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до списку осіб, які мають право позачергового отримання житла або грошової компенсації за належне для отримання жилого приміщення з дня звільнення зі Збройних Сил України, а саме з 07 вересня 2017 року.

Зобов`язати Міністерство оборони України (м. Київ, просп. Повітрофлотський, 6, код ЄДРПОУ 00034022) включити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до списку осіб, які мають право позачергового отримання житла або грошової компенсації за належне для отримання жилого приміщення з дня звільнення зі Збройних Сил України, а саме з 07 вересня 2017 року.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути з Міністерства оборони України (м. Київ, просп. Повітрофлотський, 6, код ЄДРПОУ 00034022) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 1681 гривня 60 копійок судового збору.

Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя: