
Справа № 569/17442/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 квітня 2021 року м.Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області в складі:
головуючого судді Гордійчук І.О.
секретар судового засідання Дем`янчук Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради до ОСОБА_1 , про стягнення надміру виплаченої суми субсидії,-
ВСТАНОВИВ:
Представник Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради (далі позивач) звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 (далі відповідач), в якому просить стягнути з відповідача на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради суму надміру виплачених коштів в розмірі 5213,16 грн.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що відповідно до заяви від 12.12.2018 року ОСОБА_1 була призначена житлова субсидія на період з грудня 2018 року по квітень 2019 року на одну особу, за адресою АДРЕСА_1 . Відповідачем було задекларовано недостовірну інформацію, що призвело до надмірного нарахування житлової субсидії за період з грудня 2018 року по квітень 2019 року на суму 5213 грн. 16 коп.
Відповідач ОСОБА_1 не погоджуючись із позовними вимогами, подала до суду письмовий відзив від 02.03.2021 року. Просить у задоволенні позову відмовити. Свої заперечення мотивує тим, що позивачем не доведено недобросовісності у діях відповідача, підстави для задоволення позову відсутні. Зазначає, що відповідач зверталася до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради із заявою про призначення субсидії, та сказала, що за адресою АДРЕСА_1 проживає одна. До заяви було додано акт складений представниками ОСББ Ювілейна 3 , про те, що син ОСОБА_3 з 2016 року не проживає за вказаною адресою. У відповідача відсутній умисел на навмисне подання інформації про більшу кількість зареєстрованих у квартирі осіб.
Представник позивача в судове засідання не з`явився. Подав до суду заяву, в якій позов підтримав, просив його задовольнити з підстав у ньому вказаних. Також просив розгляд справи провести за відсутності представника позивача.
Відповідач у судове засідання не з`явився, про час місце, та дату судового розгляду справи був повідомлений належним чином.
Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності представника позивача та відповідача, на підставі письмових заяв по суті спору та наявних у матеріалах справи доказів.
Згідно з ч.2 ст.247 Цивільного процесуального кодексу України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи і наявні в них докази, суд дійшов наступних висновків.
Як встановлено судом, відповідно до заяви від 12.12.2018 року ОСОБА_1 була призначена житлова субсидія на період з грудня 2018 року по квітень 2019 року за адресою АДРЕСА_1 .
У декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії ОСОБА_1 у розділі 1 «Дані про осіб, які входять до складу домогосподарства і їх зареєстроване місце проживання у житловому приміщенні» зазначено інформацію про ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Перевіркою, проведеною працівниками управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради встановлено, що син відповідача ОСОБА_3 (зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 ) здійснив купівлю транспортного засобу, а саме автомобіля Volkswagen Touareg, д.н.з. НОМЕР_1 .05.2018 року вартістю 488800,00 грн, що підтверджується інформацією про результати аналітичного пошуку ТЗ по «НАІС ДДАІ» МВС України від 24.10.2019 року.
Відповідно до п. 13 Положення для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання), зокрема, заяву про призначення житлової субсидії за формою, встановленою Мінсоцполітики та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики.
Відповідно до п.9 Положення житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.
Відповідно до п.6 «Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. N 848, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Положення): житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному у пункті 5 цього Положення) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. гривень.
При зверненні із заявою та декларацією ОСОБА_1 в «Розділі V. Інформація про придбання майна, товарів або оплату послуг на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тисяч гривень протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії» зазначила «Не було».
Підписом у декларації від 12.12.2018 року ОСОБА_1 підтвердила: «Я усвідомлюю, що у разі подання мною неповних або недостовірних відомостей про осіб, які входять до складу домогосподарства, та членів сім`ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання), їхні доходи, майновий стан і витрати, мені може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання. У такому разі зобов`язуюся повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії».
Відповідачем в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 12.12.2018 року не задекларовано інформацію про придбання ОСОБА_3 майна, на суму, що перевищує 50 тисяч гривень протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії.
Відповідно до п.127 Положення про порядок призначення житлових субсидій затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. N 848: у разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується органом, який призначив житлову субсидію, у судовому порядку.
За положеннями ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов`язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
Згідно ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.
Отже, закон встановлює два виключення із цього правила: по перше, якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по друге, у разі недобросовісності з боку набувача.
Факт недобросовісності набуття відповідачем отриманих коштів за призначеною житловою субсидією встановлено судом, а тому, сума надміру виплаченої житлової субсидії має бути повернута відповідачем, як така, що одержана без належної правової підстави.
Помилкове покликання управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради у позовній заяві на норми ст.1166 ЦК України, які регулюють деліктні зобов`язання, що виникають у зв`язку із завданням шкоди майну,та не підлягають застосуванню до спірних правовідносин, не може бути підставою для відмови у задоволенні позовних вимог.
Згідно положення п.20 Положення, сума субсидії, перераховано ( виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни. зазначені у пункту 14 цього Положення, повертається ним на вимогу органу, що призначив субсидію.
Відповідно до пунктів 1,2 Порядку повернення коштів надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29.12.1997 року № 39/283/90/5, повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадках, зокрема, виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями про доходи та майновий стан усіх зареєстрованих у житловому приміщення осіб, приховання заробітку чи іншого доходу. В разі виявлення при перевірках подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, органи соціального захисту населення вживають таких заходів : припиняють надання субсидії, повідомляють рекомендованим листом утримувачів житлових субсидій про припинення надання, необхідність і терміни повернення надміру виплачених коштів, подають позовні заяви до суду про стягнення надміру виплачених коштів.
Листом № 08-6996 від 05.12.2019 року відповідачу було повідомлено про виявлене порушення та запропоновано в термін до 20.01.2020 року внести на рахунок Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради суму надміру виплаченої субсидії в розмірі 2144 грн. 93 коп. та на рахунок Міністерства соціальної політики України суму надміру наданої субсидії в розмірі 3068 грн 23 коп. (а.с.7)
Оскільки відповідачем було задекларовано неповну та недостовірну інформацію, то це призвело до надмірного нарахування житлової субсидії за період з 01.12.2018 року по 30.04.2019 року на суму 5213, 16 грн., що підтверджується розрахунком.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджені дослідженими доказами у справі, а відтак, позов підлягає до задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача необхідно стягнути понесені ним судові витрати на сплату судового збору в розмірі 2102 грн. 00 коп.
Керуючись ст. ст. 3, 12, 13, 81, 82, 141, 259, 263-265, 280-282, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-
В И Р I Ш И В:
Позов Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради до ОСОБА_1 , про стягнення надміру виплаченої суми субсидії задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради суму надмірну виплачених (у вигляді житлових субсидій) коштів, в розмірі 5213 (п`ять тисяч двісті тринадцять) грн.16 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради судовий збір в розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Рівненського апеляційного суду або через Рівненський міський суд Рівненської області протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту судового рішення.
Позивач – Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради: вул. Соборна 12, м. Рівне, код ЄДРПОУ 03195441.
Відповідач – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Суддя І.О.Гордійчук