
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 квітня 2021 року м. Київ № 640/33038/20
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Огурцов О.П., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області
до Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ)
про визнання протиправною та скасування постанови,
за участю:
позивача - не прибула,
представника відповідача - не прибув,
В С Т А Н О В И В:
Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про визнання протиправною та скасування постанови від 13.11.2020 у виконавчому провадженні № 63008462 про накладення штрафу у розмірі 5100,00 гривень.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивачем рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 826/9125/18 в частині перерахунку пенсії було виконано у повному обсязі, а виплата пенсії стягувачу відбуватиметься у порядку черговості, згідно вимог постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 про що державного виконавця було належним чином повідомлено.
Відповідач у встановлений судом строк не надав до суду відзив на позовну заяву.
Під час судового розгляду справи судом встановлено наступне.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.06.2019 в адміністративній справі № 826/9125/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії скасовано рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 27.02.2019в частині відмови в задоволенні позовних вимог про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду у Київській області виплачувати 100% суми підвищення пенсії ОСОБА_1 , перерахованої згідно зі статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу а деяких інших осіб» та постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», починаючи 01 січня 2018 року та прийнято в цій частині нову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії задоволено та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду у Київській області виплачувати 100% суми підвищення пенсії ОСОБА_1 , перерахованої згідно зі статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу а деяких інших осіб» та постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», починаючи 01 січня 2018 року, з урахуванням проведених виплат.
На виконання вказаного рішення, 25.08.2020 Окружним адміністративним судом міста Києва видано виконавчі листи № 826/9125/18.
21.09.2020 старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) Гречух Олегом Ярославовичем, розглянуто заява ОСОБА_1 винесено постанову ВП № 63008462 про відкриття виконавчого провадження, якою відкрито виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа № 826/9125/18 виданий 25.08.2020 Окружним адміністративним судом міста Києва про: "зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду у Київській області виплачувати 100% суми підвищення пенсії ОСОБА_1 , перерахованої згідно зі статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу а деяких інших осіб" та постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", починаючи 01 січня 2018 року, з урахуванням проведених виплат.".
Листом № 1000-0801-5/80046 від 02.10.2020 Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області повідомило державного виконавця про те, що рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 826/9125/18 в частині перерахунку пенсії було виконано у повному обсязі, а виплата пенсії стягувачу відбуватиметься у порядку черговості, згідно вимог постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649. До зазначеного листа було додано копії: перерахунку пенсії за пенсійною справою № К7649 на 1 арк., розрахунку на доплату пенсії за пенсійною справою № К7649 за період з червня 2019 року по серпня 2019 року на 1 арк., довідки про нараховані суми на виконання рішення суду за пенсійною справою №К7649 за період з січня 2018 року по червень 2019 року на 1 арк., витягу з Реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою на ОСОБА_1 на 1 арк.
13.11.2020 державним виконавцем прийнято постанову про накладення штрафу ВП №63008462, якою за невиконання боржником судового рішення без поважних причин , накладено на боржника - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області штраф на користь держави у розмірі 5 100,00 грн.
Позивач не погоджуючись з постановою від 13.11.2020 про накладення штрафу ВП №63008462, вважаючи її протиправною та такою, що підлягає скасуванню звернувся з відповідним позовом до суду.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Статтею 1 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 3 вказаного Закону примусовому виконанню підлягають виконавчі листи та накази, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 4 Закону України "Про виконавче провадження" у виконавчому документі зазначається резолютивна частина рішення, що передбачає заходи примусового виконання рішень.
Частиною першою та пунктом 1 частин другої статті 18 вказаного Закону встановлено, що виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов`язаний: здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 26 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Відповідно до частини п`ятої та шостої статті 26 вказаного Закону виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов`язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).
Частинами першою та другою статті 65 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Відповідно до статті 75 вказаного Закону у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання. У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
Отже у разі невиконання боржником без поважних причин рішення, що зобов`язує його виконати певні дії на нього підлягає накладенню штраф у розмірі 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян
Позивач, як на обґрунтування відсутності у відповідача правових підстав для накладення на нього штрафу та винесення оскарженої постанови посилається на те, що листом № 1000-0801-5/80046 від 02.10.2020 він повідомив державного виконавця про те, що рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 826/9125/18 в частині перерахунку пенсії було виконано у повному обсязі, а виплата пенсії стягувачу відбуватиметься у порядку черговості, згідно вимог постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 640/5248/19 від 12.11.2019, із змінами внесеними постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.07.2020, пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.05.2018 року № 649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду» визнано протиправними та нечинними.
Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Таким чином, станом на час інформування позивачем державного виконавця листом №1000-0801-5/80046 від 02.10.2020 про те, що виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 826/9125/18 в частині виплати пенсії стягувачу відбуватиметься згідно Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649, вказаний Порядок втратив чинність.
Враховуючи наведе суд дійшов висновку про те, що посилання позивача, як на підтвердження виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 826/9125/18 в частині виплати пенсії стягувачу на виконання його згідно Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 є необґрунтованими.
Аналогічна позиція викладена в постанові Шостого апеляційного адміністративного суду від 27.01.2021 у справі № 620/4083/20.
Інших доказів та обґрунтувань на підтвердження виконання рішення суду у справі №826/9125/18 в частині виплати пенсії стягувачу та повідомлення про відповідний факт державного виконавця, крім посилань лист №1000-0801-5/80046 від 02.10.2020 та факт виконання вказаного рішення згідно Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 позивачем наведено не було.
Відповідно до частин першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином у суду відсутні підстави вважати, що позивачем рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 826/9125/18 було виконано у повному обсязі та про відповідний факт ним було повідомлено відповідача.
Водночас, суд звертає увагу на те, що в постанові від 13.11.2020 про накладення штрафу ВП №63008462 відповідачем зазначено лише про те, що у строки, надані для самостійного виконання рішення суду, боржником не виконано, інформації про причини невиконання до відділу не надано та не зазначено належного обґрунтування відповідного висновку.
Зазначене свідчить про допущення відповідачем порушення при виданні вказаної постанови, водночас, враховуючи те, що, позивачем рішення Окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 826/9125/18 у повному обсязі виконано не було, а отже у відповідача були наявні правові підстави для накладення на позивача штрафу за невиконання рішення боржником без поважних причин, суд дійшов висновку про те, що вказане порушення сумо по собі не може бути підставою для скасування рішення.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 241, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (04071, м. Київ, вул. Ярославська, 40, код ЄДРПОУ 22933548) до Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (01001, м. Київ, пров. Музейний, 2-д, код ЄДРПОУ 43315602) про визнання протиправною та скасування постанови - відмовити повністю.
Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 287, 295-297. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.П. Огурцов