Ухвала суду № 96109251, 08.04.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.04.2021
Номер справи
520/609/21
Номер документу
96109251
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

У Х В А Л А

08 квітня 2021 р. Справа № 520/609/21

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Супрун Ю.О., розглянувши позовну заяву по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43143704) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, вимоги, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Харківській області, в якому просить суд, з урахуванням уточненої позовної заяви:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області № 0012058/1-5606-2030 від 24.02.2020 на суму 75059,17 грн. (з яких за 2017 рік - 34694.40 грн.: за 2018 рік - 40364,77 грн.), яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов`язання з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області № 0012058-5606-2030 від 24.02.2020 на суму 19070,61 грн. за 2019 рік яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов`язання за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області № 0012059-5606-2030 від 24.02.2020 на суму 26173,06 грн. за 2019 рік яким ОСОБА_1 визначено суму податковою зобов`язання за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області № 0012060-5606-2030 від 24.02.2020 на суму 24702,07 грн. за 2019 рік яким ОСОБА_1 визначено суму податковою зобов`язання за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області № 0012061-5606-2030 від 24.02.2020 на суму 657,25 грн. за 2019 рік яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов`язання за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області № 0012062-5606-2030 від 24.02.2020 на суму 874,24 грн. за 2019 рік яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов`язання за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області № 0012063-5606-2030 від 24.02.2020 на суму 25438,61 грн. за 2019 рік яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов`язання за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області № 0012065-5606-2030 від 24.02.2020 на суму 646,82 грн. за 2019 рік яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов`язання за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області № 0012066-5606-2030 від 24.02.2020 на суму 2153,27 грн. за 2019 рік яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов`язання за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

- визнати протиправною та скасувати податкову вимогу Головного управління ДПС у Харківській області від 24.12.2020 року №92016-13 на суму 104939,72 грн..

Ухвалою судді від 02.02.2021 було відкрито загальне позовне провадження у справі, призначено підготовче засідання на 25 лютого 2021 року о 09:10 год..

Протокольною ухвалою суду від 25.02.2021 відкладено розгляд справи у зв`язку з не прибуттям представника позивача у судове засідання на 18.03.2021 о 10:00 год..

Протокольною ухвалою суду від 18.03.2021 відкладено розгляд справи на 08.04.2021 об 11:00 год..

В судове засідання призначене на 08.04.2021 представники сторін не з`явилися.

До канцелярії суду надійшли наступні документи:

- клопотання відповідача про залишення позову без розгляду від 31.03.2021 за вх. № 01-26/30264/21;

- доповнення адміністративного позову в частині підставі оскарженні податкових повідомлень-рішень позивача від 07.04.2021 за вх. №01-26/32835/21;

- клопотання позивача від 07.04.2021 за вх. №01-26/32841/21.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Згідно з п. 15 ч. 1 ст. 4 КАС України ухвала - письмове або усне рішення суду будь-якої інстанції в адміністративній справі, яким вирішуються питання, пов`язані з процедурою розгляду адміністративної справи, та інші процесуальні питання.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ч. 4 ст. 229 КАС України.

Частинами 1 та 2 ст. 122 КАС України передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Частиною 4 ст. 122 КАС передбачено, що якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов`язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб`єкта владних повноважень. Якщо рішення за результатами розгляду скарги позивача на рішення, дії або бездіяльність суб`єкта владних повноважень не було прийнято та (або) вручено суб`єктом владних повноважень позивачу у строки, встановлені законом, то для звернення до адміністративного суду встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня звернення позивача до суб`єкта владних повноважень із відповідною скаргою на рішення, дії або бездіяльність суб`єкта владних повноважень.

При цьому, ч. 3 ст. 122 КАС встановлено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Спеціальним нормативно-правовим актом, який встановлює окремі правила та положення для регулювання відносин оподаткування та захисту прав учасників податкових відносин, в тому числі захисту порушеного права в судовому порядку, є Податковий кодекс України.

Статтею 56 ПК України визначено порядок оскарження рішень контролюючих органів. Так, відповідно до пункту 56.1 статті 56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку. Пунктом 56.18 статті 56 ПК України визначено, що з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення. Рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню. Процедура адміністративного оскарження вважається досудовим порядком вирішення спору.

Статтею 102 Податкового кодексу України встановлено строк давності - 1095 днів для нарахування грошових зобов`язань платнику податків.

Отже, пунктом 56.18 статті 56 ПК України встановлено спеціальний строк у податкових правовідносинах, протягом якого за загальним правилом платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу. Водночас пунктом 56.19 статті 56 ПК України, за умови використання платником податків досудового порядку вирішення спору, яким вважається адміністративне оскарження відповідного рішення контролюючого органу, встановлено скорочений строк звернення до суду.

Так, відповідно до пункту 56.19 статті 56 ПК України в разі, коли до подання позовної заяви проводилася процедура адміністративного оскарження, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов`язання протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження відповідно до пункту 56.17 цієї статті.

В постанові Верховного Суду від 26 листопада 2020 року по справі №500/2486/19 зроблені висновки: "Верховний Суд у складі судової палати у цій справі відступає від висновку про застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного в постанові Верховного Суду від 3 квітня 2020 року у справі №2540/2576/18, у частині того, що строк для звернення платника податків із позовом до адміністративного суду, у тому числі після використання процедури адміністративного оскарження, становить 1095 днів з дня отримання платником податків рішення, що оскаржено, і вважає за необхідне сформулювати такий правовий висновок.

Норма пункту 56.18 статті 56 ПК України не визначає процесуального строку звернення до суду і, відповідно, не є спеціальною щодо норми пункту 56.19 статті 56 ПК України. Водночас норма пункту 56.19 статті 56 ПК України є спеціальною щодо норми частини четвертої статті 122 КАС України, має перевагу в застосуванні у податкових спорах і регулює визначену її предметом групу правовідносин - оскарження в судовому порядку податкових повідомлень-рішень та інших рішень контролюючих органів про нарахування грошових зобов`язань за умови попереднього використання позивачем досудового порядку вирішення спору (застосування процедури адміністративного оскарження - абзац третій пункту 56.18 статті 56 ПК України). Вона встановлює строк для їх оскарження протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження відповідно до пункту 56.17 цієї статті.

Для забезпечення узгодженості судової практики з висновком, викладеним у цій постанові, Верховний Суд зазначає, що під час вирішення тотожних спорів повинні враховуватися наведені висновки щодо застосування норм права незалежно від того, чи перераховані всі постанови Верховного Суду, в яких викладено правову позицію, від якої відступила судова палата у цій справі.".

Так, в позовній заяві позивач стверджує, що 14.03.2020 ОСОБА_1 засобами поштового зв`язку отримала оскаржувані податкові повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області.

При цьому в позовних вимога заявлено клопотання про поновлення строків звернення до суду з вказаним позовом, яке обґрунтовано обставинами попереднього оскарження зазначених податкових повідомлень-рішень до контролюючого органу.

Доводи позивача щодо попереднього оскарження податкових повідомлень-рішень до контролюючого органу, не можуть бути визнанні судом поважними, а інших доводі позовна заява не містить.

Щодо клопотання відповідача про залишення позову без розгляду, суд зазначає наступне.

В обґрунтування вказаного клопотання представник відповідача зазначив, що норма пункту 56.19 статті 56 ПК України є спеціальною щодо норми частини четвертої статті 122 КАС України, має перевагу в застосуванні у податкових спорах і регулює визначену предметом групу правовідносин оскарження в судовому порядку податкових повідомлень-рішень та інших рішень контролюючих органів про нарахування грошових зобов`язань за умови попереднього використання позивачем досудового порядку вирішення спору (застосування процедури адміністративного оскарження - абзац третій пункту 56.18 статті ПК України). Така норма встановлює строк їх оскарження протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження відповідно до пункту 56.17 цієї статті.

Рішенням ДПС України від 26.05.2020 №2238/К/99-00-08-05-04-09 податкові повідомлення-рішення залишено без змін, а скаргу Позивача без задоволення. Скарга вручена позивачу 01.06.2020 що підтверджується трекінгом поштового відправлення №6117402923012 та копією поштового відправлення. Однак з відповідним позовом ОСОБА_1 звернулась лише тільки 27.01.2021 до Харківського окружного адміністративного суду, тобто, після 30 днів з дня отримання рішення органу податкового контролю про результати розгляду скарги. А відтак позивачем пропущено строк звернення до суду, що суперечить висновку Верховного Суду, викладеному у постанові від 26.11.2020 у справі №500/2486/19. А отже у Суду наявні підстави для залишення адміністративного позову ОСОБА_1 без розгляду.

Так, відповідно до ч.13 ст. 171 КАС України, суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п`яти днів з дня вручення позивачу ухвали.

З урахуванням вищенаведеного клопотання відповідача про залишення позову без розгляду від 31.03.2021 за вх. № 01-26/30264/21 та клопотання позивача від 07.04.2021 за вх. № 01-26/32841/21 не підлягають задоволенню, оскільки наявні підстави для залишення позовної заяви без руху на підставі ч.13 ст. 171 КАС України.

Відповідно, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, вимоги, поданий з порушенням вимог ст.161 КАС України.

Для усунення вказаних вище недоліків позивачу необхідно:

- надати до суду заяву про поновлення строку звернення до суду з доказами поважності причин його пропуску.

Суд зауважує, що згідно п.14, 15 ст. 171 КАС України, якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, суд продовжує розгляд справи, про що постановляє ухвалу не пізніше наступного дня з дня отримання інформації про усунення недоліків. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява залишається без розгляду.

Згідно з ч. 2 ст. 293 КАС України оскарження ухвал суду, які не передбачені статтею 294 цього Кодексу, окремо від рішення суду не допускається.

Керуючись статтями 160, 161, 169, 241, 243, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, -

У Х В А Л И В :

Клопотання відповідача про залишення позову без розгляду від 31.03.2021 за вх. № 01-26/30264/21 - залишити без розгляду.

Клопотання позивача від 07.04.2021 за вх. №01-26/32841/21 - залишити без розгляду.

Залучити до матеріалів справи доповнення адміністративного позову в частині підставі оскарженні податкових повідомлень-рішень позивача від 07.04.2021 за вх. №01-26/32835/21.

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43143704) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, вимоги - залишити без руху.

Надати позивачу термін - не більше п`яти днів з дня отримання копії цієї ухвали, для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду заяви про поновлення строку звернення до суду з доказами поважності причин його пропуску.

Повідомити позивача про необхідність виправити недоліки позовної заяви у визначений термін.

Роз`яснити позивачу, що у разі усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк, суд продовжує розгляд справи. У разі, якщо позивачем у встановлений судом строк не усунуто недоліків позовної заяви, позовна заява залишається без розгляду.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили після її проголошення.

Суддя Ю. О. Супрун