
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
У Х В А Л А
08 квітня 2021 р. справа № 520/16986/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мар`єнко Л.М.,
розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у підготовчому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління соціальних питань департаменту соціальної політики (вул.Сумська, 64, 5 пов., м.Харків, 61002), Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (61121, м. Харків, пр-т Тракторобудівників, 144), Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 03195694, місцезнаходження 61002, м.Харків, вул.Чернишевська, 51) визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління соціальних питань департаменту соціальної політики, в якій просить суд: визнати протиправною бездіяльність Управління з соціальних питань департаменту соціальної політики Харківської міської ради, яка виразилась у не перерахунку та невиплаті ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2020 року; зобов`язати Управління з соціальних питань департаменту соціальної політики Харківської міської ради здійснити перерахунок, нарахувати і виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня як учаснику бойових дій за 2020 рік, відповідно до ч.5 п.22 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком визначеної ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на момент проведених виплат, з урахуванням раніше виплачених сум, в розмірі 6800 грн.
Суд зазначає, що відповідно до положень ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Згідно з положеннями ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 17.03.2021 року №520/16986/2020 - залучено в адміністративній справі №520/16986/2020 за позовною заявою ОСОБА_1 в якості відповідачів - Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (61121, м. Харків, пр-т Тракторобудівників, 144) та Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 03195694, місцезнаходження 61002, м.Харків, вул.Чернишевська, 51).
Витребувано у Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради належним чином завірену копію списку-розпорядження щодо спірних правовідносин.
Витребувано у Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації докази проведення виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій, за 2020 рік.
Від представника Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради - Ажель Л.А., через канцелярію суду, надійшов відзив на позовну заяву, клопотання з проханням залишити позовну заяву без розгляду, у зв`язку з порушенням строку звернення до суду, та клопотання про залучення у якості другого відповідача - Обласний центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації.
Крім того, згідно акту №520/16986/2020/154/21 від 07.04.2021 року за підписами працівників канцелярії Харківського окружного адміністративного суду під час розкриття конверта, надісланого електронною поштою Управлінням соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради, виявлено нестачу документів, вказаних у додатку до відзиву на позовну заяву, а саме: довідки, копії подання, копії списку, двох листів, доказів направлення відзиву позивачу.
Щодо про залучення у якості другого відповідача - Обласний центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації, суд дійшов до висновку про залишення клопотання без розгляду, оскільки Центр було залучено до участі у справі ухвалою суду від 17.03.2021 року.
Щодо клопотання про залишення позовної заяви без розгляду у зв`язку з пропуском строку звернення до суду, суд зазначає наступне.
Предметом даної позовної заяви є нарахування та виплата щорічної разової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій за 2020 рік, відповідно до статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Обґрунтовуючи своє клопотання представник відповідача зазначив, що оскільки право у позивача на звернення до суду з адміністративним позовом виникло під час отримання виплати у розмірі, з яким він не погоджується, проте адміністративний позов поданий до суду лише 26.11.2020 року, а поважних причин пропуску строку позивачем не зазначено.
Суд не погоджується із такою позицією представника відповідача та зазначає, що статтею 55 Конституції України кожному гарантовано право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Конституція України, як Закон прямої дії, має найвищу юридичну силу, а офіційне тлумачення конституційних положень здійснюється Конституційним Судом України, який у цілій низці своїх рішень висловив правову позицію щодо права на оскарження судових рішень та доступу до правосуддя, згідно з якою кожному гарантується захист прав і свобод у судовому порядку; суд не може відмовити у правосудді, якщо особа вважає, що її права і свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав та свобод; відмова суду у прийнятті позовних та інших заяв, скарг, оформлених відповідно до чинного законодавства, є порушенням права на судовий захист, яке, згідно зі статтею 64 Конституції України, не може бути обмежене (п. 1, 2 резолютивної частини Рішення від 25 грудня 1997 року № 9-зп, абз. 7 п. 3 мотивувальної частини Рішення від 25 квітня 2012 року № 11 - рп/2012).
Відповідно до ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст.122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Таким чином, суд зазначає, що вирішальним для визначення строків звернення до адміністративного суду є встановлення факту, коли та за яких обставин позивач дізнався про порушення своїх прав, свобод та інтересів та зміг вчинити дії, направлені на їх відновлення.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 21 березня 2019 року у справі 826/5240/18.
Разом з цим, предметом позову в категорії справ стосовно соціального захисту є дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, пов`язані з соціальними виплатами, які можуть бути регулярними, періодичними, одноразовими, обмеженими в часі платежами, а тому строк на соціальний захист та строки звернення до суду залежать також від виду відповідного платежу як форми соціального захисту з боку держави.
Відлік строків для звернення з метою реалізації права на соціальний захист розпочинається з моменту отримання відповідним суб`єктом владних повноважень заяви особи, до якого додано пакет необхідних документів. У свою чергу, відлік строків для звернення до суду (у випадку незгоди особи з відповідним рішенням, дією чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень за результатами розгляду зазначеної заяви) розпочинається з моменту, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про таке порушення своїх прав, якщо інше прямо не передбачено законом.
Аналогічні висновки викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06 лютого 2019 року у справі № 522/2738/17, у постановах Верховного Суду від 24 квітня 2018 року у справі № 646/6250/17, від 30 жовтня 2018 року у справі № 493/1867/17, від 22 січня 2019 року у справі № 201/9987/17.
Матеріалами справи встановлено, що позивач звернувся до суду із адміністративним позовом у листопаді 2020 року та оспорює бездіяльність відповідача щодо невиплати йому грошової допомоги до 05 травня за 2020 рік у розмірі 5 (семи) мінімальних пенсій за віком з урахуванням виплачених сум.
Крім того, матеріали справи містять відповіді від Департаменту соціальної політики від 24.11.2020 року №2600/0/147-20 та від 09.11.2020 року №2508/0/147-20 в яких за зверненням позивача йому було фактично відмовлено у нарахуванні та виплаті спірної допомоги, зазначено, що допомога виплачена заявнику в розмірі, який визначається КМУ у межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Слід зазначити, що спірна виплата є регулярною та виплачується один раз на рік, тому про порушення своїх прав позивач міг дізнатись при отриманні щорічної допомоги до 5 травня 2020 року.
Поряд з тим, судом не встановлено жодних обставин, які б свідчили про те, що позивач пропустив строк звернення до суду з даним позовом про отримання ним допомоги до 5 травня за 2020 рік.
Крім того, суд зазначає, що відповідно до приписів ч. 4 ст. 17-1 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
30 вересня 2020 року - встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж була йому нарахована. Отже, перебіг строку звернення позивача до суду з даним позовом слід обраховувати з 30 вересня 2020 року.
Аналогічну правову позицію щодо обрахунку строку звернення до суду висловлено Верховним Судом у постанові від 10.05.20218 у справі № 389/1042/17.
Суд зазначає, що сама по собі назва «виплата одноразової грошової допомоги до 5 травня», не дає підстави для висновку щодо відліку строку звернення до суду саме з 05.05.2020 року.
Крім того, відповідно до вимог ст. 8 КАС України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини. Аналогічна норма закріплена також у ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" відповідно до якої суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Разом з цим, суд зазначає, що відповідно до практики Європейського суду з прав людини право на розгляд справи означає право особи звернутися до суду та право на те, що його справа буде розглянута та вирішена судом. При цьому, особі має бути забезпечена можливість реалізувати вказані права без будь-яких перепон чи ускладнень. Здатність особи безперешкодно отримати судовий захист є змістом поняття доступу до правосуддя. Перешкоди у доступі до правосуддя можуть виникати як через особливості внутрішнього процесуального законодавства, так і через передбачені матеріальним правом обмеження. Для ЄСПЛ природа перешкод у реалізації права на доступ до суду не має принципового значення.
Частиною 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 3 ст. 122 КАС України передбачено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною 1 ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
З огляду на зазначене та враховуючи, що відповідна позовна заява подана до суду позивачем 26 листопада 2020 року, тобто в межах визначеного КАС України шестимісячного строку, суд зазначає про відмову у задоволенні клопотання представника відповідача.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч.3 ст.80 КАС України, про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про повторне витребування у відповідачів додаткових доказів по справі.
Керуючись положеннями статей 72, 80, 122, 123, 240, 243, 244, 294 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В :
У задоволенні клопотання представника Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради - Ажель Л.А., про залишення позовної заяви без розгляду - відмовити.
Клопотання щодо залучення у якості другого відповідача - Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації - залишити без розгляду.
Витребувати повторно у Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради належним чином завірену копію списку-розпорядження щодо спірних правовідносин.
Витребувати повторно у Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації докази проведення виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій, за 2020 рік.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Мар`єнко Л.М.