
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 квітня 2021 р. Справа № 480/1200/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Департаменту патрульної поліції
про стягнення грошового забезпечення,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Департаменту патрульної поліції, в якій просить:
1. Стягнути з Департаменту патрульної поліції безпідставно невиплачену частину грошового забезпечення у вигляді премії за червень 2020 року у розмірі дві тисячі гривень.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що позивач працює на посаді інспектора взводу № 2 роти № 92 батальйону Управління патрульної поліції в Сумській області Департаменту патрульної поліції з травня 2016 року і по даний час. Наказом начальника Управління патрульної поліції в Сумській області Департаменту патрульної поліції № 948 від 07.05.2020 року позивача притягнуто до дисциплінарної відповідальності у вигляді догани за порушення пункту 6 розділу II “Порядку ведення єдиного обліку в органах (підрозділах) поліції заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події”, затвердженого наказом МВС України від 08.02.2019 року № 100. У зв`язку із накладенням дисциплінарного стягнення не виплачено частину грошового забезпечення у вигляді премії за червень 2020 року у розмірі дві тисячі гривень.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду по справі № 480/3457/20 наказ про накладення дисциплінарного стягнення скасовано.
На звернення позивача до Департаменту патрульної поліції про повернення невиплаченої частини грошового забезпечення у вигляді премії за червень 2020 року у зв`язку із скасуванням наказу про дисциплінарне стягнення, отримав відмову, а тому звернувся до суду.
Ухвалою суду від 24.02.2021 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив, що наказом ДПП від 08.02.2019 № 94 о/с позивача призначено на посаду інспектора взводу № 2 роти № 2 батальйону управління патрульної поліції в Сумській області (далі - УПП в Сумській області).
На підставі матеріалів службового розслідування начальником УПП в Сумській області ДПП капітаном поліції ОСОБА_2 було видано наказ № 48 від 07.05.2020 року “Про притягнення до дисциплінарної відповідальності працівників УПП в Сумській області ДПП”, згідно з яким до позивача за порушення службової дисципліни, що виразилось у порушенні вимог п.п. 1,2 ч. 1 ст. 18 Закону України “Про Національну поліцію”, п.п. 1,2 ч. 3 ст. 1 Закону України “Про Дисциплінарний статут Національної поліції України”, пп. пп. 1, 10 п. 3.1 розділу III “Обов`язки поліцейського патрульної поліції” Посадової інструкції поліцейського патрульної поліції, затвердженої наказом ДПП від 05.01.2016 № 4/1, п. 6 розділу II наказу Міністерства внутрішніх справ України від 08.02.2019 № 100 “Порядку ведення єдиного обліку в органах (підрозділах) поліції заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події”, на підставі п. 2 ч. 3 ст. 13 Закону України “Про Дисциплінарний статут Національної поліції України” застосовано дисциплінарне стягнення у вигляді догани.
14.06.2020 року начальником УПП в Сумській області ДПП капітаном поліції Калюжним О.О. на ім`я начальника ДПП полковника поліції Жукова Є.О. було подано рапорт на зменшення розміру премії на 2000 грн. позивачу за порушення службової дисципліни (наказ УПП в Сумській області ДПП від 07.05.2020 року № 48 “Про притягнення до дисциплінарної відповідальності”).
Позивач при ознайомленні з рапортом на зменшення йому розміру премії на 2000 грн. відмовився ставити підпис про ознайомлення у вищевказаному рапорті, про що відповідно було складено акт від 15.06.2020 року.
Позивач звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до УПП в Сумській області, ДПП про скасування наказу від 07.05.2020 року № 48 “Про притягнення до дисциплінарної відповідальності поліцейських УПП в Сумській області ДПП”.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 29.09.2020 року в справі № 480/3457/20 скасовано наказ начальника управління патрульної поліції в Сумській області Департаменту патрульної поліції від 07.05.2020 № 48 “Про притягнення до дисциплінарної відповідальності поліцейських УПП в Сумській області ДПП” про оголошення позивачу догани.
Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським затверджено наказом МВС України від 06.04.2016 № 260 (далі - Порядок № 260), відповідно до ст. 94 Закон № 580-VIII та Постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 № 988 (далі - Постанова № 988).
Згідно з ч. 1 ст. 94 Закону № 580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.
Відповідно до ч. 2 ст. 94 Закону № 580-VIII Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Згідно з нормами Порядку № 260 грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); премії; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Пунктом 12 розділу II “Грошове забезпечення” Порядку № 260 встановлено, що керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції.
Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення.
Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції.
У випадку допущення поліцейськими проступків, які впливають на розмір премії, до наказу вносяться відповідні зміни та проводиться перерахунок премії в наступному місяці.
Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання.
Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.
Вищевикладене свідчить про те, що оцінка результатів роботи та відповідне преміювання поліцейського є виключно дискреційним повноваженням керівника поліцейського підрозділу, яке проводиться в межах його власного розсуду про ефективність роботи підлеглого.
Крім цього, представник відповідача зазначив, що позивачем не оскаржувався наказ ДПП, на підставі якого позивачу було зменшено розмір премії за червень 2020 року на 2000 грн.
Відповідно до вищевказаного рішення суду було скасовано наказ начальника УПП в Сумській області ДПП від 07.05.2020 року № 48 “Про притягнення до дисциплінарної відповідальності поліцейських УПП в Сумській області ДПП” про оголошення позивачу догани. Та у зв`язку з тим, що позивачем не було заявлено позовної вимоги про стягнення на користь позивача грошового забезпечення у вигляді премії за червень в розмірі 2000 грн. з Департаменту патрульної поліції, що свідчить про відсутність підстав для виплати позивачу частини грошового забезпечення у вигляді премії за червень 2020 року.
Таким чином, відповідач вважає, що скасування наказу начальника УПП в Сумській області ДПП від 07.05.2020 року № 48 “Про притягнення до дисциплінарної відповідальності поліцейських УПП в Сумській області ДПП” про оголошення позивачу догани, свідчить лише про зняття дисциплінарного стягнення з позивача, та не є обов`язковою підставою для виплати йому частини грошового забезпечення у вигляді премії за червень 2020 року в розмірі 2000 грн., а тому просить відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с. 20-24).
У відповіді на відзив позивач не погодився з позицією відповідача та просить позовні вимоги задовольнити (а.с. 41-42).
Дослідивши матеріали адміністративної справи, доводи позову та відзиву, зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що наказом Департаментом патрульної поліції від 08.02.2019 № 94 о/с ОСОБА_1 призначено на посаду інспектора взводу № 2 роти № 2 батальйону управління патрульної поліції в Сумській області, що не заперечується сторонами.
Наказом Управління патрульної поліції в Сумській області № 48 від 07.05.2020 року “Про притягнення до дисциплінарної відповідальності працівників УПП в Сумській області ДПП” до ОСОБА_1 за порушення службової дисципліни, що виразилось у порушенні вимог п.п. 1,2 ч. 1 ст. 18 Закону України “Про Національну поліцію”, п.п. 1,2 ч. 3 ст. 1 Закону України “Про Дисциплінарний статут Національної поліції України”, пп. пп. 1, 10 п. 3.1 розділу III “Обов`язки поліцейського патрульної поліції” Посадової інструкції поліцейського патрульної поліції, затвердженої наказом ДПП від 05.01.2016 № 4/1, п. 6 розділу II наказу Міністерства внутрішніх справ України від 08.02.2019 № 100 “Порядку ведення єдиного обліку в органах (підрозділах) поліції заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події”, на підставі п. 2 ч. 3 ст. 13 Закону України “Про Дисциплінарний статут Національної поліції України” застосовано дисциплінарне стягнення у вигляді догани (а.с. 3-4).
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 29.09.2020 року в справі № 480/3457/20 скасовано наказ начальника управління патрульної поліції в Сумській області Департаменту патрульної поліції від 07.05.2020 № 48 “Про притягнення до дисциплінарної відповідальності поліцейських УПП в Сумській області ДПП” про оголошення ОСОБА_1 догани (а.с. 5-7).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.94 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Відповідно до вимог п.1 постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 №988 (далі-Постанова №988) грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
При цьому, пп.2 п.4 постанови № 988 керівникам органів, закладів та установам Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення надано право здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, який визначає критерії виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських (далі - Порядок № 260).
Пунктом 12 розділу ІІ Грошове забезпечення Порядку №260 визначено, що керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції.
Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення.
Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції.
У випадку допущення поліцейськими проступків, які впливають на розмір премії, до наказу вносяться відповідні зміни та проводиться перерахунок премії в наступному місяці.
Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання.
Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.
Положення про преміювання поліцейських, керівних працівників, спеціалістів, службовців, фахівців, працівників Департаменту патрульної поліції затверджено Наказом Департаменту патрульної поліції Національної поліції України від 14.12.2015 року №60 (далі-Положення №60).
Відповідно до п.1.2 Положення №60 преміювання поліцейських, умови грошового забезпечення яких визначені Постановою №988, а також іншими нормативно-правовими актами, що регламентують питання грошового забезпечення, здійснюється відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Пунктом 2.4 Положення №60 визначено, що поліцейські можуть бути позбавлені премії в повному обсязі за несвоєчасне (неналежне) виконання покладених на них обов`язків, правил внутрішнього трудового розпорядку, порушення службової дисципліни виключно в порядку та на умовах, передбачених Дисциплінарним статутом.
Відповідно п. 2.5 Положення №60 зменшення розміру чи позбавлення поліцейського премії в повному обсязі в кожному окремому випадку оголошується в наказі начальника Департаменту патрульної поліції і повідомляється поліцейським під розписку.
Згідно з п.4.4 Положення №60 поліцейські позбавляються премії в повному обсязі або частково виключно за той календарний місяць, у якому вони допустили порушення (проступок) або стало відомо про порушення (проступок). Рішення про виплату премії, зменшення її розміру або позбавлення в повному розмірі оформлюється наказом начальника Департаменту патрульної поліції на підставі поданих за командою до 20 числа кожного місяця списків про виплату (позбавлення повністю або частково) премії підлеглим поліцейським. У рапортах з клопотанням про позбавлення премії (повністю або частково) зазначаються конкретні причини, які стали підставою для цього. Забороняється позбавляти премії поліцейських протягом кількох місяців за одне допущене порушення.
З аналізу викладених норм вбачається, що поліцейського може бути позбавлено премії згідно п.5 розділу III. Процедурно позбавлення премії оформлюється наказом, доведеним до поліцейського під розписку.
Відповідач у відзиві вказує, що у зв`язку з притягненням ОСОБА_1 відповідно до наказу ДПП № 48 від 07.05.2020 до дисциплінарної відповідальності він був позбавлений премії в розмірі 2000 грн.
З рапорту Департаменту патрульної поліції від 14.06.2020 вбачається, що позивачу у червні 2020 року зменшено розмір премії в сумі 2000 грн згідно із Наказом Управління патрульної поліції в Сумській області № 48 від 07.05.2020 року.
Проте, судом встановлено, що Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 29.09.2020 року в справі № 480/3457/20 скасовано наказ начальника управління патрульної поліції в Сумській області Департаменту патрульної поліції від 07.05.2020 № 48 “Про притягнення до дисциплінарної відповідальності поліцейських УПП в Сумській області ДПП” про оголошення ОСОБА_1 догани (а.с. 5-7).
Інших, будь-яких доказів позбавлення/зменшення премії ОСОБА_1 та правових підстав позбавлення/зменшення премії за червень 2020 року відповідачем суду не надано,
Отже, відповідачем не підтверджено правомірність не виплати позивачу премії за червень 2020 року.
Суд враховує, що згідно приписів постанови № 988 преміювання здійснюється керівниками органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення відповідно до особистого внеску поліцейського в загальний результат служби.
Відтак, позовна вимога стягнути премію на користь позивача за червень 2020 року в сталій сумі 2000 грн задоволенню не підлягає, оскільки розрахунок такої премії належить до дискреційних повноважень відповідача.
Поряд з цим, згідно ч.2 ст.9 КАС України, з метою ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень суд може вийти за межі позовних вимог.
Таким чином, суд вважає, що порушене право позивача підлягає захисту шляхом зобов`язання Департамент патрульної поліції нарахувати та виплатити ОСОБА_1 премію за червень 2020 року з урахуванням виплаченого грошового забезпечення за цей період.
Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин (ч. 2 ст.77 згаданого Кодексу).
За змістом статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
З урахуванням наведеного, позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту патрульної поліції 908,00 грн. судового збору, сплаченого згідно з квитанцією від 12.02.2021 р. №0.0.2012021169.1 (а. с. 2).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про стягнення грошового забезпечення – задовольнити частково.
Зобов`язати Департамент патрульної поліції нарахувати та виплатити ОСОБА_1 премію за червень 2020 року з урахуванням виплаченого йому грошового забезпечення за цей період.
В задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту патрульної поліції (03048, м. Київ, вул. Федора Ернста, 3, код ЄДРПОУ 40108646) судовий збір в сумі 908,00 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.А. Прилипчук