Рішення № 96108313, 08.04.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.04.2021
Номер справи
420/1417/21
Номер документу
96108313
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/1417/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Бойко О.Я.,

розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТТС ЛОГІСТІК СВ» до Головного управління ДПС в Одеській області та Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, вирішив адміністративний позов задовольнити

І. Суть спору:

В провадженні Одеського за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТТС ЛОГІСТІК СВ» до відповідачів Головного управління ДПС в Одеській області та Державної податкової служби України, в якому позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління Державної податкової служби України в Одеській області № 2149157/40351920 від 18.11.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної № 4 від 09.07.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної податкової служби України № 64858/40351920/2 від 27.11.2020 про відмову у реєстрації податкової накладної № 4 від 09.07.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну № 4 від 09.07.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання на реєстрацію.

ІІ. Аргументи сторін

(а) Позиція позивача

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач протиправно відмовив йому у реєстрації податкової накладної. Так, незважаючи на те, що позивач надав усі необхідні документи для підтвердження здійснення ним господарської операції за податковою накладною № 4 від 09.07.2020, відповідач необґрунтовано відніс позивача до ризикових платників та безпідставно вказав у спірному рішенні від 18.11.2020, що первинні документи не надані.

Відповідач, Державна податкова служба України, не взявши до уваги подані позивачем до скарги документи, скаргу на рішення ГУ ДПС в Одеській області від 18.11.2020 протиправно залишила без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних – без змін.

Внаслідок винесених незаконних, на думку позивача, рішень він несе збитки. Через блокування позивач не може проводити свою господарську діяльність з іншими суб`єктами господарської діяльності. Протиправна відмова погіршує ділову репутацію позивача, оскільки товар знаходиться на складах, покупець ріпаку здійснив оплату не в повному обсязі.

Позивач зазначає, що рішення суб`єктів владних повноважень можуть породжувати підстави для зміни майнового стану юридичної особи. При цьому позивач посилається на ст.1 Першого протоколу відповідно до якої ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права».

(б) Позиція відповідача

26.02.2021 відповідач, ГУ ДПС в Одеській області, до суду надав відзив на адміністративний позов в якому не погоджується з доводами позивача у зв`язку з наступним.

Відповідач пояснює, що рішення комісія Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про відмову в реєстрації податкової накладної позивача прийняла у зв`язку з ненаданням платником податку копій документів відповідно до пункту 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів № 520 від 12.12.2019.

Стосовно позовної вимоги про зобов`язання зареєструвати в ЄРПН податкову накладну №4 від 09.07.2020 датою її фактичного подання на реєстрацію відповідач вважає, що відсутні правові підстави для її реєстрації саме датою її доставлення до ДПС України.

Відповідач вважає, що дії контролюючих органів щодо відмови в реєстрації податкової накладної та подальшого прийняття рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, - є такими, що відповідають критеріям, встановленим ч.2. ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

ІІІ. Процесуальні дії у справі

08.02.2021 суд ухвалою відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

08.04.2021 суд письмовою ухвалою відмовив відповідачу у задоволенні клопотання про розгляд даної адміністративної справи за правилами загального позовного провадження.

IV. Обставини, встановлені судом

Товариство з обмеженою відповідальністю «ТТС ЛОГІСТІК СВ» зареєстровано 17.03.2016 як суб`єкт підприємницької діяльності та перебуває на податковому обліку у контролюючих органах, як платник податків та зборів.

23.06.2020 позивач (покупець) та ТОВ «БІО ФЕРМА «СОБОЛІВКА» (постачальник) уклали договір поставки № 290620-РП, відповідно до якого, постачальник зобов`язується передати у власність покупця, а покупець зобов`язується прийняти та оплатити в порядку, визначеному цим договором сільськогосподарську продукцію – ріпак врожаю 2020 року.

В базі ЄДРПН містяться зареєстровані податкові накладні на придбання у ТОВ «БІО ФЕРМА «СОБОЛІВКА» ріпаку за правилами першої події.

01.06.2020 між позивачем (замовник) та ТОВ-ФІРМА «МУЛЬТІКОНТ, ОДЕСА» (виконавець) укладений договір про надання послуг № 01/06-20К, відповідно до якого виконавець зобов`язується доставити ввірений йому для перевезення вантаж до пункту призначення і передати йому для перевезення вантаж до пункту призначення і передати його уповноваженій для отримання вантажу особі, а позивач зобов`язується прийняти та оплатити надані Виконавцем послуги на умовах цього Договору.

25.06.2020 між Підприємством з іноземними інвестиціями «ГЛЕНКОР РІКАЛЧЕР УКРАЇНА» (покупець) та позивачем (продавець) укладений договір поставки № OF-00011, відповідно до якого продавець зобов`язується поставити та передати у власність покупця, а покупець – прийняти та оплатити товар, що визначений у специфікації.

За видатковими накладними № 31 від 07.07.2020, № 34 від 09.07.2020, № 36 від 10.07.2020, № 39 від 11.07.2020 було фактично відвантажено та перевезено 211,228т ріпаку для Підприємства з іноземними інвестиціями «ГЛЕНКОР АГРІКАЛЧЕР УКРАЇНА».

На операцію відповідно до п. 187.1 ст. 186 Податкового кодексу України, за правилами першої події позивач виписав та направив на реєстрацію податкові накладні № 1 від 07.07.2020 (зареєстровано), № 4 від 09.07.2020 (не зареєстровано), № 6 від 10.07.2020 (зареєстровано), № 10 від 11.07.2020 (зареєстровано).

Позивач отримав квитанцію № 9196101150 від 12.08.2020, відповідно до якої податкову накладну № 4 від 09.07.2020 було прийнято, але відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрацію ПН/РК від 09.07.2020 № 4 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинили. ПН/РК відповідає вимогам п. 8 «Критеріїв ризиковості платника податку». Відповідач, ГУ ДПС в Одеській області, запропонував надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

16.11.2020 позивач подав до контролюючого органу пояснення та повідомлення № 1 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої зупинена, а саме: в червні 2020 року було придбано 211,228 т ріпаку у ТОВ «БІО ФЕРМА «СОБОЛІВКА» та реалізовано Підприємству з іноземними інвестиціями «ГЛЕНКОР АГРІКАЛЧЕР УКРАЇНА» в липні 2020 року. До пояснення додав первинні документи (скан-копії з оригіналів в кількості 105 шт.) на закупівлю, зберігання, перевезення та реалізацію та повідомив, що з 4-х податкових накладних на реалізацію заблоковано лише одну, з цієї причини позивач частково не отримав оплату від покупця та тому звернувся з проханням зареєструвати податкову накладну № 4 від 09.07.2020.

Операції позивача підтверджуються договорами поставки, платіжними дорученням, випискою банку, рахунками на сплату, довіреностями, документами на транспортне перевезення ріпаку в 2020 році за маршрутом постачальника ТОВ «БІО ФЕРМА «СОБОЛІВКА» до покупця підприємства з іноземними інвестиціями «ГЛЕНКОР АГРІКАЛЧЕР УКРАЇНА», договір про надання транспортних послуг з ТОВ – ФІРМА «МУЛЬТІКОНТ, ОДЕСА», заявки до договору, акт надання транспортних послуг, платіжні доручення, податкові накладні на транспортні послуги, товарно-транспортні накладні, які підтверджені печатками зернового терміналу при прийманні ріпаку, документи на зберігання з червня по липень 2020 року: договір зберігання з ТОВ «БІО ФЕРМА «СОБОЛІВКА»», акти приймання-передачі ріпаку.

Рішенням ГУ ДПС в Одеській області № 2149157/40351920 від 18.11.2020 позивачу відмовлено у реєстрації податкової накладної № 4 від 09.07.2020 у зв`язку з ненаданням позивачем копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних, розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.

Позивач звернувся зі скаргою на рішення до Державної податкової служби України (комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації. Відповідно до рішення Державної податкової служби України від 27.11.2020 № 64858/40351920/2, скаргу позивача залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних – без змін.

V. Джерела права та висновки суду.

Дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить до задоволення. Свій висновок вмотивовує наступним чином.

Відповідно до п.п.14.1.60 п. 14.1 ст. 14 ПК України, єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Згідно з пп. «а», «б» п. 185.1 ст. 185 ПК України, об`єктом оподаткування є операції платників податку з: постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

Пунктом 187.1 статті 187 ПК України встановлено, що датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (п. 188.1 ст. 188 ПК України).

Пунктом 201.10 ст. 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Відповідно до п.п. 74.1, 74.3 ст. 74 ПК України, податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, зберігається в базах даних Інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем (далі - Інформаційні системи) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики.

Згідно з п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року № 1246 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» (далі - Порядок № 1246) (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 р. № 341) податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Відповідно до п. 12 Порядку № 1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України Про електронний цифровий підпис, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

За результатами перевірок, визначених п. 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (п.13 Порядку № 1246).

Аналогічні норми містяться і у п. 201.16 ст. 201 ПК України, згідно з якого реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України №1165 від 11.12.2019 року затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів.

Відповідно до п. 6 Порядку № 1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).

У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом сьомим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).

Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, Про електронні довірчі послуги та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.

Документами необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження та приймає відповідне рішення.

За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).

Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.

Додатком 1 до Порядку № 1165 є «Критерії ризиковості платника податку на додану вартість». У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування (п. 8 Критеріїв).

Віднесення Комісією контролюючого органу Товариства до переліку платників податків які відповідають критеріям ризиковості є передумовою зупинення податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

В подальшому відповідність критеріям ризиковості має бути спростовано платником податків шляхом подання на вимогу податкового органу переліку документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, і лише ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування або ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку або надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства є підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування.

Отже, законодавством передбачено певний порядок виконання податковими органами своїх функцій щодо податкового контролю, що в правовідносинах, які розглядаються, визначений у формі перевірки наданих платником податків пояснень та документів щодо проведених ним операцій.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений Наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520 (далі - Порядок № 520).

Пунктом 2 вказаного порядку встановлено, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (пункт 3).

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі (п. 4).

Відповідно до п. 5 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (п. 7).

Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня (п. 9).

Згідно з п. 11 Порядку № 520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Відповідно до п. 12 вказаного Порядку № 520 рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення.

Форма такого рішення передбачає, що у разі відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН через ненадання платником податку копій документів, документи, які не надано, повинні бути підкресленими, тобто конкретно вказані.

З огляду на докази, які містяться в матеріалах справи, суд встановив, що первинні документи, оформлені позивачем в рамках господарських відносин із контрагентами, копії яких надані разом із поясненнями для прийняття рішення та є достатніми для здійснення реєстрації.

Таким чином, невиконання податковим органом встановленим законодавством вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постановах від 23.10.2018 у справі №822/1817/18 (адміністративне провадження №К/9901/62472/18), від 21.05.2019 у справі №0940/1240/18 (адміністративне провадження №К/9901/7590/19), від 02.07.2019 у справі №140/2160/18 (адміністративне провадження №К/9901/13662/19).

З огляду на квитанцію, якою зупинена реєстрація податкової накладної, контролюючим органом було сформовано висновок про відповідність податкової накладної п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку та запропоновано платнику податків надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту п. 201.16 ст. 201 ПК України (а.с.28).

У відповідь на зазначену квитанцію, позивач направив документи на підтвердження здійснення господарських операцій за податковою накладною. Це підтверджується відповідним повідомленням № 1 щодо подачі документів у кількості 105 додатків (а.с.29). також до позовної заяви позивач надав копії укладених угод, копії податкових накладних, які були зареєстровані позивачем за тотожними угодами, копії платіжних доручень, копії видаткових накладних, копії договорів складського зберігання товару, копії ТТН, копії актів надання послуг, копії специфікацій, які суд вважає достатніми для прийняття рішення про здійснення реєстрації.

За таких обставин контролюючий орган повинен при зупиненні реєстрації податкової накладної не лише запропонувати надати документи, а навести їх конкретний перелік, оскільки в п.5 Порядку № 520 наведений приблизний та не вичерпний (може включати) перелік документів необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

В іншому випадку така підстава для прийняття рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі з підстави ненадання платником податку копій документів відповідно до п.5 цього Порядку не може бути застосована. Тому суд вважає посилання відповідача щодо ненадання позивачем первинних документів таким, що не є вагомою підставою для відмови у реєстрації податкової накладної.

Крім того, відповідачі ні у спірних рішеннях, ні у своєму відзиві на позов не вказали конкретно, які саме документи позивач не надав та відсутність яких є підставою для віднесення позивача до критерію ризиковості.

Таким чином, суд дійшов висновку, що рішення комісії Головного управління Державної податкової служби України в Одеській області № 2149157/40351920 від 18.11.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної № 4 від 09.07.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних та рішення комісії Державної податкової служби України № 64858/40351920/2 від 27.11.2020 про відмову у реєстрації податкової накладної № 4 від 09.07.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних є протиправними та належить до скасування.

Що стосується посилань позивача на ст.1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд вважає, що позивач не довів факт понесення ним збитків внаслідок винесення спірних рішень. Тобто позивач не довів існування в нього «майна» в розумінні ст.1 Першого протоколу Конвенції, яке має автономне значення. У зв`язку з чим не довів, що дані спірні правовідносини охоплюються сферою застосування даної статті.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну № 4 від 09.07.2020, суд зазначає наступне.

Приписами пункту 20 Порядку № 1246 передбачено, що у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Отже відповідно до вказаної правової норми датою реєстрації вважається день, зазначений в рішенні суду. Таким чином, суд відхиляє твердження відповідача про неможливість у податкового органу зареєструвати податкову накладну датою її фактичного подання на реєстрацію.

В цьому випадку, зобов`язання відповідача зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану позивачем податкову накладну є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, та належним способом захисту порушеного права.

Враховуючи вищевикладене, суд робить висновок про наявність підстав для зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати податкову накладну № 4 від 09.07.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання на реєстрацію.

VI. Судові витрати

При поданні позовної заяви до суду позивач сплатив судовий збір у розмірі 11350 (одинадцять тисяч триста п`ятдесят) грн. Даний факт підтверджується платіжним дорученням №1161 від 26.1.2021. З урахуванням висновку суду про задоволення позову, сплачений та документально підтверджений позивачем судовий збір належить до відшкодування. Адже відповідно до ч.1 статті 139 КАС України: «При задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа».

На підставі викладеного, керуючись ст.ст 2, 139, 244-246 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління Державної податкової служби України в Одеській області № 2149157/40351920 від 18.11.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної № 4 від 09.07.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

3. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної податкової служби України № 64858/40351920/2 від 27.11.2020 про відмову у реєстрації податкової накладної № 4 від 09.07.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

4. Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну № 4 від 09.07.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання на реєстрацію

5. Стягнути з Державної податкової служби України за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ТТС ЛОГІСТІК СВ» судовий збір у сумі 5675 (п`ять тисяч шістсот сімдесят п`ять),00 грн.

6. Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ТТС ЛОГІСТІК СВ» судовий збір у сумі 5675 (п`ять тисяч шістсот сімдесят п`ять),00 грн.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Оскільки справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.

Позивач – Товариство з обмеженою відповідальністю «ТТС ЛОГІСТІК СВ», код ЄДРПОУ 40351920, адреса: 65104, м. Одеса, пр-т Ак. Глушко, 29

Відповідач – Головне управління ДПС в Одеській області, код ЄДРПОУ 43142370, адреса: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5.

Відповідач – Державна податкова служба України, код ЄДРПОУ 43005393, адреса: 04053, м. Київ, пл. Львівська, 8.

Суддя О.Я. Бойко