
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
08 квітня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/423/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом приватного підприємства «Сєвєродонецьке Комфорт-Авто» до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправними та скасування постанов, -
ВСТАНОВИВ:
25 січня 2021 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов приватного підприємства «Сєвєродонецьке Комфорт-Авто» (далі ПП «Сєвєродонецьке Комфорт-Авто» або позивач) до Державної служби України з безпеки на транспорті (далі Укртрансбезпека або відповідач), відповідно до якого позивач просить суд визнати протиправними та скасувати постанови Управління Укртрансбезпеки у Луганській області від 02.12.2020 № 222525 та № 222526 про застосування адміністративно - господарського штрафу.
В обґрунтування пред`явленого позову зазначено таке.
02.12.2020 Східним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки було винесено постанови № 222525 та № 222526 про застосування адміністративно - господарського штрафу відносно позивача за надання послуг з перевезення пасажирів без оформлення документів, перелік яких визначений ст.39 Закону України «Про автомобільний транспорт» , а саме: схеми маршруту, розкладу руху та таблиці вартості проїзду.
Не погоджуючись із винесеними постановами, позивачем було подано скаргу до Укртрансбезпеки, якою скарга позивача залишена без задоволення, внаслідок чого позивач змушений звернутися до суду.
Позивач зазначає, що ПП «Сєвєродонецьке Комфорт-Авто» здійснювало регулярні перевезення пасажирів на маршруті № 421 «Сєвєродонецьк - Борівське» згідно договору №88/2017 та№89/2017р на перевезення пасажирів на приміському та міжміському автобусному маршруті загального користування, що не виходить за межі території області, які були укладені строком на 3 роки до 13.05.2020.
Транспортні засоби були укомплектовані необхідними документами і за увесь час роботи на маршруті не мали зауважень з боку контролюючого органу.
У 2017 році мережа автобусних маршрутів зазнала змін, автобусний маршрут № 421 «Сєвєродонецьк Борівське» отримав нову назву № 114 «Борівське – Сиротине - Сєвєродонецьк». У договорах №№88/2017р і 89/2017р зміни не вносилися, оскільки ці договори заключалися як з переможцем відповідного конкурсу до внесення змін до маршрутної мережі.
Відомості про маршрутну мережу автобусних маршрутів загального користування, що не виходять за межі території Луганської області внесено до Реєстру міжміських та приміських автобусних маршрутів загального користування Луганської області.
За результатами конкурсу з перевезення пасажирів на приміських та міжміських внутрішньо обласних автобусних маршрутах загального користування, який відбувся 15.07.2020, автомобільним перевізником на маршруті № 114 «Борівське - Сиротине — Сєвєродонецьк АС» визначено ПП «Автолайн Компані», з яким 13.08.2020 укладено відповідний договір строком дії на 5 років, до 12.08.2025. Аналогічно, 18.09.2020 відбувся конкурс об`єктом, на якому був маршрут № 114 «Борівське - Сиротине - Сєвєродонецьк АС» переможцем визначено ПП «Автолайн Компані», з яким укладається договір.
ПП «Автолайн Компані» не розпочало перевезення згідно з договором, яке було єдиним перевізником, внаслідок чого до початку перевезень ПП «Автолайн Компані», перевезення на маршруті № 421 «Сєвєродонецьк - Борівське» продовжує здійснювати ПП «Сєвєродонецьке Комфорт-Авто», про що підприємство інформовано листом організатора перевезень Управління промисловості транспорту і зв`язку ЛОДА за вих. №05- 07/00923 від 04 09 2020.
Виконуючи перевезення підприємство діяло в межах закону. Транспортні засоби, що працювали на маршруті були забезпечені усіма необхідними документами, в тому числі схемою маршруту, розкладом руху та таблицею вартості проїзду.
Дані документи є в наявності та оформлені належним чином, водії надавали їх на перевірку, внаслідок чого позивач вважає прийняті відповідачем постанови протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
Ухвалою суду від 01.02.2021 позовну заяву приватного підприємства «Сєвєродонецьке Комфорт-Авто» до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправними та скасування постанов залишено без руху (а.с.21).
Ухвалою суду від 15.02.2021 прийнято до розгляду після усунення недоліків та відкрито провадження по справі, розгляд справи визначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с.26-27).
Відповідачем через канцелярію суду 26.02.2021 подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого зазначено про необґрунтованість заявленого ПП «Сєвєродонецьке Комфорт-Авто» позову, з огляду на таке (а.с.30-36).
Співробітниками Укртрансбезпеки було проведено рейдові перевірки на предмет дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, відповідно до направлень на перевірку № 78/1210-20 від 12 жовтня 2020 року (графік проведення рейдових перевірок від 12.10.2020 у період з 12.10.2020 по 18.10.2020) та № 81/1910-20 від 19 жовтня 2020 року (графік проведення рейдових перевірок у період з 19.10.2020 по 25.10.2020), де місцем перевірки є окремо визначені ділянки дороги, маршрути руху, автовокзали, автостанції, автобусні зупинки, місця посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі і транспортні засоби, місця навантаження і розвантаження вантажних автомобілів, місця здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, які знаходяться на території відповідно до системи адміністративно-територіального устрою України Луганської області.
Під час перевірки транспортного засобу марки РУТА моделі СПВ-20, реєстраційний номер НОМЕР_1 , що належить позивачу, було встановлено, що під час надання послуг з перевезення пасажирів на приміському автобусному маршруті № 421 «Сєвєродонецьк АС – Борівське» перевізник не забезпечив водія ОСОБА_1 (посвідчення водія НОМЕР_2 ) схемою маршруту, розкладом руху та таблицею вартості проїзду, про що було складено відповідний акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 251023 від 16.10.2020. Водій з актом був ознайомлений, від надання пояснень про причини порушень та від підпису акту - відмовився.
Під час перевірки транспортного засобу марки РУТА моделі СПВ-20, реєстраційний номер НОМЕР_3 , що належить позивачу, було встановлено , що під час надання послуг з перевезення пасажирів на приміському автобусному маршруті № 421 «Сєвєродонецьк АС – Борівське» перевізник не забезпечив водія ОСОБА_2 (посвідчення водія НОМЕР_4 ) схемою маршруту та розкладом руху, про що було складено відповідний акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 251008 від 19.10.2020. Водій з актом був ознайомлений, від надання пояснень про причини порушень та від підпису акту - відмовився.
Повідомленням про розгляд справи про порушення, яке позивачем отримано 17.11.2020, розгляд справи призначено на 01.12.2020, що пройшло за участю позивача.
01.12.2020 при розгляді справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, до Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки позивачем надано «Схему маршруту № 421 Сєвєродонецьк АС - Борівське», «Розклад руху автобусів за маршрутом № 421 Сєвєродонецьк АС - Борівське», «Таблицю вартості проїзду на приміський маршрут № 421 Сєвєродонецьк АС - Борівське».
Дослідивши надані документи та розглянувши вищевказані пояснення, керуючись чинним законодавством України про автомобільний транспорт відповідачем встановлено, що надана позивачем «Схема маршруту № 421 Сєвєродонецьк АС - Борівське» не відповідає положенням пункту 1.2 Порядку розроблення та затвердження паспорта автобусного маршруту, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв`язку України № 278 від 07.05.2010, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.06.2010 за № 408/17703 (далі - Наказ № 278): «... схема автобусного маршруту - нанесена на карту автомобільних доріг відповідної місцевості або на її фрагмент чи на план міста або на його фрагмент лінія шляху проходження маршруту».
Наданий позивачем «Розклад руху автобусів за маршрутом № 421 Сєвєродонецьк АС - Борівське» не має періоду дії розкладу руху, у назві таблиці не визначений, замість цього помітка «прочерк».
Надана позивачем «Таблиця вартості проїзду на приміський маршрут № 421 Сєвєродонецьк АС - Борівське» не містить найменування державної грошової одиниці (з`являються лише у примітках).
Позивачем також надані пояснення № 171 від 30.11.2020 та № 172 від 30.11.2020 для розгляду актів №251023 та № 251008, в яких ПП «Сєвєродонецьке Комфорт-Авто» посилається на Наказ № 278, однак приводить невідповідний до цього наказу текст, в якому «дозволяє» собі забезпечувати водія автобуса, що здійснює перевезення пасажирів за маршрутом регулярних перевезень фотокопією схеми маршруту та копією розкладу руху, що не відповідає вищенаведеним вимогам Наказу № 278.
За підсумками розгляду справи відповідачем прийнято рішення про винесення постанов про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу, передбаченого частиною першою абзацу 3 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме:
постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу № 222525 від 02.12.2020 за надання послуг з перевезень пасажирів без оформлення документів, перелік яких визначено статтею 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме схеми маршруту та розкладу руху;
постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу № 222526 від 02.12.2020 за надання послуг з перевезень пасажирів без оформлення документів, перелік яких визначено статтею 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме схеми маршруту, розкладу руху та таблиці вартості проїзду.
Копії постанов представником позивача були отримані, про що свідчить його підпис.
З урахуванням викладеного, просить суд відмовити в задоволенні позову ПП «Сєвєродонецьке Комфорт-Авто».
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що ПП «Сєвєродонецьк Комфорт-Авто» (код ЄДРПОУ 36077806) в установленому порядку зареєстровано в якості юридичної особи, місцезнаходження: 93400, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул. Танкістів, буд. 27; основний вид діяльності: 49.39 Інший пасажирський наземний транспорт, н. в. і. у. (а.с.47-49).
Відповідно до затвердженого графіку проведення рейдових перевірок від 12.10.2020 у період з 12.10.2020 по 18.10.2020 та направлення на перевірку від 12.10.2020 № 78/1210-20, а також затвердженого графіку проведення рейдових перевірок від 19.10.2020 у період з 19.10.2020 по 25.10.2020 та направлення від 19.10.2020 № 81/1910-20, співробітниками Укртрансбезпеки було проведено рейдові перевірки на предмет дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом (а.с.37-40).
Згідно графіків проведення рейдових перевірок, місцем перевірки є окремо визначені ділянки дороги, маршрути руху, автовокзали, автостанції, автобусні зупинки, місця посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі і транспортні засоби, місця навантаження і розвантаження вантажних автомобілів, місця здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, які знаходяться на території відповідно до системи адміністративно-територіального устрою України Луганської області (а.с.37-38).
Під час перевірки транспортного засобу марки РУТА моделі СПВ-20, реєстраційний номер НОМЕР_1 , що належить позивачу, було встановлено, що під час надання послуг з перевезення пасажирів на приміському автобусному маршруті № 421 «Сєвєродонецьк АС – Борівське» перевізник не забезпечив водія ОСОБА_1 (посвідчення водія НОМЕР_2 ) схемою маршруту, розкладом руху та таблицею вартості проїзду, про що було складено відповідний акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 16.10.2020 за № 251023. Водій з актом був ознайомлений, від надання пояснень про причини порушень та від підпису акту – відмовився (а.с.11, 42).
Також, під час перевірки транспортного засобу марки РУТА моделі СПВ-20, реєстраційний номер НОМЕР_3 , що належить позивачу, було встановлено, що під час надання послуг з перевезення пасажирів на приміському автобусному маршруті № 421 «Сєвєродонецьк АС – Борівське» перевізник не забезпечив водія ОСОБА_2 (посвідчення водія НОМЕР_4 ) схемою маршруту та розкладом руху, про що було складено відповідний акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 19.10.2020 за № 251008. Водій з актом був ознайомлений, від надання пояснень про причини порушень та від підпису акту – відмовився (а.с.8, 41).
Розгляд справи Східним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки було призначено на 01.12.2020, який пройшов за участю позивача.
Як зазначено відповідачем у відзиві на позовну заяву та не заперечується позивачем, 01.12.2020 при розгляді справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, ПП «Комфорт-Авто» було надано: «Схему маршруту № 421 Сєвєродонецьк АС - Борівське», «Розклад руху автобусів за маршрутом № 421 Сєвєродонецьк АС - Борівське», «Таблицю вартості проїзду на приміський маршрут № 421 Сєвєродонецьк АС - Борівське».
Дослідивши надані документи відповідачем встановлено, що надана позивачем «Схема маршруту № 421 Сєвєродонецьк АС - Борівське» не відповідає положенням пункту 1.2 Порядку розроблення та затвердження паспорта автобусного маршруту, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв`язку України № 278 від 07.05.2010, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.06.2010 за № 408/17703 (далі - Наказ № 278).
Наданий позивачем «Розклад руху автобусів за маршрутом № 421 Сєвєродонецьк АС - Борівське» не має періоду дії розкладу руху, у назві таблиці не визначений, замість цього помітка «прочерк».
Надана позивачем «Таблиця вартості проїзду на приміський маршрут № 421 Сєвєродонецьк АС - Борівське» не містить найменування державної грошової одиниці (з`являються лише у примітках).
Крім того, позивачем також були надані пояснення № 171 від 30.11.2020 та № 172 від 30.11.2020 для розгляду актів від 16.10.2020 № 251023 та від 19.10.2020 № 251008 (а.с.9, 12).
За підсумками розгляду справи, відповідачем прийнято рішення про винесення постанов щодо застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу, передбаченого частиною першою абзацу З статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме:
постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу № 222525 від 02.12.2020 за надання послуг з перевезень пасажирів без оформлення документів, перелік яких визначено статтею 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме схеми маршруту та розкладу руху (а.с.7);
постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу № 222526 від 02.12.2020 за надання послуг з перевезень пасажирів без оформлення документів, перелік яких визначено статтею 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме схеми маршруту, розкладу руху та таблиці вартості проїзду (а.с.10).
Позивачем подано скаргу на зазначені постанови до Державної служби України з безпеки на транспорті 11.12.2020 за вих. № 176-ю, яка листом від 30.12.2020 № 10174/3.4/15-20 залишена без задоволення, а постанови від 02.12.2020 № 222525, № 222526 - без змін.
Не погоджуючись із прийнятими постановами, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №103 від 11.02.2015 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, відповідно до пункту 1 якого Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Відповідно до пункту 8 Положення Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.
Відповідно до пункту З розпорядження Кабінету Міністрів України № 196-р «Про оптимізацію діяльності територіальних органів Державної служби з безпеки на транспорті» від 03.03.2020 встановлено, що територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам, що утворюються.
Додатком до вищевказаного розпорядження Кабінету Міністрів України є Перелік територіальних органів Державної служби з безпеки на транспорті, які реорганізуються, в якому зазначено, що управління Укртрансбезпеки у Луганській області увійшло до складу Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки.
Таким чином, Східне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки здійснює функції з управління автомобільними дорогами загального користування та має право вимагати дотримання законодавчих та нормативних актів з питань дорожнього руху.
Спеціальним законом, що регулює спірні правовідносини, є Закон України «Про автомобільний транспорт» № 2344-III від 05.04.2001, відповідно до статті 1 якого автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Статтею 6 Закону № 2344-III передбачено, що державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі). Планові перевірки проводяться не частіше одного разу на рік. Орган державного контролю не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку проведення планової перевірки письмово повідомляє про це автомобільного перевізника, якого буде перевіряти. Позапланові перевірки проводяться лише на підставі заяви (повідомлення в письмовій формі) про порушення автомобільним перевізником вимог законодавства про автомобільний транспорт уповноваженими особами органів, яким надано право здійснення державного контролю, з метою перевірки наведених фактів та виконання припису про порушення зазначеного законодавства. Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України. У разі проведення позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.
На виконання вимог статті 6 Закону № 2344-III, постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті (далі - Порядок № 1567), який визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб`єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами.
Згідно з пунктом 2 Порядку № 1567, державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб`єктів господарювання, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
Пунктом 3 Порядку № 1567 визначено, що органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансбезпека, її територіальні органи.
Відповідно до пункту 4 Порядку №1567 державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Пунктом 15 Порядку № 1567 передбачено, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону № 2344-III документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом, додержання водієм режиму праці та відпочинку, виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
У разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3, що встановлено пунктом 21 Порядку № 1567.
Згідно з пунктом 22 Порядку № 1567 у разі відмови уповноваженої особи суб`єкта господарювання або водія від підписання акта перевірки суб`єкта господарювання або акта перевірки транспортного засобу посадова особа (особи), що провела перевірку, вносить про це запис.
Суд зазначає, що перелік документів, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення, визначений статтею 39 Закону № 2344-III.
Так, частиною 1 цієї статті встановлено, що автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.
Згідно із частиною другою 39 Закону №2344-III визначено документи для регулярних пасажирських перевезень:
для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;
для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України;
для пасажира - квиток на проїзд в автобусі та на перевезення багажу (для пільгового проїзду - посвідчення особи встановленого зразка чи довідка, на підставі якої надається пільга), а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду - електронний квиток та документи для пільгового проїзду.
Відсутність у перевізника або незабезпечення водія автобуса переліченими документами, є підставою для застосування до перевізника штрафних санкцій відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Матеріалами справи встановлено, що підставою для складання акта від 16.10.2020 № 251023 стало те, що на момент проведення перевірки транспортного засобу, що належить ПП «Сєвєродонецьке Комфорт-Авто», були відсутні документи, передбачені статтею 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: схема маршруту, розклад руху та таблиця вартості проїзду. З цього приводу водій, який здійснював перевезення, зауважень не зазначив, від надання пояснень та підпису відмовися (а.с.42).
Підставою для складання акта від 19.10.2020 № 251008 стало те, що на момент проведення перевірки транспортного засобу, що належить ПП «Сєвєродонецьке Комфорт-Авто», були відсутні документи, передбачені статтею 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: схема маршруту та розклад руху, з приводу чого водій, який здійснював перевезення, зауважень не зазначив, від надання пояснень та підпису відмовися (а.с.41).
Наказом Міністерства транспорту та зв`язку України 07.05.2010 № 278, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 червня 2010 року за № 408/17703, затверджений Порядок розроблення та затвердження паспорта автобусного маршруту (далі - Порядок № 278).
Згідно з пунктом 1.3 Порядку № 278 автомобільний перевізник повинен забезпечити: водія автобуса, що здійснює перевезення пасажирів за маршрутом регулярних перевезень, таблицею вартості проїзду (крім міських перевезень), схемою маршруту та копією затвердженого організатором перевезень розкладу руху.
У паспорті маршруту зазначають назву маршруту, яка складається з назв початкового та кінцевого пунктів маршруту (зупинок), а для приміських, міжміських автобусних маршрутів загального користування - з назв автостанцій, у разі їх відсутності - з назв зупинок, передбачених розкладом руху.
Згідно з пунктом 4.1 Порядку № 278 паспорт автобусного маршруту регулярних спеціальних перевезень оформлюється на строк дії договору про перевезення пасажирів між замовником послуг та перевізником.
Пунктом 4.2 Порядку № 278 передбачено, що у разі продовження строку дії договору про перевезення паспорт маршруту регулярних спеціальних перевезень переглядається комісією, зазначеною в пункті 2.9 розділу II цього Порядку, на відповідність умовам перевезень. За результатами перегляду комісія складає акт про можливість подальшого застосування паспорта, який підшивається до паспорта маршруту.
Відповідно до пункту 5.1 Порядку № 278 паспорт маршруту регулярних перевезень перевізника, який за результатами конкурсу не отримав права на обслуговування маршруту або з яким розірвано договір про організацію перевезень чи анульовано дозвіл на перевезення пасажирів, є нечинним.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування здійснюється ліцензованим перевізником, який визначається на конкурсних засадах. Відносини між перевізником та замовником (організатором) перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування регулюються строковим договором.
Згідно з абзацом 4 частини першої статті 1 Закону України від 06 вересня 2005 року № 2806-IV «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» документ дозвільного характеру - дозвіл, висновок, рішення, погодження, свідоцтво, інший документ в електронному вигляді (запис про наявність дозволу, висновку, рішення, погодження, свідоцтва, іншого документа в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), який дозвільний орган зобов`язаний видати суб`єкту господарювання у разі надання йому права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності та/або без наявності якого суб`єкт господарювання не може проваджувати певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності.
Таким чином, дозвіл на перевезення пасажирів є документом дозвільного характеру, за відсутності якого позивач не має права здійснювати господарську діяльність з надання послуг перевезення пасажирів на міжміському міжобласному маршруті загального користування.
Так, судом встановлено, що ПП «Сєвєродонецьке Комфорт-Авто» здійснювало регулярні перевезення пасажирів на маршруті № 421 «Сєвєродонецьк - Борівське» згідно договору №88/2017 та №89/2017р на перевезення пасажирів на приміському та міжміському автобусному маршруті загального користування, що не виходить за межі території області, які були укладені строком на 3 роки до 13.05.2020.
У 2017 році мережа автобусних маршрутів зазнала змін, автобусний маршрут № 421 «Сєвєродонецьк Борівське» отримала нову назву № 114 «Борівське - Сиротине-Сєвєродонецьк».
За результатами конкурсу з перевезення пасажирів на приміських та міжміських внутрішньо обласних автобусних маршрутах загального користування, який відбувся 15.07.2020, автомобільним перевізником на маршруті № 114 «Борівське - Сиротине — Сєвєродонецьк АС» визначено ПП «Автолайн Компані», з яким 13.08.2020 укладено відповідний договір строком дії на 5 років, до 12.08.2025.
ПП «Автолайн Компані» не розпочало перевезення згідно з договором, яке було єдиним перевізником, внаслідок чого до початку перевезень ПП «Автолайн Компані», перевезення на маршруті № 421 «Сєвєродонецьк - Борівське» продовжує здійснювати ПП «Сєвєродонецьке Комфорт-Авто», що вбачається з листа Луганської обласної державної адміністрації – Луганської обласної військово-цивільної адміністрації від 04.09.2020 за вих. №05- 07/00923 (а.с.3).
Доказів розірвання з ПП «Автолайн-Компані» укладеного договору відповідачем до матеріалів справи не надано.
Отже, ПП «Сєвєродонецьке Комфорт-Авто» є перевізником в розумінні статті 29 Закону України «Про автомобільний транспорт».
У свою чергу, умови перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, а саме, маршрут руху, розклад руху, вартість проїзду визначаються у паспорті автобусного маршруту загального користування, який розробляється перевізником і затверджується замовником (організатором) після укладення відповідного договору.
Паспорт автобусного маршруту, елементами якого є схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду, є похідним документом від договору про організацію перевезень на автобусному маршруті загального користування, що визначає умови (режим) перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування.
Отже, схема маршруту, розклад руху та таблиця вартості проїзду є тими документами, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення і які водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху.
Актом проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 16.10.2020 № 251023 встановлено допущення перевізником надання послуг з перевезення пасажирів без оформлення документів, перелік яких визначено статтею 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: схеми маршруту, розкладу руху та таблиці вартості проїзду.
Також, актом від 19.10.2020 № 251008 встановлено допущення перевізником надання послуг з перевезення пасажирів без оформлення документів, перелік яких визначено статтею 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: схеми маршруту та розкладу руху.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що схема маршруту, розклад руху та таблиця вартості проїзду були надані позивачем відповідачу під час розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт та містяться в матеріалах справи (а.с.4-6, 43-45).
В той же час, відповідачем за наслідками розгляду цих документів зроблено висновок про те, що надані позивачем документи не відповідають вимогам законодавства, зокрема, «Схема маршруту № 421 Сєвєродонецьк АС - Борівське» не відповідає положенням пункту 1.2 Порядку № 278; розклад руху автобусів за маршрутом № 421 «Сєвєродонецьк АС - Борівське» не має періоду дії розкладу руху, у назві таблиці не визначений, замість цього помітка «прочерк», а надана позивачем таблиця вартості проїзду на приміський маршрут № 421 «Сєвєродонецьк АС - Борівське» не містить найменування державної грошової одиниці. Зазначене слугувало підставою для винесення оскаржуваних постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу.
Надаючи правову оцінку вказаним доводам відповідача, суд виходить з наступного.
Відповідно до пункту 1.3 Порядку № 278 автомобільний перевізник повинен забезпечити водія автобуса, що здійснює перевезення пасажирів за маршрутом регулярних перевезень, - таблицею вартості проїзду (крім міських перевезень), схемою маршруту та копією затвердженого організатором перевезень розкладу руху.
За приписами пункту 1.4 Порядку № 278 схема маршруту та розклад руху регулярних перевезень або відповідний примірник паспорта регулярних спеціальних перевезень пред`являються водієм автобуса під час здійснення перевезень пасажирів та перевізником за його місцезнаходженням для перевірки представникам Державної служби України з безпеки на транспорті під час здійснення ними державного контролю та представникам Державної автомобільної інспекції МВС України (далі - Державтоінспекція).
Відповідно до пункту 1.2 Порядку № 278 схема автобусного маршруту - нанесена на карту автомобільних доріг відповідної місцевості або на її фрагмент чи на план міста або на його фрагмент лінія шляху проходження маршруту.
Пункт 2.1 Порядку № 278 передбачає вимоги до паспорту маршруту, а саме паспорт маршруту включає: схему маршруту; характеристику маршруту, у тому числі відомості щодо усіх залізничних переїздів, через які проходить автобусний маршрут (у разі їх наявності); копію затвердженого організатором розкладу руху автобусів; графік режиму праці та відпочинку водіїв; таблицю вартості проїзду, затверджену перевізником (для регулярних перевезень); список пасажирів (для регулярних спеціальних перевезень), перевезення яких передбачено договором про регулярні спеціальні перевезення та які застраховані в установленому законодавством порядку (крім маршрутів регулярних спеціальних перевезень у межах населеного пункту та маршрутів, що виходять за межі території населеного пункту, протяжність яких не більше ніж 50 кілометрів, а також туристично-екскурсійних перевезень); відомості про зміни на маршруті; умови здійснення перевезень на маршруті (для регулярних спеціальних перевезень); акт відповідності паспорта автобусного маршруту умовам здійснення перевезень на маршруті (для регулярних спеціальних перевезень); договір про надання послуг (для регулярних спеціальних перевезень); відомості про виявлені порушення умов здійснення перевезень пасажирів, що розміщуються на зворотному боці титульного аркуша паспорта (для регулярних спеціальних перевезень).
У паспорті маршруту зазначають назву маршруту, яка складається з назв початкового та кінцевого пунктів маршруту (зупинок), а для приміських, міжміських автобусних маршрутів загального користування - з назв автостанцій, у разі їх відсутності - з назв зупинок, передбачених розкладом руху.
Для міських та приміських маршрутів регулярних перевезень, що працюють у режимі маршрутного таксі розклад руху автобусів включає: номер рейсу (маршруту); час відправлення автобуса з початкової зупинки, год. хв.; час прибуття на кінцеву зупинку, год. хв (пункт 2.4.1 Порядку № 278).
Відповідно до п. 3.1-3.4 розділу III «Складання розкладів руху» Порядку організації перевезень пасажирів та багажу автомобільним транспортом, затвердженим наказом Міністерства інфраструктури України від 15.07.2013 року № 480 (далі - Порядок № 480), розклад руху є необхідною частиною організації перевезень пасажирів на автобусних маршрутах загального користування.
Розклад руху автобусів розробляється відповідно до вимог наказу Міністерства транспорту та зв`язку України від 07 травня 2010 року N 278 "Про затвердження Порядку розроблення та затвердження паспорта автобусного маршруту", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 червня 2010 року за N 408/17703.
Розклад руху розробляється:
зведений - для міських, приміських, міжміських маршрутів загального користування - у формі таблиць. У ньому зазначається час відправлення автобусів з початкового, проміжних пунктів та прибуття до кінцевого пункту і, аналогічно, у зворотному напрямку;
автостанційний - на приміських, міжміських та міжобласних (для кінцевих і проміжних пунктів маршрутів). У ньому зазначаються час прибуття та відправлення з початкового і проміжних пунктів, прибуття до кінцевого пункту, тривалість зупинок та всього рейсу.
Таблиця вартості проїзду для регулярних приміських, міжміських маршрутів містить інформацію щодо вартості проїзду (перевезення багажу) між зупинками, призначеними для посадки та висадки пасажирів згідно з розкладом руху автобусів на маршруті. Для регулярних міських автобусних маршрутів визначається вартість проїзду за маршрутом (пункт 2.6 Порядку № 278).
Дослідженням наданої позивачем схеми маршруту судом не встановлено її невідповідності вимогам пункту 1.2 Порядку № 278. В свою чергу, розклад руху автобусів затверджено директором Департаменту регіонального розвитку, промисловості, інфраструктури та енергозбереження, внаслідок чого суд вважає незмістовним посилання відповідача щодо невідповідності документа виключно на відсутність в ньому періоду дії. Надана ж позивачем таблиця вартості проїзду на приміський маршрут № 421 «Сєвєродонецьк АС - Борівське» в примітках № 1 містить розшифровку, зокрема щодо державної грошової одиниці, де зазначено, що у таблиці тариф закладено за 1 км проїзду в розмірі 1,00 грн+ПДВ+страх. збір.
Згідно зі статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що за наведених у позовній заяві мотивів і підстав позовні вимоги слід задовольнити.
Згідно з пунктом 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Hirvisaari v." від 27.09.2001 рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя.
Окрім того, судом враховується, що відповідно до пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського Суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й відрізних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог (частина третя статті 139 КАС України).
Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір в загальному розмірі 4540,00 грн (а.с.25). Оскільки позов підлягає задоволенню, на користь позивача підлягають стягненню судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 4540,00 грн з Державної служби України з безпеки на транспорті за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 91, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов приватного підприємства «Сєвєродонецьке Комфорт-Авто» (код ЄДРПОУ 36077806, місцезнаходження: 93400, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул. Танкістів, буд. 27) до Державної служби України з безпеки на транспорті (код ЄДРПОУ 39816845, місцезнаходження: 01135, м.Київ, просп. Перемоги, 14) про визнання протиправними та скасування постанов, задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати постанови Управління Укртрансбезпеки у Луганській області від 02.12.2020 № 222525 та № 222526 про застосування адміністративно - господарського штрафу відносно приватного підприємства «Сєвєродонецьке Комфорт-Авто».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті на користь приватного підприємства «Сєвєродонецьке Комфорт-Авто» судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 4540,00 грн (чотири тисячі п`ятсот сорок гривень 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Суддя К.Є. Петросян