Рішення № 96107568, 08.04.2021, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.04.2021
Номер справи
300/1487/21
Номер документу
96107568
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"08" квітня 2021 р. справа № 300/1487/21

05 год. 15 хв.

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Микитюка Р.В.

суддів: Боршовського Т.І.,

Остап`юка С.В.,

за участю секретаря судового засідання - Костюк О.С.,

представника позивача - Сторожука А.Л.

представника відповідача - Бартоша С.Б.

розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року ОСОБА_1 до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №87 про визнання дій протиправними,

ВСТАНОВИВ:

Адвокат Сторожук Андрій Леонідович (надалі також представник позивача), який діє в інтересах кандидата в народні депутати України ОСОБА_1 (надалі також позивач) в одномандатному виборчому окрузі №87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року, 06.04.2021 о 21:58 годині звернувся в суд із позовною заявою до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №87 (далі - відповідач, ОВК №87) про визнання протиправними дій в частині продовження прийняття опрацьованої виборчої документації дільничних виборчих комісій та проведення перерахунку голосів із застосуванням обмежень, встановлених постановою №31 ОВК №87 «Про присутність на безперервному засіданні окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України одномандатного виборчого округу №87» (далі - Постанова №31).

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.04.2021 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами загального позовного провадження, з урахуванням положень статей 268 - 273 Кодексу адміністративного судочинства України без проведення підготовчого засідання.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 01.04.2021 до 05.04.2021, в період дії обмеження в праві присутності на безперервному засіданні ОВК №87, застосованих Постановою №31, відповідач здійснював виборчі процедури прийняття та розгляду документів дільничних виборчих комісій, прийняття рішень за наслідками такого розгляду, проведення повторного підрахунку голосів виборців на дільницях за умов протиправного обмеження довірених осіб та офіційних спостерігачів від позивача, що порушило щодо позивача принципи рівності та публічності у виборчому процесі, позбавило через довірених осіб та офіційних спостерігачів реалізовувати свої права в ході проведення відповідачем зазначених виборчих процедур, мало наслідком унеможливлення ним подачі скарг і заяв та вимагати їх розгляду. Протиправність такого обмеження встановлено рішенням суду, що набрало законної сили 05.04.2021. Наслідком здійснення дій в частині продовження прийняття опрацьованої виборчої документації дільничних виборчих комісій та проведення перерахунку голосів із застосуванням цих обмежень є протиправністю таких дій.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві. Просив суд позов задовольнити повністю.

Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, в якому заявлених позовних вимог не визнав. Заперечення проти вимог обґрунтував тим, що дія обмежень Постанови №31 не поширювалася на офіційних спостерігачів від позивача, що доводить записом про реєстрацію присутності на засіданні ОВК №87 03.04.2021 станом на 10:33 год. офіційного спостерігача від позивача ОСОБА_3 . Також в обґрунтування заперечень вказав, що протиправність обмеження участі довірених осіб та представників згідно з Постановою №31 не тягне за собою протиправності здійснення відповідачем всіх виборчих процедур протягом вказаного періоду.

В судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги не визнав з підстав викладених у відзиві на позов, просив в їх задоволенні відмовити.

Розглянувши матеріали адміністративної справи за правилами загального позовного провадження, з урахуванням положень статей 268 - 273 Кодексу адміністративного судочинства України без проведення підготовчого засідання, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів в їх сукупності, суд встановив наступне.

Постановою Центральної виборчої комісії від 27.11.2020 №522 призначено проміжні вибори народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі №87 (Івано-Франківська область) на 28 березня 2021 року.

Постановою Центральної виборчої комісії №45 від 05.02.2021 утворено окружну виборчу комісію з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі № 87 у складі 18 осіб.

Згідно постанови Центральної виборчої комісії №46 від 09.02.2021 ОСОБА_1 зареєстровано кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року.

28 березня 2021 року проведено голосування на проміжних виборах з обрання народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі №87.

Відповідач, 01.04.2021 Постановою №31 позбавив права бути присутнім на засіданні окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №87 ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1) його довірених осіб та представників.

За наслідками судового розгляду рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.04.2021 у справі №300/1359/21, залишеного без змін постановою суду апеляційної інстанції від 05.04.2021, визнано протиправним та скасовано пункт 1 постанови Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №87 за №31 «Про присутність на безперервному засіданні окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України одномандатного виборчого округу №87» від 01.04.2021 в частині позбавлення права бути присутнім на безперервному засіданні окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №87 довіреним особам та представникам кандидата в народні депутати ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1).

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступних підстав та мотивів.

Відповідно до пункту 20 частини першої статті 92 Конституції України організація і порядок проведення виборів і референдумів визначаються виключно законами України.

Згідно вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 3 статті 77 Конституції України порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом.

Підпунктом 2 пункту 2 розділу ХХХХІІ Прикінцеві та перехідні положення Виборчого кодексу України від 19.12.2019 №396-ІХ поширено дію положень Закону України "Про вибори народних депутатів України" на правовідносини щодо організації та проведення проміжних виборів і заміщення народних депутатів України, обраних у загальнодержавному виборчому окрузі, повноваження яких достроково припинені, що діють до наступних чергових або позачергових виборів народних депутатів України.

Згідно частин 1 та 2 статті 11 Закону України «Про вибори народних депутатів України» (надалі також - Закону №4061), виборчий процес - це здійснення суб`єктами, визначеними статтею 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.

Пунктом 8 частини 5 статті 11 Закону №4061 передбачено, що одним із етапів виборчого процесу є підрахунок голосів виборців та встановлення підсумків голосування.

Організацію підготовки та проведення виборів депутатів, а також забезпечення додержання та однакового застосування законодавства України про вибори депутатів покладено на виборчі комісії (стаття 25 Закону №4061).

Відповідно до частини 1 статті 24 Закону України «Про вибори народних депутатів України» (надалі також - Закону №4061), систему виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення виборів депутатів, становлять: Центральна виборча комісія; окружні виборчі комісії; дільничні виборчі комісії.

Статтею 33 Закону України «Про вибори народних депутатів України» визначено, що виборча комісія є колегіальним органом, основною формою роботи якої є засідання. Засідання виборчої комісії є повноважним за умови присутності більше половини членів комісії від складу цієї комісії. Рішення виборчої комісії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів від складу комісії, крім випадків, передбачених цим Законом, після його розгляду та обговорення на засіданні виборчої комісії.

Згідно із частиною 1 статті 94 Закону №4061, з моменту закінчення голосування окружна виборча комісія розпочинає засідання, яке продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі. На цей час члени окружної виборчої комісії не можуть залучатися до виконання інших функцій, крім участі в засіданні виборчої комісії.

До гарантій діяльності у виборчому процесі кандидатів у депутати статтею 76 Закону №4061 віднесено також право визначити із числа виборців своїх довірених осіб (не більше трьох), а статтею 77 цього Закону право брати участь у виборчому процесі офіційним спостерігачам від кандидатів у депутати.

Згідно з частиною 6 статті 76 Закону №4061 довірені особи кандидата у депутати в одномандатному окрузі сприяють кандидату в депутати у проведенні виборчого процесу; представляють інтереси кандидата в депутати у відносинах з виборчими комісіями, органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування, засобами масової інформації, об`єднаннями громадян, виборцями, виконують інші повноваження.

Частиною 9 статті 78 цього Закону офіційний спостерігачі наділені правами бути присутнім з дотриманням вимог цього Закону на засіданнях дільничних та окружних виборчих комісій, з урахуванням положень, встановлених частиною третьою статті 34 цього Закону, у тому числі під час підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці та встановленні підсумків голосування; звертатися із заявою чи скаргою до відповідної виборчої комісії, інших державних органів чи до суду щодо усунення порушень Закону в разі їх виявлення; складати акт про виявлення порушення, тощо.

Колегія суддів звертає увагу на те, що обмеження кандидатів, їх довірених осіб та офіційних спостерігачів в праві бути присутніми на засіданні ОВК №87, що виходить за межі визначених законом підстав, без збереження пропорційності їх застосування легітимній меті, є неприйнятною в демократичному суспільстві для здійснення вільних виборів з дотриманням принципу верховенства права.

Доводи представника позивача, якими обґрунтовані правові підстави позову про спричинення таким протиправним обмеженням в правах, застосованих Постановою №31, недодержання щодо позивача принципів рівності, пропорційності та відкритості виборчого процесу, а також позбавлення можливості реалізувати права надані присутнім на засіданні виборчої комісії суб`єктам виборчого процесу через своїх довірених осіб чи офіційних спостерігачів є обґрунтованими для захисту від протиправного обмеження.

Правомірність застосування обмежень права бути присутніми на засіданні ОВК було предметом судового розгляду адміністративної справи за позовними вимогами про визнання протиправною та скасування Постанови №31. За наслідками вирішення публічно-правового спору в іншій справі судом визнано протиправними обмеження, що застосовані до довірених осіб та представників позивача, а Постанова №31 в цій частині скасована.

Отже, в результаті права позивача від невиправданого обмеження захищені судовим рішенням від 02.04.2021 в адміністративній справі №300/1359/21.

В зв`язку з цим, вказана в обґрунтування вимог цього позову протиправність обмеження і неможливості реалізації виборчих прав позивача, його довірених осіб та офіційних спостерігачів під час безперервного засідання ОВК в період їх застосування охоплена предметом позову в адміністративній справі №300/1359/21, встановлена судовим рішенням, а права позивача відновлено і не потребують додаткового судового захисту.

Здійснення відповідачем на безперервному засіданні виборчих процедур прийняття виборчої документації дільничних виборчих комісій їх розгляду, в тому числі проведення повторного підрахунку голосів виборців не є протиправним внаслідок порушення права довірених осіб позивача та його офіційних спостерігачів бути присутніми на засіданні при їх здійсненні.

Одночасно з цим, суд звертає увагу, що Закон №4061 не передбачає іншого порядку та способу здійснення цих виборчих процедур окружною виборчою комісією за відсутності довірених осіб чи офіційних спостерігачів суб`єктів виборчого процесу.

Як наслідок, дії відповідача в частині продовження прийняття опрацьованої виборчої документації дільничних виборчих комісій та проведення перерахунку голосів із застосуванням обмежень, встановлених постановою №31 ОВК №87 «Про присутність на безперервному засіданні окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України одномандатного виборчого округу №87» вчинені на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вищевикладене, відсутні правові та фактичні підстави заявленого позову, вимоги позивача є необґрунтованими, а в їх задоволені слід відмовити.

Відповідно до частини 9 статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

При зверненні до суду з цим позовом позивач не сплатив судовий збір.

Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду. Пунктом 3 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що за подання до адміністративного суду немайнового характеру фізичною особою встановлюється ставка 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Станом на 01.01.2021 прожитковий мінімум для працездатних осіб встановлено у розмірі 2270 грн.

Таким чином, сума судового збору, яка підлягає сплаті за подання даної позовної заяви становить 908 гривень, яка підлягає стягненню з позивача.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250, 271, 273, 278 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволені позову кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року ОСОБА_1 до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №87 (код ЄДРПОУ 43998137, вул. Шептицького А., 36, м. Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78405) про визнання протиправними дій в частині продовження прийняття опрацьованої виборчої документації дільничних виборчих комісій та проведення перерахунку голосів із застосуванням обмежень, встановлених Постановою №31 ОВК №87 "Про присутність на безперервному засіданні окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України одномандатного виборчого округу №87", - відмовити.

Стягнути з кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двох днів, з дня його проголошення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Строк подання апеляційної скарги, відповідно до частини 5 статті 270 Кодексу адміністративного судочинства України, не може бути поновлено.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили з моменту проголошення судового рішення судом апеляційної інстанції.

Головуючий суддя: Микитюк Р.В.

Судді: Боршовський Т.І.

Остап`юк С.В.