
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"07" квітня 2021 р. справа № 300/233/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого - судді Гундяка В.Д., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Івано-Франківського обласного військового комісаріату про визнання відмов протиправними та зобов`язання до вчинення дій,-
ВСТАНОВИВ:
26.01.2021 року ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі - ГУ ПФУ), Івано-Франківського обласного військового комісаріату про визнання відмов протиправними та зобов`язання до вчинення дій.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.02.2021 року вказану позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення її недоліків.
У строк, встановлений судом, позивач усунув вказані недоліки, тому ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.02.2021 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Позовні вимоги позивача мотивовані протиправністю відмови Івано-Франківського обласного військового комісаріату у видачі довідки про розмір грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2018, з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премії визначених станом на 01.03.2018 року. На переконання позивача, Івано-Франківський обласний військовий комісаріат неправомірно відмовив йому у видачі довідки про розмір грошового забезпечення для здійснення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перерахунку пенсії, починаючи з 01.01.2018 року. Окрім цього, позивач просив суд зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.01.2018 року перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 визначеного станом на 01.03.2018, наданої Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом.
02.03.2021 від Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області надійшов відзив на адміністративний позов за №0900-0802-7/6716 від 25.02.2021 року. У відзиві представник відповідача зазначила, що підставою перерахунку пенсії є довідка встановленої форми, видана уповноваженим органом. Відповідно до виданої Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , визначеного станом на 01.03.2018 року, Головним управлінням Пенсійного фонду в Івано-Франківській області вже проведено перерахунок його пенсії з 01.01.2018 року. Просила суд в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
15.02.2021 року представник Івано-Франківського обласного військового комісаріату отримав копію ухвали суду про відкриття провадження в даній адміністративній справі, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. Заяв чи клопотань відповідач суду не подав, правом на подання відзиву на позов, не скористався. Також відповідачем не повідомлено суд про поважність причин ненадання такого відзиву.
Згідно частини 6 статті 162, частини 2 статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши наявні письмові докази, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних мотивів.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером Збройних Сил України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області і отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно із протоколом від 31.12.2017, пенсія позивача обрахована в основному розмірі 60% грошового забезпечення, яке складалось з таких сум:
- посадовий оклад - 1105,00 грн.;
- оклад за військове звання - 130,00 грн.;
- процентна надбавка за вислугу років 35% - 432,25 грн.;
- особи, які працюють в умовах режимних обмежень 15%; % - 165,75 грн.;
- надбавка за особливо важливі завдання 50% - 833,63 грн.;
- премія 10% - 110,50 грн.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018, про затвердження тарифних сіток розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103, пунктами 1, 2 було визначено проведення перерахунку з 01.01.2018 пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови №704.
Як вбачається з матеріалів справи, на звернення позивача від 11.12.2020 року, Івано-Франківського обласного військового комісаріату листом від 17.12.2020 за №9/1/101 повідомив позивача, що на момент видачі довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 не було жодних підстав включати в таку довідку інші види грошового забезпечення, крім окладу за посадою, військовим званням та відсоткової надбавки за вислугу років. Одночасно відповідач направив позивачу копію довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , виданої згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 станом на 01.03.2018 року, у якій визначено наступні види грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 5 220,00 грн.;
- оклад за військовим званням - 1410,00 грн.;
- надбавка за вислугу років (45%) - 2983,50 грн.
Згідно із протоколами за пенсійною справою ХД-18619 (Міноборони) від 01.01.2018, 01.01.2019 та 01.01.2020, пенсія ОСОБА_1 обрахована в основному розмірі 60% грошового забезпечення, яке складається з таких сум:
- посадовий оклад - 5 220,00 грн.;
- оклад за військове звання - 1410,00 грн.;
- процентна надбавка за вислугу років 45% - 2983,50 грн.
Судом встановлено, що 22.12.2020 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення з 01.01.2018 року.
Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області листом від 30.12.2020 за №4170-4137/Б-02/8-0900/20 надало позивачу відповідь на його заяву, в якій повідомило, що немає ні законних підстав, ні відповідних повноважень для проведення перерахунку пенсії.
Позивач вважаючи вищевказані відмови відповідачів протиправними та такими, що порушують його право на належне пенсійне забезпечення, звернувся до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з таких підстав та мотивів.
Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 за №2262-XII. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII (надалі -Закон №2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із частиною 2 статті 9 Закону №2011-ХІІ, до складу грошового забезпечення входять:
- посадовий оклад, оклад за військовим званням;
- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
- одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина 3 статті 9 Закону № 2011-ХІІ).
Так, статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку, а підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Суд зазначає, що Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 за №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 за №393» затвердив Порядок №45.
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 в редакції постанови №103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Судом встановлено, що Івано-Франківський обласний військовий комісаріат листом від 17.12.2020 за №9/1/101 направив ОСОБА_1 копію довідки про розмір його грошового забезпечення згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 станом на 01.03.2018 року, яку позивач просить суд зобов`язати Івано-Франківський обласний військовий комісаріат видати, та на підставі якої зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок пенсії починаючи з 01.01.2018 року. У зазначеній довідці визначено такі види грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 5 220,00 грн.;
- оклад за військовим званням - 1 410,00 грн.;
- надбавка за вислугу років (45%) - 2 983,50 грн.
Як вбачається з протоколів за пенсійною справою ХД-18619 (Міноборони) від 01.01.2018, 01.01.2019 та 01.01.2020, копії яких містяться у матеріалах справи та досліджені судом в якості належних письмових доказів, пенсія ОСОБА_1 обрахована в основному розмірі 60% грошового забезпечення, яке складається з таких сум:
- посадовий оклад - 5 220,00 грн.;
- оклад за військовим званням - 1 410,00 грн.;
- надбавка за вислугу років (45%) - 2 983,50 грн.
Враховуючи вищенаведене, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи 01.01.2018 у повній відповідності до складових частин грошового забезпечення, що визначені у довідці Івано-Франківського обласного військового комісаріату визначених станом на 01.03.2018 року. Таким чином, суд дійшов висновку про відсутність порушеного права позивача, оскільки Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом надано довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 визначеного станом на 01.03.2018 року, на підставі якої Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області вже здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року, зобов`язання до проведення якого є предметом розгляду даної адміністративної справи.
Відповідно до статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Завданням адміністративного судочинства згідно з частиною першою статті 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Частиною 1 ст. 5 КАС України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішеннями, діями чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Конституційний Суд України, вирішуючи питання, порушені в конституційному зверненні і конституційному поданні щодо тлумачення частини другої статті 55 Конституції України, в Рішенні від 14 грудня 2011 року № 19-рп/2011 зазначив, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави (частина друга статті 3 Конституції України). Для здійснення такої діяльності органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи наділені публічною владою, тобто мають реальну можливість на підставі повноважень, встановлених Конституцією і законами України, приймати рішення чи вчиняти певні дії. Особа, стосовно якої суб`єкт владних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист.
Утвердження правової держави відповідно до приписів статті 1, другого речення частини третьої статті 8, статті 55 Основного Закону України полягає, зокрема, у гарантуванні кожному судового захисту прав і свобод, а також у запровадженні механізму щодо такого захисту.
Відносини, що виникають між фізичною чи юридичною особою і представниками органів влади під час здійснення ними владних повноважень, є публічно-правовими і поділяються, зокрема, на правовідносини у сфері управлінської діяльності та правовідносини у сфері охорони прав і свобод людини і громадянина, а також суспільства від злочинних посягань. Діяльність органів влади, у тому числі судів, щодо вирішення спорів, які виникають у публічно-правових відносинах, регламентується відповідними правовими актами.
Рішення, прийняті суб`єктами владних повноважень, дії, вчинені ними під час здійснення управлінських функцій, а також невиконання повноважень, встановлених законодавством (бездіяльність), можуть бути оскаржені до суду відповідно до частин першої, другої статті 55 Конституції України, статей 2, 5 КАС України.
Отже, обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Таким чином, гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті, і є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.
Враховуючи вищевикладене, оскільки перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року на підставі довідки Івано-Франківського обласного військового комісаріату від 01.03.2018 року на момент звернення позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області вже було проведено, позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Згідно з ст.139 КАС України судові витрати слід віднести на рахунок позивача.
На підставі статті 129-1 Конституції України, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» керуючись статтями 139, 241-246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
в задоволенні позову відмовити.
Згідно ст.255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників справи:
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідачі: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківської області (вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 20551088);
Івано-Франківський обласний військовий комісаріат (вул. Довженка, 21, м. Івано-Франківськ, 76026, код ЄДРПОУ 07742609).
Суддя Гундяк В.Д.