Єдиний державний реєстр судових рішень
Миколаївський окружний адміністративний суд
вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54055 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв.
27.04.2010 р. Справа № 2а - 7221/09/1470
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого суддіГордієнко Т.О. <Довідник >при секретарі судового засідання Лифаренко К. О. розглянувши адміністративну справу
за позовомПП "ім. лейтенанта Шмідта", вул. Очаківська, 11 (3),Рибаківка,Березанський район, Миколаївська область,57460 доДПІ у Березанському районі Миколаївської області, вул. Леніна, 80,Березанка,Березанський район, Миколаївська область,57400 провизнати протиправними дії, скасувати рішення від 25.09.2009 р. №0000372301/2, №0000382301/2, №0000392301/2, №0000402301/2, №0000412301/2, №0000422301/2, №0000432301/2, №0000442301/2, №0000602301/2, В С Т А Н О В И В: Позивач звернувся до адміністративного суду з позовною заявою до Державної податкової інспекції у Березанському районі Миколаївської області про визнання протиправними дії фахівців ДПІ у Березанському районі Миколаївської області, скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 25.09.2009 р. за № 0000372301/2, № 0000382301/2, № 0000392301/2, № 0000402301/2, № 0000412301/2, № 0000422301/2, № 0000432301/2, № 0000442301/2, № 0000602301/2. В судовому засіданні позивач змінив позовні вимоги та просить суд скасувати податкові повідомлення рішення від 25.09.2009 р. , а не рішення про застосування штрафних ( фінансових) санкцій. На підставі ст. 137 КАС України, суд приймає змінені позовні вимоги до розгляду та розглядає справу з урахування змінених позовних вимог. В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що у періоді, який перевірявся, позивач був платником фіксованого сільськогосподарського податку, який сплачується в рахунок низки податків, в тому числі плати ( податку) за землю. При укладанні договорів оренди земельних ділянок від 22.09.2005 р. між позивачем та Березнською райдержадміністрацією позивачем не підписані акти приймання-передачі, які є невідємною частиною договору оренди, тому позивач вважає ці договори на підставі ст. 215 ЦК України недійсними. Позивач в судовому засіданні позов підтримав повністю, просить позов задовольнити. Відповідач надав суду заперечення проти позову, просить в задоволенні позову відмовити, оскільки перевіркою встановлено, що позивачем за період з 01.01.2007 р. по 31.12.2008 р. не надавались ДПІ декларації з орендної плати за землю та не сплачувалась орендна плата за землі державної та комунальної власності, в результаті чого підприємством було занижено податкові зобовязання з орендної плати за землю на загальну суму 94 731,40 грн.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд прийшов до такого висновку:
Позивач є платником фіксованого сільськогосподарського податку, оскільки відповідно до ст. 2 Закону України «Про фіксований сільськогосподарський податок»від 17.12.1998 р. за № 320-ХІV сума, одержана від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки за попередній звітний (податковий) рік у позивача, перевищує 75 відсотків загальної суми валового доходу, що підтверджується податковими розрахунками фіксованого сільськогосподарського податку.
Відповідачем було проведено планову виїзну перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2006 р. по 31.12.2008 р. в результаті якої був складений акт від 23.04.2009 р. за № 01/2300/00466879, яким встановлено, що у ПП ім. л-та Шмідта у користуванні на умовах оренди знаходяться земельні ділянки, а саме 22.09.2005 р. між Березанською райдержадміністрацією та позивачем були укладені договори на оренду земельних ділянок:
-по Тузлівській сільській раді на площу 50 га ріллі, розмір орендної плати становить 5201 грн. за рік, термін дії договору 5 років;
-по Лиманівській сільській раді на площу 359,3 га ріллі, розмір орендної плати становить 34335,90 грн. за рік, термін дії договору 5 років;
-по Н.Федорівській сільській раді на площу 30 га, розмір орендної плати становить 3154,20 грн. за рік, термін дії договору 5 років,
-по Василівській сільській раді на площу 45 га ріллі, розмір орендної плати становить 4674,60 грн. за рік, термін дії договору 5 років.
Договори оренди землі зареєстровані в Березанському районному окрузі Миколаївської регіональної філії «Центр ДЗК». На запит відповідача Березанська районна державна адміністрація Миколаївської області від 03.03.2009 р. (арк.с.25) надала відповідь та копії договорів оренди землі сільськогосподарського призначення укладені з позивачем та Березанською райдержадміністрацією.
Позивачем з моменту укладення вищезазначених договорів декларація з орендної плати за землю до ДПІ не надавались та орендна плата не сплачувалась.
Відповідно до ст.14 Закону України «Про систему оподаткування»до загальнодержавних належать такі податки і збори (обовязкові платежі) , як плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності).
Згідно зі ст. 5 Закону України «Про плату за землю»від 03.07.1992 р. за № 2535 обєктом плати за землю є земельна ділянка, яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Субєктом плати за землю ( платником) є власник земельної ділянки, у тому числі орендар, тобто, безпосередньо ті юридичні особи, фізичні особи підприємці та громадяни , які відповідно до законодавства набули права власності на землю в Україні або яким законодавством надані в користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди. Договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобовязаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобовязаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до Закону України «Про оренду землі»договір оренди набирає чинності після його державної реєстрації.
Посилання позивача на те , що в до договорів оренди землі, укладених між позивачем та Березанською райдержадміністрацією не підписаний акт прийому-передачі, тому він вважає їх недійсними, судом до уваги не приймається, оскільки відповідно до ст. 628,629 ЦК України зміст договору становлять умови ( пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обовязковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обовязковим для виконання сторонами. Доказів визнання цих договорів недійсними в судовому порядку позивач суду не надав. Договори оренди землі від 22.09.2005 р. підписані уповноваженими особами, скріплені печатками та зареєстрований в установленому законом порядку. Тому суд виходить з того, що договори оренди землі буди дійсними до 10.07.2007 р.
Відповідно до п.п. а ст.4.2.2 Закону України Про порядок погашення зобовязань перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 р. за № 2181-ІІІ контролюючий орган зобовязаний самостійно визначити суму податкового зобовязання платника податків у разі, якщо платник податків не подає у встановлені строки податкові декларації.
За результатами перевірки відповідачем прийняті податкові повідомлення рішення від 19.05.2009 р. Рішенням ДПІ у Березанському районі від 20.07.2009 № 1892/10/23, прийнятого за результатами розгляду первинної скарги, вказані податкові повідомлення - рішення залишені без змін. Рішеннями ДПА в Миколаївській області від 25.09.2009 р., які є предметом розгляду даної справи прийняті за результатами повторної скарги наступні повідомлення рішення:
-№ 0000432301/2 від 25.09.2009 р. на суму 10402 грн. орендної плати та 5201 грн. штрафних ( фінансових) санкцій,
-№ 0000422301/2 від 25.09.2009 р. на суму 6308,4 грн. орендної плати, 3154,2 грн. штрафних ( фінансових) санкцій,
-№ 0000412301/2 від 25.09.2009 р. на суму 6867,8 грн. орендної плати, 34335,9 грн. штрафних( фінансових) санкцій,
-№ 0000382301/2 від 25.09.2009 р. на суму 340 грн. штрафних ( фінансових) санкцій.
-№ 0000392301/2 від 25.09.2009 р. на суму 340 грн. штрафних ( фінансових) санкцій.
-№ 0000602301/2 від 25.09.2009 р. на суму 925,8 грн. штрафних(фінансових) санкцій.
-№ 0000372301/2 від 25.09.2009 р. на суму 340 грн. штрафних ( фінансових) санкцій.
-№ 0000402301/2 від 25.09.2009 р. на суму 340 грн. штрафних ( фінансових) санкцій.
Відповідно до ст.17.1.3 Закону України Про порядок погашення зобовязань перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 р. за № 2181-ІІІ у разі, коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобовязання платника податків такий платник податків зобовязаний сплатити штраф у розмірі 10 % від суми недоплати за кожний податковий період, установлений для такого податку, починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше 50 % такої суми та не менше 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк несплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
Позивач надав суду рішення Березанського районного суду Миколаївської області від 10.08.2009 р. за № 2-436/2009 р., № 2-435/2009 р., № 2-437/2009 р., якими суд затвердив мирові угоди, за умовами яких вважається достроково розірваними договори оренди землі від 22.09.2005 р., укладені між Березанською райдержадміністрацією та ПП ім. л-та Шмідта з 10.02.2007 р. Ухвала суду від 10.08.2009 р. набрала законної сили та сторонами не оскаржувалась. Крім того, позивач надав суду довідки Березанської райдержадміністрації від 26.01.2010 р. ( арк. с.98-101), в яких зазначено, що договори оренди, укладені Берзанською райдержадміністрацією та позивачем у справі про оренду землі були достроково розірвані 10.02.2007 р. на підставі ухвали Березанського районного суду від 10.08.2009 р.
Ухвалою від 15.02.2010 р. адміністративний суд, на підставі п.5 ст.11 КАС України , витребував у Березанської райдержадміністрації документи, які підтверджують, що договори оренди, укладені між Березанською РДА та ПП ім. л-та Шмідта від 22.09.2005 р. є укладеними, розірваними чи визнаними недійсними.
На виконання ухвали суду від 15.02.2010 р. Березанська районна державна адміністрація надала суду відповідь від 12.03.2010 р., в якій зазначено, що з 10.02.2007 р. були достроково розірвані договори оренди, укладені 22.09.2005 р. на оренду землі площею 30 га на території Новофедорівської сільської ради, 50 га на території Тузлівської сільської ради, 45 га на території Василівської сільської ради, 359,3 га на території Лиманівської сільської ради на підставі ухвали Березанського районного суду Миколаївської області від 10.08.2009 р.
Відповідно до п.1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили не доказуються при розгляді інших справ,у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином, суд при розгляді справи не дає оцінку ухвалам Березанського районного суду Миколаївської області від 10.08.2009 р., а вважає їх преюдиційними актами.
Приймаючи податкові повідомлення-рішення від 25.09.2009 р. відповідач виходив з того, що договори оренди земельних ділянок від 22.09.2005 р., укладені між позивачем та Березанською райдержадміністрацією є дійсними, не розірваними та невизнаними недійсними. Але з таким висновком погодитись неможна, оскільки досліджені в судовому засіданні докази свідчать, що договори оренди, які укладені 22.09.2005 р. були розірвані з 10.07.2007 р., тому відповідачем повинні були прийняті податкові повідомлення рішення по нарахуванню орендної плати за землю до 10.07.2007 р., а не до 31.12.2008 р. та штрафні ( фінансові) санкції повинні бути застосовані в сумі не більше 50 % такої суми.
Податкові повідомлення-рішення № 0000372301/2, № 0000382301/2, № 0000392301/2, № 0000402301/2 на суму 340 грн. скасуванню не підлягають, оскільки відповідно до п.п. а п.4.2.2 ст. 4 Закону України Про порядок погашення зобовязань перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 р. за № 2181-ІІІ контролюючий орган зобовязаний самостійно визначити суму податкового зобовязання платника податку, якщо платник податків не подає у встановлені строки податкові декларації. П.п 17.1.1 п.17.1 ст. 17 вищезазначеного Закону визначено, що платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або затримку.
Податкове повідомлення рішення № 0000602301/2 на суму 925,80 грн. штрафних (фінансових) санкцій підлягає скасуванню повністю, оскільки рішенням ДПА в Миколаївській області донараховані штрафні ( фінансові) санкції по орендній платі за землю Новофедорівської сільської ради в сумі 925,80 грн., що в сумі з штрафними санкціями , застосованими на підставі податкового повідомлення-рішення № 0000422301/2 на суму 3154,20 грн. - складає 4080 грн., оскільки податковий орган вважає, що штрафні санкції необхідно застосовувати за кожний повний або неповний місяць затримки податкової декларації в сумі, яка не менше 170 грн. за кожний період. Але п.п. 17.1.2 п.17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 р. за № 2181-ІІІ чітко зазначено, що платник податків сплачує штраф у розмірі 10 % суми податкового зобовязання за кожний повний або неповний місяць затримки податкової декларації, але не більше 50% від суми нарахованого зобовязання та не менше 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Таким чином законом чітко визначено граничні розміри штрафних санкцій в сумі не більше 50 % від суми донарахованого зобовязання.
За таких обставин позовні вимоги в частині скасування податкових-повідомлень рішень підлягають задоволенню частково .
Позовні вимоги позивача про визнання протиправними дії фахівців ДПІ у Березанському районі Миколаївської області задоволенню не підлягають з оглядом на наступне:
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно до ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Позивач не надав суду пояснень та доказів стосовно того, в чому полягає протиправність дій фахівців ДПІ у Березанському районі Миколаївської області.
Частиною 1 ст. 11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку належним чином виданого направлення на перевірку або копії рішення суду про дозвіл на проведення позапланової перевірки. Ненадання цих документів платнику податків або їх надання з порушенням вимог, встановлених частиною першої цієї статті, є підставою для недопущення посадових осіб органу державної податкової служби для проведення планової або позапланової виїзної перевірки. В разі якщо позивач не скористався цим правом і перевірка була проведена, він має право оскаржити рішення державної податкової служби, прийняте за результатами перевірки, з підстав невідповідності рішення закону чи компетенції органу державної податкової служби.
За таких обставин, позовні вимоги в частині визнання протиправними дій посадових осіб ДПІ у Березанському районі Миколаївської області задоволенню не підлягають.
Судові витрати по справі покладаються на позивача, в звязку з тим, що позов задоволено частково.
Керуючись ст. ст. 11, 71, 158-163, 167, 254 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов задовольнити частково.
2. Скасувати податкові повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у Березанському районі Миколаївської області від 25 вересня 2009 р. за 25.09.2009 р. за № 0000412301/2 частково на суму 50550,08 грн. основного боргу, 25275,04 грн. штрафних ( фінансових) санкцій, № 0000422301/2 частково на суму 4643,69 грн. основного боргу, 2321,85 грн. штрафних ( фінансових) санкцій, № 0000432301/2 частково на суму 7657,04 грн. основного боргу, 3828,52 грн. штрафних ( фінансових) санкцій, № 0000442301/2 частково на суму 6882,05 грн. основного боргу, 3441,03 грн. штрафні ( фінансові) санкції, № 0000602301/2 повністю.
3. В решті позову відмовити.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Одеському апеляційному адміністративному суду через Миколаївський окружний адміністративний суд.
Суддя Т. О. Гордієнко
Повний текст постанови складений
та підписаний суддею 29.04.2010 р.