Єдиний державний реєстр судових рішень
Миколаївський окружний адміністративний суд
вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54055 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв.
27.04.2010 р. Справа № 2а - 7220/09/1470
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гордієнко Т.О. <Довідник >при секретарі судового засідання Лифаренко К. О. розглянувши адміністративну справу
за позовомПП "ім. лейтенанта Шмідта", вул. Очаківська, 11 (3),Рибаківка,Березанський район, Миколаївська область,57460 доДПІ у Березанському районі Миколаївської області, вул. Леніна, 80,Березанка,Березанський район, Миколаївська область,57400 провизнати протиправними дії, скасувати рішення від 25.09.2009 р. №0000222301/2, №000242301/2, №0000252301/1, №0000612301/2, №0000622301/2, В С Т А Н О В И В: Позивач звернувся до адміністративного суду з позовною заявою до Державної податкової інспекції у Березанському районі Миколаївської області про визнання протиправними дії фахівців ДПІ у Березанському районі Миколаївської області, скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 25.09.2009 р. за № 0000222301/2, № 0000232301/2, № 0000242301/2, № 0000252301/1, № 0000612301/2, № 0000622301/2. В судовому засіданні позивач змінив позовні вимоги та просить суд скасувати податкові повідомлення рішення від 25.09.2009 р. , а не рішення про застосування штрафних ( фінансових) санкцій. На підставі ст. 137 КАС України, суд приймає змінені позовні вимоги до розгляду та розглядає справу з урахування змінених позовних вимог.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що позивач використовує земельні ділянки надані в постійне користування відповідно до розпоряджень Березанської райдержадміністрації від 12.06.1996 р. № 134. До податкового розрахунку фіксованого сільськогосподарського податку позивачем вносилась фактична площа земель, що є у власності та підтверджується довідками Державного комітету України по земельних ресурсах про наявність та розподіл земель по угіддях, категоріях та землекористувачах від 21.01.2006 р., 29.01.2007 р., 14.01.2008 р.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав повністю, просить позов задовольнити.
Відповідач надав суду заперечення проти позову, просить в задоволенні позову відмовити, оскільки перевіркою встановлено, що позивачем до обєкту оподаткування не в повному обсязі включено площу сільськогосподарських угідь, наданих позивачу у користування на умовах оренди, в результаті чого підприємством було занижено податкові зобовязання з фіксованого сільськогосподарського податку на 2557,76 грн., в звязку з чим були прийняті податкові повідомлення рішення, якими визначені податкові зобовязання в сумі 2557,76 грн. та штрафні санкцій в сумі 1459,58 грн.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд прийшов до такого висновку:
Позивач є платником фіксованого сільськогосподарського податку, оскільки відповідно до ст. 2 Закону України «Про фіксований сільськогосподарський податок»від 17.12.1998 р. за № 320-ХІV сума, одержана від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки за попередній звітний (податковий) рік у позивача, перевищує 75 відсотків загальної суми валового доходу, що підтверджується податковими розрахунками фіксованого сільськогосподарського податку.
Згідно зі ст. 3 Закону України «Про фіксований сільськогосподарський податок»від 17.12.1998 р. за № 320-ХІV об'єктом оподаткування для платників фіксованого сільськогосподарського податку (далі - платники податку) є площа сільськогосподарських угідь, переданих сільськогосподарському товаровиробнику у власність або наданих йому у користування, в тому числі на умовах оренди.
Відповідачем було проведено планову виїзну перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2006 р. по 31.12.2008 р. в результаті якої був складений акт від 23.04.2009 р. за № 01/2300/00466879, яким встановлено заниження податкових зобовязань з фіксованого сільськогосподарського податку за період з 01.01.2006р. по 31.12.2008 р. в сумі 2557,76 грн., з яких за 2006 р. 321,74 грн., за 2007 р. 321,74 грн., за 2008 р. 1914,28 грн. Позивачем до обєкту оподаткування не в повному обсязі включена площа сільськогосподарських угідь, наданих ПП ім. л-та Шмідта у користування на умовах оренди, а саме 22.09.2005 р. між Березанською райдержадміністрацією та позивачем були укладені договори на оренду земельних ділянок:
-по Тузлівській сільській раді на площу 50 га ріллі, розмір орендної плати становить 5201 грн. за рік, термін дії договору 5 років;
-по Лиманівській сільській раді на площу 359,3 га ріллі, розмір орендної плати становить 34335,90 грн. за рік, термін дії договору 5 років;
-по Н.Федорівській сільській раді на площу 30 га, розмір орендної плати становить 3154,20 грн. за рік, термін дії договору 5 років,
-по Василівській сільській раді на площу 45 га ріллі, розмір орендної плати становить 4674,60 грн. за рік, термін дії договору 5 років.
Договори оренди землі зареєстровані в Брезанському районному окрузі Миколаївської регіональної філії «Центр ДЗК». На запит відповідача Березанська районна державна адміністрація Миколаївської області від 03.03.2009 р. (арк.с.25) надала відповідь та копії договорів оренди землі сільськогосподарського призначення укладені з позивачем та Березанською райдержадміністрацією.
Відповідно до п.п. б ст.4.2.2 Закону України Про порядок погашення зобовязань перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 р. за № 2181-ІІІ контролюючий орган зобовязаний самостійно визначити суму податкового зобовязання платника податків у разі, якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчить про заниження або завищення його податкових зобовязань, заявлених у податкових деклараціях.
За результатами перевірки відповідачем прийняті податкові повідомлення рішення від 19.05.2009 р. Рішенням ДПІ у Березанському районі від 20.07.2009 № 1892/10/23, прийнятого за результатами розгляду первинної скарги, вказані податкові повідомлення - рішення залишені без змін. Рішеннями ДПА в Миколаївській області від 25.09.2009 р., які є предметом розгляду даної справи прийняті за результатами повторної скарги наступні повідомлення рішення:
-№ 0000242301/2 від 25.09.2009 р. на суму 503 грн. 08 коп. за основним платежем фіксований сільськогосподарській податок та 251,54 грн. штрафні(фінансові) санкції по земельній ділянці , яка знаходиться в оренді у позивача в межах Тузлівської сільської ради за 2006 -2008 р.р.
-№ 0000232301/2 від 25.09.2009 р. на суму 1736,07 грн. за основним платежем фіксований сільськогосподарській податок та 868,04 грн. штрафні(фінансові) санкції по земельній ділянці , яка знаходиться в оренді у позивача в межах Лиманівської сільської ради за 2006 -2008 р.р.
-№ 0000222301/2 від 25.09.2009 р. на суму 134,05 грн. за основним платежем фіксований сільськогосподарській податок та 67,02 грн. штрафні (фінансові) санкції по земельній ділянці , яка знаходиться в оренді у позивача в межах Новофедірівської сільської ради за 2006 -2008 р.р.
-№ 0000252301/1 від 25.09.2009 р. на суму 184,56 за основним платежем фіксований сільськогосподарській податок та 92,28 грн. штрафні(фінансові) санкції по земельній ділянці , яка знаходиться в оренді у позивача в межах Василівської сільської ради за 2006 -2008 р.р.
-№ 0000612301/2 від 25.09.2009 р. на суму 102,98 грн. штрафні (фінансові) санкції по земельній ділянці , яка знаходиться в оренді у позивача в межах Новофедірівської сільської ради .
-№ 0000622301/2 від 25.09.2009 р. на суму 77,72 грн. штрафні (фінансові) санкції по земельній ділянці , яка знаходиться в оренді у позивача в межах Василівської сільської ради .
Відповідно до ст.17.1.3 Закону України Про порядок погашення зобовязань перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 р. за № 2181-ІІІ у разі, коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобовязання платника податків такий платник податків зобовязаний сплатити штраф у розмірі 10 % від суми недоплати за кожний податковий період, установлений для такого податку, починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше 50 % такої суми та не менше 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк несплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули. По податкових повідомленнях-рішеннях № 0000242301/2, № 0000242301/2 штрафна санкція застосована в сумі 50 % від суми основного платежу, а по податкових повідомленнях - рішеннях № 0000222301/2, № 0000222301/2, в яких сума штрафних санкцій складає менше 170 грн. - 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, позивачу були донараховані штрафні ( фінансові) санкції до суми 170 грн., що підтверджується податковими повідомленнями рішеннями № 0000612301/2, № 0000622301/2, тому ці податкові повідомлення рішення правомірні та скасуванню не підлягають.
Позивач надав суду рішення Березанського районного суду Миколаївської області від 10.08.2009 р. за № 2-436/2009 р., № 2-435/2009 р., № 2-437/2009 р., якими суд затвердив мирові угоди, за умовами яких вважається достроково розірваними договори оренди землі від 22.09.2005 р., укладені між Березанською районною державною адміністрацією та ПП ім. л-та Шмідта з 10.02.2007 р. Ухвала суду від 10.08.2009 р. набрала законної сили та сторонами не оскаржувалась. Крім того, позивач надав суду довідки Березанської райдержадміністрації від 26.01.20010 р. ( арк. с.98-101), в яких зазначено, що договори оренди, укладені Березанською районною державною адміністрацією та позивачем у справі про оренду землі були достроково розірвані 10.02.2007 р. на підставі ухвал Березанського районного суду від 10.08.2009 р.
Ухвалою від 15.02.2010 р. адміністративний суд, на підставі п.5 ст.11 КАС України , витребував у Березанської райдержадміністрації документи, які підтверджують, що договори оренди, укладені між Березанською райдержадміністрацією та ПП ім. л-та Шмідта від 22.09.2005 р. є укладеними, розірваними чи визнаними недійсними.
На виконання ухвали суду від 15.02.2010 р. Березанська районна державна адміністрація надала суду відповідь від 12.03.2010 р., в якій зазначено, що з 10.02.2007 р. були достроково розірвані договори оренди, укладені 22.09.2005 р. на оренду землі площею 30 га на території Новофедорівської сільської ради, 50 га на території Тузлівської сільської ради, 45 га на території Василівської сільської ради, 359,3 га на території Лиманівської сільської ради на підставі ухвали Березанського районного суду Миколаївської області від 10.08.2009 р.
Відповідно до п.1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином, суд при розгляді справи не дає оцінку ухвалам Березанського районного суду Миколаївської області від 10.08.2009 р., а вважає їх преюдиційними актами.
Приймаючи податкові повідомлення-рішення від 25.09.2009 р. відповідач виходив з того, що договори оренди земельних ділянок від 22.09.2005 р., укладені між позивачем та Березанською райдержадміністрацією є дійсними, не розірваними та невизнані недійсними. Але з таким висновком погодитись неможна, оскільки досліджені в судовому засіданні докази свідчать, що договори оренди, які укладені 22.09.2005 р. були розірвані з 10.07.2007 р., тому відповідачем повинні були прийняті податкові повідомлення - рішення по донарахуванню фіксованого сільськогосподарського податку позивачу до 10.07.2007 р., а не до 31.12.2008 р.
За таких обставин податкові повідомлення рішення від 25.09.2009 р. № 0000222301/2 № 0000232301/2, № 0000242301/2 підлягають скасуванню частково .
Податкові повідомлення рішення № 0000252301/1 , № 0000622301/2 від 25.09.2009 р. підлягають скасуванню повністю, оскільки це фіксований сільськогосподарський податок та штрафні санкції по землям Василівської сільської ради нараховані за 2008 р., тоді коли договір оренди між сторонами був розірваний, тому правові підставі для його нарахування відсутні.
Згідно ч.2ст. 72 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій та бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Позовні вимоги про визнання протиправними дії фахівців ДПІ у Березанському районі Миколаївської області задоволенню не підлягають з оглядом на наступне:
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно до ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Позивач не надав суду пояснень та доказів стосовно того, в чому полягає протиправність дій фахівців ДПІ у Березанському районі Миколаївської області.
Частиною 1 ст. 11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку належним чином виданого направлення на перевірку або копії рішення суду про дозвіл на проведення позапланової перевірки. Ненадання цих документів платнику податків або їх надання з порушенням вимог, встановлених частиною першої цієї статті, є підставою для недопущення посадових осіб органу державної податкової служби для проведення планової або позапланової виїзної перевірки. В разі якщо позивач не скористався цим правом і перевірка була проведена, він має право оскаржити рішення державної податкової служби, прийняте за результатами перевірки, з підстав невідповідності рішення закону чи компетенції органу державної податкової служби.
За таких обставин, позовні вимоги в частині визнання протиправними дій посадових осіб ДПІ у Березанському районі Миколаївської області задоволенню не підлягають.
Посилання позивача на те , що в договорах оренди землі, укладених між позивачем та Березанською райдержадміністрацією неправильно зазначена категорія землі рілля, а відповідно до довідки відділу земельних ресурсів ця земля складається не тільки з ріллі, це й з пасовищ, лісосмуг, яка оплачується за іншим коефіцієнтом, ніж рілля, судом до уваги не приймається, оскільки відповідно до ст. 628,629 ЦК України зміст договору становлять умови ( пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обовязковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обовязковим для виконання сторонами. Договори оренди землі від 22.09.2005 р. підписані уповноваженими особами, скріплені печатками та зареєстрований в установленому законом порядку. Додаткові угоди сторонами не укладались, якими б вносились зміни до вже укладених договорів. Тому суд виходить з того, що договори оренди землі буди дійсними до 10.07.2007 р.
Судові витрати по справі покладаються на позивача, в звязку з тим, що позов задоволено частково.
Керуючись ст. ст. 11, 71, 158-163, 167, 25 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов задовольнити частково.
2. Скасувати податкові повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у Березанському районі Миколаївської області від 25 вересня 2009 р. за № 0000222301/2 частково на суму 132,95 грн. основного боргу, № 0000232301/2 частково на суму 1499,69 грн. основного боргу, 698,04 грн. штрафних санкцій, № 0000242301/2 частково на суму 246,92 грн. основного боргу, 81,54 грн. штрафних санкцій, № 0000252301/1 повністю,
№ 0000622301/2 повністю,
3. В решті позову відмовити.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Одеському апеляційному адміністративному суду через Миколаївський окружний адміністративний суд.
Суддя Т. О. Гордієнко
Повний текст постанови складений
та підписаний суддею 29.04.2010 р.