
26.03.2021 Справа № 755/16406/20
Унікальний № 755/16406/20
Провадження № 2/756/2951/21
РІШЕННЯ
Іменем України
(заочне)
26 березня 2021 року м. Київ
Оболонський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Банасько І.М.,
за участю секретаря судового засідання Чагір Б.К.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, про стягнення суми боргу,
УСТАНОВИВ:
Позивач звернувся із позовом до відповідача про стягнення суми боргу, в якому зазначив, що 14.12.2017 до УПСЗН Дніпровської районної у м. Києва державної адміністрації звернувся ОСОБА_1 , що проживає за адресою: АДРЕСА_1 , із заявою про призначення житлової субсидії. В декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися із заявою за призначенням житлової субсидії ОСОБА_1 зазначив себе, ІНФОРМАЦІЯ_1 , сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , дочку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Рішенням від 02.02.2018 уповноваженому власнику/наймачу ОСОБА_1 призначено житлову субсидію. В результаті моніторингу соціальних виплат та при опрацюванні особової справи позивачем виявлено, що відповідно до Інформаційної довідки Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 23.09.2020 відповідач за договором купівлі-продажу від 28.02.2019 придбав у власність квартиру АДРЕСА_2 .
Відповідач, придбавши на праві власності житлове приміщення, не надав відповідну інформацію позивачу та підтверджуючих документів того, що вартість набутого майна менша за 50000,00 грн. Переплата житлової субсидії за період з 01.03.2019 по 31.12.2019 складає 9099,45 грн, що підтверджується рішеннями Управління про призначення субсидії: від 17.03.2019 на березень 2019 року у розмірі 1918,78 грн, від 18.04.2019 на квітень 2019 року у розмірі 1036,88 грн, від 23.05.2019 на травень-серпень 2019 року в розмірі 171,42 грн щомісячно, від 20.09.2019 на вересень 2019 року в розмірі 130,27 грн, від 22.10.2019 на жовтень 2019 року в розмірі 1153,40 грн, від 20.11.2019 на листопад-грудень 2019 року в розмірі 2295,99 грн щомісячно. Рішенням від 07.02.2020 було припинено виплату житлової субсидії.
З метою повернення коштів надміру виплаченої субсидії внаслідок свідомого ненадання заявником інформації про свій майновий стан, відповідачу ОСОБА_1 12.02.2020, 31.07.2020 та 30.09.2020 Управлінням направлено листи з роз`ясненням вимог діючих нормативних документів та необхідності повернення надміру виплаченої житлової субсидії з червня 2018 року по січень 2020 року включно за загальну суму 9099,45 грн. Станом на жовтень 2020 року кошти не повернуто, а тому позивач просить стягнути з відповідача суму надміру виплаченої житлової субсидії в розмірі 9099,45 грн.
Представник позивача Леоновець С.В. подав до суду клопотання, де уточнив, що правильним розміром виплаченої житлової субсидії за квітень 2019 року вважати розмір, визначений у рішенні позивача про призначення житлової житлової субсидії від 18.04.2019 в розмірі 619,34 грн, за період з 01.03.2019 по 31.12.2019.
Ухвалою суду від 20.01.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі.
Представник позивача подав до суду заяву, в якій просив проводити розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав, просив задовольнити, щодо заочного розгляду справи не заперечив.
Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, що підтверджується наявними у справі документами, письмових пояснень щодо причин своєї неявки суду не надав.
Разом з тим, відповідачем у встановлений законом строк до суду не подано заяви із запереченням проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження та не подано відзиву на позовну заяву.
Строки для подання відзиву та відповіді на відзив закінчились, а тому суд прийшов до висновку про розгляд справи за наявними у ній матеріалами.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 280 Цивільного процесуального кодексу України (ЦПК України) суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Враховуючи наявність в справі достатніх матеріалів про права та обов`язки сторін та те, що представник позивача проти заочного розгляду справи не заперечив, суд, на підставі ч. 1 ст. 280 ЦПК України та відповідно до ч. 1 ст. 281 ЦПК України, постановив ухвалу про заочний розгляд справи.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється порядку іншого судочинства.
Розпорядженням голови Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) №349 від 27.03.2017 затверджено Положення про Киїський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (а.с. 6-8).
Відповідно до п.п. 2, 3 розділу 7 Положення основним завданням Управління є забезпечення реалізації державної соціальної політики на території Дніпровського району м. Києва у сфері соціального захисту населення, що виключає забезпечення реалізації державної політики з питань соціального захисту населення, виконання програм і здійснення заходів у цій сфері; призначення соціальної допомоги, компенсацій, субвенцій та інших соціальних виплат, встановлених законодавством України, надання пільг та субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.
Кабінет Міністрів України, постановою від 21 жовтня 1995 р. № 848 (із подальшими змінами), з метою спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердив Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (наді - Положення).
Відповідно до п. 9 Положення, призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.
14.12.2017 до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації (далі - Управління) звернувся ОСОБА_1 , що проживає за адресою: АДРЕСА_1 , із заявою про призначення житлової субсидії (а.с. 9).
В Декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії ОСОБА_1 зазначив три особи: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 9).
Рішенням №383790 від 02.02.2018 року уповноваженому власнику/наймачу ОСОБА_1 призначено житлову субсидію (а.с. 10).
Відповідно до п. 24 Положення, житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії. Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. Відповідно до п. 30 Положення - для розрахунку житлової субсидії враховуються нараховані доходи членів домогосподарства, членів сім`ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пунктах 24-28 Положення, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи.
Відповідно до пункту 14 (4) Положення субсидія не призначається, якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи зі складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги на суму, яка на купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. грн.
Згідно даних Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 23.09.2020 ОСОБА_1 відповідно до договору купівлі-продажу від 28.02.2019 набув у власність квартиру АДРЕСА_2 (а.с. 26-27).
31.07.2020 листом №37/11-9246 та 30.09.2020 листом №37/11-11904 позивачем повідомлено ОСОБА_1 про необхідність повернення ним до державного бюджету житлової субсидії за період з березня 2019 року по січень 2020 року в розмірі 9099,45 грн, оскільки Управлінням встановлено, що за час отримання субсидії ОСОБА_1 у лютому 2019 року набуто на праві власності нерухоме майно за адресою: АДРЕСА_3 (а.с. 19-21).
Як вбачається з розрахунків субсидії на ЖКП до особової справи №383790 уповноваженому власнику/наймачу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) призначено житлову субсидію: за період з лютого по березень 2018 року - 1918,78 грн; за квітень 2019 року - 619,34 грн, за період з травня по серпень 2019 року - 171,42 грн, за вересень 2019 року - 130,27 грн, за жовтень 2019 року - 1153,40 грн, за період з листопада 2019 року по грудень 2019 року - 2295,99 грн (а.с. 11-16).
Рішенням від 07.02.2020 було відмінено виплату житлової субсидії уповноваженому власнику/наймачу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) (а.с. 17).
Відповідно до п. 8 р. 8 Положення про Управління, саме Управління забезпечує ефективне і цільове використання відповідних бюджетних коштів та організовує контроль за цільовим використанням бюджетних коштів у вигляді житлових субсидій та державних соціальних допомог.
Згідно п. 3.2 та п. 3.3 Положення про Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, яке затверджене Розпорядженням Київської міської державної адміністрації 27 січня 2007 року № 65 (у редакції розпорядження) виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 27.03.2017 № 349 та розміщене на офіційному порталі Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), одним із головних завдань центру є підготовка документів на виплату всіх видів соціальної допомоги, житлових субсидій у готівковій формі на придбання твердого та рідкого пічного палива та скрапленого газу, компенсаційних виплат інвалідам, виплат громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших грошових виплат, а також здійснення контролю за правильністю призначення, перерахунку, нарахування і виплати всіх видів соціальної допомоги, інших грошових виплат.
Таким чином, Управління не приймає участі у виплаті всіх видів соціальної допомоги та інших грошових виплат і є бюджетною установою, тому в Управлінні не відкрито реєстраційний рахунок з якого здійснюється грошова виплата. Виплата всіх видів соціальної допомоги та інших грошових виплат проводиться Київським міським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
Відповідно до положень ст. 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно ст. 1212 Цивільного кодексу України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача. (ст. 1215 Цивільного кодексу України ).
Таким чином, закон встановлює два виключення із цього правила: по-перше, якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.
Проаналізувавши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для стягнення з відповідача надмірно виплаченої житлової субсидії у розмірі 9099,45 грн, з огляду на порушення відповідачем вимог Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Відповідно до положень ч. 1, 3 ст. 89 Цивільного процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що позов Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, про стягнення суми грошової допомоги, підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 76 - 81, 89, 141, 263-265, 279, 280 - 284, 354 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Позов Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, про стягнення суми боргу - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Міністерства соціальної політики України (отримувач: Мінсоцполітики, код ЄДРПОУ 37567866, р/р НОМЕР_2 , Банк одержувача -ДКСУ, призначення платежу: субсидія за період з березня 2019 року по вересень 2019 року) суму боргу в розмірі 3354,07 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (місцезнаходження: 03165, м. Київ, просп. Л. Гузара, 7; код ЄДРПОУ 22886300; Держказначейська служба України, м, Київ, КЕКВ 2730, КПКВ 2501480, р/р UA 898201720343100015000054086; призначення платежу: субсидія в грошовій формі за період з жовтня 2019 року по грудень 2019 року суму боргу в розмірі 5745,38 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації (місцезнаходження: 02125, м. Київ, вул. Курнатовського, 7-а, корп. 1; код ЄДРПОУ 37397200; УДКСУ у Дніпровському районі м. Києва, МФО 820172, р/р НОМЕР_3 ) сплачений судовий збір в сумі 2102,00 грн.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано відповідачем протягом тридцяти днів з дня його проголошення;
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення через Оболонський районний суд м. Києва. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду;
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на його апеляційне оскарження.
Суддя І.М. Банасько