
Справа № 323/508/21
Провадження № 3/323/219/21
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.04.2021 р.м. Оріхів
Суддя Оріхівського районного суду Запорізької області Гуцал О.П., розглянувши матеріал, що надійшов з Оріхівського районного відділу державної виконавчої служби Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , безробітного, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ;
-за ч.1 ст. 183-1 КУпАП, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 станом на 01.02.2021 року має заборгованість зі сплати аліментів на користь ОСОБА_2 на утримання дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в розмірі, що перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з 01.11.2019 року по 01.02.2021 року, згідно розрахунку заборгованості з аліментів, а саме в розмірі 30118,34 грн.
В судовому засіданні правопорушник вказав, що сплачує аліменти в міру можливості та зобов`язується виконувати в подальшому свій обов`язок по сплаті аліментів. Просив не притягувати його до адміністративної відповідальності.
Судом встановлено наступне.
Згідно з положеннями ст.245 КУпАП, основним завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 183-1 КУпАП встановлена відповідальність за несплату аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім`ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред`явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Адміністративна відповідальність за вчинення зазначеного адміністративного правопорушення запроваджена Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» від 07 грудня 2017 року, який набрав чинності 06 лютого 2018 року.
Як вбачається з матеріалів справи про адміністративне правопорушення, 26.02.2021 року державним виконавцем Оріхівського районного відділу державної виконавчої служби Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Синчило О.В. складений протокол №4 про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.183-1 КУпАП, в якому зазначено, що ОСОБА_1 є боржником за виконавчим листом № 323/2154/13-ц, виданим 16.07.2013 року Оріхівським районним судом Запорізької області, про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліментів на утримання неповнолітніх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у розмірі 1/3 частини з усіх видів заробітку (доходу), але не менше 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 03.06.2013 року і до досягнення дітьми повноліття. За період з 06 лютого 2018 року по 01.02.2021 року, ОСОБА_1 допустив несплату аліментів на утримання дітей в розмірі 19531,82 грн, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред`явлення виконавчого документу до примусового виконання.
Згідно з розрахунком, який доданий до протоколу про адміністративне правопорушення, період виникнення заборгованості ОСОБА_1 зі сплати аліментів складає з 06.02.2018 року по 01.02.2021 року, сума аліментів, яка підлягала стягненню з ОСОБА_1 за вказаний період складала 81755,44 грн.
Також з розрахунку заборгованості вбачається, що ОСОБА_1 частково сплачувались аліменти з 06.02.2018 року по 01.02.2021 року на загальну суму 47214,25 грн.
В матеріалах справи міститься копія постанови Оріхівського районного суду Запорізької області від 17.03.2020 року, яка набрала законної сили, якою справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.183-1 КУпАП закрито у зв`язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення.
Згідно з цією постановою, 28.11.2019 року відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення, в якому зазначено, що останній має заборгованість зі сплати аліментів на користь ОСОБА_2 у сумі 14984,29 грн. станом 01.11.2019 року, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців.
Таким чином, для притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.183-1 КУпАП після складеного попереднього протоколу про адміністративне правопорушення, необхідно встановити наявність заборгованості зі сплати аліментів в період з 01.11.2019 року по 01.02.2021 року на суму, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців.
Згідно з розрахунком, який доданий до протоколу про адміністративне правопорушення, нарахування аліментів, які підлягають стягненню з ОСОБА_1 в період з 01.11.2019 року по 01.02.2021 року складає 38444,34 грн.
Також з розрахунку заборгованості вбачається, що ОСОБА_1 частково сплачувались аліменти з 01.11.2019 року по 01.02.2021 року на загальну суму 8326,00 грн.
Отже, борг ОСОБА_1 зі сплати аліментів за нарахованими платежами за період з 01.11.2019 року по 01.02.2021 року складає 30118,34 грн., що перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців.
Таким чином, в діях ОСОБА_1 вбачається склад правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме – несплата аліментів на утримання дітей, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред`явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Згідно до матеріалів справи, 22.06.2020 року за заявою ОСОБА_2 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12020080310000535 внесені відомості про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КК України за фактом несплати ОСОБА_1 аліментів. Станом на 30.03.2021 року підозра за вказаним кримінальним провадженням жодній особі не пред`являлася.
Згідно до п.8 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за наявності повідомлення про підозру особі у кримінальному провадженні по даному факту.
Оскільки ОСОБА_1 на даний час не пред`являлася підозра у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КК України, то підстави для закриття провадження у даній справі відсутні.
З урахуванням зазначеного, ОСОБА_1 підлягає притягненню до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.183-1 КУпАП із накладенням адміністративного стягнення.
При обранні адміністративного стягнення суд дотримується також приписів ст.23 КУпАП, якою передбачено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як правопорушником, так і іншими особами.
Вирішуючи питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення, суд у відповідності до вимог ст.33 КУпАП враховує характер вчиненого правопорушення; рівень небезпеки; дані про особу правопорушника, який не працевлаштований, перебуває на обліку в центрі зайнятості населення; ступінь вини; майновий стан. Обставин, що обтяжують та пом`якшують відповідальність за адміністративне правопорушення судом не встановлено.
З урахуванням викладеного, з метою виховного впливу і запобігання вчиненню ОСОБА_1 нових правопорушень, суд приходить до висновку про необхідність накладення адміністративного стягнення у вигляді суспільно-корисних робіт на строк 120 годин.
Згідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст.ст. 40-1, 183-1, 245, 268, 283, 284 КУпАП, суд -
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 притягнути до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.183-1 КУпАП і накласти адміністративне стягнення у вигляді суспільно-корисних робіт на строк 120 годин.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 454,00 грн. (ГУК у м.Києві /м.Київ/ 22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО): 899998; рахунок отримувача UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету 22030106 «Судовий збір (стягувач – Державна судова адміністрація України, місцезнаходження 01601, м. Київ, вул. Липська, 18/5)»).
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Оріхівський районний суд Запорізької області шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку оскарження.
Суддя О.П. Гуцал