
Справа №: 310/2344/21
3/310/1125/21
ПОСТАНОВА
Іменем України
02 квітня 2021 року м. Бердянськ
Суддя Бердянського міськрайонного суду Запорізької області Вірченко О.М., при секретарі Мєльніченко А.Д., за участю прокурора Ємельяненка С.В., правопорушника ОСОБА_1 , розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов із Управління стратегічних розслідувань в Запорізькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Берестове Бердянського району Запорізької області, громадянина України, пенсіонера, який проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_1 , виданий 18 листопада 1998 року Бердянським РВУ МВС України в Запорізькій області,
за скоєння правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
ОСОБА_1 , колишній депутат Берестівської сільської ради Бердянського району Запорізької області, будучи, згідно з п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3, ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», приміткою до ст. 172-6 КУпАП суб`єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, достовірно знаючи про необхідність подати у період часу з 12 листопада 2020 року по 01 грудня 2020 року декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, в порушення вимог п. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10 червня 2016 № 2 подав її несвоєчасно, а саме – 27 січня 2021 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою провину в скоєному правопорушенні визнав повністю та пояснив, що він не був обізнаний про те, що після складання повноважень депутата сільської ради та припинення діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави, декларацію необхідно було подати в 20-денний строк. В сільській раді його взагалі не повідомили про необхідність подання декларації після складання повноважень. Декларацію він подав одразу, як дізнався про такий обов`язок.
Прокурор зазначив, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст 172-6 КУпАП, тому його має бути притягнуто до адміністративної відповідальності.
Вислухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора та вивчивши матеріали справи про адміністративне порушення, оцінивши докази по справі відповідно до ст. 252 КУпАП, суддя приходить до висновку, що ОСОБА_1 порушив вимоги фінансового контролю, а саме - несвоєчасно подав декларацію про доходи, відповідальність за що передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб`єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частини першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що до осіб, які зобов`язані подавати декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, визначених ч. 1 та ч. 2 цієї статті, відносяться особи, зазначені у п. 1 п.п. «а» і «в», п. 2, п. 5 ч. 1 ст. 3 цього Закону.
Згідно п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є депутати сільських рад.
Абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Згідно ст. 2 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - депутат місцевої ради) є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і Закону України «Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України.
Відповідно до ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання. Повноваження депутата можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених законом.
16 листопада 2015 року відбулось засідання першої сесії Берестівської сільської ради Бердянського району Запорізької області. На вказаному засіданні Берестівської сільської ради Бердянського району Запорізької області головою виборчої комісії ОСОБА_2 було оголошено про результати виборів депутатів Берестівської сільської ради Бердянського району та визнано їх повноваження. Згідно рішення № 1 від 16 листопада 2015 року першої сесії Берестівської сільської ради Бердянського району Запорізької області до Берестівської сільської ради депутатом обрано ОСОБА_1
15 листопада 2016 року згідно відомостей щодо ознайомлення із Законом України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 було ознайомлено з положеннями Закону України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 року № 1700-VІІ.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи депутатом Берестівської сільської ради Бердянського району Запорізької області, відповідно до ст. 1, п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3, ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст. 172-6 КУпАП, є суб`єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції», Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов`язкові для виконання нормативно-правові акти.
Відповідно до п. 2 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», про початок роботи системи подання та оприлюднення відповідно до цього Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, приймається рішення Національного агентства з питань запобігання корупції.
Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» від 10 червня 2016 року № 2, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року, визначено, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає роботу у два етапи, а саме - другий етап - з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2017 року для всіх інших суб`єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом.
Згідно примітки ст. 50 Закону України «Про запобігання корупції» до інших суб`єктів декларування, відносяться і депутати місцевих рад.
Крім цього, зазначені у пункті 1 цього рішення декларації (повідомлення) подаються згідно із Законом шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» від 10 червня 2016 року № 3, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року, затверджено Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Порядок) та форму декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до п.п. 1 п. 5 розділу II вказаного Порядку, щорічна декларація суб`єкта декларування подається у період з 00 години 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітнім роком. Така декларація охоплює звітній рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення ефективності інституційного механізму запобігання корупції» від 02 жовтня 2019 року № 140-ІХ внесено зміни до Закону України «Про запобігання корупції» та набула чинності нова редакція Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затверджена наказом Національного агентства від 12 грудня 2019 року № 168/19.
Зокрема визначено, що декларація «перед звільненням» - декларація, яка подається відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної в підпунктах «а», «в» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції».
Така декларація охоплює період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб`єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду. Останнім днем такого періоду є день припинення діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної в підпунктах «а», «в» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції». Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до вказаного Закону.
12 листопада 2020 року ОСОБА_1 склав повноваження депутата Берестівської сільської ради Бердянського району Запорізької області відповідно до рішення № 1 першої сесії Берестівської сільської ради Бердянського району Запорізької області «Про початок повноважень депутатів Берестівської сільської ради восьмого скликання», яка відбулась 12 листопада 2020 року.
Таким чином, 12 листопада 2020 року ОСОБА_1 припинив діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування та був зобов`язаний не пізніше 01 грудня 2020 року подати декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Як встановлено із публічної частини Єдиного державного реєстру осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування (гіперпосилання на Реєстр - https://public.nazk.gov.ua) ОСОБА_1 подав декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https://nazk.gov.ua (гіперпосилання на декларацію в Єдиному державному реєстрі осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування https://public.nazk.gov.ua/documents/17с1d183-f4bc-4e2a-b2b3-4285a10776bc) 27 січня 2021 року, що є порушенням вимог ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 2 від 10 червня 2016 року, відповідальність за яке встановлена ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім цього, обов`язок належної підготовки суб`єкта декларування для подачі декларації покладається на самого суб`єкта декларування і для цього Законом відведено належний період у 20 днів, який у даному конкретному випадку тривав з 12 листопада 2020 року по 01 грудня 2020 року. Перешкод у доступі до Реєстру, або поважних причин, які б перешкодили ОСОБА_1 вчасно подати декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, суддею не встановлено.
Вина ОСОБА_1 повністю підтверджується поясненнями правопорушника, письмовими матеріалами справи: протоколом про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, № 83 від 16 березня 2021 року, письмовими поясненнями ОСОБА_1 , декларацією ОСОБА_1 за звітний період з 01 січня 2020 року по 12 листопада 2020 року, поданою 27 січня 2021 року о 15 год. 54 хвил., рішенням Берестівської сільської ради «Про початок повноважень депутатів Берестівської сільської ради сьомого скликання» № 01 від 16 листопада 2017 року, рішенням Берестівської сільської ради «Про початок повноважень депутатів Берестівської сільської ради восьмого скликання» № 01 від 12 листопада 2020 року.
При накладенні адміністративного стягнення суддя враховує положення ст. 33 КУпАП, характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши правопорушника, суд приходить до висновку про доведеність провини ОСОБА_1 у скоєному правопорушенні та необхідності призначення стягнення у виді штрафу.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП правопорушник зобов`язаний сплатити судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст.ст. 40-1, 172-6 ч. 1, 213, 221, 283 КУпАП, суд
постановив:
ОСОБА_1 визнати винним у скоєнні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, і піддати стягненню у вигляді штрафу в розмірі 850 грн., стягнувши суму на UA298999980313000106000008455, населений пункт Бердянська міська ТГ, отримувач: ГУК у Зап.обл/ТГ м.Бердянськ/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) 37941997, код класифікації доходів бюджету: 21081100, найменування коду класифікації доходів бюджету: Адміністративні штрафи та інші санкції.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь Державної судової адміністрації України у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 454 грн., стягнувши суму за реквізитами: рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 22030106, Судовий збір на користь Державної судової адміністрації України.
Строк пред`явлення до виконання – протягом трьох місяців, з наступного дня після набрання постановою законної сили або закінчення строку, встановленого у разі відстрочки або розстрочки виконання постанови.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Бердянський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя О.М. Вірченко