Єдиний державний реєстр судових рішень
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"14" травня 2010 р. Справа № 2a-1005/10/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Грицюка П.П.
за участю секретаря Кузишин Р.М.,
представника позивача: Коломийської оДПІ Святненко Р.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Коломийської оДПІ в Івано-Франківській області до підприємства Коломийської виправної колонії №41 Управління департаменту з виконання покарань у Івано-Франківській області про стягнення податкового боргу в розмірі 411764,10 грн., -
ВСТАНОВИВ:
17 березня 2010 року Коломийська об'єднана державна податкова інспекція звернулася в суд з адміністративним позовом до Підприємства Коломийської виправної колонії №41 Управління Державного департаменту з виконання покарань у Івано-Франківській області про стягнення податкового боргу в розмірі 411764,10 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав наведених у позовній заяві та уточнила суму допущеної заборгованості із сплати податкових платежів, зазначивши, що відповідачем на час розгляду справи сплачено 203,37 грн. податкового зобов'язання по комунальному податку. Тому, загальна сума податкового боргу та штрафних санкцій по податкових платежах складає 411560,73 грн.
Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні 09.04.2010 року проти позову частково заперечив. Суду пояснив, що згідний з сумами податкового боргу по податку з власників транспортних засобів в сумі 25845,83 грн., по земельному податку в сумі 1069,19 грн., по податку на прибуток в сумі 12245,92 грн. Вказав, що не згідний з податковим зобов'язанням по збору за забруднення навколишнього природнього середовища в сумі 41932,88 грн., по податковому боргу по чистому прибутку в сумі 41201,95 грн. та по податку на додану вартість в сумі 289264,96 грн. Свої пояснення не обгрунтував та просив суд надати додатковий час для підготовки письмових заперечень і підтвердження їх доказами. Представником відповідача було підтверджено факт сплати податкового зобов'язання по комунальному податку в сумі 203,37 грн.
В наступні судові засідання, що відбулися 23.04. та 14.05.2010 року відповідач не з'явився, хоча про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином. Заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи чи про причини неявки суду не подав. Будь-яких документів у підтвердження своїх усних заперечень не надав. Правом надання письмових заперечень не скористався. За таких обставин суд вбачає за можливе розглянути справу на підставі наявних доказів за відсутності відповідача.
Розглянувши позовну заяву, дослідивши докази, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити з наступних мотивів.
Згідно частини 1 статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Закон України “Про систему оподаткування” визначає принципи побудови системи оподаткування в Україні, податки і збори (обов'язкові платежі) до бюджетів та до державних цільових фондів, а також права, обов'язки і відповідальність платників.
Відповідно до статті 4 Закону України “Про систему оподаткування” платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).
Пункт 1 статті 20 Закону України “Про систему оподаткування” передбачає, що контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється державними податковими органами та іншими державними органами в межах повноважень, визначених законами.
Закон України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Згідно пункту 5.3.1 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 р. №2181, платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену ним у податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 ст.4 цього Закону для подання податкової декларації. Узгоджені суми податкових зобовязань повинна бути погашена платником податків у строки, визначені п.5.3 ст.5 Закону №2181 від 21.12.2000 р.
Відповідно до підпункту 5.4.1. пункту 5.4 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Підпунктом 6.2.1. пункту 6.2. статті 6 зазначеного Закону передбачено, що в разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Підпункт 3.1.1 пункт 3.1 статті 3 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” встановлює, що активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Відповідно до ст.17 даного Закону, штрафна санкція (штраф) - плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов'язання (без урахування пені та штрафних санкцій), яка справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним правил оподаткування, визначених відповідними законами.
Штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством.
Штрафні санкції накладаються контролюючими органами.
В судовому засіданні встановлено, що відповідач в порушення вищевказаних норм законодавства допустив суму податкового боргу та штрафних санкцій в сумі 411560,73 грн.
Зокрема, судом встановлено, що на підставі акту перевірки про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності подання податкової звітності №2951/171 від 22.12.2008 р. (а.с.11-12) податковим повідомленням рішенням Коломийської ОДПІ №0018311710/0 від 22.12.2008 р. (а.с.12а) відповідачу визначено податкове зобовязання з податку власників транспортних засобів у сумі 15206,31 грн.
Відповідно до поданих відповідачем податкових розрахунків збору за забруднення навколишнього середовища за 4 квартал 2007 р., 2008 р., 1 3 квартали 2009 р. відповідач зобовязаний сплатити до бюджету 30613,17 грн. На підставі акту камеральної перевірки №109/153-08680135 від 22.01.2009 р. (а.с.27) податковим повідомленням-рішенням №0000631530/0 від 22.01.2009 р. (а.с.29) відповідачу визначено податкове зобовязання по збору за забруднення навколишнього середовища у сумі 1954,21 грн.
Згідно акту перевірки №153/153-086801135 від 28.01.2009 р. (а.с.28) податковим повідомленням рішенням №0000631530/0 від 28.01.2009 р.(а.с.29) відповідачу визначено податкове зобовязання по збору за забруднення навколишнього середовища у сумі 521,15 грн.
На підставі акту камеральної перевірки №109/153-08680135 від 05.06.2009 р. (а.с.30) податковим повідомленням-рішенням №0006281530/0 від 05.06.2009 р. (а.с.32) відповідачу визначено податкове зобовязання по збору за забруднення навколишнього середовища у сумі 377,09 грн.
24.07.2009 р. відповідно до акту перевірки №1272/153-08680135 (а.с.31) податковим повідомленням рішенням №0007551530/0 від 24.07.2009 р. (а.с.32) відповідачу визначено податкове зобовязання по збору за забруднення навколишнього середовища у сумі 4641,89 грн.
Судом встановлено, що станом на 17.03.2010 р. загальна сума податкового боргу відповідача по збору за забруднення навколишнього середовища складала 41932,88 грн., яка на час розгляду справи не сплачена. При цьому, суд зазначає, що акти перевірки та податкові повідомлення - рішення належним чином отримані відповідачем, в судовому порядку чи вищестоячому податковому органу не оскаржувались.
Згідно поданого відповідачем податкового розрахунку комунального податку за 3 квартал 2009 р. (а.с.36-39) відповідач зобовязаний сплатити до бюджету 144,50 грн.
На підставі акту перевірки №3678/153-08680135 від 07.12.2009 р. (а.с.25) податковими повідомленнями рішеннями від 24.07 2009 р. №№0013121530/0, 0013131530/0 (а.с.31) відповідачу визначено податкове зобовязання по збору комунальному податку у сумі 106,37 грн.
Суд вказує, що станом на 17.03.2010 р. загальна сума податкового боргу відповідача по збору комунальному податку складає 203,37 грн. Представником позивача в судовому засідані було уточнено суму допущеної заборгованості із сплати податкових платежів, пояснивши, що відповідачем на час розгляду справи сплачено 203,37 грн. податкового зобов'язання по комунальному податку.
Згідно поданих відповідачем податкових розрахунків земельного податку за 2008-2009 рр. відповідач зобовязаний сплатити до бюджету 1069,19 грн.
Так, судом встановлено, що станом на 17.03.2010 р. загальна сума податкового боргу відповідача по земельному податку складає 1069,19 грн. При цьому, суд зазначає, що акти перевірки та податкові повідомлення - рішення належним чином отримані відповідачем, в судовому порядку чи вищестоячому податковому органу не оскаржувались.
Згідно поданих відповідачем податкових розрахунків по частині чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету за 3,4 квартали 2008 р., 2,3 квартали 2009 р., відповідач зобовязаний сплатити до бюджету 23760,0 грн.
Так, на підставі акту перевірки №2109/151-08680135 від 18.09.2008 р. (а.с.40) податковим повідомленням рішенням від 26.09.2008 р. №0014081510/0 (а.с.41) відповідачу визначено податкове зобовязання по вказаному платежу у сумі 25184,83 грн.
Актом перевірки №2739/151-08680135 від 20.11.2008 р. (а.с.44) та податковим повідомленням рішенням від 28.11.2008 р. №0017471510/0 (а.с.45) відповідачу визначено податкове зобовязання по вказаному платежу у сумі 390,18 грн.
Станом на 17.03.2010 р. загальна сума податкового боргу відповідача по частині чистого прибутку складає 41201,95 грн. Суд вказує, що акти перевірки та податкові повідомлення - рішення належним чином отримані відповідачем, в судовому порядку чи вищестоячому податковому органу не оскаржувались.
Згідно поданих відповідачем декларацій з податку на прибуток підприємства за 1 квартал 2008 року, 1-3 квартал 2009 року відповідач зобовязаний сплатити до бюджету 13675,00 грн.
Судом досліджено, що на підставі акту перевірки №2740/151-08680135 від 20.11.2008 р. (а.с.44) податковим повідомленням рішенням від 28.11.2008 р. №0017461510/0 (а.с.45) відповідачу визначено податкове зобовязання по вказаному платежу у сумі 1210,76 грн.
17.08.2009 р., на підставі акту перевірки №1414/151-08680135 від (а.с.53) податковим повідомленням рішенням від 17.08.2009 р. №0008521510/0 (а.с.54) відповідачу визначено податкове зобовязання по вказаному платежу у сумі 20,59 грн.
Загальна сума податкового боргу відповідача по податку на прибуток відповідача, станом на 17.03.2010 р., складає 12245,92 грн. При цьому, судом встановлено, що акти перевірки та податкові повідомлення - рішення належним чином отримані відповідачем, в судовому порядку чи вищестоячому податковому органу не оскаржувались.
Згідно поданих відповідачем уточнюючих розрахунків податкових зобовязань та декларацій по податку на додану вартість за червень, вересень. Жовтень 2008 року, січень-квітень. Червень-грудень 2009 року, відповідач зобовязаний сплатити до бюджету 236975,8 грн. податку на додану вартість.
Актом перевірки №26/1520/08680135 від 13.01.2009 р. (а.с.70) та податковим повідомленням рішенням від 13.01.2009 р. №0000061520/0 (а.с.72) відповідачу визначено податкове зобовязання по податку на додану вартість у сумі 170,00 грн.
На підставі акту перевірки №31/1520/08680135 від 13.01.2009 р. (а.с.71) податковим повідомленням рішенням від 14.01.2009 р. №0000131520/0 (а.с.72) відповідачу визначено податкове зобовязання по податку на додану вартість у сумі 4513,77 грн.
04.02.2009 р. актом перевірки №210/1520/08680135 (а.с.73) та податковим повідомленням рішенням від 05.02.2009 р. №0001271520/0 (а.с.74) відповідачу визначено податкове зобовязання по податку на додану вартість у сумі 16780,46 грн.
Відповідно до акту перевірки №1008/1520/08680135 від 25.05.2009 р. (а.с.75) податковим повідомленням рішенням від 28.05.2009 р. №0006011600/0 (а.с.76) відповідачу визначено податкове зобовязання по податку на додану вартість у сумі 1620,26 грн.
Так, на підставі акту перевірки №1310/1520/08680135 від 30.07.2009 р. (а.с.77) податковим повідомленням рішенням від 30.07.2009 р. №0007911600/0 (а.с.78) відповідачу визначено податкове зобовязання по податку на додану вартість у сумі 9460,32 грн.
На підставі акту перевірки №2784/1520/08680135 від 04.11.2009 р. (а.с.79) податковим повідомленням рішенням від 04.11.2009 р. №0011671600/0 (а.с.80) відповідачу визначено податкове зобовязання по податку на додану вартість у сумі 12483,06 грн.
Згідно акту перевірки №52/1520/08680135 від 21.01.2010 р. (а.с.81) податковим повідомленням рішенням від 21.01.2010 р. №0000341600/0 (а.с.81) відповідачу визначено податкове зобовязання по податку на додану вартість у сумі 170,00 грн.
Податковим повідомленням рішенням від 25.01.2010 р. №0000461500/0 (а.с.82) відповідачу визначено податкове зобовязання по податку на додану вартість у сумі 7091,28 грн. на підставі акту перевірки №81/1520/08680135 від 22.01.2010 р. (а.с.82)
Так, судом встановлено, що станом на 17.03.2010 р. загальна сума податкового боргу по податку на додану вартість складає 29264,96 грн. При цьому, суд зазначає, що акти перевірки та податкові повідомлення - рішення належним чином отримані відповідачем, в судовому порядку чи вищестоячому податковому органу не оскаржувались.
Суд констатує, що відповідачу 19.10.2001 року надіслано першу податкову вимогу (а.с.83) та 29.11.2001 року - другу податкову вимогу (а.с.84)., які у передбачений законом час не оскаржувались, а тому вищевказані податкові зобов'язання є узгодженими.
Суд зазначає, що сума податкових зобовязань в розмірі 411560 ,73 грн. є податковим боргом відповідача, який ним не сплачено.
За таких обставин суд приходить до висновку, що відповідач зобовязаний погасити податковий борг. Наявність такого обовязку у відповідача є визначальною для вирішення вказаного спору, крім того, даний обовязок забезпечується Конституцією України, стаття 67 якої передбачає, що кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з підприємства Коломийської виправної колонії №41 Управління департаменту з виконання покарань у Івано-Франківській області (Івано-Франківська область, Коломийський район, с.Товмачик, вул.Привокзальна, 12) в дохід державного бюджету податковий борг в розмірі 411560 (чотириста одинадцять тисяч п'ятсот шістдесять) гривень 73 копійки.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України про апеляційне оскарження постанови подається заява протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у 20-денний строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя/підпис/ Грицюк П.П.
Постанова складена в повному обсязі 19.05.2010 року.