
Справа № 569/19849/20
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 березня 2021 року м. Рівне
Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Бердій М.А., з участю представника Поліської митниці Держмитслужби Ярмолюка І.М., розглянувши матеріали, що надійшли з Поліської митниці Держмитслужби про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , директора ПП «ТРАКС-ЛОГІСТИК», проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1
- за ч.1 ст.483 МК України,
В С Т А Н О В И В:
03.03.2020 року декларант ПП «ТРАКС-ЛОГІСТИК» (код ЄДРПОУ 43339618) ОСОБА_1 у Поліську митницю Держмитслужби подав попередню митну декларацію типу ІМ40ЕЕ №UA204080/2020/006098 від 03.03.2020 року з метою ввезення на митну територію України товару, а саме: автомобіля легкового марки «Renault», модель «Koleos», ідентифікаційний номер (кузова) НОМЕР_2 .
До вказаної митної декларації типу ІМ40ЕЕ декларантом ПП «ТРАКС- ЛОГІСТИК» ОСОБА_1 подано документ купівлі - продажу (commercial invoice) №303 від 28.02.2020 року.
05.03.2020 року громадянином України ОСОБА_2 через Волинську митницю ввезено на територію України товар, а саме: легковий автомобіль марки «Renault», модель «Koleos», ідентифікаційний номер (кузова) НОМЕР_2 .
У якості підстави для переміщення вказаного транспортного засобу через митний кордон України громадянином ОСОБА_2 подано митним органам документи: свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_3 від 20.04.2017 р., документ купівлі - продажу (commercial invoice) №303 від 28.02.2020 р., де вказано, що продавцем є фірма UAB «EPICENTRE GROUP MAKINE AKARYAKIT INSAAT SANAYI VE DIS TIC.LTD.STI» (Serifali mah.K 1 ble sok., No:19-21 kat:2, daire:8 Tatar Yap 1 Loftup 7.60 Plaza, Umraniye/ Istanbul. Turkiye), покупцем ПП «ТРАКС-ЛОГІСТИК» (код ЄДРПОУ 43339618). У вказаному документі купівлі - продажу зазначено, що вартість автомобіля становить 1 400,00 євро.
13.03.2020 року декларантом ПП «ТРАКС-ЛОГІСТИК» ОСОБА_1 на митний пост «Дубно» Поліської митниці Держмитслужби подано митну декларацію типу ІМ40ДЕ №UA204080/2020/007227 для проведення митного оформлення автомобіля легкового марки «Renault», модель «Koleos», ідентифікаційний номер (кузова) - НОМЕР_2 .
Митне оформлення транспортного засобу проведено митницею на рівні митної вартості 87 162,00 грн. або еквівалент 3 000,00 євро.
Листом Департаменту запобігання та протидії контрабанді та порушенням митних правил Державної митної служби України №20/20-02-01/7.13/1663 від 27.07.2020 року «Про звернення митних органів Литовської Республіки» надіслано інформацію та копії документів стосовно експорту з цієї країни легкового автомобіля марки «Renault», модель «Koleos», ідентифікаційний номер (кузова) - НОМЕР_2 .
В результаті опрацювання надісланої інформації та копій документів встановлено невідповідність даних, що містяться в доданих до звернення документах, даним заявленим при митному оформленні транспортного засобу на території України.
Зокрема, з`ясовано, що згідно документів, наданих компетентними органами Литовської Республіки автомобіль легковий марки «Renault», модель «Koleos», ідентифікаційний номер (кузова) НОМЕР_2 , був реалізований Литовською компанією UAB «DANO AUTOMOBILIAI» (Kastonu 2 - Norkaicu KM, Tauraces RAJ. LT) громадянину ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 ).
Вартість вказаного транспортного засобу відповідно до договору купівлі-продажі (PVM Saskaita Faktura) №DS099 від 03.03.2019 року, становить 5 350,00 євро, що за офіційним курсом НБУ на день митного оформлення становить 155 438,90 грн.
Для вивезення автомобіля марки «Renault», модель «Koleos», ідентифікаційний номер (кузова) - НОМЕР_2 з території Європейського союзу оформлялась митна декларація країни експортера №20LTLC0100EK0597F4 від 03.03.2020 р., де в графі 44 зазначений вказаний договір купівлі продажу (PVM Saskaita Faktura) №DS099 від 03.03.2019 року та вказана ціна транспортного засобу 5 350,00 євро.
Проте, під час ввезення вказаного транспортного засобу на митну територію України громадянин ОСОБА_2 подав рахунок (commercial invoice) №303 від 28.02.2020 р. з іншими відомостями щодо продавця, покупця товару та вартості транспортного засобу.
Вказаний рахунок (commercial invoice) №303 від 28.02.2020 р. був поданий декларантом ПП «ТРАКС-ЛОГІСТИК» (код ЄДРПОУ 43339618) ОСОБА_1 уже при митному оформлені митної декларації типу ІМ40ЕЕ №UA204080/2020/006098 від 03.03.2020 року, ще до моменту ввезення транспортного засобу, яке відбулося 05.03.2020 року.
З цього слідує, що під час ввезення автомобіля легкового марки «Renault», модель «Koleos», ідентифікаційний номер (кузова) НОМЕР_2 в Україну, декларант директор ПП «ТРАКС- ЛОГІСТИК» (код ЄДРПОУ 43339618) ОСОБА_1 через громадянина України ОСОБА_2 свідомо приховав від митного контролю документи, на підставі яких був придбаний вказаний автомобіль (в яких вказана реальна вартість автомобіля), що в подальшому призвело до зменшення розміру митних платежів в сумі 21 848,61 грн.
У відповідності до граф 8, 9, 14 митної декларації типу ІМ40ДЕ №UA204080/2020/007227 від 13.03.2020 р., ПП «ТРАКС-ЛОГІСТИК» (код ЄДРПОУ 43339618) є одержувачем товару, особою відповідальною за фінансове врегулювання та декларантом.
Таким чином, громадянин України, директор, декларант ПП «ТРАКС- ЛОГІСТИК» ОСОБА_1 через громадянина України ОСОБА_2 вчинив дії спрямовані на переміщення товару, а саме: «автомобіля легкового марки «Renault», модель «Koleos», ідентифікаційний номер (кузова) - НОМЕР_2 » вартістю 155 438,90 грн., через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів документів: документ купівлі - продажу рахунок (commercial invoice) №303 від 28.02.2020 р., що містить неправдиві відомості щодо продавця, покупця товару та вартості транспортного засобу, неправдиві відомості необхідні для визначення його митної вартості.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.483 МК України, як дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості, необхідні для визначення його митної вартості.
Представник Поліської митниці Дермитслужби Ярмолюк І.М. в судовому засіданні зазначив, що у зв`язку із порушенням митних правил, відносно ОСОБА_1 був складений протокол, в якому викладені всі обставини справи, що підтверджують його вину у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України та просив суд застосувати до ОСОБА_1 стягнення відповідно до санкції вказаної статті.
В судове засідання ОСОБА_1 не з`явився, подав до суду заяву, в якій вказав, що не заперечує про розгляд справи без його участі.
Захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності адвокат Шишута Ю.В. в судове засідання не з`явився, подав до суду клопотання, в якому просив провадження по справі відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.483 МК України закрити за відсутністю в його діях складу правопорушення.
Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 КУпАП.
Статтею 458 МК України визначено, що порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
За приписами ч.1 ст.486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Згідно ч.1 ст.318 МК України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.
Згідно з положеннями ч.4 ст.58 МК України митною вартістю товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорт, є ціна, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за товари, якщо вони продаються на експорт в Україну, скоригована у разі потреби з урахуванням положень частини десятої цієї статті.
Статтею 257 МК України передбачено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Згідно з ч.8 ст.264 МК України з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Згідно з ч.1 ст. 467 МК України, зі змінами, внесеними відповідно до Закону України від 08.11.2018 №2612-УІІІ «Про внесення змін до Митного України та деяких інших законодавчих актів України щодо ввезення транспортних засобів на митну територію України», процесуальні строки накладення адміністративного стягнення обчисляються з моменту виявлення правопорушення (цей момент може співпадати з моментом складання протоколу про порушення митних правил, а також відраховуватись з моменту встановлення ознак правопорушення).
У відповідністю із положеннями ст.459 МК України, суб`єктами відповідальності при вчиненні порушення митних правил підприємствами є посадові особи цих підприємств.
Згідно з ч.2 ст.459 МК України та п.7, 43 ст.4 МК України, суб`єктами відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємства - керівники та інші працівники підприємств, які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов`язків відповідають за виконання вимог, встановлених Митним кодексом України, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку.?
Відповідно до ч.1 ст.495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: 1) протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; 2) поясненнями свідків; 3) поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; 4) висновком експерта; 5) іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується дослідженими в судовому засіданні письмовими доказами по справі, зокрема протоколом про порушення митних правил №0624/20400/20 від 29 жовтня 2020 року, службовою запискою головного державного інспектора митного відділу оперативного реагування, запобігання та протидії контрабанді, кінологічного забезпечення управління забезпечення протидії митних правил Поліської митниці Держмитслужби Орловського С.В. та іншими матеріалами справи.
Судом встановлено, що під час ввезення автомобіля легкового марки «Renault», модель «Koleos», ідентифікаційний номер (кузова) НОМЕР_2 в Україну, декларант директор ПП «ТРАКС- ЛОГІСТИК» (код ЄДРПОУ 43339618) ОСОБА_1 через громадянина України ОСОБА_2 свідомо приховав від митного контролю документи, на підставі яких був придбаний вказаний автомобіль (в яких вказана реальна вартість автомобіля), що в подальшому призвело до зменшення розміру митних платежів в сумі 21 848,61 грн..
Протилежного доказам, з`ясованим в судовому засіданні, не встановлено.
Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами (ст.23 КУпАП).
Відповідно до ст.33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України з урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи порушника, ступеня його вини, майнового стану, обставин, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Згідно санкції ч.1 ст.483 МК України за вчинення даного правопорушення передбачено адміністративне стягнення у вигляді накладення штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів.
Враховуючи наведені докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення передбачене санкцією ч.1 ст.483 МК України у виді штрафу в розмірі 100% вартості переміщуваного товару з конфіскацією автомобіля легкового марки «Renault», модель «Koleos», ідентифікаційний номер (кузова) НОМЕР_2 .
Відповідно до ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно п.5 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" до стягнення з ОСОБА_1 підлягає судовий збір в розмірі 454 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. 33, 283, 284 КУпАП, -
п о с т а н о в и в:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 155 438,90 гривень (сто п`ятдесят п`ять тисяч чотириста тридцять вісім грн. 90 коп.) з конфіскацією автомобіля легкового марки «Renault», модель «Koleos», ідентифікаційний номер (кузова) НОМЕР_2 .
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) гривні.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд Рівненської області.
Суддя Рівненського міського суду М.А.Бердій